U16: Későn jött a hajrá!

A még nyeretlen, ám kezdőjében négy két méteres játékossal felálló fehérorosz válogatott ellen játszotta hétfő este utolsó mérkőzését a magyar U16-os válogatott a szarajevói B-divíziós Európa-bajnokságon. Fiaink jó kezdték a találkozót, vezettek, ám a második és a harmadik játékrész nem sikerült jól. A fehéroroszok komoly előnyre tettek szert, melyet már hiába hajráztak, nem tudtak ledolgozni a magyar srácok. Ezzel sorozatban harmadik vereségüket szenvedték el, Fehéroroszország pedig első győzelmét aratta az Eb-n.

B-divíziós Európa-bajnokság, D-csoport, 5. játéknap -  Szarajevó, 2013. augusztus 12.

Magyarország (2-3) - Fehéroroszország (1-4) 67-73  (17-14, 18-26, 10-19, 22-14)

Magyarország: Pongó 8, Mócsán 11, Maronka 2, Demeter 8,  Zrinyi 13/3  Csere: Horváth 9, Nemessályi 0, Kereszty 4, Rudner 1, Somogyfoki 4, Buzsáki 3/3, Varga 4

Fehéroroszország: Kuptsevich ,  Barysionak , Taranau ,  Paraliuo , Liutych Csere: Moroz , Stabrouski , Panamarenka , Makarevich , Vasilevich

Ellenfelünk győzelem nélkül állt a csoport utolsó helyén a mérkőzés kezdetén, s szakvezetésük - kissé meglepő módon - négy két méter feletti játékost nevezett a kezdőcsapatba. Mindkét gárda két második esélyből elért kosárral kezdte meg a pontgyártást. A sötét mezesek inkább középtávoli, távoli dobásokkal operáltak, míg fiaink a festékből próbáltak pontokat szerezni. Demeter hat pontjának köszönhetően a negyed felénél minimális előnyben játszott a magyar csapat. (10-8) A sajnálatos módon kimaradó dobásaink nyomán feljött, egyenlített és a vezetést is átvette az ellenfél. Szerencsére a padról érkező Kereszty és Horváth pontjai újra előnyhöz juttattak bennünket a negyed végéhez közeledve. (17-14)

Taranau és Stabrouski révén nagyon bekezdtek a fehéroroszok a második tíz perc elején. Előbbi két büntetőt, utóbbi triplát jegyzett, így fél perc alatt kerültek hátrányból előnybe. Három perc alatt mindössze egyetlen duplát szereztünk - Pongó révén -, míg ellenfelünk kilenc egységet tett hozzá addigi teljesítményéhez. (19-23) Nagyon belelendültek a játékba a fehéroroszok, mi pedig próbáltuk megakadályozni a leszakadást, mely megkezdődött a negyed feléhez érve. (23-30) Zrinyi és Mócsán dupláival feljebb jöttünk, de még távolt állt az egyenlítés. (27-33) A találkozón első percét töltő Varga pontjai meggátolták, hogy új lendületet vegyen az ellenfél, melyet még Zrinyi megtoldott egy triplával. (33-36) Ám a szoros állást nem sikerült megtartani a félidőhöz érve, öt pontos fehérorosz vezetést mutatott az eredményjelző. (35-40)

A harmadik negyed sajnos ott folytatódott, ahol a második abbamaradt. Az ellenfél termelte a pontokat és előnye már két számjegyűre duzzadt. (36-46) Horváth 2+1-es játéka törte meg a magyar kosárcsendet, ám jött rá válasz a túloldalról. Öt perc alatt 11 mezőnykísérletet hibáztunk el, így könnyen távolodott tőlünk a fehérorosz válogatott. (39-50) Ellenfelünk megnyomta a játékrész végét, így nagyon távol került a magyar válogatott az egyenlítéstől, győzelemtől. (45-59)

Pongó és Somogyfoki dupláival visszakapaszkodtunk tíz pontra, ám nem tudtunk élni a fehéroroszok által tálcán kínált (összesen több mint 20 eladott labda) lehetőségekkel. Bő hat perccel a lefújás előtt Demeter támadópattanó utáni kosara hosszú idő után tíz ponton belülre hozta a magyar együttest. (55-63) Nemessályi negyedik blokkja után mi támadhattunk, Mócsán gyors indításos ziccere hat pontra faragta a differenciát. Időt is kértek a fehéroroszok. Az egy perces szünet után kisvártatva Mócsán újabb duplát ért el, ám Liutych megtörtek az ellenfél gólcsendjét, akik egy perc alatt 6-0-ás futást produkáltak. (59-69) Horváth Imre még élt egy időkéréssel, ám a fiúk, bár mindent elkövettek, már nem tudtak csodát tenni a hátralévő bő három percben. Pedig Buzsáki triplája és Mócsán 2+1-es játéka két pontosra csökkentettek hátrányunkat, ám a büntetőkkel jól gazdálkodtak a fehéroroszok, és nyertek.

A folytatásban a magyar válogatott a 9-16. helyért játszik majd. Első ellenfelük szerdán, 20 órás mérkőzéskezdettel Izrael nemzeti együttese lesz.