EuroBasket 2011 - C - csoport - 5. nap

Ötödik napjához és a csoportküzdelmek negyedik fordulójához érkezett a litvániai Európa-bajnokság. Folyamatosan frissülő cikkünkben a C csoport napját követjük figyelemmel, ahol adott esetben már ma eldőlhet a három továbbjutó hely sorsa.

Bosznia-Hercegovina 92-80 Horvátország (28:28; 15:8; 21:23; 28:21)

Egészen egyértelmű célokkal léphettek pályára a felek: ha Bosznia nyer, abban az esetben az utolsó forduló óriási számolgatásba megy át, ha pedig nem, akkor eldőlt a három továbbjutó hely sorsa és csak az lesz a holnapi nap kérdése, hogy vajon a görögök és a horvátok közül melyik csapat megy egy győzelemmel a következő körbe és melyik győzelem nélkül.

Az első negyed elképesztően színvonalas kosárlabdát hozott, felváltva vezettek a csapatok és mindkét oldalon sikerült azt játszani, amit tudnak. Ez a kék-sárgáknál természetesen azt jelentette, hogy a kicsit önző formában játszó Teletovicnak ma megint jobb napja volt, ő vitte a prímet egyértelműen az első félidőben, míg a horvátoknál a tegnapi felállás volt megfigyelhető, Draper nagyon szép all-around játék mellett irányított, Tomic a leosztott labdákat pedig nagyon jó százalékban értékesítette. A második negyed aztán nagyon hasonlított az eggyel korábbi Montenegró-Görögország hasonló periódusához, itt is 6 perc alatt mindössze 8, illetve 6 pont esett egyik, illetve másik oldalon és hiába vezettek ekkor a horvátok két ponttal, két jól időzített bosnyák időkérés azt jelentette, hogy a szünetig hátralévő négy perc alatt 9-0-át mentek Teletovicék és 7 pontos előnnyel mehettek pihenni.

Fordulás után a piros-fehérek azonnal, egy perc alatt egyenlítettek Bojan Bogdanovic vezérletével, de a túloldal jól reagált erre és Teletovic és most már Domercant vezérletével újabb rohamot indítottak, a harmadik negyed végére majdnem sikerült visszaállítaniuk a félidei különbséget. A bosnyákok honosított amerikaija alig tudott hibázni ebben a periódusban és a horvátoknál az első negyed után megint megmutatkozott, védekezésben egészen pocsék periódusaik is vannak, ezt pedig egy jobb szériát kifogó ellenfél azonnal megbünteti. Az utolsó negyed elején nem hogy visszajöttek volna az esélyesebbnek tartott horvátok, ellenfelük három és fél perc alatt elintézte a meccset, ugyanis 6:49-cel a vége előtt már 76-61-et mutatott az eredményjelző. Bajramovic és Ikonic is elindult, márpedig ha a bosnyák csapatban kettőnél többen dobnak ihletett állapotban, annak csakis győzelem lehet a vége. Most sem történt máshogy és bár egyszer még visszajöttek Vrankovic legényei 9 pontra, Domercant újabb ámokfutása 17 pontos különbséget jelentett 2 perccel a vége előtt. A vége 92-80 lett, ami a holnapi meccseknek nagyon jót tesz, a horvát drukkereknek kevésbé.

A mai napon két dolog dőlt el. Macedónia ott van a következő körben, Montenegró pedig biztosan nem. Görögország továbbjut, ha nyer (ebben az esetben 4 győzelemmel egyértelmű) vagy ha Bosznia nem nyer Macedónia ellen (ebben az esetben Boszniának nincs 3 győzelme). Horvátország akkor juthat csak tovább, ha nyernek Görögország ellen. Bosznia továbbjut, ha nyernek Macedónia ellen (ekkor 3 győzelem-2 vereséggel mindegy, hogy a görög-horvát meccsen mi lesz, mert egyik esetben a horvátoknak nincs 3 győzelmük, másik esetben pedig 4 csapat áll majd 3 győzelemmel, abból a minitabellából pedig a macedónok és Bosznia mindenképpen jól jön ki) vagy ha a horvátok és a finnek is kikapnak (ebben az esetben és a saját vereségükkel együtt hármas minitabella Bosznia, Montenegró és Horvátország között, abból pedig Bosznia jut tovább). Finnország pedig akkor megy tovább, ha ők nyernek Montenegró ellen, a horvátok kikapnak a görögöktől, a bosnyákok pedig Macedóniától (ebben az esetben hármas holtversenyben állnak majd 2-3-as mutatóval a harmadik helyen és övék a legjobb pontarány, a három csapat minitabelláján, 1-1 lesz mindenkinek a mérlege, viszont a finneknek +21 a pontkülönbségük, a horvátoké és a bosnyákoké pedig mínuszban van). Az tehát biztos, hogy óriási számolgatások lesznek még itt minden meccs után. (Az aktuális tabellát a lap alján megtaláljátok).

