Európa-bajnoki selejtezők: 4. kör

Tegnap este az Európa-bajnoki selejtezők negyedik fordulóját játszották minden csoportban. Izland óriási lépést tett az Eb felé, miután másodjára is legyőzték a briteket. A csehek kiütötték a grúzokat. Hat válogatott biztosan nem jut már ki a kontinensviadalra, komoly bajban Montenegró is. Rangadót rendeztek a D csoportban a belgák és a macedónok között. Az oroszok hozták a kötelezőt, a neheze viszont ezután jön számukra. Lássuk az egyes mérkőzések összefoglalóit, illetve a csoportok jelenlegi állását!

A csoport

Nagy-Britannia - Izland 69-71 (22-18, 16-10, 16-28, 15-15)

Az első félidőben úgy tűnt, a britek életben tudják tartani továbbjutási reményeiket, miután 10 ponttal vezettek 20 perc játékot követően - Izlandon 13 egységgel kaptak ki. A harmadik negyedben viszont szétesett addig remek védekezésük, így fordítottak a vendégek, a záró felvonásban pedig végig az izlandiaknál volt az előny, a végjáték hiába volt szoros, nem tudott egyenlíteni egyszer sem a brit együttes. A győztesnél két ember, Jon Stefansson (23 pont) és Hördur Vilhjälmsson (17 pont, 5 gólpassz) kiváló teljesítménye elég volt a sikerhez. A túloldalon hiába jutottak el öten is 10 egység fölé, akik közül Kieron Achara (15 pont, 7 pattanó, 4 gólpassz) és Daniel Clark (14 pont, 8 pattanó) voltak a legjobbak, ez most (is) kevés volt a győzelemhez. Nagy-Britannia ezzel biztosan elszállt a továbbjutás szempontjából.

A csoport állása:
1. Izland                         2gy - 1v    +5
2. Bosznia-Hercegovina 2gy - 0v   +23
3. Nagy-Britannia           0gy - 3v    -28

B csoport

Hollandia - Bulgária 66-57 (23-18, 16-22, 14-9, 13-8)

Az első két negyed ellentétes képet mutatott, a bolgárok minimális, egypontos vezetésével vonultak a csapatok a nagyszünetre. A második félidő aztán pocsék kosárlabdát hozott, a vendégek összesen 17 pontot dobtak 20 perc alatt, így a házigazdák - ha nem is könnyedén, de - fordítottak, és végül 9 ponttal nyertek. A hollandok legjobbja ezúttal is Roeland Schaftenaar (17 pont, 7 pattanó) volt, mellette Arvin Slagter (12 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz), Thomas Koenis (12 pont, 7 pattanó) és Worthy De Jong (10 pont, 5 pattanó) is hasznosak voltak. A túloldalon Aleksandar Vezenkovnak (26 pont, 5 pattanó) ezúttal egyetlen társa sem akadt. Hristo Nikolovot nem nevezték a bolgárok, akik már biztosan nem lesznek ott az Eb-n.

Montenegró - Izrael 65-80 (20-20, 12-17, 19-24, 14-19)

Az első negyed még egál volt, ezután viszont szépen fokozatosan szakadt el Izrael az első két körben még két hosszabbításos sikert elérő, azóta azonban két hazai vereséget is begyűjtő Montenegrótól, minden negyedet 5 ponttal nyertek ezt követően, így nagyon simán nyertek. A hazaiaknál Vladimir Dragicevic (19 pont, 5 pattanó) és Taylor Rochestie (13 pont, 5 gólpassz) nyújtottak elfogadható teljesítményt. A túloldalon sokkal több volt a jó teljesítmény: a legeredményesebb Omri Casspi (17 pont, 8 pattanó), még nála is jobb produkciót nyújtott azonban a Dallas Mavericks tripla-duplát szállító irányítója, Gal Mekel (14 pont, 11 gólpassz, 11 pattanó). Az ex-szolnoki Szead Sehovics 20 perc alatt 7 pontot, 3 gólpasszt és 2 pattanót jegyzett, míg az előző idényben Sopronban megforduló légiósok közül Filip Barovicsot ezúttal sem nevezték a találkozóra, Milos Boriszov pedig Sehovicshoz hasonlóan 20 percet töltött a pályán, 8 pont és 7 lepattanó került a neve mellé.

