NBI/B - 17. forduló: Debrecenben sem torpant meg a Kaszások

Hétfelvonásos dráma Debrecenben, ahonnan a Keleti csoport egyik legjobb formában lévő együttese, a Kaszások tudott győztesen távozni a maratoni csatát követően. Nyugaton is akadt egy óriási derbi, Oroszlányban a házigazdáknak hátrányból kellett fordítaniuk az utolsó negyedben az MTK ellen, de végül behúzták a fantasztikus hangulatú meccset Wehnerék.

Keleti csoport

Tiszaújvárosi Termálfürdő Phoenix KK - EKF-Eger-KOK SE 86-70 (27-22, 26-22, 16-13, 17-13)

Egyik alapembere, a szárkapocscsonttörés miatt hetekre az oldalvonalon kívülre kényszerült Varga Imre nélkül is győzelmi esélyei voltak az Eger együttesének, köszönhetően két kulcsjátékosuk, Máté Balázs (17/3 pont, 12 lepattanó) és Tóth Zoltán (22/15 pont, 7 eladott labda, 6 kiharcolt fault) vezéregyéniséghez méltó teljesítményének. A záró etapban is tudtak még négy pontra zárkózni a végig hátrányban kosárlabdázó hevesiek, de fordítani már nem sikerült, ahhoz túl egységes és több lábon álló volt már a Tiszaújváros számukra. Mert, hogy a házigazdáknál öten is elérték a tíz pontos határt, nem beszélve remek dobóformájukról, mind a mezőnyből (57%), mind a büntetővonalról (85%). A házi gólkirály Osnach lett a maga 19 egységével, mögötte Czura (18/3) és a dupla-dupláig jutó (17 pont, 12 lepattanó) Mohay termelték legeredményesebben a kosarakat, amivel továbbra si versenyben van a felsőházi rájátszásért Brunyánszky István alakulata, igaz, lépéshátrányba került a Debrecenben bravúrgyőzelmet arató Kaszásokkal szemben.

Legjobb dobók:

Tiszaújváros: Osnach 19/6, Czura 18/3, Mohay 17, Varga Á. 14/6, Kovács Z. 10
Eger: Tóth Z. 22/15, Máté B. 17/3, Jakab Z. 9/3

Vásárhelyi Kosársuli - MEAFC 95-86 (20-28, 13-21, 23-20, 23-10, 16-7) – hosszabbítás után

Drámai csatát hozott a két gárda vásárhelyi találkozója, a miskolciak nagy előnyt adtak le a végjátékra, amelyet nem csak, hogy kihasznált a hazai alakulat, de még erőt is merített belőle a ráadásra, amivel behúzta az összecsapást. A borsodiak az egykori vásárhelyi kedvenc, Drahos Gábor parádés játékának köszönhetően (39/15 pont, 7 szerzett labda, 7 eladott labda, 10 kiharcolt fault, 11 gólpassz) már 19 ponttal is előrébb jártak az első félidőben, sőt Szojka is villogott vendég oldalon (16 pont, 16 lepattanó), míg a házigazdák csak fokozatosan ébredtek a fordulást követően. Az ifjú Kis Molnár Zoltán szezonbeli legjobb produkciójával (21/21 pont), valamint Wirth (29/6 pont, 4 lepattanó, 4 eladott labda, 6 kiharcolt fault) és Vas (13/6 pont, 6 lepattanó) ihletettebb napjával azonban felállt a padlóról a csongrádi együttes és az utolsó másodpercekre három pontra faragta hátrányát. Ekkor jött Wirth és egy dobócsel után a hálóba süllyesztette a hosszabbítást érő hárompontost, az extra öt percben pedig a kezdeti borsodi fellángolás után már csak a hazaiak akarata érvényesült, még a kipontozódott Vas Peti nélkül is.

