EC 3. forduló: Eredmények, érdekességek

A héten a harmadik kört rendezték az EuroChallenge sorozatban. Hetente jelentkező rovatunkban ismertetjük az eredményeket, magyarjaink mellett kitérünk több érdekességre, valamint megemlékezünk a legjobb teljesítményekről.

A-csoport

Michelin Etha Engomis Nicosia (CYP) – Pinar Karsiyaka SK Izmir (TUR) 59-86 (16-24, 17-22, 18-23, 8-17)

A csoport nyeretlenje fogadta a veretlent, a találkozó pedig eszerint is zajlott, mindenféle izgalom nélkül. A különbség fokozatosan nőtt a mérkőzés folyamán a csapatok között, a törökök hullámvölgy nélkül, minden negyedet megnyerve könnyed győzelmet arattak. A harmadik negyedben kapaszkodhatott volna az Etha, ám ekkor válaszul sorozatban hat triplát berámoltak a vendégek, és végleg megtörték vendéglátójukat. A győztes csapatban Ümit Sonkol és Robert Dixon villogott leginkább, ketten együtt 8 hármast és 38 pontot szereztek.

Tofas SC Bursa (TUR) – Krka Novo Mesto (SLO) 82-79 h.u. (12-11, 24-14, 8-17, 18-20, 20-17)

A Krka egy héten belül immár másodszor vizitált Törökországban, ám ezúttal sem párosult eredményességgel mindez, hosszabbításos vereséget szenvedtek a Tofastól. A jelen állás szerint a csoport második helyéért küzd a két csapat, amiről valószínűleg ez a derbi, illetve ennek az utolsó fordulóbeli visszavágója fog dönteni. A hazaiak kezdtek jobban, szép csendben elléptek a szlovénoktól, a második félidő elején 40-27-re vezettek. Ezt azonban egy 17-4-es rohammal kiegyenlítették a vendégek, ezek után pedig nem is engedték el egymást a csapatok. A vége előtt Domen Lorbek (18 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó) és Steven Burtt (19 pont, 7 gólpassz, 9 kiharcolt fault, viszont 7 eladott labda) triplaváltása a hosszabbítást jelentette. A túlóra sok pontot, és jó török rajtot hozott, amit már nem tudott visszahozni a Krka, Burtt magabiztos büntetőzése a nagyon fontos sikert jelentette a Tofasnak. Az ukrán-amerikai mellett a másik vezér Austin Nichols (19 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz, 9 kiharcolt fault) volt.

A következő forduló programja:

Michelin Etha Engomis Nicosia (0-3) - Krka Novo Mesto (1-2) (nov. 27. 19.30)

Pinar Karsiyaka SK Izmir (3-0) - Tofas SC Bursa (2-1) (nov. 27. 20.00)

B-csoport

Joensuun Kataja (FIN) – Krasnye Krylia Samara (RUS) 86-96 (16-29, 18-27, 18-23, 34-17)

A B jelű csoport egyértelműen domináns csapata, a Krasnye sem hibázott, és a Pinarhoz hasonlóan magabiztosan robogott át ellenfelén. A rendkívül kemény, fizikális játékot produkáló oroszok már az elején elléptek a finnektől, akik innentől kezdve végig futottak az eredmény után. A félidő után aztán a szamaraiak már kintről is rendszerint betaláltak, így kialakult a meccs legnagyobb, 31 pontos különbsége. A házigazdákat dicséri, hogy ekkor sem adták fel, közelebb hozták magukat, így sikerült kozmetikázniuk az eredményt, a győztes kiléte azonban egy percig sem forgott veszélyben. Az oroszok közül többen is remekeltek, Balasov dupla-duplája (14 pont, 12 lepattanó) volt talán a legjobb performansz közülük.

