Euroliga: Egyetlen ponttal kaptak ki Hangáék

Hanga Ádám és csapata, a Baskonia a második negyed végén és a harmadik elején 16 pontos hátrányba került, ahonnan hiába hajráztak nagyot, 85-84-re kikaptak a Maccabi otthonában.

Alapszakasz, 22. forduló

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 8-14) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 12-10) 85-84

Goudelock vezetésével 8-0-val kezdett a Maccabi, és hiába vette fel a ritmust ezután Hanga és Larkin, majd Beaubois és Voigtmann kosaraival a Baskonia, végig hátrányban voltak (22-18). A második negyedben Hanga és Bargnani pontjaival még az egyenlítés is megvolt a vendégeknek (26-26), és bár ezt követően a hazaiak voltak fórban, végig ott loholt ellenfele mögött Sito Alonso együttese. A félidő végén Goudelock két hármasával nyílt nagyobbra a különbség (46-39), majd a fordulás után 9-0-val nyitottak az izraeliek, így 16 pontos differencia alakult ki a két fél között pillanatok alatt (55-39). Hanga és Bargnani próbálták közelebb hozni a spanyolokat, de annak is örülhettek, hogy a harmadik negyed végén csak 14 pont volt a hátrányuk a Landesberg és Goudelock vezette Maccabi ellen, mert 19 ponttal is le voltak már maradva a szakasz egy pontján (69-55). A záró felvonás közepén egy 6-0-s szakasszal tudott látótávolságba kerülni a Baskonia (77-70), de még bő két perccel a vége előtt is úgy tűnt, nincs visszaút a vendégek számára (85-76). Ekkor jött Larkin, aki két támadás alatt bedobott két triplát, így másfél perccel a vége előtt már csak egy kosár volt a hazaiak előnye (85-82). Luz fél perccel a vége előtt egy pontra hozta fel a spanyolokat, de ennél közelebb már nem jutottak, így 85-84-re győzött a Maccabi.

Hanga Ádám ezúttal is csapata egyik legjobbja volt, 11 pontot szerzett (4/5 dupla, 0/2 tripla, 35 büntető), emellett 7 pattanó, 2 gólpassz, 1 eladott labda, 2 beütött és 5 kiharcolt fault került a neve mellé, ami 17 VAL-t jelentett számára.

A Maccabi legjobb dobói: Landesberg 18/12, Goudelock 17/9, Miller 11/3.
A Baskonia legjobb dobói: Bargnani 17, Beaubois 14/6, Voigtmann 13, Hanga Ádám 11.

UNICS Kazany (orosz, 7-15) – Real Madrid (spanyol, 17-5) 77-81

A 22. forduló nyitómeccsén ha nem is könnyed játékkal, de behúzta kazanyi fellépését a Real Madrid, amivel megszerezték sorozatban nyolcadik győzelmüket és továbbra is őrzik vezető pozíciójukat. Három negyeden keresztül egy roppant hullámzó, ám mégis kiegyenlített meccs volt ez, hiszen mindkét csapatnak voltak nagyon jó szakaszai, amivel felépítettek egy-egy nagyobb előnyt. Az összecsapást a Kazany kezdte sokkal jobban (12-4), majd a Real percei következtek, akik a második negyedben egy 11-0-s roham után már 41-31-re vezettek. Fordulás után aztán ismét a tatároknál volt az előny, a negyedik negyednek pedig 59-57-es hazai vezetésről futottak neki a felek. A hajrát aztán már nem bízta a véletlenre a Madrid, egy 14-4-es futással 79-70-re húztak el, ami után már nem volt esélye a bravúrra a Kazanynak.

A spanyoloknál Sergio Llull ezúttal még mezőnykosárig sem jutott (2 pont, 5/0 mezőnyből), Luka Doncic (5 pont, 11 gólpassz, 7 lepattanó) viszont most is egészen sokoldalúan játszott. A gólpasszokban Euroliga-karriercsúcsot döntő szlovén szupertehetség mellett a Real nyerőemberei azonban a magasemberek voltak, hiszen Anthony Randolph (19/6 pont, 4 lepattanó, 9/7 mezőnyből), Othello Hunter (14 pont, 3 lepattanó, 7/7 dupla) és Gustavo Ayon (12 pont, 5 lepattanó, 8/6 mezőnyből) is nagyszerű hatékonysággal dolgoztak a palánkok alatt. A Kazanyban az újra régi formájában tündöklő Keith Langford (20/3 pont, 3 gólpassz) és a visszatérő Quino Colom (11/9 pont, 9 gólpassz) próbálták a leginkább megnehezíteni a spanyol sztárcsapat dolgát.

A Kazany legjobb dobói: Langford 20/3, Parakhoszki 12, Colom 11/9
A Real Madrid legjobb dobói: Randolph 19/6, Hunter 14, Ayon 12

Anadolu Efes (török, 11-11) – EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 7-15) 90-86

Nagy erőbedobásra késztette a már 19 pontos előnyben is lévő Milano az Efest, ám a 39 percen át hátrányban játszó törökök végül behúzták ezt a számukra rendkívül fontos győzelmet és megerősítették nyolcadik helyüket a tabellán. Az olaszok a múlt héten 25 pontos hátrányból fordítottak a Darüssafaka ellen, ezúttal viszont a közel ekkora vezetés sem volt elég nekik a másik rájátszásért harcoló isztambuli gárda ellen. A Milano villámrajtot vett a mérkőzésen, 10-0-lal kezdtek, majd újabb 11 megválaszolatlan pontot szerezve 21-5-re vezettek bő hatpercnyi játék után. Az egyaránt a kispadról beszálló Thomas Heurtel (17/6 pont, 6 gólpassz), Tyler Honeycutt (16/6 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 2 blokk) és Alex Kirk (11 pont, 5 lepattanó, 3 blokk) aztán új színt vittek a leforrázott Efes játékába, ám a második negyedben 27-46-nál így is kialakult a meccsen a legnagyobb különbség, Rakim Sanders (18/6 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) és társai továbbra is megállíthatatlanok voltak.

Perasovic mester a nagyszünetben aztán alapos fejmosást tarthatott, hiszen a második félidőben már egy teljesen más szellemben játszó Efest láthatott a nagyérdemű. A védekezését alaposan összekapta a kék-fehér alakulat, az első félidei 54 pont után a másodikban már csak 32-t engedélyeztek ellenfelüknek. Az összesen 61 pontot szerző cseréire építő Efes 74 pontnál kiegyenlített, ezt követően aztán még zsinórban 7 ponttal tudott újítani a Milano, ám a törökök ismét beerősítettek és egy 10-1-es szakasszal zárták a meccset és végigcsinálták a nagy fordítást.

Az Efes legjobb dobói: Heurtel 17/6, Honeycutt 16/6, Granger 12/6, Kirk 11
A Milano legjobb dobói: Sanders 18/6, Kalnietis 15/6, McLean 11/3, Raduljica 11, Dragic 10/6

CSZKA Moszkva (orosz, 16-6) – Crvena Zvezda mts (szerb, 12-9) 102-80

Nagyszerűen sikerült Milos Teodoszics (16/9 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) visszatérése szeretett csapata, a Crvena Zvezda ellen, a szerb zseni ráadásul hatalmas segítséget jelentett a CSZKA másik klasszisa, Nando De Colo (25/6 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó) számára, aki így sokkal kevesebb teherrel a vállán bontakozhatott ki. A két kiválóság mellett még Nikita Kurbanov (18/6 pont, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés, 5/5 mezőnyből, 6/6 büntető) is betermelt 18 pontot 100%-os dobóteljesítménnyel, így nem is maradt el a moszkvaiak magabiztos győzelme. A liga legjobb támadósorának és legjobb védelmének összecsapása volt egyébként ez a mérkőzés, amit egyértelműen az előbbi dominált. A nagyszünetben már 18 pontnál és 5 gólpassznál tartó De Colo vezetésével ugyanis a CSZKA 58 pontot rámolt be az első 20 perc során a belgrádiak gyűrűjébe, akik nem tudták tartani ezt a ritmust, és végig 10-15 pontos hátrányban futottak az eredmény után, a végére pedig a különbség még tetemesebb lett. A Zvezda legjobbja a karriercsúcsot jelentő 9 gólpasszt kiosztó Luka Mitrovics (16/3 pont, 9 gólpassz, 3 labdaszerzés) volt.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 25/6, Kurbanov 18/6, Teodoszics 16/9
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Mitrovics 16/3, Jenkins 12/6, Kuzmics 10, Szimonovics 10/6

Panathinaikosz Superfoods (görög, 13-9) – Brose Baskets Bamberg (német, 8-14) 81-72

Bedarálta a Panathinaikosz a Bamberget a meccs második félidejében, így a görögök meg tudták tenni azt, amit a Baskonia (és a Zvezda) nem, azaz sorozatban hetedik hazai győzelmükkel megerősíteni rájátszás-pozíciójukat és feljönni az ötödik helyre. A gyenge kezdést (3-11) leszámítva a Pana végig kontrollálni tudta a mérkőzést, a második negyedben 11, a harmadikban 9, a negyedben pedig újra 11 pontos előnyt épített fel magának. A szívósan, nagy akarattal küzdő Bamberg azonban mindannyiszor fel tudott zárkózni és szorossá tudta tenni a találkozót, annyi erő azonban nem maradt bennük, hogy fordítani is tudjanak. A Pana ugyanis mindig meg tudott újulni, a kiegyensúlyozottan teljesítő Chris Singleton (17/12 pont, 6 lepattanó), James Feldeine (16/12 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 6/4 tripla), Joannisz Buruszisz (16/3 pont, 3 lepattanó), Mike James (15/6 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó) négyes kis híján annyi pontot szerzett, mint a komplett vendégcsapat, és közülük valaki mindig előlépett a kritikus pillanatokban egy-egy nagy kosárral.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Singleton 17/12, Feldeine 16/12, Burustisz 16/3, James 15/6
A Bamberg legjobb dobói: Theis 18/9, Miller 11/3, Radosevic 11, Ziszisz 10/6