Heti Top 20 Statisztika

Rick Adelman megszerezte 1000. győzelemét, Carmelo Anthony megállíthatatlan üzemmódba kapcsolt, Lob City először ért el 50 diadalt, Damien Wilkins sikeresebbé tette a Philadelphiát, és óriási veszteségnek számít Danilo Gallinari kiesése Denverben. Statisztikára fel!

1. Carmelo Anthony (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

167 pont. Anthony egy hét (4 mérkőzés) alatt hozott össze 167 pontot (41,8 pont- és 8,3 lepattanóátlag), és ezek közül a legutolsón mindössze négyen múlott, hogy lemaradt a 40-esről. Április 2-án először egy 50-essel kezdett - idén Stephen Currynek és Kevin Durantnek jött össze - amely a bajnoki címvédő legyőzéséhez kellett (James és Wade nem lépett pályára), és mindezt úgy, hogy egy mezőnykosara sem volt a festékből, és 53-szor ért a labdához a támadások folyamán.

Másnap a Hawks-nak 40-et, majd a Bucks-nak pedig 41-et vágott be, ezekkel együtt pedig nyolc mérkőzésre duzzadt az idei minimum 40 pontos „Melo-show-k” száma, és ebben a kategóriában vezeti a ligát Kobe Bryant (7) és Kevin Durant (6) előtt. Ráadásul ebből a négyből az első hármon olyan sok pontot dobott, hogy ez a legjobb hárommérkőzéses sorozat idén (lásd a lenti táblázatot) 131 ponttal, valamint mindegyiken 60% feletti pontossággal célzott, mely az 1981-82-es szezon óta az ötödik alkalom (lásd a lenti táblázatot). Még annyit, hogy két egymást követő napon az elmúlt 28 szezon alatt csak Michael Jordan (1991), Shaquille O’Neal (1994) és Hakeem Olajuwon (1995) volt ennyire hatékony. (Szerk. - pontátlag terén megelőzte Kevin Durantot.)

2. Rick Adelman (2013. április 6. Wolves – Pistons)

1000 győzelem. Adelmannek a pénteki nap (ápr. 5.) során nem jött össze az 1000. alapszakaszbeli sikere - csupán három ponton múlott a dolog – a Raptors ellen, de mint tudjuk, ami késik, nem múlik. Másnap a Detroitot fogadták, és a Rubio-Peković-Barea trió szoros párharc során szépen lezongorázta a meccset. Adelman mester ötödik egyesületét fogyasztja éppen, és nyolcadikként lépett be az ezresek klubjába, jelenleg George Karl (1074) a legjobb az aktív vezetőedzők körében. Az örökranglista első hét edzője: Don Nelson (1335), Lenny Wilkens (1332), Jerry Sloan (1221), Pat Riley (1210), Phil Jackson (1155), Larry Brown (1098) és George Karl.

3. New York Knicks (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

12 győzelem. A nagy győztes szériák leáldozásának egy újabb fejezete. Ebbe a New York bandája kezdett bele, és már csak hat keleti találkozójuk maradt hátra (3-3 hazai-idegenbeli), és simán megtörténhet, hogy mindegyiket elhozzák. A Knicks szurkolók örülhetnek, mert Tyson Chandler április 2-án ismét visszatért, de sajnos a két öreg róka, Kenyon Martin (leghamarabb 14-én) és Marcus Camby (day-to-day) apróbb sérülésekkel küszködnek, valamint Amar’e Stoudemire is csak a rájátszásra válik hadra foghatóvá. A lenti táblázaton látható, hogy meddig jutott a New York, amikor ehhez hasonló sorozatokba fogott bele – impozáns eredménysorral találkozunk (kedden 13. győzelmüket is megszerezték, de csütörtökön megszakadt ez a széria – a szerk.)

4. Kobe Bryant (2013. április 7. Clippers – Lakers)

2000 pont és 444 assziszt. Az előző hét utolsó játéknapján a Clippers-szel szemben Bryant 25 pontot ért el, és ezzel meglett idei 2000. pontja, melyet karrierje során nyolcadik alkalommal dobott meg 17 szezon alatt. 34 évesen ez a kiemelkedő teljesítmény csak Michael Jordannek, Karl Malone-nak és Alex English-nek sikerült. Hat meccse van még hátra a 2012-13-as reguláris szakaszból, és idáig második legtöbb gólpasszát osztotta ki egy szezonon belül (444). A legtöbbet 2002-03-ban 481-gyel, ennek megdöntéséhez több mint hat kosarat érő átadást kell meccsenként kiosztania a továbbiakban.