Keravnos Strovolou (CYP) – CSU Asesoft Ploiesti (ROU) 88-76 (23-25, 17-12, 22-23, 26-16)

Ismét nyert a Keravnos, a papírformának megfelelően legyőzve a Ploiesti csapatát. A nicosiaiak dolgát azonban jócskán megnehezítette a még győzelem nélkül álló vendégcsapat, csak a záró játékrészben dőlt el a mérkőzés. Jól kezdtek a ciprusiak, az első 8 pontjukat Tony Crocker (20 pont, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés) szerezte, ám Tica (15 pont) vezetésével 10-0-t produkáltak a vendégek. Ezt követően végig szorosan alakult az állás, többször is átadták a csapatok egymásnak a vezetést. A negyedik negyedben aztán újítani tudott a Keravnos, 10-2-es szériájukkal elhúztak, majd a végén magabiztosan büntetőzve nyertek. Crocker mellett a hazaiak másik legjobbja Bobby Maze (23 pont, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés, 9 kiharcolt fault) volt, ők ketten a pontszerzésen kívül a társak helyzetbe hozásában és a labdaszerzésekben is jeleskedtek.

CSU Asesoft Ploiesti (0-3) - Joensuun Kataja (1-2) (nov. 27. 20.00)

Keravnos Strovolou (2-1) - Krasnye Krylia Samara (3-0) (nov. 28. 19.30)

C-csoport

Södertalje Kings (SWE) – BK Ventspils (LAT) 80-82 (22-17, 19-18, 22-27, 17-20)

Hibátlan maradt a Ventspils is, ám kis híján elszórakozták előnyüket a lettek. Történt ugyanis, hogy 81-73-as vezetéssel vágtak neki az utolsó két percnek, ám a Bizaca (16 pont, 10 lepattanó) vezette svédek felzárkóztak, és a végén három dobásuk is volt az egyenlítésért, illetve a győzelemért. Ezek azonban kimaradtak, így örülhettek a vendégek. A kispad harmatos teljesítménye, és a sok kihagyott büntető (18/11) a királyok győzelmébe került. A Ventspilsből jól játszott Sims (16 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz), valamint figyelemre méltó a Campbell, Valters, Meiers trió 46 pontja, illetve hogy mindezt 77%-os hatékonysággal érték el.

Norrköping Dolphins (SWE) – Tampereen Pyrintö (FIN) 84-73 (12-13, 30-17, 19-16, 23-27)

Újabb skandináv összecsapás, újabb svéd győzelem és finn vereség: ezúttal a Norrköpinghez látogatott a Tampere. A derbi sok hibával, kevés ponttal kezdődött, nem tudtak elszakadni egymástól a felek. A második játékrész is így folytatódott, a félidőhöz közeledve azonban robbantottak a delfinek. Főként tripláiknak köszönhetően egy 20-7-es futással zárták az első félidőt. A vendégek mindent megtettek, hogy felzárkózzanak, ám egy-egy gyilkos távoli dobás, vagy 2+1-es kombináció rendszerint kisegítette a svédeket. A záró játékrész kezdetén aztán az újabb hármasokkal már 20 közelében volt a különbség, eldőlt a találkozó. Vendégoldalon hiába volt ismét fantasztikus az „öreg”, Damon Williams (19 pont, 13 lepattanó, 4 gólpassz) mellé ráadásul ezúttal Lamonte Ulmer (23 pont, 11 lepattanó, 4 blokk) is csatlakozott, szintén dupla-duplával. Mellettük viszont senki nem nőtt fel a feladathoz, míg a Norrköpingben hatan is 10 pont fölött, vagy annak közvetlen közelében teljesítettek.

