Euroliga: Hangáék győzelemmel búcsúztak

A Barcelona a Himki Moszkvát verte jó első negyedének köszönhetően - a Pana és a CSZKA nyert, a Fener és a Baskonia viszont kikapott.

Alapszakasz, 30. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 11-19) – Himki Moszkva (orosz, 16-14) 86-82

Kiválóan kezdődött a találkozó az ezúttal is kiválóan dobó hazaiak számára, akik folyamatosan húztak el ellenfelüktől, és 13 ponttal vezettek egy negyed után (31-18). A második negyedben továbbnőtt a differencia, a 14. percben a 20 pontot is elérte (45-25), ám ezt követően egy 13-0-s sorozattal visszajöttek a meccsbe az oroszok (45-38) - 9 pont volt a katalánok fórja 20 perc játék után (54-45). A fordulás után lényegében fej-fej mellett haladt a két csapat - a Himki 4 pontokra közelítette ellenfelét, de amikor ilyen távolságba értek, arra a Barca mindig felelt egy kosárral, így a záró 10 perc előtt 6 ponttal vezettek a hazaiak (72-66). A negyedik negyedben gyorsan 10 pont fölé növelte előnyét a gránátvörös-kék alakulat, a felvonás felénél 14 ponttal állt jobban (84-70), és bár nagyon kiengedett a végére, 4 pont így is megmaradt előnyéből (86-82).

Hanga Ádám kezdőként 22 percnyi játéklehetőséget kapott, ami alatt 9 pontot (3/5 dupla, 1/5 tripla), 3 pattanót, 2 gólpasszt, 1 eladott labdát, illetve 3-3 beütött és kiharcolt faultot jegyzett, így 6 VAL-t ért el.

A Barcelona legjobb dobói: Navarro 17/15, Heurtel 14/9, Ribas 12/12, Koponen 12/12.
A Himki Moszkva legjobb dobói: Gill 21/6, Shved 15/6, Jenkins 15/15.

CSZKA Moszkva (orosz, 24-6) – Crvena Zvezda mts (szerb, 11-19) 92-81

Ha csak az eredményre nézünk azt gondolhatjuk, hogy kényelmes győzelmet aratott a CSZKA Moszkva a Crvena Zvezda felett, ez azonban korántsem volt így. A De Colo nélkül pályára lépő, közben vádli sérülés miatt Hinest is elveszítő oroszok ugyanis alaposan megszenvedtek a sikerért a jól játszó belgrádiak ellen, mielőtt időrendben az első playoff-csapatként befejezték az alapszakaszt és várhatták ellenfelüket a negyeddöntőre (aki mint pár órával később kiderült a Himki lesz). A Zvezda Taylor Rochestie (13/3 pont, 5 gólpassz) vezetésével nagyszerűen, 2-12-vel kezdte a mérkőzést, és bár a folytatásban azért közelebb férkőzött a CSZKA, de Nemanja Bjelica (10/6 pont, 4 lepattanó) félpályán túli kosarával 37-44 állt az eredményjelzőn még a nagyszünetben is. Itudisz mester ki is fakadt játékosai teljesítményét látva, amiről a 37 dobott pont önmagában is sokat elárul, főleg úgy, hogy ebből Vitalij Fridzon (20/9 pont, 3 lepattanó, 3/3 tripla) hősies dobásokkal és egymaga 15 egységgel vette ki a részét. Fordulás után aztán visszaállt még a csapatok között a 10 pontos különbség, ám a félidei fejmosás egyértelműen használt a hazaiaknak, a folytatásban már egy másik, a megszokott CSZKA-t láthattuk a pályán. Beindult a moszkvaiak támadógépezete, Fridzon és Cory Higgins (18/3 pont, 5 gólpassz) mellé a többiek is meg-megvillantak, a Zvezda ereje pedig elfogyott, így a végén már izgalmak nélkül, a második félidőben összesen 55 pontot szerezve húzta be a győzelmet a CSZKA.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Fridzon 20/9, Higgins 18/3, Hunter 12, Rodriguez 12/6
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Dobrics 14/12, Rochestie 13/3, Jankovics, Bjelica 10/6-10/6, Davidovac 10/3

Fenerbahce Dogus (török, 21-9) – Unicaja Malaga (spanyol, 13-17) 91-99 h.u.

Kosztasz Szlukasz (26/15 pont, 7 gólpassz, 5 lepattanó, 6/5 tripla) és Nemanja Nedovics (31/6 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó) különcsatáját, valamint egy egészen fantasztikus, hosszabbításba torkolló mérkőzést hozott a Fenerbahce és a Malaga összecsapása, amit meglepetésre, ám teljesen megérdemelten a spanyol csapat nyert meg végül. A múlt héten a második helyét bebiztosító Fener számára ez már egy tét nélküli összecsapás volt, és ez negatív értelemben alaposan meg is látszott a címvédőn, akik nem igazán tudtak felpörögni erre a mérkőzésre. Nem úgy a Malaga, akik viszont nagyon élesek voltak és könyörtelenül kihasználták a Fener hibáit, a különbség így egyre csak nőtt a meccs elején, 20-38-nál pedig már 18 egységgel vezettek a vendégek. Ekkor észbe kaptak a törökök is, ám Nedovics vezérletével továbbra is tartotta vezetését a Malaga, az utolsó negyednek is még 51-59-es állásról futottak neki a felek.

A záró felvonásban aztán az egész pályás letámadás, és Szlukasz illetve James Nunnally (19/12 pont, 3 lepattanó, 4/4 tripla) hibátlan, ekkor összességében 9/9-nél tartó triplázása meghozta az áttörést a Fener számára, így egy 14-0-s rohamnak köszönhetően fordítottak a hazaiak és 69-63-nál már az ő kezükben volt a találkozó. A Malaga azonban nem omlott össze, Nedovics mellé pedig a társak is felnőttek, így az andalúzok visszavették a vezetést. 81-83-nál azonban még maradt szűk 8 másodperce a Fenernek, és Nunnally ugyan elhibázta a dobást, ám Szlukasz a semmiből érkezve visszapöcizte a lepattanót és kiharcolta a hosszabbítást. Ekkor azonban már kipontozódás miatt nem volt Jan Vesely (14 pont, 6/5 mezőnyből) a Fenerben, Nedovics pedig sorra harcolta ki a faultokat és hibátlanul büntetőzött (13/13), valamint a szintén jól játszó Adam Waczynski (18/6 pont) is megvillant, így a Malaga egyáltalán nem érdemtelenül megszerezte a győzelmet.

A Fenerbahce legjobb dobói: Szlukasz 26/15, Nunnally 19/12, Vesely 14
A Malaga legjobb dobói: Nedovics 31/6, Waczynski 18/6, Augustine 11, Diaz 10/9

AX Armani Exchange Milano (olasz, 10-20) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 19-11) 95-96 h.u.

A meccs nagy részében pokolian rosszul játszva, ám nagyot küzdve hosszabbításban kiharcolta a győzelmet a Panathinaikosz a Milano otthonában, így még odaérhetnek a negyedik (vagy akár a harmadik) helyre a görögök. Ehhez az kell, hogy holnap az Olympiakosz és a Real Madrid közül legalább az egyik kikapjon, ellenkező esetben maradnak az ötödikek és készülhetnek a Real Madrid ellen pályahátrányból a Zöldek. A Pana saját edzője szerint is minősíthetetlenül játszott az első mintegy három negyedben, olyan kosarakat engedtek sorra a Milanónak, amit egy playoff-csapat nem nagyon engedhet meg magának, és ami két hét múlva már biztosan visszaüt számukra. Most azonban bár a tűzzel játszottak, de ez nem így történt, pedig az egyébként jól játszó, Arturas Gudaitis (18 pont, 10 lepattanó) és Mindaugas Kuzminskas (16/3 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) által vezetett Milano többször is volt 17 pontos előnyben a mérkőzés során (47-30, 69-52).

