Eurobasket 2011 B-csoport 6. nap videóval

A csoportban mindhárom összecsapáson egyetlen pontocska döntött, két meccsen hosszabbítás után derült ki a győztes kiléte - parádés zárónapon vagyunk túl.

Szerbia-Franciaország 96-97 h.u.

A csoportelsőségért és a minél előnyösebb középdöntős pozícióért csapott össze a két válogatott. Az első félidőben szoros volt az állás, mindkét csapat igyekezett fogást találni a másikon, több-kevesebb sikerrel. Savanovic eléggé visszafogott volt Diaw mellett, ugyanakkor a szerbeknél Krstic (12 pont) és Keselj (11 pont) is villogott. A túloldalon Diaw pontokkal sem maradt adós, Parker ismét remekül támadta a gyűrűt (14 pont) – mellettük Batum és a csereember Seraphin is szorgalmasan termelt. Mégis mindössze 2 pont volt a két csapat között a félidőben: a szerbek jobban mozgatták a labdát, és Teodosic amellett, hogy a félidő végén csúnyán ’megszivatta’ Albicy-t (a fiatal francia rutintalanul faultolta a triplánál, ami 3 büntetőt eredményezett), 5 gólpasszt osztott ki társainak. Krstic három, pontot érő átadást jegyzett, ami centertől egy félidő alatt kiváló teljesítmény (41-43).

A harmadik negyedben a szerb kiegészítő emberek is összekapták magukat (Macvan, Rasic), és a franciáknál hiába jutottak öten is 10 pont fölé, a szerb csapat átvette a vezetést (62-64).

A negyedik negyedben a szerbek palánk alatti fölénye egyre nyomasztóbbá vált, Noah és Seraphin is a kipontozódás szélére jutott, miközben Krstic továbbra is lubickolt. Mellé Teodosictól és Keseljtől is csorogni kezdtek a pontok – ám a franciák sem lassítottak: Batum szó szerint összetörte magát egy labdáért, Parker és Diaw pedig jól termelt. A negyed vége felé közeledve Teodosic kipontozódott, de Krstic kisegítette csapatát: faultot harcolt ki, és 2 jó büntetőjével 80-80-ra alakította az állást. Parker utolsó dobása lejött a gyűrűről, következhetett a hosszabbítás.

A ráadásban felváltva estek a kosarak, a franciáknál Batum, a szerbeknél Krstic, Keselj és a magára találó Savanovic talált be – majd az eddig szintén csendes Gelabale dobott gyorsan 5 pontot, 93-93-mal fordultak a csapatok a hajrára. Ekkor Diaw harcolt ki faultot és dobta be mindkét büntetőjét, majd a meccs szerb hőse, Keselj dobott szenzációs hármast, amivel ismét előnyhöz juttatta csapatát (96-95). Időkérés után Tony Parker ment be a darálóba és dobhatott két büntetőt (96-97). 19 másodperccel a vége előtt a szerbeknek már nem volt időkérésük, ám így is parádésan játszották ki a figurát Savanovic-ra a palánk alatt – a kötélidegekkel rendelkező játékos azonban közelről hibázott az utolsó másodpercben. A franciák így maximális pontszámmal mennek a középdöntőbe, míg a szerb válogatott a 2. helyen zárt a csoportban. Érdekesség, hogy a francia csapat mindössze egyetlen hárompontost dobott – Gelabale révén a hosszabbítás végén. Velük szemben a szerbek 11 trojkát tettek a helyére, de ez is kevés volt.

Szerbia: Keselj 25/21, Krstic 22 pont, Teodosic 11/3, 7 gólp., Rasic 11/6, Savanovic 10 pont, 5 lep.

Franciaország: Parker 24 pont, Batum 18 pont, 5 lep., Diaw 15 pont, 5 lep., 5 gólp., Noah 14 pont, 9 lep., Seraphin, Gelabale 11-11 pont.

Németország-Lettország 81-80

A németeknek kötelező győzelemnek számított a lettek elleni összecsapás, míg ellenfelüknek a becsület volt a tét. Bár a németek 7-0-val kezdtek, és a baltiak csak a negyed felénél szerezték első pontjaikat, a negyed végére a Kuksiks-Freimanis duó áldásos tevékenységének hatására egyetlen pontra olvadt az előny (15-14).

Az első negyedben jól muzsikált a Nowitzki-Kaman kettős, de amint leültek pihenni, nem igazán akadt senki, aki a helyükre lépett volna. A lettek a második játékrészben is egál körül tartották magukat, a fent említett párosuk mellett a Bertrans-testvérek is pontokkal jelentkeztek – félidőben a döntetlen a németekre nézve volt hízelgő (33-33).

A harmadik negyedben mégis úgy tűnt, a nagyobb rutint érvényesítve Németország behúzza a meccset: védekezésben megroppantották a letteket, támadásban pedig magukhoz képest szárnyaltak. Pontszerzésben Nowitzki mellett a fiatal Bensing igyekezett a legjobban, de Tibor Pleiss is szépen dolgozott a palánkok alatt (56-48).