Tampereen Pyrintö (0-3) - Södertalje Kings (1-2) (nov. 27. 19.00)

Norrköping Dolphins (2-1) - BK Ventspils (3-0) (nov. 27. 19.00)

D-csoport

CS Gaz Metan Medias (ROU) – BC Khimki Juzsnyij (UKR) 88-86 (16-25, 25-19, 28-20, 19-22)

Az EC harmadik fordulójának egyetlen, egyben az első csoportkör utolsó olyan összecsapása volt ez, ahol korábban még veretlen csapatok találkoztak. Ennek megfelelően egyik fél sem akart rontani mérlegén, így egy végletekig kiélezett meccset láthatott a publikum, amit végül behúztak a román. Ezzel immár harmadik olyan meccsét nyerte a Gaz Metan, ami az utolsó másodpercekben dőlt el. A második negyedben már 15 ponttal is előrébb járt az ukrán gárda, ám a félidőre lényegében eltüntette a különbséget a házigazda. A vezetést aztán egymás közt váltogatták a csapatok, 18 alkalommal változott az előnyben lévő csapat személye, illetve 8-szor volt döntetlen az állás. Az egyébként remek mérkőzés aztán dicstelen véget ért, hiszen kihagyott büntetők döntöttek, mindkét oldal hibázott, ám a Khimki jött ki ebből rosszabbul. Hazai oldalról többen is eredményesen játszottak, öten is kétszámjegyű pontot dobtak, a legeredményesebb Nicoara volt, 21 egységével. Vendégoldalon pedig hiábavalónak bizonyult Deane (26 pont, 14/10 mezőnyből, 6 gólpassz) kiemelkedő teljesítménye.

Tartu University Rock (EST) – JDA Dijon Basket (FRA) 74-62 (21-16, 23-15, 13-12, 17-19)

Két szűk vereség után harmadjára már nem pártolt el a szerencse az észtektől, igaz ezúttal nem is volt rá nagy szükségük. Végig az irányításuk alatt tartották a meccset, és az elejétől vezetve, a vártnál sokkal könnyedebb győzelmet arattak a Dijon felett, akik ezzel továbbra is nyeretlenek. A Tartu játékosai igazi csapatként működtek, Neljubov (15 pont, 8 lepattanó) és Justin Ingram (14 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) pedig vezérként játszottak. A túloldalról csak Moss (16 pont, 5 lepattanó) dicsérhető, a többiek csalódást keltően teljesítettek.

Tartu University Rock (1-2) - BC Khimki Juzsnyij (2-1) (nov. 27. 19.00)

JDA Dijon Basket (0-3) - CS Gaz Metan Medias (3-0) (nov. 27. 20.00)

E-csoport

BCMU Pitesti (ROU) – Belfius Mons-Hainaut (BEL) 73-78 (14-10, 14-26, 22-17, 23-25)

A továbbjutásért vívott harc folytatásához nyerniük kellett a belgáknak a Pitestinél, ezt pedig ha nem is könnyedén, de megtették. Erős második negyedüknek köszönhetően elléptek ellenfelüktől, majd a harmadikban már 51-38-ra is vezettek. A románok azonban visszakapaszkodtak, majd 3 perccel a vége előtt, 67 pontnál kiegyenlítették az állást. Ekkor azonban sokat hibáztak védekezésben, valamint eladták a labdát is, így ezúttal sem tudták megszerezni első győzelmüket. Barac (20 pont, 11 kiharcolt fault) és Gennie (21 pont) eredményességben, míg Kinloch és Albijanic a lepattanókban (12 illetve 8) jeleskedett, ám ez is kevésnek bizonyult. A vendégeket – immár sokadszor – Quincy Taylor (15 pont, 6 gólpassz, 8 kiharcolt fault) vezette győzelemre.

Generali Okapi Aalstar (BEL) – Paris Levallois (FRA) 76-86 (24-13, 21-16, 8-24, 23-33)