Dontaye Draper: 8 pont, 9 gólpassz, 6 pattanó, 4 labdalopás

Montenegró 55-71 Görögország (18:21; 13:11; 10:28; 14:13)

Mint a címben említettük, ez mindent eldöntő forduló lehet. A görögök ugyan óriási pofonból jöttek, hiszen Macedónia mondhatni simán verte őket az előző körben és eddigi játékuk az EB-n minden, csak nem meggyőző, ám még így is jóval előrébb tartanak, mint a szétesőben lévő Montenegró, amelyik utolsó két meccsét elbukta, ezzel olyan helyzetbe került, hogy vagy nyer vagy az utolsó fordulótól függetlenül kiesik.

Az első negyedben át is érezték a találkozó fontosságát és gyors kosárváltás után magukhoz ragadták a kezdeményezést. Teljesen új alapokra helyezték a játékot, rájöttek, hogy a formán kívül játszó Pekovic helyett mást kell erőltetni és Scepanovic, valamint Bjelica vezetésével pár pontos előnyre tettek szert. A túloldalon Koufos volt ebben az időben kiemelhető és bár egy ideig csak futottak az eredmény után a kék-fehérek, a negyed végére megfordították az állást. A második negyedet jobb, ha elfelejti mindenki. Támadásban teljesen ötlettelen volt mindkét csapat, a dobások nem sültek, ennek eredményeként az első hét percben 6, illetve 5 pontot sikerült szerezniük. Annak a kevés nézőnek, aki kíváncsi volt a meccsre, jár az elismerés, hogy nem ment ekkor haza. Ezek után is szinte csak büntetőből tudtak betalálni a csapatok és bár volt 6 pont közte, a nagyszünetre mindössze egy pontos előnnyel mehettek a görögök.

Fordulás után Dasic duplájával még át is vették a vezetést Montenegró legjobbjai, ám ekkor óriási változás állt be a játékba. A következő hat percben ugyanis még dobásig is csak alig jutottak el, nagyon sok eladott labdájuk volt, a görögök pedig kihasználták, a lehetőséget gyorsindításaikkal teljesen szétszedték az ellenfelet és egy 19-0-ás futást csináltak. 17 pontos különbséggel vágott neki a két gárda az utolsó negyedre, ahol a montenegróiak, főleg Pekovic próbálkozott felzárkózni, de nem igazán akadt társa, így nem is sikerült, végül a harmadik negyedben kibrusztolt előnyt megtartották a görögök és simán behúzták a meccset. Görögország válogatottjából egyértelműen Koufos volt a legjobb, de abban a 6 percben az szerzett pontot, aki akart és aki arra járt. A játék ezt a periódust leszámítva hagyott kívánni valót maga után, de legalább most ez is elég volt a győzelemhez.

A görögök még nincsenek ott a következő körben, hiszen kerülhetnek még holtversenybe Horvátországgal, Macedóniával és Boszniával, de ha a horvátok nyernek az esti meccsen, akkor megvan a három továbbjutó. Holnap ettől függetlenül még tétmeccset játszanak, hiszen a Horvátország elleni eredményt továbbviszik a következő körbe. Montenegró már semmiképp sem juthat tovább, hiszen hiába kapnak ki kétszer a horvátok (ma Bosznia és holnap Görögország ellen) és hiába kapnak ki holnap a bosnyákok Macedóniától, Montenegró mindkét válogatott ellen kikapott, így egy esetleges hármas holtverseny esetén is kiestek. Óriási csalódás volt ez az EB nem csak az eredmény, hanem főleg a mutatott játékuk szempontjából.

Konstantinos Vasiiliadis: 11 pont

Macedónia 72-70 Finnország (20:21; 18:19; 16:18; 18:12)

Mindkét válogatott óriási önbizalommal léphetett ma pályára, hiszen a finnek a bosnyákokat gázolták el az előző körben, míg a macedónok a horvátok után a görögöket is sikerrel küzdötték le és hiába volt egy győzelemnyi különbség köztük, mindkét csapat úgy léphetett pályára, hogy egy mai sikerrel gyakorlatilag ott vannak a következő körben (a finnek a csoport leggyengébb formájában játszó Montenegróval találkoznak az utolsó napon, míg Macedónia a hullámvasút éppen alján tanyázó Boszniával néz farkasszemet).

