Klasszikus Meccsek III.

Sorozatunk harmadik részében egy családi sportvállalkozást mutatunk be, ahol két harmad-unokatestvér, Vince Carter (Air Canada) és Tracy McGrady (T-Mac) adja elő, hogy milyen géneket örököltek felmenőkitől.

Ezek a szuperatléták külön-külön elérték a 18 000 pontos karrierhatárt, ezenkívül átlagaik 20-20 pont felettiek. Emellett játékstílusuk is igen látványos, nem csoda, hogy a Toronto Raptors 1999-re a liga egyik legnézettebb klubjává vált. A Vince Carter-show a 2000-es évek elején szinte fogalommá vált, ezért is érdemes feleleveníteni, hogy mit művelt a 2000-es zsákolóversenyen.


A másik, "napos" oldalon ott van Mr. Tripla-dupla, aki kb. minden 12. meccsén összehozott egy tripla-duplát - ha szerencsénk van, akkor talán ezen az estén összejöhet neki. A Phoenix Suns-nak, Jason ösztönzésére, sikerült 1999 őszén megszerezniük a legendás Penny Hardaway-t. Ő és Kidd a liga egyik legjobb hátvédpárosát alkották a pályán, az úgynevezett BackCourt 2000-et. Sajnos ez volt Penny utolsó jó szezonja, mivel korábban műtött bal térde ismét bemondta az unalmast. Ez a két alakulat rendszeresen képviseltette magát az 1999-00-es szezon heti TOP 10 összefoglalókban, lássuk csak, hogy spannolták fel a nézőket.

(TOP 10 - 2. és 4.)

1999-2000-es szezon. Az Őshüllők 1995-ös megjelenésük után pár év alatt szépen feltörtek a semmiből, és 2000-ben a klub megszületése óta először sikerült pozitív mérleggel büszkélkedniük (45:37). Két évvel ezelőtt még csak 16-66-tal álltak, és most elérték a nagy áttörést, hála Butch Carter vezetőedzőnek és stábjának. Bejutottak a rájátszásba, ahol a New York Knicks-et fogták ki, de nagyon gyors söprésben lett részük. A Sunsnak sem volt oka panaszra, mert 53-29-el 5.-ként ismét bejutottak a playoffba (zsinórban ez a 12. alkalom), ahol a címvédő San Antonio Spurst verték ki. A második körben ezt megelőzően utoljára 5 éve jártak, de a Los Angeles Lakers itt már túl nagy falat volt számukra.

Kulcs a győzelemhez:

A Hüllők oldaláról nézve:
- Jobb dobószázalék
- Carter és McGrady sikeres pontvadászata
- Rengeteg támadó lepattanó
- Blokk parádé
- A BackCourt 2000 lelassítása, hatástalanítása

A Napocskák oldaláról nézve:
- Lefutásokban gazdag este
- Kevesebb labda eladás
- A Kidd-Hardaway páros megszokott teljesítménye

A két társaság legutóbb 1999. november 23-án játszott egymás ellen, és 1 pontos Phoenix-győzelemmel zárult az az etap. Ekkor a Raptorok nagyon rosszul dobtak, és belerohantak egy 9:0  arányú kapott blokkba is. A vérszomjas kanadaiak kiéhezve várják a revansot.

Érdekesség: Jason Kidd és Vince Carter később évekig játszott együtt a New Jersey Netsben.

(A zárójelben levő statisztikák az 1999-00-es idényre vonatkoznak.)
 

