Még nyeretlen a férfi címvédő

Beindult a nagyüzem a Nemzeti Egyetemi bajnokságban. A férfi címvédő, nyáron jelentős átalakuláson áteső Debrecen két forduló után még nyeretlen.

Női keleti csoport

MEAFC - Debreceni Egyetem 53-57 (11-14, 10-9, 19-21, 13-13)

MEAFC: Kostyó 2, Vasas 2 SIKORA 23/3, Kovács K. 2, Arad 5. Cs.: BAKOS 9/6, CHVATAL 8, Papp Sz. 2.

DEAC: GÁL 11, Szabó R. 3/3, SZENDREI 7/3, GÖTTLINGER 11/3, FOLTIN 16. Cs.: Papp A. 4. Szabó E., Gyulai, Máriás 2, Új E. 3/3, Gaszner.

A MEAFC egyik legjobbja, Arad Zsófia az első negyed végén megsérült, s már nem tért vissza  a pályára. Sikora Emőke mellett azonban a padról beszálló Bakos Eszter, valamint a korábban debreceni színekben is kosarazó Chvatal Tünde jóvoltából a miskolciak végig tudták tartani a lépést a debreceni lányokkal. A küzdelmes, kiélezett, szoros csatában a Gál Annamária, Göttlinger Anna, Foltin Bianka trió vezette vendégek végig tartani tudták a szűk előnyüket, és ha nehezen is, de győzelemmel kezdték az idei sorozatot.

Debreceni Egyetem - EKE EVSI 120-20 (46-2, 24-6, 23-7, 27-5)

Debrecen: Gaszner 7, ÚJ 10/6, PAPP A. 8/6, GÖTTLINGER 18/6, RADVÁNYI 18. Cs.: FOLTIN 31, Máriás 8, Gál 6, Szabó.

Eger: Mizser 4, Hriczó 3, Zsoldos 4, Druzsba 2, SZÖLLÖSI 6. Cs.: Baráth, Nádudvari 1.

Végig egyoldalú volt a találkozó, a jóval nagyobb tudású, s magassági fölényben is lévő debreceniek végig nagy fölényben játszottak. Foltin (31 pont, 11 lepattanó) és Radványi (18 pont, 13 lepattanó) is dupla duplát ért el, Papp pedig 10 labdát szerzett. Végeredményben kerek 100 ponttal nyert az ezüstérmes Debrecen a lelkes egriek ellen.

Közgáz - MAFC-BME 78-50 (18-5, 24-12, 14-12, 22-21)

Közgáz: Katona 4, SHIRIAN 18/3, Kocsis 8, IMRE 12, Abaházy 4. Cs.: Csikász 8, Kovács P., Bauer, DONKÓ 8, SZALAY V. 8,, DOKTOR 8.

MAFC-BME: Miháczi 4, Fülep 4, Kékesi, Müller 8, SZABÓ V. 16/3. Cs.: HORVÁTH A. 11, Kanik 5, Éder, Stéger, Vágvölgyi.

Müller Melinda büntetőjével a MAFC szerzett vezetést, ám erre egységes csapatmunkával 8 ponttal felelt a Közgáz. Imre Nóra remek sorozatával egy újabb 8-2-t "repesztett" a vendéglátó, a MAFC az első negyedben nem szerzett akciókosarat. Bár ez a második negyed elején Fülep Csilla jóvoltából megszületett, a Közgáz továbbra is nagy fölényben játszott, több kispadról beszálló játékosa is ügyesen, jól kosarazott, s a félidőben 42-17-re vezetett. Szünet után elsősorban Szabó Vivien jóvoltából kiegyenlítetté tudta tenni a játékot a MAFC-BME, de nemhogy nyerni, szorossá tenni a meccset sem volt esélye.

Női nyugati csoport

TFSE - Veszprémi Egyetem 132-35 (30-15, 34-2, 31-9, 37-10)

TFSE: MÁNYOKY 16/12, BODNÁR 18, KARLÓCAI 16, Kováts G. 9/3, NÉMETH A. 30/6. Cs.: GEREBEN 15/9, Sándorfi R. 16, SÁNDORFI D. 12.

Veszprém: Takács A. 3/3, Kacskó 3/3, Gergácz E. 9, GUTAI 10. Cs.: Frank 2, Takács E. 4.