Vásárhely: Wirth 29/6, Kis Molnár 21/21, Vas P. 13/6, Pavlovic 11/3
MEAFC: Drahos 39/15, Szojka 16

DEAC - Óbudai Kaszások 107-116 (25-15, 21-31, 16-17, 17-16, 6-6, 13-13, 8-18) – háromszori hosszabbítás után

Elképesztő izgalmak Debrecenben, a bombaformában lévő Kaszások a DEAC csarnokát is bevette a tripla túlórába torkolló derbin. Pedig a házigazdák többször meg tudtak lépni a mérkőzésen a vendégektől, már a nyitó negyedben is repesztettek egy 12-2-es rohamot, de nem csak innen, hanem az utolsó etapban, hét pontos hátárnyban is felállt hátárnyból az óbudai alakulat, sőt labdájuk is volt a győzelem megszerzéséhez, de végül nem tudtak élni vele. Kiegyenlített küzdelmet hozott az első extra öt perc, remek büntetőzése mentette meg a Kaszásokat (86%), míg a hazaiak kezéből pont emiatt csúszott ki a győzelem kétszer is (61%), mivel a második ráadásban is többször megremegett Nagy Botondék keze a vonalról. Ebben a játékrészben 50 másodperccel a vége előtt még hat pont volt a hajdúságiak előnye, de feljebb tolta védekezését Nagy Bálint együttese, a szerzett labdákból és a jó büntetőzésből pedig ismét ledolgozta hátrányát az 50-ik perc végére. Jöhetett a harmadik hosszabbítás, amelyben már csak egy csapat volt a pályán, a DEAC elkészült az erejével a maratoni derbi végére, a Kaszások pedig higgadt, koncentrált játékkal behúzta a legértékesebb idegenbeli skalpját a szezonban, ami egyben a hetedik győzelme is volt zsinórban. Az 55 perc során fél tucatnyi dupla-dupla közeli vagy azt elérő teljesítmény is akadt, a hazaiaknál a Nagy-fiúk szinte pihenő nélkül nyomták végig a derbit, Benedek 15 pontja mellett, 8 lepattanóval, 4 szerzett labdával és 5 gólpasszal volt csapata legjobbja, míg bátyja, Botond 26 egységével lett a gárda legeredményesebbje, ám apró szépséghiba a teljesítményükön, hogy a triplákat rendkívül pontatlanul, zsákszámra dobálták (10/33 – 30%) és a büntetővonalról sem villogtak ezúttal (7/14 – 50%), ami döntőnek is bizonyult. A győztes félnél Kováts Robi brutális számokat hozott, 27 ponttal és 20 lepattanóval zárta a meccset, tette mindezt csere nélkül végigjátszva a derbit, de Tóth Bence 21 pontja és Szeleczky 15 pont, 9 lepattanója mellett sem mehetünk el szó nélkül, nem beszélve a mezőnyemberek ponterős játékáról, Lakosa 19-el, míg Krasznai 17-el járult hozzá a sikerhez.

DEAC: Nagy Bo. 26/21, Pék 18/18, Patkovic 17, Nagy Be. 15/9, Takács D. 10, Vas V. 10
Kaszások: Kováts 27, Tóth B. 21/6, Lakosa 19/12, Krasznai 17/9, Szeleczky 15/3, Takács D. 13/6

Microsec-BUDAFOK - KTE-Duna Aszfalt 75-62 (19-16, 16-17, 21-11, 19-18)

Három legjobbja, Kovács, Jakab és Pongó nélkül várta a Budafok elleni alsóházi derbit a fiatal Kecskemét együttese, de az első félidőben így is tartani tudták magukat, köszönhetően a végül 26-ot szóró Piukovics Bálint és a 16-ig jutó Keller Iván eredményes játékának. A térfélcserét követően 36-36-nál még utolérte vendéglátóját a sötét mezes alakulat, de innentől egy 16-4-es futást produkáltak a házigazdák, ami gyakorlatilag el is döntötte a találkozó sorsát. A Kecskemét ugyan még összekapta magát és egyszer öt, a vége előtt nem sokkal padig hat pontra még tudott zárkózni, de a szorult helyzetekben mindig akadt valaki hazai oldalon, aki átlendítette a csapatot a holtponton. Fehér Csaba remek dobószázalékkal termelt be 20 pontot, 4 lepattanója, 5 szerzett labdája és 5 gólpassza mellett, míg a Tiba-Drevenka páros egyaránt 14-14 ponttal segítette a társakat, utóbbi még hozzátett 4 lepattanót és 7 gólpasszt is, de nagy szerepet játszott Csernák Ádám dupla-dupla közeli (8 pont, 9 lepattanó) teljesítménye is a hazai sikerben.