A meccs elején még nem tudhattuk, de négy majdnem teljesen ugyanolyan negyedet láthatott a nagyérdemű. A hangulatra az EB-hez képest egyáltalán nem lehetett panasz, mind a finnektől, mind a macedónoktól szép számú szurkolói gárda képviseltette magát. Az első játékrész volt a legkiegyensúlyozottabb, 3-4 pontnál nagyobb különbség sosem alakult ki és a végén a finnek zárták jobban a negyedet, úgyhogy egy pontos előnnyel mehettek pihenni egy kicsit. Legjobbjuk ekkor egyértelműen Gerald Lee volt, akit nagyon könnyen lehetett megpasszolni a palánk alatt, ő pedig értékesítette is a ziccereket, valamint újra ihletett formában játszott az egy körrel korábban hőssé váló Mikko Koivisto. A túloldalon Gechevski szorgoskodott az elején, valamint némi meglepetésre Vojdan Stojanovski. McCalebb visszafogott volt, ráadásul a bokája is kiment egy támadásnál, Antic pedig ekkor még csak pattanózásban volt elfogadható. A második negyed eleje gólzáport hozott, egyik csapat sem tudott hibázni, aztán 26-27-nél a kék-fehérek megálltak, a macedónok nem és 35-27-es macedón vezetésnél kikérte az idejét Henrik Dettmann. A kis pihenő és taktikai eligazítás használt, mert bár McCalebb még bedobott két büntetőt, amivel két számjegyű lett a különbség, de a finnek összerántották védekezésüket, támadásban pedig jól megosztották a feladatokat, így a félidőig hátralévő 6 percben egy 13-1-et repesztettek és nem hogy eldőlt volna Anticék javára a meccs, teljesen állva maradtak, ellenfelük pedig megduplázta 10 perc után szerzett előnyét.

A fordulás után megint a macedónok jöttek, úgy tűnt, megint a kezükben a meccs, akaratukat ráerőltették a finnekre és 4 perc alatt 6 pontos vezetést tudtak kiépíteni. A finn edzőnek újra közbe kellett lépnie, de az akció megint hatásos volt. 1 perc alatt fordítottak, majd a különbséget végig tartották és az utolsó játékrészre 4 pontos fórral fordultak. Ekkor indult be McCalebb és a harmadik negyed elején felpörgő Antic, gyakorlatilag ketten cipelték hátukon csapatukat a továbbra is jól és főleg hasznosan játszó Stojanovski mellett. A túloldalról lehetetlen kiemelni egy-két embert, minden pályára lépő nagyon-nagyon hasznosan játszott, 7-8 játékos is hasonló teljesítményt nyújtott. A negyedik negyedben újra jött a macedón fordítás, ennek megfelelően a finn időkérés is, ám ezúttal más volt a forgatókönyv utána. 66-63 után Kotti 2+1-e ugyan még az azonnali egyenlítést jelentette, de Macedónia ezúttal nem esett össze, mint az előző két negyedben, újra magukhoz ragadták a kezdeményezést, Finnország pedig olyan helyzetekben hibázott, amikben korábban nem. Huff például két teljes üres dobást rontott el, ezzel pedig nem tudta kihasználni az ellenfél hullámvölgyét és ők is elbizonytalanodtak. Négy pontos piros-sárga fórnál úgy tűnt, eldőlhet a meccs két perccel a vége előtt, ám Sasu Salin kegyetlenül bevert egy triplát, így újra megnyílt az esély a finnek előtt. Az ellentámadásban kétszeri nekifutásra sem tudtak pontot szerezni McCalebbék, így fél perccel a vége előtt jöhettek a finnek. A helyzet egyszerű volt: ha pontot szereznek a végén, nyerő pozícióba kerülnek. A macedónok azonban talán legjobb védekezésüket mutatták be, Antic megdolgozta rendesen Muurinent, aki ki is hagyta a félhorgot. McCalebb beverte a két büntetőt a túloldalon, majd okosan faultoltak a macedónok, ezzel Koponen jött két büntetővel. Az elsőt értékesítette, a másodikat direkt nem, ám a lepattanócsatából, mint a meccsen általában, Antic jött ki győztesen, McCalebb pedig világgá szaladt a labdával, így 72-70-re nyertek Macedónia legjobbjai.

Ezzel nagy valószínűséggel továbbjutottak, bár körbeverés esetén még kieshetnek, de ha ma nyernek a horvátok és a görögök is, akkor az is eldőlt, hogy két győzelmet visznek magukkal tovább, ami nagyon nagy előny a következő körben, máris a legjobb nyolcra is esélyesek lennének. A finnek bár harmadjára is kikaptak, egyáltalán nem vallanak szégyent eddig, talán a legtöbbet ők hozzák ki magukból ebben a csoportban és talán kicsit több rutinnal most ők állnának 3 győzelemmel. Mindenesetre nagyon szépen tartják magukat ebben az egyébként eléggé erős hatosban.

Macedónia:

Bo McCalebb: 18 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz, 4 labdaszerzés, 8 kiharcolt fault, 5/16 mezőny

Pero Antic: 14 pont, 19 pattanó, 3 gólpassz, 5/14 mezőny

Vojdan Stojanovski: 14 pont, 4 pattanó