FIBA EC: Helytállt az Olaj Portugáliában

Két légiós magasembere nélkül kikapott ugyan, de az egymás elleni eredmények miatt megőrizte esélyét a továbbjutásra.

FIBA Europe Cup, csoportkör, 4. forduló, csoportkör:

FC Porto - Szolnoki Olajbányász 76-68

Olaj: Solano 8/3, Badzim 12/6, Kovács 2, Zsíros 3/3, Cummings 21. Csere: Rogic 15/6, Rudner 2, Pongó 5/3, Taiwo -.

A Porto legjobb dobói: Kloof 27, Odomes 22/12, Queiroz 12.

Marjan Cakarun és Bojan Subotic, illetve Pallai Tamás sem állhatott a Szolnok rendelkezésére, Gasper Potocnik pedig változtatott a felálláson, nem Taiwót tette a kezdőbe, hanem Cummings és Zsíros került be, és egy small-ball szerkezettel kezdtek a vendégek. Védekezésben ez nem működött rosszul, a negyed felénél még csak 10 pontnál jártak a portóiak, támadásban viszont egy Cummings-duplán kívül nem tudtak betalálni. Ekkor érkezett Rogo Rogic a padról, az ő sebessége már sok volt a hazaiaknak, szépen lassan kezdett faragni a hátrányból az Olaj, miközben a védekezésük továbbra is hozta, ami ebben a helyzetben elvárható. A negyed végén Rudner és Pongó is kosarat szerzett a cseresorból, elkezdett működni a rendszer (21-17). A második félidő elején a Porto két legjobbja, Kloof és Odomes összjátékából dobott egy hármast, de itt jó darabig lehúzta a rolót az Olaj védelme, percekig 1-1 kósza hazai büntető gyarapította a pontjaikat, miközben a túloldalon Cummings, Badzim és Solano is beindult - átvették a vezetést, 28-33-nál időt is kellett kérnie a Portónak. Itt azért összekapták magukat a hazaiak, de Solano extra megmozdulásai segítettek a nagyszünetig (40-40).

Fordulás után továbbra is keményen védekeztek a vendégek, Cummings két kosarával pedig ismét előnybe kerültek, 44-47-nél viszont kicsit megálltak. A negyedből hátralévő öt percben egyetlen mezőnykosarat jegyzett a hullámvölgybe Szolnok, több kisebb hibát is elkövettek, amit a portóiak Queiroz, Odomes és Kloof vezetésével kihasználtak és tekintélyes előnyt harcoltak ki a harmadik negyed végére (60-49). A Szolnok viszont nem adta fel, újra összekapták a védekezésüket, majd Badzim és Cummings kosaraival a negyed közepén elkezdték faragni a hátrányt is - Rogic beállása is segített, vele megint nem tudtak mit kezdeni a hazaiak, 67-62-nél újra lőtávolba kerültek a vendégek. Odomes sokadik triplája sem lassította le őket, Rogic is beszórt egy válaszként, utána viszont hiába voltak újabb labdáik, azokat nem tudták kihasználni, másfél perccel a vége előtt Kloof büntetői lezárták a meccs érdemi részét. Összességében a Szolnok komoly meglepetésre remekül tartotta magát, az egymás elleni eredmények tekintetében megőrizte előnyét a Portóval szemben, ha végül ez döntene - a 4-0-val álló lengyel Varsó továbbjutása eldőlt, ugyanakkor a Porto 2-2-vel, az Olaj és a Nagyvárad 1-3-mal áll, mindegyikük odaérhet még a továbbjutást jelentő második pozícióba.

fotó: fiba.basketball