Kosár-vb: Nem hibáztak a sztárcsapatok

Az USA, Szlovénia, Szerbia és Spanyolország is veretlenül jutott tovább a vb csoportköréből, 15 pontos hátrányból fordítva harcolta ki a következő kört Görögország, ahol ott lesz még Grúzia, Puerto Rico és Brazília is.

B csoport

Dél-Szudán - Szerbia 83-115

Nagyon könnyedén érvényesítette a papírformát Szerbia, az éremesélyes társasággal gálameccsel húzta be harmadik győzelmét és egyúttal a csoport első helyét. Nikola Jovics (25 pont, 9/9 mezőnyből, 5/5 tripla) és Bogdan Bogdanovics (23 pont, 6/9 tripla, 9 gólpassz) is extrát játszott, Nikola Milutinov (17 pont, 10 lepattanó, 8/10 mezőnyből) is nagyot játszott, csapatként 62%-kal dobtak mezőnyből, 53%-kal tripláztak és 34 gólpasszt osztottak szét, látványos, topcsapathoz illő teljesítményt mutattak be.

Így kérdés nélkül hozták a 3-0-s mérleget a csoportban, és jó formában, a szerepeiket letisztázva, húzóembereiket beélesítve várhatják az izgalmasabbnak ígérkező folytatást, míg Dél-Szudán egy győzelemmel búcsúzott a továbbiaktól.

Dél-Szudán legjobb dobói: Kacuol 21/9, Omot 17/6, Shayok 12/6
Szerbia legjobb dobói: Jovics 25/15, Bogdanovics 23/18, Milutinov 17

Kína - Puerto Rico 89-107

A nagyszünetben már 15 ponttal vezetett Puerto Rico, amely tudta, hogy a győzelemmel ott van a legjobb 16 között - ugyan a fordulás után kicsit kiengedett a gárda, de a záró etapban megint rá tudott tenni egy lapáttal, így összességében magabiztos teljesítménnyel hozta a kötelezőt.

Tremont Waters 22 pontos, 6 gólpasszos, 4/8 triplás meccse és Ismael Romero dupla-duplája sok volt a kínaiaknak, akik védekezésben teljességgel erőtlennek tűntek, egyáltalán nem tudták megállítani ellenfelüket, simán elbukták a lepattanózást, és Puerto Rico igazából azt csinált, amit csak akart.

Meglepetés így nem történt, Szerbia mellett Watersék jutottak tovább, Kína pedig 0-3-mal, 301 kapott ponttal kiesett.

USA - Jordánia 110-62

Itt nem volt kérdés, a Team USA nagyon könnyedén hozta az újabb kötelezőt: már az első negyedet 31-12-re nyerte a gárda, ezúttal nem ragadt be a rajtnál sem, onnan pedig végig nagy fölényben játszva húzta be harmadik győzelmét. Anthony Edwards jó számokkal zárt (22 pont, 8 lepattanó, 4 gólpassz), a Haliburton-Ingram duó 11 gólpasszt osztott szét, a Jackson Jr.-Kessler páros 5 blokkot jegyzett, a Bridges-Portis kettős 6 labdát szerzett, Josh Hart 12 lepattanót szedett le - mindenki hozzátette a magáét, szépen megoszlottak a terhek.

Végül 49%-os mezőnymutatóval és 17 támadópattanóval zárták a meccset, ezúttal is óriási iramot diktáltak, ezt a rohanást pedig természetesen nem bírta Jordánia, amely 48 pontos vereségbe nézett bele - hiába Rondae Hollis-Jefferson 20 pontos mérkőzése. A festékben 56-22-re, gyorsindításból 32-10-re, az eladott labdákból dobott pontok terén pedig 34-15-re nyertek az amerikaiak, és a meccs során 17 másodpercig volt csak egál az állás, a többi időt előnyben játszhatta Steve Kerr alakulata, amely 50 ponttal is vezetett már.

Az USA így gond nélkül, 3-0-val jutott tovább a második körbe, az Új-Zéland elleni kisebb megakadást leszámítva egyelőre "nincs semmi látnivaló" a fő esélyesnél.

Az USA legjobb dobói: Edwards 22/9, Portis Jr. 13, Jackson Jr. 12
Jordánia legjobb dobói: Hollis-Jefferson 20, Ibrahim 10/6, Dwairi 9

Görögország - Új-Zéland 83-74

Nagy fordítást mutattak be a görögök úgy, hogy ez volt a játéknap legélesebb meccse, hiszen két 1-1-es csapat találkozott azzal a céllal, hogy amelyik nyer, az mehet tovább másodikként a csoportból. Új.Zéland jobban kezdte az összecsapást, Ili (27 pont, 5 lepattanó, 8 gólpassz, 3/5 tripla) és Te Rangi (19 pont, 4/8 tripla) vezetésével remekül támadtak és ők diktálták a ritmust, így a nagyszünetben még ők vezettek 11 ponttal, 43-32-re.

A fordulás után azonban feljebb tudtak kapcsolni a görögök, akik előbb védekezésben stabilizálták magukat, majd az utolsó negyedre a támadójátékuk is felélénkült és Papapetrou (27 pont, 6 lepattanó, 4/7 tripla), valamint Larentzakis (20 pont, 7/7 büntető) ponterős játékára építve megfordították a találkozót. Voltak már 15 pontos hátrányban is, de a nagyszünetről úgy jöttek vissza, hogy mozdulni sem hagyták ellenfelüket, Új-Zéland percekig érdemi dobáskísérlethez sem jutott a harmadik negyedben, majd a negyedik elején Larentzakis nyolc pontot szórt, onnantól pedig már a kezükben volt a derbi - tombolt az aréna, óriásit játszva juttatták magukat tovább a csoportkörből.

A védekezés már csak azért is volt fontos, mert a félpályás támadójáték nem működött a görögöknél, viszont 21 eladott labdát kényszerítettek ki és ezekből 29 pontot dobtak, míg ők csak hat egységet engedélyeztek ellenfelüknek hasonló helyzetből, ez volt a döntő faktor.

Grúzia - Venezuela 70-59

Bődületes második negyedet hozott a meccs, ugyanis azt a tíz percet 18-4-re (!) nyerte meg Grúzia, Venezuelának innentől nem lehetett reménye, ilyen támadójátékkal csak a biztos vereséget várhatta az együttes - ami nem is maradt el, ugyan a második félidőt hozta a gárda, de ez már csak a kozmetikázásra volt elég.

A nagyon masszív, nagyon fizikális grúzok úgy győztek, hogy összesen öt hármast tudtak bedobni, viszont Tornike Shengelia remekelt (25 pont, 9/17 mezőnyből), Goga Bitadze is jól játszott (11 pont, 11 lepattanó, 2-2 labdaszerzés és blokk), nyertek a festékben és nyerték a lepattanózást is. A pocsék dobóformájuk miatt a kiütés azért elmaradt és Venezuela látótávolságon belülre zárkózott, a grúzok 28 pontot szereztek a teljes második félidőben, de a fent említett negyed eldöntötte a küzdelmet.

Shengeliáék ezzel csoportmásodikként továbbjutottak, Venezuela pedig nyeretlenül esett ki.

Grúzia legjobb dobói: Shengelia 25/3, Bitadze 11, Andronikashvili 9/3, Sanadze 9/3
Venezuela legjobb dobói: Colmenares 16, Materan 12/6, Guillent 10

Szlovénia - Zöld-foki szigetek 92-77

Félgőzzel is hozta a meccset Szlovénia, amely igazából most nem játszott túl jól, Mike Tobey faultgondok miatt kevesebb szóhoz jutott és az Edy Tavares által összerántott védekezés ellen kicsit nehezebben érvényesültek - de azért nagy gondot így sem okozott nekik a Zöld-foki szigetek válogatottja, a nagyszünetben még csak hét pont volt közte, de a harmadik negyedben ezt sikerült megduplázni és hozni a kötelezőt.

Luka Doncic is visszafogottabb volt most, két 30+ pontos meccs után ezúttal 19-nél állt meg 5/17-es mezőnyözéssel és 1/8 triplával, bár volt 7 lepattanója és 9 gólpassza is, míg mellé ezúttal is Klemen Prepelic (18 pont, 4 lepattanó, 7 gólpassz, 3/8 tripla) nőtt fel másodhegedűsnek. A túloldalon Tavares 9 pontot, 10 lepattanót és 5 gólpasszt jegyzett, de csak 4/13-at dobott mezőnyből, támadásban még Betinho Gomes (17 pont, 3/7 tripla) próbálkozott, de 29%-os triplázással és 19 eladott labdával nem lehetett megverni még a takaréklángon égő Szlovéniát sem.

