Euroliga: Hangáék 10 perc után csak üldözték a Milanót

Hanga Ádám és a Baskonia az első negyed második felében összeszedett 10 pontos hátrányából nem tudott visszakapaszkodni a Milano ellen, 88-76-ra nyertek végül az olaszok. Az Efes egy összesen 203 pontot hozó találkozón verte a UNICS-ot, a Zvezda egyetlen ponttal győzött a Bamberg otthonában, a Maccabi pedig az előző idény döntősénél, a Fenernél volt jobb ezen az estén.

Alapszakasz, 7. forduló

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 4-3) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 4-3) 88-76

Shane Larkin (21 pont, 9 gólpassz, 4-4 szerzett labda és pattanó, 36 VAL), Andrea Bargnani (12 pont, 4 pattanó) és Kim Tillie vezetésével jól kezdett Milanóban a Baskonia, de 14-15 után egy 9-0-val átvette az irányítást az olasz bajnok, és 10 pont volt a Milano előnye az első negyedet követően (27-17). Innen gyakorlatilag nem volt visszaút a vitoriai együttes számára, végig csak futottak ellenfelük után - Hangáék maximum 10 pontra tudtak visszajönni, de amikor ezt megtették, azonnal ellépett a hazai alakulat. Leginkább a védekezéssel volt gond a spanyoloknál, sokszor kaptak borzasztóan könnyű kosarakat, illetve az olaszok 43.5%-kal dobták a triplákat (10/23). A félidőben 14, 30 perc után pedig 16 pont volt a differencia a két fél között - végül 88-76-ra győzött a Milano, így mindkét gárda 4-3-as mérleggel áll 7 forduló után.

Hanga Ádám ma 8 pontig (3/5 dupla, 0/2 tripla, 2/2 büntető), 3 pattanóig, 3 szerzett és 1 eladott labdáig, valamint 4 beütött és 3 kiharcolt faultig jutott, így 8 VAL-lal végzett.

A Milano legjobb dobói: Sanders 19/9, Hickman 13, Simon 10/3.
A Baskonia legjobb dobói: Larkin 19/6, Voigtmann 16/6, Bargnani 12, Hanga Ádám 8.

Anadolu Efes (török, 3-4) – UNICS Kazany (orosz, 2-5) 104-99

Nagyszerű meccset játszott egymással az Efes és a Kazany, a nagy adok-kapokból aztán a törökök jöttek ki jól végül, így ők tudták 3-4-re javítani mérlegüket. Szemre is tetszetősen játszott mindkét csapat ezen a találkozón, a csapatjátékra egyik oldalon sem lehetett panasz, összesen 55 gólpasszt osztottak ki ugyanis a felek. Ebből 34-et az Efes, ami magasan klubrekord az eddigi 27-es csúcsuk után, és csak 2-vel maradtak el a Real Madrid abszolút rekordjától. Mindemellett a büntetőket is pazarul dobták a törökök (24/23, 96%), így nem meglepő, hogy végül 104 pontot dobva diadalmaskodni tudtak, ám korántsem volt ez egy könnyű győzelem számukra.

A Kazany uralta ugyanis a meccs első felét, az ismét szenzációs Keith Langford (25/12 pont, 9 gólpassz) mellett Art Parakhoszki (20 pont, 10 lepattanó, 2 blokk, 9/8 mezőnyből) és Quino Colom (11/3 pont, 8 gólpassz, 5 lepattanó) voltak a főszereplői a tatárok jó játékának. Cedi Osman (16/12 pont, 5/4 tripla) az első negyedben 13 pontot rámolt be, és DeShaun Thomas (20/6 pont) is ugyanennyit a nagyszünetig, az első félidőben nagyban e két játékosnak köszönhetően tartotta magát az Efes (49-54). A fordulat a harmadik negyedben állt be a mérkőzés képében, ami Thomas Heurtel (24/6 pont, 8 gólpassz) és Tyler Honeycutt (12/6 pont, 6 lepattanó, 5 gólpassz) feljavulásával köthető egybe, így 51-58 után szemvillanás alatt csinált egy 16-7-es rohamot és fordított az isztambuli had. Innentől aztán már kézben tartotta a meccset az Efes, és bár a végén még feljött 4 pontra (98-94) a Kazany, Honeycutt és Heurtel büntetőkkel lezárták ezt a remek mérkőzést.