A záró felvonás előtt közvetlenül aztán összekapta magát és csinált egy 11-0-s rohanást a Pana, innentől pedig szoros lett a meccs, és a vendégek a hajrában is kikényszerítettek néhány eladott labdát az olaszoktól. Sikerült is fordítaniuk, 84-87-nél pedig úgy tűnt, hogy begyűjtik a győzelmet, ám 2 másodperccel a vége előtt Singleton érthetetlen faultot követett el tripladobás közben Bertans ellen, aki mind a három büntetőjét bedobta és kiharcolta a hosszabbítást. A túlóra aztán igazán szórakoztatóra és izgalmasra sikeredett, kosárra kosár volt a válasz, és ahogy az ehhez a meccshez dukált, a legvégén egyetlen labda döntött. Ez pedig a Panának kedvezett, 95-94-nél az utolsó játék pedig hűen tükrözte a meccs képét is, hiszen egy se nem dobásnak, se nem passznak tűnő labdát engedett el Mike James (18 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó), ami felpattant a gyűrűről, de az egyik menteni igyekvő hazai játékosról mégis beesett végül a kosárba az utolsó másodpercben. A Panát egyébként a James, Nick Calathes (18/9 pont, 6 gólpassz, 4 labdaszerzés, 3 lepattanó), James Gist (18/3 pont, 5 lepattanó) trió húzta ki a szorult helyzetekből, illetve Marcus Denmonnak (12/6 pont, 4 lepattanó) is voltak még kulcsfontosságú megmozdulásai.

A Milano legjobb dobói: Gudaitis 18, Kuzminskas 16/3, Goudelock 13/3, Pascolo 11
A Panathinaikosz legjobb dobói: Calathes 18/9, James 18, Gist 18/3, Denmon 12/6, Singleton 10/3

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 16-14) – Anadolu Efes (török, 7-23) 79-81

Óriási meglepetésre kikapott odahaza a Baskonia az Efestől, így a baszkok a hetedik helyen végeztek és a Fenerrel játszanak majd a Final Fourba jutásért. Ennek a meglepő eredménynek köszönhetően megszakadt a Baskonia hatmeccses győzelmi sorozata, illetve az Efes nyolc találkozó óta tartó vesszőfutása is, így a vitoriaiak nem érhettek oda a hatodik helyre, a törökök viszont legalább szépen búcsúztatták ezt a számukra szörnyű szezont. A baszkok egyébként jól kezdték a meccset, 20-13-as vezetésre tettek szert, amitől talán túlságosan is megnyugodtak. Az Efes ezt követően fordított és szinte végig néhány pontos előnyben játszott, amivel talán úgy volt a Baskonia, hogy egy pár percig tartó jó szakasszal majd úgyis tudnak fordítani. Egy 8-0-s rohamnak köszönhetően viszont a vendégek voltak azok, akik elhúztak, és talán csak ekkor, 44-54-nél tudatosult igazán a baszkokban, hogy ezt a meccset akár el is veszíthetik. Feljebb is kapcsoltak védekezésben és támadásban egyaránt, és 77-76-nál hosszú idő után újra átvették a vezetést. Ez azonban tiszavirág életűnek bizonyult, hiszen az Efes négy jó büntetővel újra előnybe került, és bár a végén, 79-80-nál közvetlenül saját palánkjuk alatt eladtak egy labdát a törökök, ezzel nem tudott élni a Baskonia, így behúzták a meccset a vendégek. Az eddig roppant éles hazaiakon érezhető volt, hogy már nincs olyan túlzottan nagy tétje számukra ennek az összecsapásnak, ez a szerep pedig nem is állt jól nekik, így Toko Shengelia (17/3 pont) és Vincent Poirier (17 pont, 6 lepattanó, 9/8 mezőnyből) jó játéka sem segített rajtuk, míg az Efes sikerének fő kovácsai Errick McCollum (21/3 pont, 4 gólpassz) és Brock Motum (16/9 pont) voltak.

A Baskonia legjobb dobói: Shengelia 17/3, Poirier 17, Janning 10/6, Beaubois 10
Az Efes legjobb dobói: McCollum 21/3, Motum 16/9, Dunston 10