5. Los Angeles Clippers (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

50 győzelem. Egy igazi örömünnepnek lehettek tanúi azok, akik megnézték Lob City diadalát (ápr. 3.) a Phoenix-szel szemben. A franchise még sohasem ért el 50 győzelmet, ehhez a mérföldkőhöz legközelebb csak 1974-75-ben jutottak el, de akkor még Buffalo Braves néven futottak. Azután átköltöztek San Diegóba, majd Los Angeles-be, és itt is csak a millennium után a 2005-06-os alapszakaszban értek el 47 sikert. A ligában jelenleg még két társaság nem járt hasonlóképpen, mint most a Clippers: a Toronto Raptors és a Charlotte Bobcats.

A következő találkozójukat négy nappal később rendezték meg, és ekkor nagytestvérükkel, a Lakers-szel mérték össze erejüket még egyszer. A lila-sárgáknak nem csak a nyolcadik hely megtartása lett volna a fő cél, hanem, hogy ne tudja őket kisöpörni alapszakasz párharcban a kistesójuk. Pauléknak összejött ez a siker, és 4-0-t legutoljára a Braves tudott kicsiholni 1974-75-ben, idáig Clippers néven is csak 3-2 volt a legjobb, amit 1992-93-ban Larry Brownnal tudtak megszerezni.

6. LeBron James (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

21 000 pont. A szombati napon James király a Sixers ellen a harmadik negyedben bepötyögte karrierje 21 000. pontját, és ezzel az NBA 32. játékosaként lépte át ezt a határt. Idén már senkit nem fog megelőzni az örökranglistán, de jövőre nagy sansza van rá, hogy négy játékos is áldozatává váljon.

7. Miami Heat (2013. április 5. Bobcats – Heat)

122 pont. A Miami rendkívül erős a clutch szituációk tekintetében. Ezekben a szoros végjátékokban 170 perc alatt 122 ponttal dobták túl az ellenfeleiket, és ez 48 percre tekintve 34,5 pontot jelent átlagosan. Mögöttük elég erősen lemaradva jött a Thunder és a Bucks, ők fej-fej mellett álltak 14,5 ponttal az elmúlt hét pénteki napján.

8. Jeff Green (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

21,5 pontátlag. Green ismét régi önmagát hozza. Garnett kiesésével felszabadult egy hely a kezdőben, és ezzel a lehetőséggel nagyszerűen él Jeff Green. Idén, ha a kezdőötösbe rakták, akkor 21,5 pontot, 5,9 lepattanót, 3,2 gólpasszt, 1,08 labdaszerzést és 1,39 blokkot átlagolt, és 21 triplát vágott be 38 kísérletéből 13 mérkőzés folyamán. (Vasárnap Garnett visszatért, és Green-nel együtt a kezdőötös tagja.)

9. Stephen Curry (2013. április 5. Suns – Warriors)

54 pont és 15 gólpassz. Nem akármilyen szezon ez Dell Curry fiának. Február 27-én egy bravúros 54 pontos mérkőzésen esett át a Knicks ellen, majd április 5-én Phoenixben kiosztott 15 asszisztot. Ezzel ő lett a Warriors második olyan kosarasa, aki egy szezonon belül 54 pontot és 15 gólpasszt is be tudott zsebelni egy-egy összecsapáson. Ez 1973-74-ben Rick Barrynek sikerült, aki két különböző mérkőzésen 64 ponttal és 16 gólpasszal örvendeztette meg a Harcosok szurkolóit.

10. Derrick Favors (2013. április 7. Warriors – Jazz)

12 pont, 13 lepattanó. Favors egy igen fontos kulcsa a Jazz játékának. A padról beállva olyan lökést ad a mormon bandának, mely a Nyugati Konferencia nyolcadik helyének végleges megszerzéséhez egyre közelebb viszi a Utah-t. A Warriors feletti vasárnapi győzelmük kulcsfontosságúnak számított, mivel a 23. játékhét folyamán elvesztett 8. pozíciójukat ismét visszaszerezték, itt Favors 30 percet lejátszva szerzett 12 pontot (FG%: 55,6%) és 13 lepattanót. Cserejátékosként 16. dupla-dupláját érte el, és ezzel egálban áll John Stockton 1985-86-os és 1986-87-es szezonjaival. Március 25-e óta a Utah egy 7-1-es szériát visz, ezeken (FG%: 57,4%) 12,0 pontot-, 9,8 lepattanó- (ebből 2,8 támadó) és 1,88 blokkátlaga van Favorsnak.

