Euroliga: A CSZKA megszakította a Real nagy sorozatát

A címvédő moszkvaiak óriási energiákat mozgósítva tartották évtizedes pontmélységben a 13 győztes meccs után kikapó Madridot – Jankunas lett a liga új lepattanókirálya – Larkinéknak a Milano sem volt akadály, már ők is 13/12-nél járnak és újra egyedül vezetik a ligát – a Fener begyújtotta a rakétákat, Vesely visszatérése remekül sikerült – egyre nagyobb bajban a Himki

Alapszakasz, 19. forduló

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 13-6) – FC Barcelona (spanyol, 13-6) 92-85

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 19/15, Wilbekin 18/12, Caloiaro 12/6, Hunter 12
A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 22/12, Delaney 13/9, Higgins 13/3, Tomic 11, Kuric 10/6

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Himki Moszkva (orosz, 8-11) – Valencia Basket (spanyol, 9-10) 75-84

Bojan Dubljevics és Mike Tobey, azaz a két legfontosabb palánk alatti játékosa nélkül tudott bravúros győzelmet aratni a Valencia a Himki Moszkva vendégeként. A két rájátszásba igyekvő csapat ugyanolyan mérleggel állt e meccs előtt, így a végeredmény duplán számított mindkettejüknek. A Himki egyértelműen nagy gödörben van, ezúttal a végig szoros meccs hajrájában fagytak le teljesen. 75-75 után az utolsó három percben ugyanis már nem szereztek kosarat, míg a legszebb napjait idéző Fernando San Emeterio (18/12 pont, 5 gólpassz, 4/4 tripla) vezérletével a spanyolok 9-0-lal zárták a meccset és remek győzelmet csíptek el.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 18/6, Gill 12/6
A Valencia legjobb dobói: San Emeterio 18/12, Doornekamp 13/9, Labeyrie 11, Sastre 10/6

CSZKA Moszkva (orosz, 13-6) – Real Madrid (spanyol, 15-4) 60-55

A legjobb négybe igyekvő CSZKA Moszkva egy végletekig kiélezett, roppant küzdelmes derbin megszakította a Real Madrid 13-as győzelmi szériáját. A két sztárcsapat összecsapása mindig óriási rangadónak számít, ezúttal ráadásul a címvédő és a listavezető találkozója is volt ez. A Real kezdett sokkal jobban (14-26), a CSZKA első vezetésére egészen a harmadik negyedig kellett várni (34-33). Innentől aztán egy félidőn át igazi egylabdás derbi alakult, a kevés pontért bőven kárpótoltak az izgalmak. Az utolsó percekben is csak kapkodtuk a fejünket, mindkét csapatnak volt esélye megnyerni a meccset, a döntő szót végül Darrun Hilliard (14/6 pont) 55-54-es állásnál elsüllyesztett gyilkos triplája mondta ki. A Real egyébként 2010 óta nem szerzett ilyen kevés pontot, mint ezen az estén.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 19/6, Hilliard 14/6, Hines 10
A Real Madrid legjobb dobói: Thompkins 14/3, Campazzo 11/9

Anadolu Efes (török, 16-3) – AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 10-9) 88-68

Az Efes kihasználta a Real botlását, a Milanón is hallatlan magabiztossággal robogott át, így újra egyedül vezeti a ligát. A madridiak 13-as győzelmi szériája mellett talán kevesebb figyelem hárult rá, de a legutóbbi 13 meccséből az Ataman-legénység is megnyert 12-t, és aligha vitatható, hogy a legjobb, klasszisteljesítményekkel fűszerezett csapatkosárlabdát játsszák az egész mezőnyben. Vaszilije Micics ráadásul még most sem szerepelt náluk, de Shane Larkin (23/12 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) újra csak MVP-formában játszott, vezérletével pedig minden negyedet megnyerve, mindvégig előnyben játszva tartották kontroll alatt a Milanót a törökök.

Az Efes legjobb dobói: Larkin 23/12, Singleton 16/12, Sanli 13/3
A Milano legjobb dobói: Gudaitis 11, Roll 10/6, Tarczewski 10

Fenerbahce Beko (török, 8-11) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 8-11) 86-64

Végtelenül magabiztosan verte a Fenerbahce az ASVEL-t, ami a szezon elején talán nem lett volna nagy szó, de a francia bajnok idei produkcióját és a Fener több hazai fiaskóját látva ez mégiscsak megsüvegelendő teljesítmény. Ráadásul ha úgy tetszik „hatpontos rangadó” is volt ez a meccs, hiszen Szlukaszék most érték be a lyoni csapatot a tabellán és gőzerővel hajtanak a rájátszás felé. Az első percek nehézségeit leküzdve az első negyed végén 23-15-re, a nagyszünetben pedig már 49-37-re vezetett a Fener, a csapategység nagyon rendben volt náluk a zsinórban aratott harmadik győzelmük során is. Ráadásul a tavalyi MVP, Jan Vesely (10 pont, 4 lepattanó) is visszatért hosszú kihagyása után (méghozzá nagyon is jól), a csütörtöki Barcelona elleni meccsük pedig választ adhat rá, hogy ismét elit csapatként tekinthetünk-e az isztambuliakra.

