EuroBasket 2011 - F - csoport - 2. nap

Negyedik napjához érkezett a litvániai Európa-bajnokság középdöntős szakasza, amelyen az F csoport tagjai lépnek pályára. Két válogatott eddig kiemelkedik a mezőnyből, hiszen az oroszok és a macedónok már most továbbjutottak, ám a többi négy csapat nem lehet nyugodt. A Finnország-Grúzia meccs ráadásul élet-halál találkozó is, a győztesnek még érdekes lesz az utolsó forduló, a vesztes viszont minden más meccstől függetlenül már a hazautat tervezheti. Folyamatosan frissülő cikkünkben a nap eseményeit mutatjuk be pontról-pontra.

Görögország 67-83 Oroszország (16:15; 23:27; 18:23; 10:18)

Két továbbjutó válogatott meccse gyakorlatilag az érdektelenségbe is fulladhatott volna a tét nagysága (vagy annak nem léte) miatt, de szerencsére nem így történt, azért ez nagyobb presztízsösszecsapás annál, hogy csak úgy engedjék egymást a csapatok. Az oroszok annyit tűzhettek ki célul, hogy megtartsák veretlenségüket, míg a görögök egy esetleges győzelemmel még a második helyre is esélyesek lehettek volna hiszen az utolsó fordulóban Macedónia-Oroszország összecsapás lesz.

Az első negyed azért elég langyosra sikerült. Bár nagyon szorosan alakult végig, kevés pont jellemezte, sokat hibázott ekkor mindkét fél. A görögöknél előbb Fotsis, majd Koufos vette kezébe a dolgokat, a túloldalon viszont Khryapa volt az egyetlen, aki egynél több kosarast tudott szerezni az első 10 percben és ő is csak kettőt, de így is tartották a lépést. Ha az egyik oldalon kosár lett a támadás vége, akkor a másikon is, ha pedig nem, akkor a túloldalon sem tudtak betalálni, így 16-15-re a görögök mentek egy negyed után. A második negyedben Fotsis és Bramos ugyan betalált kívülről, de a túloldalon elkezdett oktatni Mozgov és vezetésével fordítottak is az oroszok három és fél perc alatt (23-25). Ekkor volt egy óriási sorozata a két gárdának, zsinórban hét támadást fejeztek be kosárral és ebből Zouros mester fiai jöttek ki jobban, 15 perc játék után 32-31-re vezettek. Úgy tűnt, az orosz időkérés sem segít, mert Zizis vezérletével már 38-33-ra is mentek a kék-fehérek, de ekkor az oroszok megrázták magukat és a félidőig hátralévő három percben szinte bedeszkázták a gyűrűjüket, végül 39-42-vel fordultak a csapatok.

A fordulás után állandósulni látszott a különbség. Koufos akarta ma legjobban a görög sikert, megint a kezébe vette a dolgokat, de a másik oldalon Mozgov mellett elindult Kirilenko és továbbra is jól játszott a nagyon hasznos Shved. Hármuk jó játéka ebben a szakaszban elég volt a görög center ellen, így Fotsis büntetői is csak azt jelentették, hogy 5 perccel a harmadik negyed vége előtt továbbra is három pont volt a differencia a két együttes között. Kirilenko, Khryapa és Bykov duplái viszont azonnali időkéréshez vezettek, hiszen kialakult a legnagyobb különbség, 9 pont. A hellének hiába próbálkoztak, az oroszoknak mindenre volt válaszuk, hiába jöttek fel 5 pontra, azonnal kaptak egy duplát vagy triplát, így a negyed végére megmaradt 8 pont a két csapat között. A záró játékrészt Shved nyitotta, így a mérkőzésen először megvolt a közte 10. Calathes szinte egyedül próbálkozott, 5 pontjával és Koufos duplájával újra látótávolságon belülre került ellenfelük, de az ellentámadásban az oroszok háromszor is próbálkozhattak, Vorontsevich bepöcizte a lecsorgót, Mozgov kosara után pedig újra nagynak tűnt az orosz előny (64-73). Három és fél perccel a vége előtt görög időkérés jött, de nem hogy segített volna, Monya back-to-back hármasaival 64-79 lett az állás két perccel a vége előtt, eldőlt tehát. Bramos még ugyan válaszolt, de már nem volt hova erőlködni, végül 16 ponttal diadalmaskodtak Kirilenkoék.

Ezzel az oroszok továbbra is 100%-osak a tornán, Macedónia ellen két nap múlva csoportdöntőt játszanak azért, hogy ki kapja a másik csoport negyed helyezettjét és ki a harmadikat (egyik sem lesz leányálom, úgyhogy taktikázásra nem lesz szükség). A görögök 2-2-vel állnak és az utolsó meccsük gyakorlatilag tét nélküli, hiszen egymás elleni eredménnyel a finneknél és a szlovéneknél is jobbak, úgyhogy ők mindenképpen harmadikok, a spanyol-francia meccs vesztesével játszanak majd a nyolc között.