Budafok: Fehér Cs. 20/3, Drevenka 14/6, Tiba 14
Kecskemét: Piukovics B. 26/3, Keller I. 16/3

Békési SzSK - MAFC II. 108-42 (23-7, 38-4, 15-13, 32-18)

2-0-ra még vezetett is a MAFC gárdája, ám ezután 16 békési pont következett és semmi jó a fővárosi fiatalokra nézve. Keleti éllovashoz méltóan fektette két vállra a sereghajtót a házigazda, 11 kapott pont egy félidő alatt bárki ellen remek teljesítménynek számít, így a második félidőre már ki is engedhettek Koma Daniék. Kertész 28 perc alatt is űrszámokat hozott össze, egy szerzett labda hiányzott ugyanis a quattro duplához (14/3 pont, 13 lepattanó, 9 szerzett labda, 5 eladott labda, 11 gólpassz) és mindössze egy büntetőt hibázott el az egész mérkőzésen. Heten jutottak el hazai oldalon a tíz pontig, akik így meg sem érezték Krstic hiányát, közülük Kovács Benedek dupla-duplájá emelhető még ki (10 pont,10 lepattanó) illetve, hogy sikerrel mutatkozhatott be két új igazolásuk is, a pont a fővárosiaktól érkező Gruda Gergely, illetve a korábban a rivális Salgótarjánt erőstő Czuprák Ádám. A vendégeknél ellenben ez a ”bravúr” (a tíz pont elérése) senkinek sem sikerült, a legközelebb Siklós Olivér járt hozzá a maga 9 pont, 8 lepattanós mérkőzésével, illetve Tálos szintén a kilenc egységével a mezőnyből 25 %-al célzó MAFC-nál.

Békés: Zsíros 18/6, Koma 16, Kertész 14/3, Farkas 13/6, Béres 10/3, Czuprák 10/3, Kovács B. 10/3
MAFC: Tálos 9/3, Siklós 9

Budapesti Honvéd SE - Konecranes-Salgótarjáni KSE 54-81 (7-18, 13-15, 17-26, 17-22)

Kiváló védekezésének köszönhetően könnyedén szállította hetedik győzelmét is egyhuzamban a Salgótarján együttese, az áldozat ezúttal a Honvéd gárdája volt a Dózsa György úton. Tutussal (22/9 pont, 6 lepattanó, 5 kiharcolt fault) már az elején nem tudtak mit kezdeni a házigazdák, akikből hiányzott az átütő erő a hétközi mérkőzésen, a két korelnök, Máté Márk (14/6 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz) és Stefán Dávid (10 pont, 6 lepattanó, 4 eladott labda) hozott csak stabil teljesítményt, de a dobószázalékuk nekik sem volt túl fényes, ahogy az egész csapaté sem (33 % mezőnyből). A vendégek nem fukarkodtak a triplákkal a 40 perc során, összesen 41-et emeltek rá, amiből 12 talált célba, de nyugodtan tehették mindezt, mivel a Honvéd nem találta a letámadásuk ellenszerét és könnyű, olykor már közönségszórakoztató kosarakkal növelhették fokozatosan az előnyüket. A vége sima tarjáni siker lett, Szabó Péter hiányát sem érezték meg, a játékmester távollétében, Helmeczi, Madár, Shéda ésOluic feleltek a pontokért a már említett Tutuson kívül.