A Fenerbahce legjobb dobói: Williams 16/9, De Colo 16, Datome 12/6, Szlukasz 10/6, Vesely 10
Az ASVEL legjobb dobói: Noua 12, Jean-Charles 10/3

Olympiakosz (görög, 7-12) – ALBA Berlin (német, 6-13) 86-93

Az Olympiakosz hullámzó teljesítménye a korábbi sikeredző, Jorgosz Barcokasz visszatérése után is folytatódott, hiszen a legutóbbi valenciai szép sikerüket most az ALBA Berlin elleni hazai fiaskóval nullázták le a pireusziak. A germánok a második negyedtől kezdve folyamatosan vezettek és megérdemelten nyertek, a görögök számára pedig úgy tűnik egyáltalán nem előny a hazai pálya, hiszen már az ötödik vereségük volt ez a Béke és Barátságban. Szpanuliszék pocsékul dobtak, a meccs legeredményesebbje, Marcus Eriksson (22/18 pont, 9/6 tripla) például egymaga több hármast dobott, mint a komplett Olympiakosz (18/5, 28%).

Az Olympiakosz legjobb dobói: Milutinov, Printezisz 15-15, Szpanulisz 14, Koniarisz 11/9
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Eriksson 22/18, Hermannsson 18/3, Giedraitis 15/9, Siva 12/6, Sikma 11

Zenit Szentpétervár (orosz, 6-13) – KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 7-12) 72-66

Jó hajrájával le tudta győzni a Zenit a Baskoniát, ez volt az első alkalom, hogy az Euroliga újonca egymást követő két meccsét is meg tudta nyerni (múlt héten a Himkit verték). A baszkok Shengelia kosarával 63-65-nél még vezettek, ezt követően viszont a szentpéterváriak két legjobbja, Will Thomas (19/3 pont, 6 lepattanó, 8/7 mezőnyből) és Mateusz Ponitka (14/3 pont, 6 lepattanó, 4 labdaszerzés) egy 9-1-es, mindent eldöntő rohamot vezényelt.

A Zenit legjobb dobói: Thomas 19/3, Ponitka 14/3, Iverson 10
A Baskonia legjobb dobói: Stauskas 15/9, Henry 13/6, Shengelia 13

Crvena Zvezda mts (szerb, 9-10) – Zalgiris Kaunas (litván, 6-13) 70-76

A Zalgiris ikonja, Paulius Jankunas a Crvena Zvezda elleni meccsen az Euroliga történetének lepattanókirályává avanzsált, miután 17 szezonja során leszedett 1783 lecsorgó labdájával a még mindig aktív, de már alig-alig játszó Felipe Reyes csúcsát adta át a múltnak. Csapata pedig méltóképpen ünnepelte ezt a mérföldkövet, hiszen kisebb-nagyobb meglepetésre a várakozáson felül szereplő szerbek négymeccses győzelmi sorozatát szakították meg a kaunasiak. A Jasikevicius-csapat úgy tűnik szép lassan rendezi sorait, hiszen az eddig mutatottnál többre hivatott ligautolsónak ez már az utolsó négy meccsén a harmadik sikere volt. A vendégek egy harmadik negyedbeli 11-0-s futással billentették át a mérleg nyelvét a saját javukra.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Brown 14/6, Baron 9/6, Gist, Stimac 9-9
A Zalgiris legjobb dobói: Lekavicius 17/3, LeDay 10

Panathinaikosz OPAP (görög, 11-8) – FC Bayern München (német, 6-13) 98-83

Ha csak a végeredményt nézzük papírforma-eredménynek tűnik a Panathinaikosz 15 pontos sikere a Bayern München ellen, pedig a görögöknek nem volt könnyű dolguk az így már sereghajtó bajorok ellen. A Bayern ugyanis a Pana viharos kezdése után (19-2) a nagyszünetre egalizált, a harmadik játékrészben pedig már 9 ponttal vezetett (61-70). Ekkor aztán az ismét dupla-duplázó Nick Calathes (11/3 pont, 12 gólpassz, 3 lepattanó) irányításával és DeShaun Thomas (18 pont, 9 lepattanó, 3 gólpassz) ponterős játékával eszmélt és elől-hátul összekapta magát az athéni had, akik a negyedik negyedet 13 megválaszolatlan ponttal kezdve nyugtatták meg magukat és szurkolóikat.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Thomas 18, Rice 12/6, Calathes, Mitoglu 11/3-11/3, Wiley 11
A Bayern München legjobb dobói: Monroe 17, Bray 14/12, Koponen 12/12, Huestis 11/9, Zipser 10/6