1. Izrael             3gy - 1v  +37
2. Hollandia       3gy - 1v  +14
3. Montenegró  2gy - 2v  -11
4. Bulgária        0gy - 4v  -40

C csoport

Luxemburg - Ausztria 71-80 (28-24, 15-18, 20-24, 8-14)

A hazaiak egészen jól tartották magukat - főleg ahhoz képest, mekkora zakókat kaptak az előző két fordulóban. Félidőben még ők vezettek 1-gyel, aztán a negyedik negyedre elfogyott az energiájuk, így végül 9 pontos vereséget szenvedtek. Az osztrákoknál Rasid Mahalbasic (19 pont, 12 pattanó, 6 gólpassz) és Enis Murati (14 pont, 8 pattanó) voltak a nyerőemberek. A hazaiaknál Tom Schumacher (19 pont), Raul Birenbaum (16 pont) és Jairo Delgado (14 pont) jó produkciói ezúttal sem értek győzelmet, ezzel ők hivatalosan is elvesztették minden esélyüket arra, hogy kijussanak a kontinensviadalra.

Németország - Lengyelország 76-88 (15-26, 26-17, 12-23, 23-22)

A vendégek már az első negyedben tudatosították, hogy győzni mentek Németországba - igaz, a második negyedet majdnem ugyanannyival el is bukták, amennyivel az elsőt megnyerték. A harmadik felvonásban ztán megint 11 ponttal voltak jobbak a házigazdáknál, a záró játékrészben pedig nem engedték közel magukhoz a németeket. A vendéglátóknál Dennis Schröder (20 pont, 7 gólpassz), Daniel Theis (20 pont, 8 pattanó) és Robin Benzing (19 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz) nem sok segítséget kaptak a többiektől, míg a túloldalon öten is eljutottak 10 pont fölé, közülük Mateus Ponitka (19 pont), Damian Kulig (16 pont), Aaron Cel (16 pont) és Adam Hrycaniuk (15 pont) voltak a legeredményesebbek.

1. Lengyelország  3gy - 1v   +63
2. Ausztria             3gy - 1v    +6
3. Németország     2gy - 2v   +60
4. Luxemburg        0gy - 4v   -129

D csoport

Dánia - Fehéroroszország 66-73 (23-16, 17-20, 16-15, 10-22)

A fiatal dánok nagyon sokáig nagyon jól álltak, hiszen első negyedben megszerzett 7 pontos előnyükből 5 még az utolsó negyedre is maradt. Itt azonban elfáradtak, a vendégek bedarálták őket, így a fehéroroszok életben maradtak, míg Dánia már biztosan nem lesz ott a jövő évi Eb-n. A hazaiak kiemelkedően legjobbja Esben Reinholt (17 pont) volt, de egyedül kevés volt a Vitali Liutych (21 pont, 5 pattanó), Kiryl Sitnik (13 pont, 6 pattanó), Dzmitry Paliashchuk (14 pont, 7 pattanó) trió ellen. Mikalai Aliakseyeu öt percet játszott a vendégeknél, ezalatt 2 pontot, 2 pattanót, 1 gólpasszt és 1 blokkot tett a közösbe.

Belgium - Macedónia 63-60 (12-11, 21-12, 17-19, 13-18)

A csoport rangadóját a hazaiak a második negyedben nyerték meg, itt 9 pontot vertek a macedónokra, így a félidőben 10 egységgel vezettek. Fordulás után mindent megpróbáltak a vendégek, többször feljöttek 2-3 pontra az utolsó negyed elején, de a végjátékban a belgák magabiztosan tartották 5-6 pontos vezetésüket. Marko Simonovski (11 pont) a végén még dobhatott az egyenlítésért, de reális esélye nem volt arra, hogy betaláljon. Simonovski mellett Richard Hendriks (14 pont) volt a macedónok legjobbja, míg a hazaiak szekerét leginkább Axel Hervelle (11 pont, 10 pattanó), Maxime De Zeeuw (13 pont, 5 pattanó) és Wen Mukubu (11 pont) tolták.

1. Belgium                   3gy - 1v   +35
2. Macedónia              3gy - 1v   +17
3. Fehéroroszország   2gy - 2v     +7
4. Dánia                       0gy - 4v   -59

E csoport

Magyarország - Portugália 65-52 (16-15, 14-17, 23-10, 12-10)

A találkozó hosszabb összefoglalóját EZEN A LINKEN eléritek!