8-0-lal kezdett a címvédő, majd Gutai Flóra vezetésével a vendégeknek is akadtak ügyes megmozdulásai. A meccs napján a születésnapját ünneplő Németh Alma nagyon "élt", triplát is dobott. A második negyed nagyon egyoldalú játékot hozott, támadásban helyenként cifrázták is a TF-es lányok, s vagy igen látványos kosarakat szereztek, vagy "belehaltak a szépségbe". Szünet után is nagy fölényben játszott a TF, a centerek próbálkoztak triplákkal, s a közönség láthatott egy remek alley-oop szerű kosarat, Mányoky Judit passzát Karlóczai Julianna magasra felugorva a palánkról juttatta a gyűrűbe. Bodnár Fanni "szórta meg" ekkor a vendégeket, már a 3. negyedben közel állt a 100 ponthoz a TF. A záró szakaszban ismét akadt egy-két ügyes veszprémi megmozdulás, de a TF óriási fölénnyel nyert, a "triplakirálynő", Mányoky pedig 16/12 pontos, 11 lepattanós, 14 gólpasszos tripla-duplával zárt.

SzoESE - UNI Győr 63-68 (17-16, 16-13, 15-20, 15-19)

Szombathely: SIMON C. 16/9, JAKUBOVICS 12/6, Pados 10, Feigl 4, USZKAI 10. Cs.: Kovács K. 2, Mezősi, PLÓZER 9.

Győr: CHROMÉJ 19/3, HORVÁTH D. 16/6, Gosztola 8/3, NAGY R. 7, GYÖNGYÖSI 10. Cs.: Tóth T. 6, Erős F., Hajdinák 2, Balla.

Mindkét csapatból hiányzott egy-egy kulcsjátékos, hazai részről Gusztafik Lilla, a győriektől pedig Török Barbara. A találkozó végig kiegyenlített, szoros volt, nagyobb előnyt egyik fél sem tudott szerezni. Váltott vezetéssel fe-fej mellett haladtak a felek, a záró negyed közepén még a hazaiaknál volt az előny, de a végjáték a vendég győrieknek sikerült jobban.

Férfi keleti csoport

EKE Eger - DMSE 118-17 (30-6, 31-5, 34-2, 23-4)

Eger: ILLÉS 12, Tóth 7/3, Beák 9/3, FÜLÖP 19/9, Csákvári  Cs.: Veres 12/6, SZABÓ 25/15, Ungi 6, VARGA 12, Megyes 2, Kathi 2, KOROKNAI 12.

DMSE: Gidó 2, Velkey 5/3, Malkócs, Papp 2, MEZEI 8 Cs.: Rácz, Mészáros

Szép számú, lelkes szurkoló előtt játszotta első hazai egyetemi bajnoki meccsét az előző évad egyetemi ezüstérmese, az egri csapat. Szinte a teljes NBI/B-és keretét felvonultató egri egyetemisták az első perctől kezdve uralták a mérkőzést, látványos kosarakkal szórakoztatták a szurkolóikat. A második számú debreceni együttes nem tudott túl sok ellenállást tanúsítani, 12 triplát szereztek az egriek, akik bár hamar jelentős előnyt szereztek, végig nagy akarással játszva szolgálták ki közönségüket.

USC Szeged - MAFC-BME 82-90 (21-23, 19-29, 23-13, 19-25)

Szeged: BRENYÓ 13, Horváth R., 16,  Fehér Á. 8/6, KERESZTY 15, GRUDA 19. Cs.: Masa 3/3,Liszkai 2, Halász, Szegedi 6.

MAFC-BME: DOBOS 21, Schaul 5, SZÁLAS 25/9, MIHALICS 14, KISS L. 25. Cs.: Horváth, Gergely, Lukács, Bedőcs.

A fordulatos, nagy iramú, színvonalas találkozó remek hírverése volt az egyetemi kosárlabdának. A remek, kiegyenlített első 10 percet követően a fővárosiak a Dobos, Szálas, Kiss trió révén "szétszedték" a Szeged nem túl hatékony védekezését, s szünetig 10 pont fölötti előnyt szereztek. Nagyot fordult a játék a harmadik negyedben, magára talált, és Kereszty, valamint Gruda eredményessége révén fokozatosan csökkentette hátrányát a védekezésben óriásit javuló Szeged. A befejező negyed előtt 2 pontra felzárkózott a vendéglátó, sőt a 4. negyed elején egyenlített is, ám 67-67 után a fővárosiak egy 11-2-vel eldöntötték a meccset a maguk javára. Gruda Gergely és Kiss Lajos remek centerpárbajt vívott a palánkok alatt. Mindketten dupla-duplát értek el, a hazai kosaras 19 ponttal és 14 lepattanóval, a fővárosiak játékosa pedig 25 ponttal és 16 lepattanóval zárt.

