U16 Eb: Fordulatos meccsen kiharcolt siker

A magyar u16-os fiú válogatott, amelyet Horváth Imre vezet, legyőzte Portugáliát a 13-16. helyért, a boszniai "B" divíziós Európa-bajnokságon. Rosszul kezdtünk, majd remek második negyedet produkálva simán elléptünk ellenfelünktől, hogy aztán a végén már megint a luzitánoknak álljon a zászló. A magyar srácoknak azonban volt tartása, és Pongó Marcell, valamint Horváth Kristóf kiváló támadójátékára alapozva a gyengébb lepattanózás mellett is megszerezték a győzelmet.

„B” divíziós fiú U16-os Európa-bajnokság, 13-16. hely

2013. augusztus 17. Bosznia, Szarejevo

PORTUGÁLIA – MAGYARORSZÁG
61-68 (22-18, 6-23, 17-10, 16-17)

Portugália: Oliveira 7/3, Pereira 7/3, Brito 22/6, Monteiro 8, Pires 4. Csere: Cardoso 2, D. de Carvalho, Araújo 4, Salamanca 7, T. de Carvalho. Vezetőedző: Rui Alves.

Magyarország: Pongó Marc. 23/6, Horváth K. 17, Mócsán 8/6, Maronka 5, Zrínyi. Csere: Rudner 6, Buzsáki 3/3, Kereszty 2, Varga Má., Nemessályi 2, Somogyfoki P., Demeter 2. Vezetőedző: Horváth Imre.

Kipontozódott: -.

STATISZTIKA

A magyarok az Eb két első, egymás után aratott győzelme óta nem tudtak diadalt elérni, holott volt amikor igen közel álltak ehhez (például az osztrákok ellen, amikor hosszabbításban kaptak ki, vagy éppen a beloruszok vagy a hollandok ellen is kevés hiányzott azokon a fordulatos mérkőzéseken a magyar sikerhez).  A 13-16. helyért folytatott küzdelem során a legyőzhető kategóriába tartozó, de mozgékony, nem túl magas szerkezetű portugál válogatott volt az első akadály a mieink előtt.

Ellenfelünk kezdőötösében (sőt, az egész keretében) nem találtunk 2 méteres vagy annál nagyobb játékost, ám jó dobókat annál inkább. A kezdés után Maronka nyitó kosarára sorra érkeztek a portugál válaszok, és bár Pongó Marcell is közbeszólt, ám mivel gyakorlatilag a vetélytárs kezdősorából Monteiro kivételével mindenki szerzett pontot igen hamar, máris 12-3-ra vezetett Portugália.

A mieink többnyire büntetőket értékesítve zárkóztak fel (14-13), sőt, a csapatot támadásban a hátán vivő ”III. Pongó” (van ugye egy Martin és egy Máté is a magasabb korcsoportokban) 8. pontjával 16-16-nál egyenlítettünk is, de a negyed hajrája ismét ellenfelünké volt, így a folytatásban kapaszkodhattunk ismét.

Mócsán kapta el igencsak a fonalat a második negyed elején, triplát is dobott, meg mást is… Illetve ismét Pongó volt az, aki még eredményesen kosarazott, ezért pár ponttal átvettük a vezetést (24-27).

A portugálok megtorpantak, pontosabban a mieink voltak ellenállhatatlanok, ráadásul többen is hozzátették a magukét az össztermeléshez. 28-28 után Pongó, Horváth, Maronka, Rudner, majd Kereszty is betalált (volt aki többször is), és immár 37-50 állt a táblán. Magyarán rövid idő alatt a 9 portugál pontra 22 magyar pont érkezett. Remek!

Sajnos megálltunk itt, a luzitánok viszont nem, ezért jelentősen faragtak tetemes hátrányukból Britóék (45-51). Sőt, az említett fiatalember immár 20. pontját szerezve ki is egyenlített (51-51), ám a vezetést nem tudta visszavenni Portugália, ami lélektanilag fontos volt.

A hajrának így is úgy mentünk neki, hogy lesz ami lesz…

Sajnos azonban hiába dobott sokkal több büntetőt a magyar válogatott, a mezőnybeli dobószázalékunk pocsék volt ellenfelünkéhez képest. Ráadásul viszonylag simán nyerte a lepattanóharcot is a portugál legénység, ezért fordult a kocka. 59-52-re mentek a meccs vége előtt bő 4 perccel Oliveiráék, amikor Pongó kosár jó plusz büntetője, majd Rudner két jó büntetője felhozta a magyar alakulatot két pontra.

Sőt, ismét Pongó Marcell volt eredményes, ő és megint Rudner Gábor vitték előre a mieinket, majd Horváth Kristóf is tett azért, hogy visszajöjjön az, ami már majdnem elveszett! Horváth a 17., előtte Pongó a 21. pontját szerezte, de ami sokkal lényegesebb információ, hogy a magyarok ismét vezettek, méghozzá 4 ponttal: portugál időkérés következett nem egészen másfél perccel a lefújás előtt.

Araújo még felhozta az övéit kettőre, de Buzsáki, aki addig nem dobott még kosarat, beszórt egy triplát (így kell ezt, szép volt), s 4 másodperccel a vége előtt az 5 pontos magyar fór azt jelentette, hogy ez már zsebben van. Pongó még két büntetőt beszórt...

Következhet az utolsó mérkőzés, méghozzá az Ausztria - Észtország derbi győztesével a 13. helyért.