Dátum: 2000.02.27., Helyszín: Air Canada Centre, Toronto


Phoenix Suns - kezdőötös

Tom Gugliotta – erőcsatár. A 208 centis Tomot az egyetemi évei alatt Larry Birdhöz hasonlítgatták az NCAA szakkommentátorai, de ez a szintet sohasem tudta elérni, még a közelébe sem ért. Tény, hogy fénykorában egy jó térlátású, önzetlen játékos volt, aki 7 méteres dobásaival elrettentette ellenfeleit. Bevethető volt mind a három magas poszton, ezen kívül védekezésben is jól mozgott. Gugliotta minden mérkőzés utáni éjszakán álmatlanságban szenvedett, így a GBL nevezetű gyógyhatású készítményt fogyasztotta (ma már betiltott partidrog, közismertebb nevén Gina). 1999. december 17-én a Portland elleni játék után telefonálás közben a játékosokat szállító buszon leállt a légzése és összeesett. Nagy szerencséjére a kórházban megtudták az orvosok, hogy ezt szedi, így nem történt ennél nagyobb baja. 2000. január 4-én lépett ismét pályára, és már az első meccsén leszedett 10 pattanót, ezzel is jelezve, hogy remek fizikai állapotban van.
(Pont: 13,7; Lepattanó: 7,9 és Labdaszerzés: 1,5)

Clifford Robinson – erőcsatár/center. Egy igazi védekező specialista (Az Év Legjobban Védekező 2. Csapatának tagja), aki egyaránt képes volt kosarat szerezni mind center mozdulataival a gyűrű közelében, mind a dobóhátvédek kedvenc hármas vonal mögötti területeiről. 1253 db triplájával jelenleg ő az NBA legmagasabb játékosa, aki ezt a számot elérte. Hajrá Nowitzki, még simán utolérheted!
(Tripla: 37,0%; Pont: 18,5 és Labdaszerzés: 1,1)

Luc Longley – center. A Chicago Bulls második, bajnoki triplázásának kezdő centere volt, ám az ausztrálok büszkeségét a Bulls dinasztia szétesése után Phoenixbe cserélték. A 218 centis és 120 kg-os Luc komoly hústömeget jelent az ellenfél számára. Könnyebb megkerülni, mint arrébb rakni, de hosszú karjaival képes a bátor és figyelmetlen támadókat leblokkolni. Lepattanó szedésben nem jeleskedik, de a középtávoliakat remekül dobja. A 31 éves magasembernek ez volt az utolsó előtti idénye az NBA-ben.

Jason Kidd – irányító. Ő a csapatjáték felpörgetésének felelőse. Egy dolgot minden játékos megtanult tőle, ha vele vagy, akkor a játékod jobbá válik. A Kölyök rendkívüli labdavezetési és térlátási képességének köszönhetően simán ziccerhelyzetbe hoz bárkit. Ha megindul a labdával, akkor a lerohanásával nem lehet mit kezdeni, mivel legalább két embere leste precízen kivitelezett gólpasszait. Ha meg nem léptek ki rá, már lehetett elkönyvelni az általa értékesített ziccert vagy tempódobást. Gyors kezeinek és remek helyzetfelismerő képességének segítségével gyorsan elhalássza támadóitól a lasztit (Az Év Legjobban Védekező 2. Csapatának tagja) Népszerűségét jól tükrözi, hogy 1 061 031 szavazattal (ez Kobe voksainál is több) a 2000-es nyugati All-Star Csapat kezdő játékmestere lett. Ezen kívül Az Év Csapatának tagja, valamint megvédte tavalyi gólpasszkirályi címét is. 1999 nyarán az USA válogatottjával aranyérmet nyert a FIBA Pánamerikai Tornáján, ezzel ismét kvalifikálták magukat a 2000-es Sydney-ben rendezendő nyári olimpiai játékokra (aranyérem). Jelszó: Csóközön (lásd büntetődobásnál).
(Tripla: 32,4%; Pont: 14,3; Lepattanó: 7,2; Gólpassz: 10,1 ligaelső és Labdaszerzés: 2,0- 5. a ligában)


Anfernee Hardaway – irányító/hátvéd/kiscsatár. Ez a hibrid még egy kis időre ismét felelevenítette a világnak a régi, orlandói csodákat. Olyan képességekkel rendelkezik, mint Jordan, csakhogy ő nem a sorozatos gólgyártást részesíti előnyben, hanem a többiek kiszolgálását. Igazán nem tudtak mit kezdeni vele, mivel bámulatosan gyors lábmunkájának és ruganyosságának köszönhetően, játszi könnyedséggel lavírozott a védői között, valamint a levegőben akrobatikus mutatványokkal pezsdítette fel a hangulatot. Társai, ha akarnak, sem tudnak panaszkodni miatta, mivel előbb eszmélnek fel arra, hogy a kezükbe kerül a labda, minthogy rájöjjenek, hogy: Hoppá, helyzetbe kerültem! Ide a labdát! Jelszó: „All the way Hardaway!”
(Tripla: 33,7%; Pont: 16,9; Lepattanó: 5,8; Gólpassz: 5,3 és Labdaszerzés: 1,6)