Közgáz - Nyíregyházi FSE 88-79 (23-22, 24-19, 19-24, 22-14)

Közgáz: LAKOSA Á. 13/9, Vörös M. 5/3, Tóth Sz. 3/3, KOVÁTS B. 8, NAGY SZ. 13. Cs.: SZALAY Á. 18, Bános 5, VÁGVÖLGYI 20/9, Gőczi 3/3.

Nyíregyháza: BUS I. 11, CZURA 22/3, OLÁH 20/9, KOVÁCS Z. 12, Földesi 9/3. Cs.: Marin 3/3, Szondi K. 2

Bár Tóth Szabolcs triplájával a hazaiak szereztek vezetést, kezdetben a Közgáz nem igazán találta a jóval alacsonyabb szerkezetű nyíregyházi együttes gyors, betörésekből való kiosztásokra épülő játékának ellenszerét. A vendégek Czura és Oláh jó dobóformájának köszönhetően sokáig vezettek. A szakasz hajrájában a Szalay-Bános kettős jóvoltából fordított a Közgáz. A második negyedben már tudatosabban próbálta magassági fölényét kihasználni a vendéglátó, Lakosa és Nagy Szabolcs eredményessége révén a félidő hajrájában már 16 ponttal is vezetett a Közgáz. A félidő végén azonban nagy előnyük birtokában érthetetlen módon kapkodni kezdtek, s újból mindent távolról erőltettek a hazaiak. A nyíregyháziak a félidő hajrájában egy 12-2-vel, Bus irányítása mellett ismét elsősorban a Czura-Oláh kettős eredményessége révén 6 pontra feljöttek.

Szünet után gyorsan ellépett 10 ponttal a vendéglátó, Nagy Szabolcs pedig lehet az évad kosarát szerezte, amikor egy sikertelen triplakísérlet után a gyűrűről le, illetve felpattanó labdát remek ütemben felugorva vissza zsákolta. A szabolcsiakat ez sem törte meg, az addig inkább a szervezésben jeleskedő Bus kosárszerzésben is előrelépett, s ismét visszahozta a Nyíregyházát, amely a záró etap előtt egyetlen pont hátrányban volt. A befejező negyed első felében Szalay parádézott. A vendégeknél Kovács Z. villant, s új erőre kapott Czura és Oláh - tapadt a Nyíregyháza vendéglátójára. A végjátékban pedig Vágvölgyi Ádám villogott, ráadásul a védekezni visszarohanó Bus balszerencsésen rálépett Szalay lábfejére, s a nyíregyházi játékmesternek kifordult a bokája. A legvégén még egy technikait is kaptak a vendégek, a hosszabb kispaddal rendelkező Közgáz megérdemelten nyert, bár azzal, hogy az első félidő végén tetemes vezetésénél engedte "feállni a padlóról" ellenfelét, magának tette nehézzé a meccset.

MEAFC - Debreceni Egyetem 85-70 (25-15, 14-18, 13-12, 33-25)

MEAFC: TAKÁCS D. 9, Orosz 9, SZEPESI 20/9, LIPPAI 19/3, GALLÓ 17. Cs.: Kopasz 7/3, Orliczki 1, Horváth M. 3.

Debrecen: KÓSA 23/9, Kozák 4, Pék 8/6, SZARKA 20/12, OPRE 10. Cs.:  Szűcs, Ben Kane 4, Jávor, Törköly 1.

A MEAFC "állva hagyta" a tompán kezdő debreceni együttest, a két Szabolcs, Szepesi és Lippai ponterőssége révén 16-4-gyel indítottak a hazaiak. A folytatásban Kósa Tamás és Szarka Dávid jóvoltából kiegyenlítetté tette a játékot a DEAC, s a félidő végén egy 6-0-lal szorossá tette a meccset. Az aránylag pontgazdag első félidő után a harmadik negyedben a küzdő jelleg domborodott ki. A Debrecen 5-0-lal kezdve a játékot szünet után 1 pontra feljött, de a MEAFC a szakasz közepén újított, s egy 6-0-lal ismét megugrott. A befejező negyed közepéig teljesen nyitott volt a találkozó, Kósa triplájával 3 pontra zárkózott föl a címvédő debreceni együttes. Ekkor azonban egy Galló Márk vezette 9-0-lal lerázta magáról a Debrecent a MEAFC. A csattanó a Debrecenben nevelkedett Lippai triplája volt a meccs legvégén, így 15 ponttal nyert a MEAFC, de ez a meccs korántsem volt sima, nagyon meg kellett dolgozniuk ezért a szép győzelemért a miskolciaknak.

Férfi nyugati csoport

TFSE - PTE PEAC 75-59 (18-23, 23-8, 18-14, 16-14)

TFSE: Sinkovits 5/3, PETRUCSIK 8/6, KERKAI 9/3, Mácsai 12, Debreceni D. 2. Cs.: KARAGITY 26/3, Szollár 3/3, Tóth D. 2, Takács M. 4, Világi 4, Répási, Németh K..

PTE-PEAC: BÍRÓ L. 6, Nagy B. 11/3, BERKICS B. 17/9, Kis M. 7/3, BÖDÖR 17. Cs.: Kárpáti, Lovász 2.

Az összeszokottabbnak tűnő pécsi együttes jó dobóformával kezdve a meccset alaposan meglepte a TF csapatát. 10-2-re és 20-8-ra is vezettek a vendégek az egyénieskedve erőlködő TF-fel szemben.  Berkics Bence, Nagy Bence és Kis Milán is dobott triplát az első negyedben, Bíró Levente pedig ügyesen szervezte a PTE-PEAC játékát. A cserék vittek lendületet a TF játékába, Szollár Gergely triplája egy 7-0-s hazai roham kezdetét jelentette. A hazaiak a második negyed elején is lendületben maradtak, érvényesülni látszott a TF mind mennyiségben, mind minőségben egyaránt hosszabb kispadja. Karagity Milán sziporkázott, óriási kedvvel, s igen eredményesen játszott, zsákolt, triplát dobott, főszerepet játszott abban, hogy a második negyed úgy indult, ahogy az első véget ért: 7-0-s TF rohammal. A szakasz közepén rendezte sorait a vendégcsapat, egy ideig váltva vezettek a csapatok, majd a félidő vége a frissebb hazaiaké volt.

Szünet után továbbra is a TF irányított, a dupla-duplát elérő, sokat vállaló Mácsai Károly (12 pont, 6/19 mezőnyből, 11 lepattanó) vezetésével a harmadik negyed közepén közel 20 pontosra nőtt a hazai előny. Zónával a PTE-PEAC megtörte a hazai csapat lendületét, s szívósan küzdve a szintén dupla-duplát elérő Bödör Bence (17 pont, 10 lepattanó) eredményessége révén 10 pontra feljöttek. Ekkor néhány ügyes Petrucsik-Karagity akció, valamint Kerkai Ákos néhány villanása pontot tett a küzdelmes, változatos, élvezetes meccs végére.

SzoESE - ELTE BEAC 82-62 (22-11, 22-16, 23-15, 15-19)

SzoESE: Kovács B. 5/3, NOVÁK B. 12, MÉSZÁROS M. 21/3, FÖLDESI M. 16/3, Perák D. 8,  Cs.: Horváth B. 4, Bereczki M. 3, Kozma M. 7/3, Balogh R. 2, Kerekes G., Láng M. 4.

ELTE BEAC: Mokos B. 2, Jakucs D. 10/6, Gyurcsányi P. 9/3, DÉVÉNYI G. 17, Mayer P. 6. Cs.: Monok M., Bognár D. 3/3, SZENTESI B. 11/3, Czimmer M. 4.

A nyugati bajnok, a SZOESE jelentősen átalakult, több meghatározó játékos távozott tavaly óta, és vannak persze új fiúk is az együttesben. A hazai csapat az első 2-3 percnyi ismerkedés után magához ragadta a kezdeményezést, és lépésről-lépésre elkezdte kialakítani előnyét, ami a negyed végére meghaladta a 10 pontot. A második játékrészt is a SZOESE uralta, elsősorban Novák és a negyedben 11 pontot jegyző Mészáros vezérletével közel 20 pontra nőtt a hazai előny, végül 14 pontos szombathelyi előnnyel vonultak a szünetre a csapatok, a vendégeket elsősorban Dévényi Gábor próbálta versenyben tartani. A fordulás után egyre több lehetőséget tudott adni minden játékosának Kéri Péter, akik jól elosztották egymás között a pontokat, és tovább növelték az előnyt. Az utolsó negyedre már csak az maradt a kérdés, hogy hány ponttal tudnak győzni a hazaiak. Végül a kulcsjátékosokat ekkor már pihentető SZOESE magabiztos, 20 pontos győzelmet aratott, a fővárosiak becsületére legyen mondva, nagyobb hátrányban sem adták föl, s a záró szakaszt megnyerték.

PTE ES Petőfi SE - Mosonmagyaróvár SZE MOGAAC 76-86 (18-16, 18-31, 21-25, 19-14)

Petőfi SE: FÖLDES 10/6, Koller 20/12, SZAVAI 12/9, Sütő 4, GYŐR 13. Cs.: SÜMEGI 17, Fetzer, Juhász.

Mosonmagyaróvár: Joao Silva M. 12/3, KÁMÁN. 21/6, KÁLI 26/12, Nagy B. 4, HORVÁTH Á. 10. Cs.: Bali Á,, GUTI. 9, Iváncsics, Erős 4.

A küzdelmes első két negyedben a két csapat fej-fej mellett haladt végig. A második negyed közepén a két meghatározó játékosát, Palavicsot és Barutát is nélkülöző Mosonmagyaróvár több játékosa is "elkapta a fonalat", s Káli, valamint Kámán jó dobóformája révén sikerült előnyt szereznie. A 3. negyed elején a PTE egészpályás letámadásból szerzett labdák utáni kosarakkal, Koller és Szavai vezetésével tudott faragni a hátrányán. A negyed végén azonban a vendég csapat labdaszerzéseivel és bravúros tripláival tovább növelte előnyét. A 4. negyedben a vendég csapat tovább tartotta a 10 pont körüli előnyét, és a második negyed közepétől végig vezetve sikerült a bravúr, idegenben is nyertek Kozma Tamás fiai. Hazai részről Győr Marcell igen mutatós, 13 pontos, 16 lepattanós dupla-duplát ért el, s ez a győri Horváth Ádámnak is sikerült (10-10 pont és lepattanó).

Veszprémi Egyetem - SMAFC-NYME 81-79 (26-18, 17-21, 16-17, 22-23)

Veszprém: Faragó 9, NOVÁK 24/6, Naményi 13/3, KÁLLÓ 10/3, TAKÁCS 25. Cs.: Frond.

SMAFC: NAGY G. 38/3, Oláh, FORRAI 21/6, Szegedi 8/6, BERNECZEI 10. Cs.: Széplaki 2.

Mindkét csapat 6-6 játékossal állt fel a találkozón. A Takács-Novák duó vezette Veszprém kezdett jobban, s a kosarakban gazdag első negyedben 8 pontos előnyt szerzett. A folytatásban Nagy Gergő ponterős játékára alapozva fokozatosan csökkentette hátrányát a soproni gárda. Az üldözőverseny a térfélcsere után is folytatódott. A második félidő elején Forrai révén egalizált a SMAFC, de új erőre kapott a Veszprém, s egy 8-2-vel megint ellépett, de a SMAFC újra szorossá tette a találkozót. A záró szakasz előtt Kálló kosarával 3 ponttal "mentek" a hazaiak. A befejező 10 percet 11-2-vel kezdve 10 pont fölötti előnyt szereztek a hazaiak. A soproniak nem törtek meg, hosszú hajrát nyitottak, s a szakasz közepétől egy huszáros, 16-5-ös futást bemutatva ledolgozták hátrányukat. Takács András újra a vendéglátókat juttatta előnyhöz. A végén Forrai és Nagy is bedobhatta volna a nyerő triplát, de mindkettejük dobása célt tévesztett. Takács (25 pont, 13 lepattanó), illetve Berneczei (10 pont 15 lepattanó) is dupla-duplával zárt.

Fotó: Práczki Péter