Görögország: Koufos (15 pont, 3 pattanó), Fotsis (10 pont, 4 pattanó), Zizis (10 pont)

Oroszország: Mozgov (19 pont, 5 pattanó, 3 blokk), Kirilenko (13 pont, 8 pattanó, 5 gólpassz, 2 labdaszerzés), Shved (15 pont), Khryapa (11 pont, 7 pattanó, 5 gólpassz)

Macedónia 68-59 Szlovénia (20:16; 19:15; 15:11; 14:17)

A macedónok már biztos továbbjutóként léphettek pályára, nyugodtan játszhatták, amit tudnak, hiszen ha nem sikerül most ez a meccs, akkor sincs semmi probléma és kicsit furcsa helyzet állt elő a délutáni finn győzelemmel, de lényegében ez volt a helyzet a szlovénoknál is, hiszen biztossá vált, a holnaputáni Szlovénia-Finnország dönt majd a továbbjutó helyek sorsáról. Adott esetben Görögországgal egy holtversenyt ki lehetett volna harcolni, de mivel a görögök az utolsó napon Grúzia ellen lépnek majd parkettre, erre sem volt sok esély, így egyértelműnek tűnt a helyzet számukra is: tökéletesen mindegy a mai találkozó, két nap múlva élet-halál harc lesz.

A macedónok le is rajtolták őket, Gechevski, McCalebb és Vojdan Stojanovski pontjaival gyorsan 7-0-ás előnyre tettek szert két és fél perc alatt, de aki látta már a sárgákat a mostani EB-n játszani, tudta, nem lesz ez ilyen sima és el is indult a hullámvasút. Goran Dragic előbb egyedül egyenlített 1:17 alatt, majd újra a Anticék jöttek (főként Ilievski és McCalebb), 10-2-es futásukkal 19:9-et mutatott az eredményjelző 7 perc játék után. A szlovénok megint megrázták magukat, újabb 7-0-ás futás, így Ilievski egy büntetője azt jelentette, hogy 20-16-ra vezettek csak Macedónia legjobbjai 10 perc játék után. Sőt. A második felvonást olyan pocsékul kezdték, hogy két és fél perc alatt már át is vették a zöldek a vezetést (20-22). Jött előbb McCalebb, majd Gechevski 6 ponttal, de a túloldalról mindig volt válasz, így a 17. percben is még egált mutatott a tábla (29-29). Ekkor indult el a macedón henger. McCalebb, Ilievski és Damjan Stojanovski találataival gyorsan meglett a közte 10, Lorbek pedig mindössze egy kosárral tudott válaszolni, úgyhogy a szünetre 39-31-es macedón vezetéssel mentek a csapatok.

Fordulás után úgy tűnt, összekapják magukat Lorbekék és előbb Zoran Dragic, majd Begic és Lakovic pontjaival már négyre zárkóztak (41-37), de ekkor elfogyott a lőszer és elkezdett tüzelni a másik oldal is. A ma bombaformában játszó Ilievski és az egyébként is abban kosarazó McCalebb vezérletével már 10 fölé tornázták a különbséget, a két Dragic 2-2 pontja nagyon kevés volt válaszként, így a differencia 12-t mutatott a záró játékrész előtt. Az egyénileg jó nevekből álló szlovénok ma sem játszottak csapatkosárlabdát, ez főleg ebben a részben tűnt ki, nagyon szenvedtek az egyébként az EB alatt nagyon összeálló, a folyamatos győzelmektől egységessé és magabiztossá váló macedónok ellen. A pontgyártást a harmadik negyed végén megkezdő Chekovski a negyedik felvonást is jól kezdte, triplája azt jelentette, hogy 17 a különbség a két gárda között 6:46-tal a vége előtt (61-44) és úgy tűnt, vége is a meccsnek. Ezt gondolta nagyjából az egész csarnok, kivéve a szlovének, akik szépen lassan jöttek fel támadásonként, ebben az időszakban pedig szinte egyáltalán nem tudtak betalálni Gechevskiék. Goran Dragic triplája 1:18-cal a vége előtt azt jelentette, hogy már csak 6-tal vannak lemaradva. Ezután érkezett azonban gyilkosuk, Vojdan Stojanovski, aki előbb beverte a triplát, majd a következő támadásban a két büntetőt is, így Begic duplája csak arra volt elég, hogy ne két számjegyű legyen a különbség a két válogatott között.

A macedónok úgy szerezték meg hatodik győzelmüket az Európa-bajnokságon, hogy Pero Antic 0!!! pontot szerzett, abszolút ők a meglepetés csapat és holnap csoportdöntőt játszanak az oroszokkal. A szlovének óriási csalódás eddig és valószínűleg azok is maradnak. Ők is azok közé tartoznak, akik nem tudták összegyúrni az embereiket egy egésszé. Amennyiben holnapután kikapnak Finnországtól, még a nyolc közé sem jutnak, ami sorsolásukat nézve óriási blamának számítana.

