EB-felvezető - B-csoport - 4. rész

Ezzel a résszel elérkeztünk a halálcsoport felvezetésének utolsó epizódjához, melyben megnézzük a végleges kereteket, beszélünk a csapatok erősségeiről és gyengéiről, valamint latolgatjuk az egyes válogatottak esélyeit. Ezeken felül szó esik még egy-egy edzőmérkőzésről, amit a gárdák szakvezetői az utolsó támpontként igencsak későre hagytak. Több fórumon elhangzott már, mennyire kiegyenlített kontinensviadal vár reánk, a B-csoport esetében ez a megállapítás különösen igaz lehet, hiszen a sok sérült, hiányzó játékos ellenére is öldöklő küzdelem fog folyni a továbbjutásért és a minél jobb pozíció megszerzéséért.

Szerbia

Dusan Ivkovic szövetségi kapitánynak ugyan már felkészülési meccsen nem kellett dirigálnia fiait az utóbbi napokban, ám így is maradt bőven kérdés a kerettel kapcsolatban. Arról már legutóbb beszámoltunk, hogy Novica Velickovic sérülése nem jött rendbe, ezért a kulcsember bizonyosan kihagyja az Európa-bajnokságot, ám „kárpótlásul” a másik két függőben lévő ifjonc, Nemanja Bjelica és Marko Keselj végül zöld lámpát kapott az orvosoktól. A hírek elég borúsak voltak velük kapcsolatban, ám úgy tűnik, mégis meg lehet kockáztatni a szereplésüket. Így a két kimaradónak szakmai okokból kell hazamennie, Uros Tripkovic és Dragan Milosavljevic lett a két „létszámfölötti”. Míg az utóbbi játékos kihagyása nem akkora meglepetés, a viszonylag rutinos Tripkovic-é már jóval inkább annak számít. A mester azzal indokolta döntését, hogy a csoportellenfelek szerkezetét elnézve centerben muszáj lesz bővebb rotációt alkalmazniuk, így a 222 centis Boban Marjanovic életében először tudott bekerülni egy nagy tornán az utazó keretbe. A Krstic, Perovic, Marjanovic centertrió így valóban a legmagasabb lesz az egész viadalon, bőven okozhatnak fejfájást a riválisoknak ilyen mértékű palánk alatti fórral. A fiatal szerb válogatott nagyon tudatosan a 2012-es Olimpiára lett összerakva, tehát ezt az Eb-t is „csak” egy állomásnak titulálja Ivkovic, de azért minden bizonnyal az első két hely valamelyikén fog továbbjutni még ebből a nagyon erős csoportból is a gárda, sőt, meglepetés lenne, ha nem a legjobb négy között végeznének. Vezérük egyértelműen a Teodosic – Krstic páros, ám mellettük szinte teljesen egyenértékű harcosokat dobhat be a tapasztalt kapitány, ráadásul a rendkívül hosszú és jól felépített felkészülési periódus után borítékolhatjuk, hogy csúcsformában fogja végigjátszani a kontinensviadalt Szerbia. Aki ezt földtől elrugaszkodott kijelentésnek gondolja, csak nézze meg, hogyan vívták meg az utóbbi világversenyeiket Teodosic-ék és vessék össze azzal, most milyen elszántsággal mehetnek az érmekért – lévén, hogy az aranyról éppen lecsúsztak két esztendeje, itt egy döntő pedig automatikus olimpiai kvalifikációt érne.

A következő 12 ember utazott el Litvániába:

Milos Teodosic

Milenko Tepic

Aleksandar Rasic

Ivan Paunic

Nemanja Bjelica

Stefan Markovic

Marko Keselj

Nenad Krstic

Kosta Perovic

Milan Macvan

Dusko Savanovic

Boban Marjanovic

 