Az Efes legjobb dobói: Heurtel 24/6, Thomas 20/6, Osman 16/12, Dunston 13, Honeycutt 12/6
A Kazany legjobb dobói: Langford 25/12, Parakhoszki 20, Colom 11/3, Johnson 10/6

Brose Baskets Bamberg (német, 2-5) – Crvena Zvezda mts (szerb, 3-4) 78-79

Szinte hihetetlen, de kizárólag egylabdás meccseket tud játszani a Bamberg, hiszen ez a Crvena Zvezda elleni „alsóházi” találkozón sem volt máshogy. Szerencséjük azonban most sem volt a németeknek, a drámai csatából ismét ők jöttek ki vesztesen. Fordulatokban nem volt hiány a mérkőzésen, meglehetősen ellentétes szakaszok követték egymást a 40 perc során. A Bamberg kezdett jobban, ám a két sokat tapasztalt játékosára, Milko Bjelicára (18 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz) és Marko Szimonovicsra (17/9 pont, 4 lepattanó, 2 blokk) építő Zvezda a félidőben már 38-29-re vezetett. A harmadik negyedben aztán Nicolo Melli (16/12 pont, 10 gólpassz) elkezdte szórni a triplákat, Nikosz Ziszisz (11 pont, 9 gólpassz) pedig igazi vezére volt a Bambergnek, így a németek ebben a játékrészben több pontot szereztek, mint a teljes első félidőben (32-20). Fordított is a Bamberg, ám a Zvezda sem hagyta magát, így pokolian izgalmasan alakult a záró játékrész, ahol 14-szer változott a vezető csapat személye vagy álltak döntetlenre a felek. A mindent eldöntő kosár 24 másodperccel a vége előtt született, mikor 78-77-nél egy hatalmas védelmi hiba után Charles Jenkins (10/3 pont) dobhatott egy ziccert. Egy ellentámadásra még maradt ideje a Bambergnek, ám Darius Miller (14/6 pont) betörésénél – ahogy Jenkins kosaránál is – néma maradt a síp, ez a közeli viszont kimaradt, így Tricnchieriék hiába reklamáltak, a szépszámú szerb tábor által támogatott Zvezdáé lett ez az igen értékes győzelem.

A Bamberg legjobb dobói: Melli 16/12, Miller 14/6, Strelnieks 12/6, Ziszisz 11
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Bjelica 18, Szimonovics 17/9, Jovics 12/6, Gudurics 11/3, Jenkins 10/3

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 3-4) – Fenerbahce (török, 4-3) 87-77

Legjobb pontszerzője, Andrew Goudelock nélkül is simán megnyerte a jól játszó Maccabi az újfent igencsak indiszponált Fenerbahce elleni rangadót. Ez volt a törökök zsinórban harmadik veresége, egyértelmű, hogy gödörben van a tavalyi döntős, és az előző két kudarc sem csak a véletlen műve volt. Az ezúttal is mindössze 7-es rotációt alkalmazó Fenernél nagyon érződik Bogdanovics hiánya, a meglehetősen fáradt kulcsemberek pedig formán kívül vannak. Főként a mezőnysorra igaz mindez, hiszen Ekpe Udoh (17 pont, 8 lepattanó, 2 blokk, 8/7 mezőnyből) és Jan Vesely (16 pont, 8 lepattanó, 3 labdaszerzés) azért szépen hozták magukat a palánkok alatt. A Fener azonban így is csak egy negyedet bírt Tel-Avivban, az első játékrészben még szinte végig ők vezettek, a másodikban viszont 28 pontot szerezve átrohant rajtuk a Maccabi. A feketeleves azonban csak a 43-39-es félidő után következett az isztambuliak számára, hiszen hiába próbáltak újítani a vendégek, az izraeliek Devin Smith (15/9 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) vezérletével olyan védekezést produkáltak, hogy a Fener egyszerűen esélytelen volt a fordításra. 76-60-nál már szakadéknyi volt a különbség a csapatok között, ekkor végérvényesen eldőlt a találkozó. Smith mellett Sonny Weems (22/6 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz) és Yogev Ohayon (19/9 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés) voltak a Maccabi győzelmének kulcsfigurái.

A Maccabi legjobb dobói: Weems 22/6, Ohayon 19/9, Smith 15/9, Rudd 10
A Fenerbahce legjobb dobói: Udoh 17, Vesely 16, Szlukasz 10/3