Macedónia: McCalebb (19 pont, 4 gólpassz, 4 pattanó, 3 szerzett labda), Ilievski (14 pont, 5 gólpassz, 4 pattanó), V.Stojanovski (11 pont)

Szlovénia: G.Dragic (20 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz, 6 eladott labda), Lakovic (9 pont), Begic (6 pont, 7 pattanó)

Grúzia 73-87 Finnország (13:22; 20:14; 19:25; 21:26)

Borzasztóan fontos meccset játszott egymással az F csoport két leggyengébbnek tartott csapata, ugyanis mindkét gárda az életben maradásért lépett ma parkettre. Mindkét válogatott győzelem nélkül jutott tovább az első csoportkörből és mindketten kikaptak első meccsükön. Grúziánál sérülés miatt továbbra is hiányzott legértékesebb játékosuk, Zaza Pachulia, úgyhogy az előjelek mindenképpen ellenük szóltak.

Már az első negyedben megmutatkozott a két keret és felfogás közti különbség. A finnek jó csapatkosárlabdát játszottak, míg a grúzoknál pár egyéni teljesítmény repítette a keretet, már ameddig tudta. Az elején Sanikidze volt a soros, nyolc pontjára azonban a túloldalról jött egy-egy Huff, Koponen és Salin hármas is, Haynes egy büntetője így csak az egyenlítést jelentette 9-9-nél csaknem hét perc játék után. Ekkorra mindkét oldalon nagyon sok lett a csapathiba, így a negyed vége büntetőzésbe ment át, amiből egyértelműen a finnek jöttek ki jobban. Nikkila, Salin és Koivisto is hibátlanok maradtak a vonalról és mivel a túloldalról csak Shermandini két egypontosa és Shengelia duplája jött, az olló kezdett kinyílni, az első játékrész végére már 9 pont volt a különbség. Úgy tűnt, ez el is altatta kicsit a kék-fehéreket, hiszen a második felvonás elején elaludtak, a fehér-pirosban játszó grúzok Sanikidze, Shermandini és Markoishvili kosaraival két és fél perc alatt majdnem teljesen ledolgozták hátrányukat (21-22). Éledtek a finnek, főleg Koponen és Kotti, ám nagyobb előnyt ebben a szakaszban nem sikerült már kialakítaniuk, Grúzia válogatottja tapadt, így a félidőben három ponttal vezettek csak Henrik Dettman fiai (33-36). A játék minősége bőven hagyott kívánni valót maga után, a legjobbjukat nélkülöző grúzok szépen tartották magukat, a finneknek pedig fel kellett pörögniük, hiszen legnagyobb fegyverüket (az élesség) kamatoztatniuk kell minden meccsen, ha nyerni akarnak.

Dettmann mester is tudta ezt, nyilván valami hasonló hangozhatott el a szünetben, hiszen a fordulás után Muurinen előbb egy sima tempót tett be a gyűrűbe, majd egy támadópattanót pöcizett vissza, ezzel újra megnyugtató lett a távolság a szempontjukból, azonban egy gyenge periódus következett a finnektől: egy Ranniko triplát és egy Koponen duplát leszámítva csak büntetőből tudtak pontot szerezni, általában abból is csak egyet egyszerre, így jött megint az ellenféltől Markoishvili és Shermandini, Shengelia duplája pedig már azt jelentette, hogy a harmadik negyedben 5 és fél perc után megint csak két pont volt a hátrányuk a grúzoknak (46-48). Itt újra bizonytalanokká váltak Shanikidzéék, a finnek jobban koncentráltak a vonalról, jött egy újabb Ranniko és egy Koivisto tripla is, így a negyed végén megint előjött az a bűvös 9 pontos különbség. Hogy elkerüljék a második negyedben megtörténteket, az utolsó felvonásban Muurinen azonnal megadta az alaphangot, Huff trojkája pedig a 15 pontos különbséget jelentette, lényegében eldőlt a meccs. A grúzok hiába találtak be, egyszerűen minden próbálkozásukra volt válasz a túloldalról, így az utolsó negyedben már viszonylag simán hozták le Koponenék a meccset.

Ezzel a győzelemmel eldőlt, Finnországnak van még esélye továbbjutni. Hogy mennyi, az nagyban függ Szlovénia és Görögország meccsétől. A finneknek egyértelműen jobb lenne, ha a görögök nem kerülnének körbeverésbe velük és erre minden lehetőségük megvan, hiszen holnapután Grúziát minden bizonnyal megverik a hellének, ez pedig azt jelentené, hogy minden eldől a Szlovénia-Finnország meccsen. Valószínűleg aki ott nyer, az megy tovább negyedikként a csoportból.

Grúzia: Sanikidze (16 pont, 9 pattanó), Shermandini (13 pont), Shengelia (12 pont, 6 pattanó), Markoishvili (10 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz, 2 labdalopás)

Finnország: Muurinen (11 pont, 9 pattanó), Ranniko (10 pont, 3 pattanó, 6 gólpassz), Kotti (12 pont, 7 pattanó, 3 labdaszerzés)