Csehország - Grúzia 86-67 (18-13, 21-17, 19-20, 28-17)

Szinte a találkozó teljes folyamán jobban játszott a hazai együttes, csak a harmadik negyedben volt teljesen egyenrangú ellenfelük Grúzia, az utolsó játékrészben azonban átgázoltak a Tomas Satoranskyt (16 pont, 6 pattanó, 6 gólpassz, 4 szerzett labda) ezúttal bevető csehek a vendégeken, nagyon simán nyertek, és nyerő pzícióba hozták magukat az utolsó két kör előtt. A cseheknél Satoransky mellett Pavel Pumprlát (15 pont), Patrik Audát (12 pont), Jiri Welsch-t (13 pont) és Pavel Houskát (13 pont) lehet kiemelni, míg a grúzok legjobbjai ezúttal Tornike Shengelia (17 pont) és Viktor Sanikidze (17 pont) voltak, Zaza Pachulia (10 pont, 7 pattanó, 2/11 mezőny) jóval gyengébb teljesítményt nyújtott a tőle megszokottnál.

1. Csehország        3gy - 1v    +47
2. Magyarország   3gy - 1v   +31
3. Grúzia                 2gy - 2v    -8
4. Portugália           0gy - 4v    -70

F csoport

Románia - Szlovákia 90-86 (14-18, 24-25, 23-24, 29-19)

Sokáig úgy tűnt, hogy a románok nem élnek a lehetőséggel, hogy négy forduló után 3 győzelemmel álljanak, a záró felvonást azonban -6-ról indítva 10 ponttal nyerték, így ha a vártnál nehezebben is, de behúzták a nyeretlen és az Eb-álmoktól végleg elbúcsúzó Szlovákia elleni sikert. Az Alba Fehérvár, Marcel Tenter irányította románoknál Titus Nicoara (20 pont, 12 pattanó) és Adrian Gutoaia (20 pont) voltak a legjobbak, de hasznos volt Mihail-Octavian Paul (14 pont, 4 pattanó, 4 gólpassz) is - Török Rollandot most sem nevezték. A szlovákoknál Marek Jass (17 pont), Nenad Milosevic (15 pont, 6 pattanó, 6 gólpassz, 6 eladott labda) és Peter Sedmák (14 pont, 8 pattanó) jó játéka ezúttal sem ért győzelmet.

Lettország - Svédország 79-76 h.u. (17-18, 12-19, 22-13, 14-15, 14-11)

Az eddig 100%-os lettek komoly bajban voltak, hiszen félidőre már 8 pontos hátrányt szedtek össze az életükért harcoló svédek ellen. A harmadik negyedben úgy tűnt, feléledtek a hazaiak és érvényesítik a papírformát, ám a svédek egy pontos hátrányukat eltüntették a rendes játékidő utolsó játékrészében. A hosszabbításban a vendéglátók magukhoz ragadták a kezdeményezést, és bár a vendégek folyamatosan ott loholtak mögöttük, egyenlíteniük vagy fordítaniuk egyszer sem sikerült. A lettek legjobbjai Kaspars Berzins (23 pont, 10 pattanó) és Janis Strelnieks (14 pont, 6 pattanó, 6 gólpassz) voltak, míg a túloldalon Joakim Kjellbom (19 pont, 13 pattanó), Anton Gaddefors (15 pont), Alexander Lindqvist (13 pont, 5 pattanó) vitték a prímet, Martin Pahlmblad ezúttal 23 perc alatt pont nélkül maradt, 1 pattanó és 1 eladott labda került a neve mellé.

1. Lettország    4gy - 0v   +58
2. Románia       3gy - 1v   -2
3. Svédország  1gy - 3v   -17
4. Szlovákia      0gy - 4v   -39

G csoport

Oroszország - Svájc 101-56 (30-20, 22-9, 21-13, 28-14)

A sérülésektől sújtott svájciak kis túlzással egy pillanatig sem tudtak partiban maradni az oroszokkal, akik a félidőben már 23 ponttal vezettek, a végére pedig majdnem megduplázták fórjukat - igaz, a győzelem mértékétől függetlenül közel sem biztos, hogy ez elég lesz nekik az Eb-részvételhez, nagyon könnyen lehet, hogy ehhez meg kell verniük az olaszokat idegenben. A hazaiaknál ketten, Dmitrij Szokolov és Andrej Zubkov dobtak 15 pontot, hárman, Pavel Korobkov, Szergej Karaszev és Szemjon Antonov szereztek 14-14 egységet, a leghasznosabb viszont Nikita Kurbanov (11 pont, 13 pattanó, 6 gólpassz) volt összességében. A túloldalon a testvérpár, Marko Mladjan (16 pont, 7 pattanó) és Dusan Mladjan (12 pont) voltak a legeredményesebbek.