Franciaország

A mindig nagy reményekkel harcba induló galloknál rengeteg sérüléssel kellett megküzdenie a szakvezetésnek, de a hiányzók nélkül is egy versenyképes, NBA játékosokkal telitűzdelt, éremesélyesnek tekinthető alakulatot tudnak kiállítani a 31-én rajtoló viadalra. A belgák ellen még játszottak egy edzőmeccset szombaton, amit valószínűleg már mindkét fél nagyon bán. Méghozzá azért, mert a belgák elvesztették az egyik legjobb rutinos játékosukat Hervelle-t, a franciáknál pedig Gelabale szerzett apróbb sérülést, de neki legalább nem lett komolyabb baja. A derbit egyébként 28 – 6-os futással kezdte a láthatóan nagyon jó formában lévő gall alakulat, végül 74 – 44-es önbizalom növelő diadalt arattak. Batum 18 egységével állt a franciák élre, Parker 12-vel követte őt. A végleges keret erősségeit tekintve mindenképp a Parker – Noah párost kell kiemelnünk, de az univerzális Batum jelenléte is csak növeli a variációs lehetőséget. Turiaf kidőlése után jelentősen gyengült a palánk alatti szekció, de azért még így is NBA-profik léphetnek fel pótlólag (Seraphin). Paradoxonnak hathat, de leginkább egyes poszton lehetnek bajban Vincent Collet legényei, ugyanis Tony Parker mögül kidőlt Diot, a fiatal Albicy pedig kiábrándítóan szerepel az összes létező megmérettetésen már az EuroCamp részvétele óta. Tchicamboud pedig csak utólag lett behívva, nagyon nagyon későn, kérdéses, ennyi idő alatt hogyan sikerült beépíteni a csapatba. Márpedig, ha Franciaország valóban az aranyéremért megy ezen az Európa-bajnokságon, akkor nagy hátrány lehet, ha a rengeteg mérkőzésen nem fogják tudni eleget pihentetni Parkert. Az atletikus, mondhatni „amerikai” kosárlabdát játszó franciák viszont a játékstílusukkal mindig okozhatnak kellemes meglepetéseket – főleg, ha a felkészülési eredményeikből indulunk ki, bőven van okuk reménykedni. Többnyire ezzel a megtizedelt kerettel is fantasztikusan kosárlabdáztak. Amennyiben képesek áthidalni a rotációemberek kiesését, akkor a csoport első két helyének valamelyikén fognak végezni és szintén a négybe jutásra esélyesek a végelszámolást tekintve.

Vincent Collet 12-es kerete:

Tony Parker

Joakim Noah

Nicolas Batum

Nando De Colo

Andrew Albicy

Ali Traore

Kevin Seraphin

Mickael Gelabale

Boris Diaw

Steed Tchicamboud

Florent Pietrus

Charles Lombahe-Kahudi

 

Olaszország

Marco Carraretto nagy álma valóra válik, az olasz válogatottal szerepelhet egy nagy tornán. A dél-európai gárdánál Giuseppe Poeta volt, aki az utolsó rostán akadt fent és maradt ki az utazó keretből. A legutóbbi Eb-ről lemaradó olaszoknál hatalmas a bizonyítási vágy, ráadásul most a fegyvereik is megvannak ahhoz, hogy felvehessék a versenyt a csoport legjobbjaival, de legalábbis harcban lesznek a továbbjutást érő harmadik pozícióért. Piangiani mester a Belinelli, Gallinari, Bargnani NBA-trióra alapozhat, de a nagy négyes egy Európában pattogtató sztárral, Stfano Mancinellivel egészül ki. A legutóbbi felkészülési tornát kihagyó Marco Mordente is elutazott a Baltikumba a többiekkel, tehát nem lesz hiány tapasztalt harcosokban sem. Ennek ellenére már évek óta nem jön ki a lépés az olaszoknak, ugye nem szabad elfelejtenünk, hogy gyakorlatilag ugyanezzel a kerettel a selejtezőben nem tudták kiharcolni a legjobb kettőbe jutást, így csak a bővítésnek köszönhetik az idei részvételt. Ahogy említettük, a fegyverek megvannak, távolról pokoli tűzerővel rendelkezik Pianigianni legénysége, kérdés, hogy a palánk alatti védekezésben és úgy általában keménységben fel tudják-e venni majd a harcot a rivális németekkel és azzal az izraeli társasággal, mely a selejtezők során Itáliában tudta két vállra fektetni őket, illetve meg is előzték az olaszokat annál a végelszámolásnál. Persze itt minden résztvevő tisztalappal indul, az általában amúgy is kiszámíthatatlan eredményeket produkáló Azzuri lehet az a válogatott, mely nagyon megkeveri a kártyákat ebben a csoportosulásban.

Pianigianni 12-es kerete a következő:

Andrea Bargnani

Marco Belinelli

Andrea Cinciarini

Marco Cusin

Luigi Datome

Danilo Gallinari

Daniel Hackett

Antonio Maestranzi

Stefano Mancinelli

Marco Mordente

Andrea Renzi

 