Doncicék így a papírformának megfelelő 3-0-val hozták a csoportjukat, Mendesék pedig 1-2-vel kiestek.

Szlovénia legjobb dobói: Doncic 19/3, K. Prepelic 18/9, Nikolic 11/9, B. Prepelic 11

Elefántcsontpart - Brazília 77-89

A vártnál talán szorosabb küzdelmet hozott az egyébként a továbbjutásról döntő a találkozó, a brazilok egyáltalán nem voltak meggyőzőek, Marcelinho Huertas például kifejezetten keveset tett hozzá. A dél-amerikai triplák azonban szépen estek, a második negyed végén meg tudtak lépni 6-8 ponttal, és onnantól ezt az előnyüket menedzselték - lerázni nem tudták magukról Elefántcsontpartot, de végig vezettek már. Többször is úgy tűnt, hogy megtörhetik ellenfelüket, de ez végül elmaradt, még az utolsó három percen belül is csak öt pont volt közte, aztán előbb De Paula bombázott be egy hármast majdnem félpályáról, majd a meccs legjobbja, Yago Santos villant szintén távolról, és ez a két dobás lezárta a találkozót.

Yago Santos végül 24 ponttal, 12 gólpasszal és 6/7 triplával zárta a derbit, rajta kívül még hárman jutottak tíz pont fölé, és csapatszinten 40% felett céloztak távolról - így megvan a továbbjutásuk, 2-1-es mérleggel zárták a csoportkört, míg Elefántcsontpart 1-2-vel kiesett.

Elefántcsontpart legjobb dobói: Bah 13, Diabate 12/3, Dally 11
Brazília legjobb dobói: Santos 24/18, Soares 15/9, De Paula 13/6

Irán - Spanyolország 65-85

Nem botlottak a spanyolok, bár kicsit döcögősen indult számukra a meccs, mert lassan, pontatlanul kezdtek és az első negyedet némi meglepetésre még megnyerte Irán - ezt követően viszont rendezte sorait a hispán válogatott, a nagyszünetben már kilenc ponttal vezetett, majd fokozatosan eldöntötte a derbit.

Juancho Hernangomez (21 pont, 9/13 mezőnyből) és Willy Hernangomez (16 pont, 9 lepattanó, 7/12 mezőnyből) is kitett magáért, Santi Aldama közelített egy dupla-duplához, és csapatként végül 52%-os mezőnymutatóval, 36%-os triplázással és 32 gólpasszal zárták az estét. Végül 50-26-ra nyertek a festékben, mélyebbnek bizonyult a kispadjuk és 36%-os mezőnyözésen tartották ellenfelüket, miután kicsit felpörögtek elöl, már nem lehetett kérdés a győztes kiléte.

Az irániaknál Mohammad Amini (19 pont, 3/6 tripla) érdemel említést, de a társaság összességében 0-3-mal esett ki, míg a spanyolok könnyedén letudták ezt a csoportot és 3-0-val az első helyen jutottak tovább.

Hogyan tovább?

Következik a második kör, ahol a most továbbjutott csapatok újabb négy csoportba osztva találkoznak egymással: az A-B, a C-D, az E-F és a G-H kvartettek továbbjutói kerültek egy-egy csoportba.

Fontos, hogy mindenki viszi magával az eddigi eredményeit, így aki 3-0-val jutott tovább, az jobban áll, mint aki 2-1-gyel, és mindenki a másik csoportból idáig eljutott két csapattal találkozik. Ezekből a csoportokból aztán megint két-két csapat jut tovább, így alakul ki a negyeddöntő mezőnye.

Brazília 2-1

A negyeddöntőkben majd az I-J és a K-L csoportok első-második helyezettjei játszanak egymással.

A már kiesett csapatok a 17-32. helyért ugyanilyen metódus alapján folytatják a tornát, ugyanígy csoportokba rendezték ugyanilyen szempontok alapján, csütörtökön és szombaton ők osztják el egymás között a helyezéseket.

A második kör meccseit pénteken és vasárnap rendezik, jövő hétfőn szünnap következik, majd kedden és szerdán negyeddöntők, csütörtökön 5-8. helyezettek meccsei, pénteken elődöntők, szombaton 5-8. helyezettek további meccsei és vasárnap, szeptember 10-én rendezik a döntőt, valamint a bronzmérkőzést.