Az utolsó negyedre fordulva a lettek magukhoz tértek, és óriási offenzívát indítottak a győzelemért. A negyed közepére Kuksiks, Bertrans és Meiers pontjaival a negyed közepére utolérték a németeket, majd a vezetést is átvették. A németeknél azonban előlépett Schaffartzik a cseresorból, és a végjátékban 8 pontot szerzett – közte a triplát, ami 6 másodperccel a vége előtt a győzelmet és a továbbjutást jelentette a németeknek. A lettek megint csak magukat okolhatják: az olaszok elleni meccshez hasonlóan borzasztóan dobták a büntetőket (59%).

Németország: Schaffartzik 11/9, 10 gólp., Nowitzki 11 pont, Kaman 11 pont, Pleiss 11 pont, Benzing 11 pont.

Lettország: Kuksiks 27/12, Dairis Bertrans 15/9, Freimanis 13 pont, Meiers 11 pont.

Izrael-Olaszország 96-95 h.u.

Az olaszok az előző nap közel jártak ahhoz, hogy legyőzzék a franciákat, de végül a végjátékban elfogytak, és elszálltak a középdöntős álmaik. Izraelnek sikerült megvernie Lettországot, így önbizalommal várhatták a meccset. Ahogy várható volt, a minden mindegy alapon játszó alakulatok az első negyedben pontpárbajt rendeztek, amiből az izraeliek vonulhattak előnnyel a kisszünetre (27-26).

A második játékrészben az olasz csereemberek nem voltak a topon, ellenben Izrael keményen küzdött, és sikerült nyolc pontos előnyt kiharcolnia félidőre (49-41). A kékeknél az eddig kisebb csalódást jelentő Blu és Pnini végre jó százalékkal dobott. Az olaszoknál a franciák ellen villogó Belinelli árnyéka volt önmagának, helyette Mancinelli igyekezett nagy hármassá alakítani a Bargnani-Gallinari duót, váltakozó sikerrel.

A harmadik negyedben az izraeliek dobásban még rátettek egy lapáttal, kerek 30 pontot szereztek ebben a periódusban. Blu és Pnini mellett Eliyahu és Kadir is csipkedte magát, aminek köszönhetően óriási előnnyel zárták a játékrészt (79-60).

Akik elkapcsoltak a meccsről, joggal gondolhatták, hogy a mérkőzés érdemi része véget ért. Tévedtek. Az olaszok apró kis kosarakkal közelítettek, míg az izraeliek egyszerűen képtelenek voltak a gyűrűbe találni. Teltek-múltak a percek, és mintha átok ült volna az eddig félelmetes magabiztossággal célzó tüzéreken: az olaszok 47 másodperccel a vége előtt 79-78-ra feljöttek. A három jól játszó mellé Hackett is felnőtt a feladathoz. Az izraeliek 16 másodperccel a negyed vége előtt (!) szerezték meg első pontjukat, Mekel dobott be egy büntetőt. Az utolsó másodpercekre fordulva 84-81-re vezetett Izrael, amikor jött Bargnani, és 1 másodperccel a vége előtt egy triplával egalizált! Jöhetett a hosszabbítás.

A ráadás első perceiben Blu-Bargnani pontpárbaj alakult ki, Blu mezőnykosaraira a Raptors centere büntetőkkel válaszolt, majd Mancinelli labdaszerzés utáni húzásával 88-89-re már az olaszoknál volt az előny. Itt azonban hullámvölgybe kerültek az olaszok, több, mint két percig nem tudtak kosarat dobni. Másfél perccel a vége előtt Pnini hármasával 93-89-re vezettek az izraeliek, de a hatalmas meccset játszó Mancinelli ziccerével és Bargnani zsákolásával egyenlített Olaszország. Green két jó büntetőjére a kiegészítőember Cinciarini válaszolt (95-95), majd következett a dráma: Izrael elrontotta a támadását, és az olaszok a győzelemért támadhattak: Gallinari tempója kiperdült a gyűrűből, Bargnani közelről nem tudta visszapöcizni, majd Gallinari sem – Green ekkor megszerezte a lepattanót, Bargnani pedig szabálytalankodott ellene. 1 másodperc volt hátra, és Green büntetőzhetett – az elsőt kihagyta, a másodikat bedobta. A maradék egy másodperc már semmire nem volt elég – őrületes meccsen győzött az izraeli válogatott. Az olaszoknak megint csak egy kicsi hiányzott…

Izrael: Pnini 22/9, Blu 17/9, Eliyahu 16 pont, 7 lep., Halperin 10/6, Kadir 10.

Olaszország: Bargnani 26/9, 11 lep., Gallinari 19/3, Mancinelli 16 pont, 8 lep., Hackett 15/6, 5 lep., 5 gólp.