11. John Wall (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

27,3 pontátlag. Egyáltalán nem indult jól ez a szezon a fővárosiaknak. John Wall sérülés miatt volt távol, az év elejét a Wizards 12 vereséggel kezdte, majd egy nyolcas zakóval folytatta, csak ekkor épült fel az irányító. Ekkor 5-28 volt a mérlegük, de a Mágusok magukhoz tértek, és elkezdtek meccseket nyerni. A 23. játékhéten már 29-48-cal álltak – vagyis 24-20 volt a mérlegük John Wall-lal a soraikban. A legutóbbi két hétben a játékmester még jobb teljesítményt nyújtott: Carmelo Anthony (34,3), LeBron James (29,8) és Kevin Durant (28,7) mögött a negyedik legponterősebb játékos volt 27,3 ponttal, emellé 5,8 lepattanót és 7,6 gólpasszt átlagolt.

12. Danilo Gallinari (2013. április 5.)

6 pont és +334 plusz-mínusz mutató. Úgy tűnik, hogy az olasz Gallinarira már nem számíthat idén a csapata, legközelebb csak a 2013-14-es szezonban térhet vissza. Pedig ha Danilo a pályán volt, akkor a Denver Nuggets átlag hat ponttal dobta túl az ellenfeleit, vele a plusz-mínusz mutatójuk +334 és a Net ratingjük +4,9 volt. Óriási veszteségnek számít George Karlnak, aki egy nagyszerű alakulatot hozott össze az elmúlt pár évben Carmelo Anthony elcserélése után.

13. Damien Wilkins (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

8-7 győzelem-vereség. A rettentően gyenge Philadelphia január 1-től március 8-ig 9-27-es mérleget (benne egy hét meccses vereség széria) mutatott fel, majd 10-étől hirtelen elkezdtek mérkőzéseket nyerni, és a legutóbbi szombaton már 31-45-re (vagyis azóta 8-7) álltak. Doug Collins a „szegény ember vízzel főz” szólást felhasználva megtalálta a számára legideálisabb kezdőfelállást Jrue Holiday, Evan Turner, Spencer Hawes, Thaddeus Young és Damien Wilkins személyében. Na és ki a kakukktojás? Wilkins, igen Dominique Wilkins testvérének (Gerald szintén ex-NBA-s) a fia. Damien 15 mérkőzés folyamán 52,1%-kal 13,3 pontot, 2,7 lepattanót, 3,1 gólpasszt és 1 labdaszerzést átlagolt. A Philly azóta két meccsnél hosszabb rossz szériát nem hozott, és a kezdőfelállásuk szerezte meg a liga legtöbb kosarát (218), hatodikak triplák terén (29), negyedikek (74) büntetőkben, harmadikok labdaszerzésben (46) és másodikak pontszerzésben (239). Átlagosan 3,7 ponttal dobnak többet mint korábban, plusz-mínusz mutatójuk 3,1-del több, és mezőnygól pontosságuk, triplájuk és büntetőzésük is javult azóta.

14. Denver Nuggets (2013. április 6. Rockets – Nuggets)

12 és 14 gólpassz. A Denver Gallinarit nélkülözve érkezett meg a négy mérkőzés óta veretlen Houston otthonába. Az első negyedben a Rockets nem volt rest, tíz pontos előnyt szorgoskodott össze úgy, hogy volt egy olyan szakaszuk, hogy nem tudtak hibázni, és ez alatt 16 pontot gereblyéztek össze. De jött egy hatalmas fordulat, és a Denver egyszerűen ledózerolta őket a pályáról, ebben szó szerint vastagon benne volt a keze Andre Iguodalának és Andre Millernek, akik 14 és 12 asszisztot szórtak szét az összecsapás folyamán a Nuggets negyveneséből. Ebben a szezonban ez volt az első olyan találkozó, hogy két játékos is elérte a 12-12 asszisztot egy mérkőzésen, és konkrétan Colorado egyik büszkeségének erre 24 évet kellett várnia. 1989. január 10-én ugyanis Michael Adams és a tripla-dupla gyártó Fat Lever 13 gólpasszt szerzett fejenként a Washington Bullets ellen.

15. Ömer Aşik (2013. április 1. Rockets – Magic)

22 pont és 18 lepattanó. A James Harden nélkül felálló Rockets a Magic-et fogadta hétfő (ápr. 1.) este Texasban, akik az egész mérkőzés folyamán csak futottak a házigazdák után. Tíz pontnál közelebb jutniuk csak az utolsó negyed utolsó perceiben sikerült, és az is csak 5 pontig sikerült. A nap hőse Jeremy Lin irányítása mellett a török óriás volt a húzóember, aki 13 dobásából 11-et értékesített, 22 pontot és 18 lepattanót szorgoskodott össze. Ezzel Aşik a negyedik olyan Houston kosaras, aki elérte a minimum 20-18-at 80%-os dobáspontossággal. Korábban Moses Malone (1977, 1978), Otis Thorpe (1994) és Hakeem Olajuwon (1998) csinált ilyet.

16. Brooklyn Nets (2013. április 5. Nets – Cavs)

27 és 24 pont. A Cavs szerda (ápr. 3.) este nem akármilyen formában levő backcourt felállásba futott bele. Deron Williams és MarShon Brooks mondhatni extázisban játszottak, mivel D-Will neve mellé 24 pontot (8/14) és 8 asszisztot, míg Brooks-éhoz 27-et (12/16) és 7 gólpasszt jegyeztek fel. Legelőször a Netsben 1992. december 26-án történt olyan, hogy két csapattárs fejenként legalább 24 pontot dobott 55%-kal és 7 gólpasszt kiosztott: Derrick Coleman (66,7-30-7) és Kenny Anderson (68,8-26-10).

17. Tristan Thompson (2013. április 5. Celtics – Cavs)

29-17. Bravúros győzelemet aratott a fiatal Cavs gárdája, amelynek egyik oszlopos tagja, Tristan Thompson 29 pontot és 17 lepattanót szerzett. Mindkét számadat számára egyéni csúcsot jelent, és ő lett az első olyan játékos Shaquille O’Neal produkciója óta, aki ezt a Celtics ellen véghezvitte. A Diesel 2003 márciusában a Lakers tagjaként fogadta a Bostont, és meglepte őket 48 ponttal és 20 lepattanóval.

18. Cleveland Cavaliers (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

22 év. Byron Scott keretének legfőbb zászlóvivői rendkívül fiatalok. Kyrie Irving és Dion Waiters még a 22. életévüket sem töltötték be, míg Tristan Thompson ezt márciusban már megtette. A Cavs három legjobb pontszerzőjéről beszélünk, akik meccsenkénti 49 pontjukkal terrorizálják a ligát.

19. Mike Miller (2012-13 alapszakasz 23. játékhét)

18,7-5,3-4,3. James és Wade kiesésével Mike Miller kilépett a Super Best Friends két tagjának árnyékából, és Chris Bosh mellett igencsak figyelemreméltó játékot hozott össze. Három mérkőzésről van szó, melyek március 31-től április 5-ig tartottak (Spurs, Knicks és Bobcats), és ebből kettőt megnyertek. A Bobcats ellen különösen jól játszott, mivel 140 mérkőzése nem fordult elő vele olyan, hogy ő legyen csapata legjobb dobója (26 pont). Mike 57,1%-kal tüzelt mezőnyből, meccsenként 5 triplát vágott be, melyeket 60%-os hatékonysággal dobott be, és átlagai ez alatt 18,7 pont, 5,3 lepattanó és 4,3 gólpassz volt. A két szupersztárt nélkülöző napokban Millernek 8 perccel több játékidő jutott, és dobásai is feljavultak.

20. Jonas Valančiūnas (2013. április 5. Raptors – Wizards)

16 pont. A litván 20 éves, zöldfülű centernek nagyon fontos szerepe volt a Washington elleni győzelemben. Az első félidő végén 11 ponttal vittek a fővárosiak, és a kanadai alakulatnak sikerült megfordítania a mérkőzés állását. DeMar DeRozan (+20) után ő volt a második leghasznosabb a pályán plusz-mínusz mutatók terén +17-tel, és a meccset 24 ponttal, 10 lepattanóval és 2 blokkal zárta (ebből a második félidőre jutott 11 pont, 4 lepattanó és 1 blokk). Az első negyedet nagyon bekezdte a litván, és ezt a ténykedését unta meg a Wizards. A második félidőben szinte csak faultokat kapott, és ez által az újonc 18-szor állhatott a büntetővonalra, és csupán kétszer hagyott ki lehetőséget, pedig idén 78,9%-kal dobja ezeket. Az elmúlt 42 szezon alatt csak egyetlen újonc tudott még 16 sikeres büntetőt értékesíteni: 1990. március 2-án David Robinsonnak, neki akkor 17 ment be.