Spanyolország Eb-bronzéremmel vigasztalódhat!

A nyitónapon majd 30 ponttal verte a címvédő spanyol alakulat az akkor még nem túl acélosnak tűnő horvátokat, akik összesen 40 (!) pontra voltak képesek Marc Gasolék ellen.

Ám azt követően Jasmin Repesa tanítványai óriási menetelésbe kezdtek és a középszakasz F-csoportját simán nyerték is. A mai napon – 18 év után először – Horvátország éremért küzdhetett, de az ellenfélnél hiába akadtak óriási hiányzók, így is bombaerős kerettel érkeztek Rubióék. Ám a Bogdanovic vezette horvátok léphettek kisebb nyomás nélkül a pályára, emiatt szoros összecsapásban reménykedtünk…De a spanyolok összeszedvén minden lelki erejüket, ismét óriási kiütést mértek az amúgy nagyon szépen teljesítő horvát alakulatra. Nézzük, hogyan alakult a mérkőzés!

Az Európa-bajnokság harmadik helyéért:

Spanyolország – Horvátország 92-66 (23-18, 24-18, 16-12, 29-18)

A „csalódott csapatok csatáját” a spanyol gárda kezdte jobban, 11-2-re elhúztak Juan Antonio Orenga tanítványai, sőt egy Victor Claver tripla után már kétszámjegyű fórral rendelkeztek a hispánok (14-4). De a belelendült horvátok, Bogdanovic irányításával kapaszkodtak (16-11), sőt egy pontra meg is közelítették Gasolékat (17-16), ekkor azonnal harsant is az időkérést jelző hang, a spanyol szövetségi kapitány maga köré hívta játékosait. A taktikai megbeszélés hatott, Llull villant, 23-18-as eredmény állt az első negyed után az eredményjelző táblán.

Xavi Rey duplája indította a második tíz percet, majd két és fél perc kosárcsend következett, amelyet Zoric tört meg (25-20). Ezután beindult a pontgyártás, a horvátok Bogdanovic extrájának köszönhetően a mérkőzésen először átvették a vezetést (27-28). A másik oldalon viszont megkezdődött a Llull parádé, a madridiak kisembere 7-ből négy triplával terhelte meg a horvátok gyűrűjét. A spanyolok keményen büntették az ellenfél hibáit, nyolc egységet gyűjtöttek be gyorsindításokból. Azzal, hogy hét labdaeladásba is belekergették Jasmin Repesa legényeit, 11 pontos előnnyel zárták az első félidőt (47-36). Külön ki kell emelni Bogdanovic performanszát, a horvátok 36 dobott pontjából 19-et (!) egymaga vállalt be.

Sikeres horvát támadásokkal indult a második félidő, de az idei kontinenstornán a legjobbját nyújtó Sergio Llull sem tudott igazán hibázni, látványos kosarakkal hálálta meg Juan Orenga bizalmát. Állandósulni látszott a tíz-tizenkét pontos spanyol fór, a Sergio Rodriguez-Rudy Fernández duó ma is közönségszórakoztató megoldásokkal tarkította az összecsapást (61-47). A harmadik negyed végén már csak büntetőket értékesítettek a felek, 15 pontos hátrányban várhatták a horvátok a negyedik negyedet (63-48). Érdekességképpen megemlíthető, hogy Bogdanovic ebben az etapban nem talált be.

A horvátoknál nem akadt olyan, aki Bogdanovic mellett – a második félidőben inkább  helyett – vezéralakká tudott volna előlépni, sőt még Luka Zoric kipontozódásával is meg kellett birkózniuk…Még jobban nyílott az a bizonyos olló, amely a tálentumbeli különbséget mutatta, a „spanyol armada” az utolsó etap végére már több, mint 20 pontos fölénnyel rendelkezett (74-53). German Gabriel triplájával a kegyelemdöfést is megkapták a végképp összeomló horvátok, másfél perccel a meccs vége előtt 29 pontos hátrányban voltak, az eredmény kozmetikázására sem maradt erejük Ukicéknak (92-66).

Az izgalommentes mérkőzést megérdemelten nyerte Spanyolország, amely ezzel megvédve becsületét, elhódította a bronzérmet. Horvátország legjobbjai közül csak Bogdanovic tudott kiemelkedni a mezőnyből, míg a spanyoloknál több fantasztikus egyéni produkció mellett a már jól megszokott csapatjátékuk is jól működött. De Jasmin Repesáék így sem lehetnek elégedetlenek, túlteljesítve céljaikat, az előkelő negyedik helyezéssel távozhatnak Szlovéniából.

Spanyolország legjobb dobói: Llull 21/15, Gasol 17/3, Claver 16/6

Horvátország legjobb dobói: Bogdanovic 22/12, Ukic 12/3, Zoric 8