Honvéd: Máté M. 14/6, Stefán 10
Salgótarján: Tutus 22/9, Helemczi 14/6, Schéda 12/6, Madár 12/3, Oluic 11/9

Nyugati csoport

Metal-Work Bonyhádi KSE - PVSK-Kronosz Kiadó 89-60 (22-17, 23-11, 24-20, 20-12)

Rajt-cél győzelmet aratott a címvédő odahaza, a bonyhádiak valósággal uralták a szigorított területet a pécsi fiatalok ellen, 49-8-ra nyerték a lepattanócsatát, Hegedűs négy blokkot is kiosztott a vendégeknek és több triplakísérletre kényszerítették ellenfelüket, mint ahány helyzetük a gyűrű közelében volt (24 ill. 29). Tömösváry ismét szállított egy emberes dupla-duplát (21/6 pont, 15 lepattanó, 5 kiharcolt fault, 4 gólpassz), Jilling a pontgyártás mellett a kiszolgálásban is élen járt (23/12 pont, 4 lepattanó, 6 gólpassz), Hegedűs hozta sokoldalú játékát (8 pont, 9 lepattanó, 5 eladott labda, 4 gólpassz, 4 blokk) és Somogyfoki is produktív volt (9 pont, 10 lepattanó) az egykori játszótársak ellen. A túloldalon ezúttal elmaradtak az extra produkciók, Czukor 15 pontjával volt csapat legjobbja, de senki nem tudott masszív számokat összehozni, ez pedig kevés az odahaza nyolc mérkőzés óta veretlen Bonyháddal szemben.

Bonyhád: Jilling 23/12, Tömösváry 21/6, Baki 10/6, Somogyfoki 9
PVSK: Czukor 15/9, Sértő 11/3, Popgyákunik 10/6

SMAFC-NYME - Tehetséges Fiatalok-Budapest 65-59 (23-14, 17-16, 14-12, 11-17)

Balogh nélkül, de a visszatérő Berneczeivel (8/3 pont, 7 lepattanó) a soraiban szállította a meglepetést a SMAFC együttese, miután hazai pályán két vállra fektették a szebb napokat is megélt TF gárdáját. A nyerőember Török Balázs (20/3 pont, 9 lepattanó, 6 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 2 blokk) volt soproni részről, aki hathatós segítséget kapott a ’99-es születésű junior tehetségek alkotta Werner-Füzi-Németh-Papp kvartettől. Szobi Danin kívül (20/3 pont, 7 lepattanó, 3 szerzett labda, 5 eladott labda, 9 kiharcolt fault, 4 gólpassz) nem is nagyon akadt, aki tartani tudta volna velük a lépést, Beák sem élete meccsén van túl a gyengén lepattanózó (41-24 a SMAFC javára) fővárosiaknál, akiknek továbbra is a riválisok bukása kellene a négy közé jutáshoz.

SMAFC: Török B. 20/3, Füzi 9, Berneczei 8/3
TF: Szobi 20/3, Tóth D. 11

OSE Lions - MTK Törökbálint 85-78 (21-20, 18-21, 22-21, 24-16)

Három negyeden keresztül nem bírt egymással a két nyugati nagyágyú, a záró felvonásban aztán a Törökbálintnak jött ki előbb a lépés és meg is ugrott nyolc ponttal a vendég együttes. A fanatikus szurkolóitól hajtott OSE azonban még időben össze tudta kapni magát és a Wehner-Kiss-Vujovic trió remek egyéni teljesítményének hála megfordította a parázs hangulatú derbit. Tette mindezt úgy, hogy egyik legjobbjuk, a rutinos Tanács Attila faultproblémái miatt csak 11 percig tudta kivenni a részét a rangadóból és Gorzsásnak is csak minutumok jutottak. Az MTK közel járt a bravúrhoz, fél tucat sötét mezes is megbízható játékot hozott vendég részről, de a végjátékban nem bírták el fejben a nagyot rohamozó és az ilyen szituációkban tapasztaltabb oroszlányiak nyomását.