Phoenix Suns - cserék

Rodney Rogers – kiscsatár. A Heti Klasszikus 1. részében bemutatott Rogers immár a 6. szezonját tölti a ligában, és az aktuális idényben az Év Legjobb Hatodik Embere Díját fogja megkapni. A leghasznosabb csereember a szezon végére 115 hármast varázsolt be a gyűrűbe. Megkérjük Mr. Kidd-det és Pennyt, hogy a triplavonal mögötti területen tömjék tele nagyszerű labdákkal.
(Tripla: 43,9% - liga negyedik; Pont: 13,8; Lepattanó: 5,5 és Labdaszerzés: 1,1)

Shawn Marion – kiscsatár/erőcsatár. Újonc. Egyedi dobómozdulata láttán minden tornatanár röhögőgörcsöt kapna. Ők könnyű helyzetben vannak, mert nem nekik kell fogniuk ezt a szuperatlétát. A fiatal Pippenhez hasonlítgatják hosszú karjai és elképesztő repülései miatt. Számára a festék környéke a rövidtávfutók starthelye, ha Kidd (a jövőben Steve Nash) elkezd futni, akkor indulhat a stopperóra. 1999. december 1-e után bal térdében artoszkópos műtétet hajtottak végre, és februárban 8-án térhetett vissza. A következő idénytől kezdve egy kirobbanó formában lévő, multifunkcionális játékossá érik, aki átlagon felüli mennyiségű kosarat és labdát szerez, pattanót gyűjt és prakkert oszt ki. A Mátrix karrierjének csúcsát a Sunsnál érte el, és levezetésképpen 2011-ben a Dallasszal nyert egy gyűrűt Kidd-del. Bárcsak mi vezetnénk le így...
(Pont: 10,2; Lepattanó: 6,5 és Blokk: 1,0)


Rex Chapman – dobóhátvéd. A veterán Rex egy félelmetes hárompontos dobó, akinek teljesen mindegy, hogy futtában vagy nullszögről küldi gyűrűre halálos trojkáit. Ekkor utolsó profi szezonját futotta a Napocskáknál.
(Tripla: 33,3%)


Toronto Raptors - kezdőötös

Vince Carter – dobóhátvéd/kiscsatár. Másodéves. Okos húzás volt az 1998-as drafton Antawn Jamisont Carterre elcserélni. A Jordan utódjaként kikáltott showman is 198 centi magas és a North Carolinára járt, valamint Az Év Újonca Díjat is bezsebelte, dettó mint Mike. Egy igazi Superman, aki bármikor felszállásra kész, és második otthona a gyűrű légköre. Ez a fizikai adottság remek dobókészséggel párosult, így nem nehéz kitalálni, hogy nagy előnyt élvezett tempó- vagy helyből felemelkedő dobásaikor, valamint cirkuszi mutatványba illő ziccereinél. Kevés védő tudta csak felvenni vele az iramot, de azt is csak a talajon. Az All-Star Csapatra való szavazáskor ő kapta a legtöbb (1 911  973) bizalmat a nagyérdemű közönségtől.

(Tripla: 40,3%; Pont: 25,7-liga negyedik; Lepattanó: 5,8; Labdaszerzés: 1,3 és Blokk: 1,1)

 


Charles Oakley – erőcsatár. A 15. szezonját futó Oakley még berozsdásodva is komoly fejtörést okoz őrzőinek. Kevesebbet és kisebbet ugrik, de így is tisztességesen letépi a pattanókat, helyet csinál csapattársainak és remekül passzol. A teljes idényben 14 hármast vágott be, ami igencsak szokatlan tőle. Dobótávja szépen megnövekedett öregedésével párhuzamosan.
(Tripla: 34,1%; Lepattanó: 6,8 és Labdaszerzés: 1,3)