Arról, hogy a csoport még izgalmasabb, és a továbbjutás szempontjából teljesen átláthatatlan legyen, a párizsiak gondoskodtak. Az addig hibátlan Okapinál vendégeskedő franciák hatalmas bravúrt hajtottak végre, mivel a maguk javára tudtak fordítani egy olyan meccset, melynek nagy részében hátrányban játszottak. A már 16 ponttal is vezető belgák nagyon beragadtak a harmadik negyedben, mindössze 8 pontot szereztek ekkor. 70-65-re azonban még mindig ők vezettek közvetlenül a végjáték előtt, ám a Párizs ekkor zsinórban 10 pontot szerzett válasz nélkül, ezzel eldöntve a mérkőzés sorsát. A fordításban Antoine Diot (21 pont, 5 gólpassz) vállalt főszerepet, egyébként a legjobb vendégjátékos Jawad Williams (25 pont, 10 lepattanó) volt. A túloldalon hiába irányított remekül Raivio (16 pont, 9 gólpassz), a végén ő sem tudott segíteni. Ezzel három csapat is 2-1-es mutatóval áll a csoportban, kíváncsian várjuk a hasonlóan izgalmas folytatást!

Paris Levallois (2-1) - BCMU Pitesti (0-3) (nov. 27. 20.30)

Generali Okapi Aalstar (2-1) - Belfius Mons-Hainaut (2-1) (nov. 27. 20.30)

F-csoport

BC Timisoara (ROU) – Szolnoki Olaj KK 80-93 (22-27, 19-24, 23-21, 16-21)

Legjobban teljesítők: Jovanovics (22 pont, 5 gólpassz), Archie (14 pont, 7 lepattanó, 5 gólapssz) illegve Báder (14 pont, 11 lepattanó), Simon (20 pont, 6 gólpassz), Kalve (19 pont, 5 lepattanó)

A mérkőzésről részletes beszámoló ide kattintva elérhető!

EWE Baskets Oldenburg (GER) – Lami-Véd Körmend 95-64 (23-13, 20-15, 28-19, 24-17)

Legjobban teljesítők: Smeulders (15 pont, 7 lepattanó), Paulding (15 pont), Kramer (12 pont, 5 lepattanó, 5 gólpassz, 3 labdaszerzés) illetve Buljan (21 pont, 4 lepattanó, 8 kiharcolt fault), Shaw (16 pont, 8 lepattanó), Ferencz (14 pont)

Lami-Véd Körmend (0-3) - BC Timisoara (1-2) (nov. 27. 18.00)

Szolnoki Olaj KK (2-1) - EWE Baskets Oldenburg (3-0) (nov. 27. 19.00)

G-csoport

Pizza Express Apollon (CYP) – BCM Gravelines Dunkerque (FRA) 89-88 (20-24, 28-23, 25-16, 16-25)

A forduló legnagyobb meglepetését szolgáltatta az Apollon, hiszen eddig két nagyméretű zakót is rájuk szabtak ellenfeleik a csoportban, most pedig a még veretlen franciákat fogadták. Az összecsapás aztán látványos, élvezetes meccsen végletekig kiélezett küzdelmet és ciprusi sikert hozott. Igazi „run-and-gun” meccs volt ez, a felek gyorsan játszottak, sokat dobtak távolról, és kevés figyelmet fordítottak a védekezésre. A csapatok szorosan tapadtak egymásra mindvégig, a hazaiak egyszer tudtak ellépni 10 ponttal, ám a Gravelines gyorsan visszakapaszkodott. A legvégén két jó ciprusi büntető után a vendégek legjobbja, Buycks (22 pont, 5 gólpassz) triplát hibázott, így nyert az Apollon. A vendéglátók legjobbja „természetesen” ismét Brandon Brown (28 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 7 kiharcolt fault) volt, elképesztően jó formában játszik ebben a szezonban az amerikai, erőfeszítéseit ráadásul most végre siker koronázta.

Tsmoki-Minszk (BLR) – SLUC Nancy Basket (FRA) 78-71 (17-17, 22-17, 21-21, 18-16)

Amennyiben a fehéroroszok tovább akarnak jutni a csoportból, akkor valamelyik francia csapaton kell túlverekedniük magukat. A Dunkerque elleni nagyarányú vereségük miatt erre tulajdonképpen csak a Nancy ellen van esélyük, bár most a ciprusiak is besegítettek nekik valamelyest. Ennek tükrében a héten megerősítették keretüket egy amerikai és ausztrál légióssal. A két új szerzeménnyel a soraikban aztán egy küzdelmes meccsen sikerült is kibrusztolniuk az igencsak fontos győzelmet. Külföldiek ide vagy oda, legjobbjuk így is a hazai Kudratszu (23 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó, 6 kiharcolt fault) volt, a túloldalon pedig csak Sommerville (15 pont, 8 lepattanó) hozta a tőle elvárható számokat.