OSE: Kiss K. 23/9, Wehner 19/3, Vujovic 19/3, Sonyák 13/6
MTK: Jakab P. 17, Horváth K. 14/12, Bihari 13, Trepák 12/3, Spiriev 12

Bajai Bácska FKE - Agrofeed Széchenyi Egyetem Győri KC 84-82 (23-10, 20-22, 21-21, 20-29)

Hazai pályán izzadta ki a nyolc közé jutás szempontjából fontos győzelmet az Ágfalvit csak percekre csatába küldő Baja együttese. Pedig a győriek Ruják Bencével (10 pont, 3 lepattanó, 4 gólpassz) erősítettek az összecsapás előtt, de hiába lett így ismét bővebb a rotációjuk, mégis nekik kellett végig futniuk a parádézó Mándity-Nagy-Katanyszki (68 pont, 17 lepattanó) trióra építő bácskaiak után. A végjátékra is hét pontos hazai vezetéssel fordultak a felek, 82-75-nél azonban riadót fújtak a vendégek és labdájuk is volt az egyenlítéshez, de a jól játszó Márkus (19/9 pont, 4 lepattanó, 3 szerzett labda, 4 gólpassz) és a Gombás mellett (18/12 pont, 10 lepattanó) szintén dupla-duplát összehozó Kovács Soma (11 pont, 11 lepattanó, 8 kiharcolt fault) is elhibázta a hosszabbítást érő dobást, így győzött a Baja.

Baja: Mándity 24, Nagy D. 22/6, Katyanszki 22/6, Délity 10/3
Győr: Márkus 19/9, Gombás 18/12, Nárai 14, Kovács S. 11, Ruják 10

Alba Fehérvár-DKKA - HOYA-Pannon Egyetem Veszprém 67-82 (18-20, 19-23, 18-26, 12-13)

Az ihletett napot kifogó Brbaklic (21 pont, 11 lepattanó, 6 szerzett labda, 4 eladott labda, 14 kiharcolt fault, 6 gólpassz) vezetésével csak megszorítani tudta a listavezető veszprémieket a fehérvári együttes, a végén a visszatérő Kámán (29/15 pont, 7 lepattanó), valamint a kipontozódás sorsára jutó Körtélyesi (16/6 pont, 5 lepattanó, 4 eladott labda, 5 kiharcolt fault, 7 gólpassz) klasszisa döntött a mérkőzésen. Popovic is otthonosabban mozgott már második magyarországi fellépésén, 14 ponttal és 6 lepattanóval fejezte be a találkozót. Hazai részről Filipovics (14 pont, 6 lepattanó, 6 kiharcolt fault) és Adegbite (12 pont, 3 lepattanó) sem maradt adós a jó játékkal a dobófaultokat jó százalékkal kiharcoló fehér mezeseknél, a házigazdák 30-szor állhattak oda a vonalra és 22-szer büntettek is belőle.

Fehérvár: Brbaklic 21, Filipovics 14, Adegbite 12, Varga M. 11
Veszprém: Kámán 29/15, Körtélyesi 16/6, Popovic 14

Metal-Work Bonyhádi KSE - Concordia Motax KC Pápa 74-71 (21-21, 19-13, 21-27, 13-10)

Ahogy az várható volt, a Vukolic-Puszta-Keresztes trió játékára építve tudott partiban maradni a remek formában lévő Bonyhád otthonában a Pápa együttese. A végig kiegyenlített találkozó az utolsó percekig nyitott maradt, a büntetőpárbajban mindkét oldalon megremegtek a kezek, de Pusztának volt még egy kísérlete a 6,75-ön túlról a hosszabbítás reményében, ami végül célt tévesztett és elmaradt a bravúr. A hazai sikerben Tömösváry (21/3 pont, 6 lepattanó, 7 kiharcolt fault) volt a fő aranykovács, de az egyaránt 11-11 ponttal záró Hegedűs-Jilling-Somogyfoki hármas is kivette a részét a vártnál szorosabb diadalból.

Bonyhád: Tömösváry 21/3, Jilling 11/9, Hegedűs 11/3, Somogyfoki 11.
Pápa: Puszta 17/3, Vukolic 16/6, Keresztes 10.

Fotó (slide, 3.): facebook.com/DEACkosarlabda
Fotó(1.): facebook.com/tiszaujvarosikronika
Fotó (2.): vasarhelyikosarsuli.hu
Fotó (4.): facebook.com/Petix.hu
Fotó (5.): oselions.hu