Antonio Davis – erőcsatár/center. Azon kevesek közé tartozik, aki a draft után nem az őt kiválasztó NBA-csapatba igazol, hanem inkább elmegy Európába pár évre játszani. Először a Panathinaikoszban (1990-92), majd pedig a Philips Milanóban (1992-93) pattogtatott, és utána tért vissza Amerikába. A torontói évek előtt Davis az Indiana Pacersben egy stabil, hatodik emberként szállt be a játékba, és az ő pontjai és lepattanói nem hagyták kialudni azt a tüzet, amit a kezdőcsapat felszított az első percekben. A Raptorsnál bebizonyította, hogy több, mint egy csereember.
(Pont: 11,5; Lepattanó: 8,8-ebből támadó: 3,0 és Blokk: 1,3)

Tracy McGrady – dobóhátvéd/kiscsatár. Még csak a statiszta-szerepben tetszeleg, de már jó párszor megvillantott pár klasszis megoldást. Ebben az idényben idáig csak ötször kezdett az 50 meccsből, és idáig tízszer ért el legalább 20 pontot. Ez kicsit furcsán hangzik, mivel ősszel Orlandóba fogják cserélni, ahol kiteljesedése megkezdődik, és levágva saját rabláncait, egy megállíthatatlan, 25 pont feletti sztárjátékossá válik (kétszer lesz gólkirály). T-Mac rendkívül gyors, atletikus, és ha elkapja a fonalat, mindent bedob, csak a labda jusson el hozzá. Akárcsak Vince, ő is képes bombasztikus zsákolásokat és légi parádékat bemutatni. Gyors rugói és rendkívüli ütemérzéke segítségével könyörtelenül lesapkázza az általa fogott támadókat, ha kell, besegít társainak is.
(Pont: 15,4; Lepattanó: 6,3; Labdaszerzés: 1,1 és Blokk: 1,9)


Doug Christie – dobóhátvéd. Jövőre tőle is megszabadul a kanadai klub. Ezzel csak a Sacramento Kings jár jól, mivel a 2000-es évtized első felének egyik legjobban védekező hátvédévé válik 30 éves korában. Eddig is nagyszerűen őrizte támadóit (az előző 3 évben labdaszerzési átlagai legalább 2,3), legfőképpen a periméteres védekezésben (a képzeletbeli meghosszabbított büntetővonalon túli terület) alkot nagyot, ahol előszeretettel a legjobb dobókra állítják rá. Mialatt csapata támad, utolsó emberként a triplavonal környékén tartózkodik, hogy az esetleges lerohanásoktól, könnyű kosaraktól mentesítse gárdáját. Támadásnál veszélyes hárompontos dobó, és irányítói-vénával is meg van áldva.
(Tripla: 36,0%; Pont: 12,4 és Labdaszerzés: 1,4)

Toronto Raptors – cserék

Kevin Willis – erőcsatár/center. A korábban már bemutatott, 37 éves Dinoszaurusznak ez az 5. klubja idáig. A magasemberek közül ő az első számú csere, aki Oakleyt vagy Davist a legjobban tudja helyettesíteni.
(Lepattanó: 6,1)

Dell Curry – dobóhátvéd. Egy igazi mesterlövész, mellesleg Stephen Curry apja, aki utolsó éveit Torontóban játszotta. Az előző idényben a legpontosabb hárompontos dobó volt, aki Kanadában sem okoz csalódást kenyéradójának. Ha jó napot fog ki, 7 méter felett nem tud hibázni.
(Tripla: 39,3%)

Muggsy Bogues – irányító. Bogues minden idők legkisebb NBA játékosának számít a mai napig 160 cm-es magasságával. 35 évesen már közel sem az, akit a világ megismert fénykorában. Villámgyors játékot diktált, és apró testi paramétereit kihasználva olyan kis réseken cikázott oda-vissza, amihez csak neki volt egyedül bejárása az egész ligában. Minden idők legjobb gólpassz/eladott labda (AST/TO) arányát mutatta fel karrierje során: 4,69. Jelszó: Gulliver az óriások országában.
(Büntető: 90,8%)


A mérkőzés linkje: 

http://www.youtube.com/watch?v=fvwTwRA6mL0&feature=related

Jó szórakozást kívánok!

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus