Euroliga: Az Efes is legyőzte Hangáékat

Az eddig nyeretlen Anadolu Efes is győzött a Barcelona otthonában, miután a katalánok védekezése megint szétesett. A Real Madrid is kikapott Doncic jó teljesítménye ellenére is, a CSZKA tükörsimán verte a spanyol bajnok Valenciát, a Zalgiris pedig kiütéses győzelmet aratott Milanóban.

Alapszakasz, 6. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 2-4) – Anadolu Efes (török, 1-5) 85-89

Nagyjából három és fél percig vezetett Sito Alonso együttese, ám a védekezésük két jobb találkozó után megint szétesett - az eddig még nyeretlen Efes egy 12-2-es szakasszal fordított, egy negyed után pedig 26-15-re vezettek a törökök. A Barca nem nagyon tudott közelebb férkőzni ellenfeléhez a második felvonásban sem, a Heurtel-Koponen duónak köszönhetően volt mindössze hét pont a differencia a félidőben (35-42). A fordulás után a Seraphin-Pressey-Oriola hármas révén többször is volt 3-4 pont a különbség, de ennél közelebb nem jutottak a hazaiak, a záró 10 perc előtt pedig a Ricky Ledo (21 pont, 5 pattanó), Vladimir Stimac (22 pont, 8 pattanó), Errick McCollum (21 pont) és Bryant Dunston (7 pont, 9 pattanó) vezette Efes 10 ponttal vezetett (57-67). A gránátvörös-kékek gyakorlatilag az első negyed felétől kezdve csak futottak ellenfelük után, és nem volt ez másképp a záró játékrészben sem. A végén, az utolsó fél percben több szerzett labdával 78-89-ről még feljöttek 85-89-re Hangáék, de ennyi volt bennük, közelebb már nem tudtak kerülni, így a félholdasok 89-85-re nyertek, megszerezték első idei győzelmüket.

Hanga Ádám ezúttal 28 és fél perc alatt 7 pontot (2/4 dupla, 1/2 tripla), 4 gólpasszt, 4 pattanót, 1-1 szerzett és eladott labdát, 3 beütött és 1 kiharcolt faultot jegyzett, így 10 VAL-lal végzett.

A Barcelona legjobb dobói: Seraphin 19, Heurtel 12, Claver 12/6.
Az Efes legjobb dobói: Stimac 22, McCollum 21/12, Ledo 21/12.

CSZKA Moszkva (orosz, 5-1) – Valencia Basket (spanyol, 3-3) 94-67

Bár lassan és rozsdásan kezdte a CSZKA Moszkva a Valencia elleni meccsét, a folytatásban belelendültek az oroszok, és nagyon könnyedén gyűjtötték be újabb győzelmüket a Megasport Arenában. A Valencia jó dobóformával rukkolt elő a feldobás után, a spanyolok dobásai rendre utat találtak a gyűrűbe, így a spanyolok néhány perc leforgása alatt 17-6-os előnybe kerültek. Ekkor aztán beállt a padról Nando De Colo (23/9 pont, 3/3 tripla, 10/8 mezőnyből), aki hideg kézzel is rögtön betalált, és egy 14-2-es rohamot vezérelt, amivel fordítani tudott az orosz sztárcsapat. Nagyszünetig aztán nem történt gyökeres változás (43-38), fordulás után viszont beindította a hengert a CSZKA. De Colo háromból három triplát vágott be a kígyótérről, de társai keze is elsült, a Valencia hibái után pedig jöttek a leindítások is, így a moszkvaiak 30-16-ra nyerték meg a harmadik negyedet, ami kvázi el is döntötte a mérkőzést. A záró felvonásra De Colo például már vissza sem jött, de nem is volt rá szükség, hiszen rajta és a 16 pontos Cory Higginsen (16/3 pont, 3 gólpassz) kívül öt CSZKA-játékos is 8 egységet termelt (Hines, Hunter, Kurbanov, Voroncevics, Kulagin), illetve ott volt még a 6 pontos és 7 gólpasszos Sergio Rodriguez (6 pont, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés) is. A Valenciában a Nikita Kurbanov által „terrorizált” Erick Green (8 pont, 3 lepattanó) nem tudott kiemelkedő lenni, 11/3-at dobott mezőnyből, az ő extrája nélkül pedig nem lehetett esélye a Valenciának még egy szoros meccsre sem.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 23/9, Higgins 16/3
A Valencia legjobb dobói: Pleiss 12, Dubljevics 11, San Emeterio 11/9

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 4-2) – Real Madrid (spanyol, 4-2) 90-83

A hatalmas szívvel és akarattal játszó Maccabi egy elképesztően jó hangulatú rangadón le tudta győzni a Real Madridot, így az izraeliek beérték a spanyolokat a tabellán és  mindketten 4-2-es mérleggel várják a folytatást. A meccset a Real kezdte jobban, a most is a 30-as indexpont-határig eljutó Luka Doncic (19/6 pont, 6 gólpassz, 6 lepattanó) illetve Anthony Randolph (13/3 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) vezérletével olajozottan működött a spanyolok támadógépezete, amire ekkor még nem volt ellenszer hazai részről. A Maccabi amennyire tudta tartotta a lépést, ez egy 22-30-ra végződött első negyedet jelentett számukra. A folytatásban aztán mintegy varázsütésre összeállt az izraeliek védekezése, és Michael Roll (16/6 pont, 4 lepattanó) személyében lett egy igazi vezére is a házigazdáknak. Roll ugyanis 12 pontot termelt azalatt a hatalmas, 22-4-es roham során, mikor a Maccabi 47-38-ra el tudott húzni.

Kulcsfontosságú szegmens volt ebben a nagy futásban, és összességében a tel-aviviak győzelmében, hogy lepattanózásukat rendkívüli módon meg tudták erősíteni a Spahija-tanítványok, hiszen végül klubrekordot jelentő 53 lepattanóig (ebből 22 támadó) jutottak, és 20-szal több lecsorgó labdát gyűjtöttek össze, mint ellenfelük. Bár a második félidőben is többször vezetett még a Real (és arra is volt példa, hogy egyetlen támadás során Doncic 7 pontot dobjon), ám a Maccabi játékosai ekkor már lendületben voltak és egymást múlták felül. DeShaun Thomas (21/3 pont, 5 lepattanó) volt az elsőszámú ember a támadásokban, Alex Tyus (14 pont, 7 lepattanó) mindig jó helyen volt a palánkok alatt, a két energiabomba, Pierre Jackson (13/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Norris Cole (10 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) pedig a hazaiak szempontjából mindig a legjobbkor szólt hozzá a mérkőzéshez valamilyen formában (labdaszerzés, gólpassz, 2+1, stb.), így pedig teljesen megérdemelten be is húzta a győzelmet a Maccabi.

A Maccabi legjobb dobói: Thomas 21/3, Roll 16/6, Tyus 14, Jackson 13/6, Cole 10
A Real Madrid legjobb dobói: Doncic 19/6, Randolph 13/3, Reyes 12, Campazzo 12/6

AX Armani Exchange Milano (olasz, 1-5) – Zalgiris Kaunas (litván, 3-3) 62-94

Valószínűtlenül sima győzelmet aratott egy végtelenül egyoldalú meccsen a Zalgiris a Milano vendégeként, a különbség a végére még a 30 pontos határt is átlépte a divat fővárosában, így ez a kiütéses siker a litvánok eddigi legnagyobb arányú idegenbeli győzelme lett a 2000-es években. Egy negyedre volt jó mindössze a Milano ezen a találkozón, 20-16-ra ugyanis még a taljánok vezettek. A játékrészt azonban egy 9-0-s futással zárta a Zalgiris, majd ezt a szériát egészen 31-4-ig tolták ki a vendégek a teljesen leblokkolt Milanóval szemben, így 24-47-nél már szakadéknyi volt a távolság a csapatok között. A litvánok a folytatásban sem álltak le, a harmadik negyedben is hozzátettek egy 17-2-es szakaszt az így sem csekély vezetésükhöz, így kiütés lett a vége. A Jasikevicius-legénység nagybetűs csapatmunkával érte el ezt a nagy győzelmet, amit mi sem mutat jobban, hogy hat játékosuk dobott 10 és 13 pont között, de például a mindössze 3 pontig jutó Vaszilij Micics is hozzátett a pontok helyett 7 gólpasszt és 5 lepattanót csapata sikeréhez, azaz tényleg mindenki vastagon kivette a részét ebből a győzelemből.

A Milano legjobb dobói: Goudelock 13/6, Theodore 11/3
A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 13/3, Pangos 12/12, Davies 12, Milaknis 11/9, Toupane 11, Ulanovas 10/6