Tsmoki-Minszk (2-1) - BCM Gravelines Dunkerque (2-1) (nov. 27. 19.00)

SLUC Nancy Basket (1-2) - Pizza Express Apollon (1-2) (nov. 27. 20.00)

H-csoport

Telekom Baskets Bonn (GER) – BC Armia Tbilisi (GEO) 75-71 (14-26, 18-13, 25-16, 18-16)

Ha nem ismertük volna a két csapatot előzetesen, nem tudtuk volna megmondani, hogy a veretlen és a nyeretlen csatája volt ez, ráadásul az előbbi otthonában. A grúz bajnok szépen összeszedte magát, jól kezdett és Curtis Millage (23 pont, 7 lepattanó) vezetésével alaposan megnehezítette a Bonn dolgát. A németek aztán változtatni tudtak játékukon, átvették a játék irányítását, és behúzták újabb győzelmüket. Ki kell emelni közülük Kyle Weems (17 pont, 7 lepattanó), valamint a veterán Chris Ensminger (15 pont, 8 lepattanó, 8 kiharcolt fault) játékát. A sors iróniája, hogy mindkét csapat pocsékul büntetőzött (23/13 ill. 24/11), és a meccs is ezen dőlt el, az Armia kiegyenlíthetett volna, ehelyett pedig a Telekom nyerte meg a meccset az egypontosokkal.

Hapoel Holon (ISR) – Antwerp Giants (BEL) 88-64 (17-11, 16-21, 20-21, 35-11)

Egy egészen elképesztő fordítást láthattak a mérkőzésre kilátogatók. Jobban kezdett a Hapoel, de a belgák rögtön eltüntették a különbséget, a harmadik negyedben pedig már ők vezettek 10 ponttal. Ekkor azonban egy szenzációs, 33-3-as (!!!) futásba kezdtek a hazaiak, amit a negyedik negyedben folytatni tudtak. Beesett minden az izraelieknek, a kialakult 20 pontos különbség pedig demoralizálta az óriásokat, akik kénytelenek voltak beletörődni a verségbe. A győzelemhez hat 10 pont feletti teljesítmény is társult, ám Lawrence Hill (11 pont, 10 lepattanó, 7 gólpassz, 3 labdaszerzés, 3 blokk) külön is kiemelendő, ilyen komplett statisztika nem gyakran látható az EC-ben. A túloldalon Gregory Thondique (12 pont, 14 lepattanó) erős dupla-duplája érdemel nagyobb figyelmet.

BC Armia Tbilisi (0-3) - Hapoel Holon (2-1) (nov. 27. 18.00)

Telekom Baskets Bonn (3-0) - Antwerp Giants (1-2) (nov. 28. 19.30)

A forduló MVP-je:

Brandon Brown (Pizza Express Apollon)

A forduló kategóriánkénti legjobbjai:

Pont: 28 – Brandon Brown (Pizza Express Apollon)

Lepattanó: 14 – Gregory Thondique (Antwerp Giants)

Gólpassz: 9 - Slobodan Dundjerski (Gaz Metan Medias), Aaron Miles (Krasnye Krylia), Derek Raivio (Okapi Aalstar)

Labdaszerzés: 4 - Tony Crocker (Keravnos), Slobodan Dundjerski (Gaz Metan Medias), Sean May (Paris Levallois), Sir Jason Clark (Okapi Aalstar), Pankracije Barac (BCMU Pitesti)

Blokk: 4 – Vernon Goodridge (Khimki Juzsnyij), Lamonte Ulmer (Tampereen Pyrintö)