Németország

A németek semmilyen tekintetben sem sitték el a felkészülést, még vasárnap is vívtak egy derbit a macedónokkal, amit 42 – 24-es félidő után 81 – 65 arányban hoztak. Philipp Schwethelm személyében egy újabb germán ifjonc bizonyította, képes lehet felnőni a kulcsemberek mellé. Ezúttal 19 pontig jutott, közte 5-ből 5 triplával, egyértelműen csapata legjobbja volt, Kaman 17 egységével szintén sokat tett hozzá, Nowitzki pedig már annyira nem erőltette meg magát (12 pont), de ez is bőven elég volt. Dirk Bauermann válogatottja úgy fest, szépen össze érett a végére, bár a puding próbája az evés, ráadásul sok, a leendő csoportellenfeleknél gyengébb gárda ellen vívott felkészülési találkozót a Dirkules vezette alakulat. Ahhoz képest, hogy mennyire későn csatlakozott a társakhoz a két NBA kiválóság, elég szépen sikerült őket beépíteni a csapatba, ez pedig nagyon jól sülhet el a kontinensviadalon. A fiatal mag már kellő rutinnal rendelkezik azok után, hogy éppen az előbb említett két vezér nélkül kellett megvívniuk a legutóbbi világbajnokságot. A fiatal Pleis, a macedónokat a korábbi meccsen „kitriplázó” Schaffartzik, vagy a több alkalommal is remeklő Robin Benzing megadhatja azt a kellő pluszt, amivel képes lehet Németország megelőzni Izraelt és az olaszokat, ráadásul az sem kizárt, hogy a két nagyból elkapják valamelyiket. Az, hogy az első kettőben végezzenek a halálcsoportban, nem reális, de amennyiben továbbjutnak, helyük lehet a legjobb nyolc között is, minden annál további a csoda kategória lenne – NBA Finals MVP ide, honosított Kaman oda.

Bauermann 12-es kerete:

Robin Benzing

Steffen Hamann

Johannes Herber

Jan-Hendrik Jagla

Chris Kaman

Dirk Nowitzki

Tim Ohlbrecht

Tibor Pleiss

Heiko Schaffartzik

Sven Schultze

Philip Schwethelm

Lucca Staiger

 

Izrael

Izrael az ötödik csapat, melynek ebből a hatosból reális esélye lehet a továbblépésre, még akár úgy is, hogy NBA játékosuk, Omri Casspi kidőlt a sorból és nem utazhatott a válogatottal Litvániába. Egy nagyon kiegyensúlyozott játékoskeret állhat Arik Shivek rendelkezésére, mely képtelen volt eddig válogatott szinten sikeres lenni, pedig az Euroligában többen játszanak közülük meghatározó szerepet. Ha nem ennyire erős riválisokkal kerültek volna szembe, akkor talán még elvárás is lehetne irányukba a továbbjutás, ám ebben a hatosban a lettek kötelező legyőzésén felül az összes siker bravúrnak számítana – de messze nem lehetetlen küldetés számukra akár a harmadik hely megszerzése sem. A palánk alatt lesznek gondjaik, szerkezetileg tehát nem éppen a legjobbak, de borzasztó mismatch lesznek éppen ebből kifolyólag a magasabb szerkezetű gárdáknak – kérdés, ez mire lehet elég a minőségi ellenfelekkel szemben. Pnini, Eliyahu, Halperin és Blu fogják húzni őket, a Green – Burstein páros pedig szintén fontos szerepet tölt majd be a rotációban.

Shivek utazó kerete:

David Blu

Tal Burstein

Yotam Halperin

Yaniv Green

Guy Pnini

Lior Eliyahu

Yuval Naimi

Uri Kukia

Elishay Kadir

Robert Rothbart

Afik Nissim

Yogev Ohayon

 

Lettország

A csoport teljesen egyértelműen leggyengébb tagjai, de egy-egy mérkőzésen nem lehet őket sem leírni. Hiányzik a legnagyobb ászuk, Andris Biedrins, de az egységük ettől még nem bomlott fel. Ugyan nem képviselnek jelentős játékerő, viszont masszívak és képesek olyan kiegyensúlyozott csapatteljesítményre, ami ellen meggyűlhet a baja a németeknek, az olaszoknak vagy az izraelieknek. Nem fogják olcsón adni a bőrüket és az se tévesszen meg senkit, hogy gyakorlatilag mindenki elkalapálta őket a felkészülés során. Veszítenivalójuk abszolút nincsen, Richards Kuksiks és Janis Strelnieks a két leginkább kiemelhető játékosuk, de a fiatal Davis Bertans is elkaphatja a fonalat, amennyiben lehetőséget kap Ainars Bagatskis szövetségi kapitánytól.

Bagatskis 12-es kerete:

Janis Blums

Janis Strelnieks

Dairis Bertans

Edgars Jeromanovs

Mareks Jurevicus

Rihards Kuksiks

Davis Bertans

Mareks Mejeris

Arturs Berzins

Rolands Freimanis

Andrejs Seļakovs

Martins Meiers

 

Menetrend

1. nap, augusztus 31.

15:15: Szerbia – Olaszország

17:45: Lettország – Franciaország 

21:00: Izrael – Németország

 

2.nap, szeptember 1.

15:15: Lettország – Szerbia

17:45: Izrael – Franciaország

21:00: Olaszország – Németország


3.nap, szeptember 2.

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus