Euroliga: Behúzta az Olympiakosz, öt csapat áll 6-6-tal

Életben maradt az Olympiakosz, a görögök nem adtak esélyt a címvédő Real Madridnak a forduló rangadóján,

Életben maradt az Olympiakosz, a görögök nem adtak esélyt a címvédő Real Madridnak a forduló rangadóján, így a bombaerős F-csoportban minden eddiginél élesebb a harc, a harmadik és a hetedik helyezett is 6-6-os mérleggel áll. A másik nyolcasban az Efes is túlélte a fordulót, a Cedevita pedig óriási meglepetésre 30-as zakóval küldte haza a csoportgyőztes Fenert.

Top16, 12. forduló

E-csoport

Cedevita Zagreb (horvát, 3-9) – Fenerbahce Ülker (török, 10-2) 89-59

Az „alulmotiváltsági versenyből” kimagaslóan a Cedevita jött ki jobban a Fenerbahce ellen, és ha nem lett volna teljesen tét nélküli ez a mérkőzés, akkor a szezon legnagyobb meglepetéseként értékelhetnénk a horvátok kiütéses győzelmét. A Cedevita már rég kiesett, a Fener pedig megnyerte az E-csoportot, és Vesely elvesztése után érezhetően csak le akarták tudni ezt a meccset a törökök. Ettől még persze a tény az tény marad, a zágrábiak történetük legnagyobb arányú győzelmét aratták az Euroligában, éppen a mezőny egyik legjobb csapata ellen. A meccs egyébként végtelenül sima volt, a fiatal Marko Arapovic (18/3 pont, 4 lepattanó), illetve Miro Bilan (15/6 pont, 5 lepattanó, 7/6 mezőnyből) és James White (11 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó, 3 labdaszerzés) vezérletével a Cedevita az elejétől a végéig vezetett, és szemkápráztató akciókkal egyre csak növelte előnyét a lefújásig.

A Cedevita legjobb dobói: Arapovic 18/3, Bilan 15/6, White 11, Pullen 10/3
A Fenerbahce legjobb dobója: Udoh 11

Anadolu Efes (török, 6-6) – Unicaja Malaga (spanyol, 3-9) 87-67

Legalább még egy hétig életben maradt az Efes, miután a törökök gond nélkül gyűjtötték be a Malaga elleni kötelező győzelmet. Ezzel a kék-fehérek megtették, ami rajtuk múlt, de a következő két meccsüket is minimum nyerniük kell, és még így sem a saját kezükben van a sorsuk. A törökök az első negyedet egy 15-2-es rohamnak köszönhetően 27-11-re nyerték, majd miután feljött 5 pontra a Malaga, csináltak egy hasonló, 16-2-es futást a hazaiak. Ezzel félidőben 49-30-as állást mutatott az eredményjelző, a második félidő pedig formalitás volt már csupán. Az egyaránt 28-as indexmutatót elérő és dupla-duplázó Thomas Heurtel (17/3 pont, 13 gólpassz, 5 lepattanó) és Dario Saric (17/6 pont, 11 lepattanó) voltak az Efes könnyed győzelmének fő letéteményesei.

Az Efes legjobb dobói: Saric 17/6, Heurtel 17/3, Osman 11/9
A Malaga legjobb dobói: Nelson 12/6, Diez 11/3, Jackson 10/6

F-csoport

Zalgiris Kaunas (litván, 2-10) – Himki Moszkva (orosz, 6-6) 71-76

Nem volt könnyű, de a Zalgiris ellen végre megszerezte első Top16-os győzelmét a Himki Moszkva, amivel versenyben maradt az F-csoport minden eddiginél élesebb továbbjutási harcában az orosz alakulat. Jobban kezdték a meccset a vendégek, de a Paulius Jankunas (16/6 pont, 8 lepattanó, 3 gólpassz) fémjelezte Zalgiris egy 17-4-es szakaszt produkált és átvette a vezetést a nagyszünetre (37-35). Fordulás utána aztán a „Hanga Ádám-szerű”, hihetetlenül hasznos teljesítménnyel előrukkoló Tyler Honeycutt (10 pont, 17 lepattanó, 4 labdaszerzés, 2 blokk) eredményességben is villantott, 8 harmadik negyedben szerzett pontjával ismét ellépett a Himki. Semmi sem változott ezután, a Tyrese Rice (17/3 pont) és Petteri Koponen (15/3 pont) eredményességére építő moszkvaiak már 65-51-re is vezettek, ebből az előnyükből bőven maradt a végére is.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 16/6, Ulanovas 17/3, Lekavicius 11/6, Motum 10/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: Rice 17/3, Koponen 15/3, Augustine 12, Honeycutt 10

Olympiakosz (görög, 6-6) – Real Madrid (spanyol, 6-6) 99-84

Nem adott esély az Olympiakosz a Real Madridnak ezen a számukra hihetetlenül emocionális rangadón, a görögök úgy jöttek ki az öltözőből erre a élet-halál meccsre, hogy itt ma csak ők nyerhetnek. Ez így is lett, aminek köszönhetően öt csapat áll 6-6-os mérleggel a harmadik és a hetedik helyek között, így tehát szinte minden, és annak az ellenkezője is megtörténhet még ebben a történelmien erős, kiegyenlített csoportban. A pireusziak mintegy bónuszként még az egymás elleni eredményben is jobbak lettek a címvédőnél, hiszen a 12 pontos madridi vereségük után most 15 ponttal nyertek, és ebben a csoportban akár még minden pici kosár számíthat a végelszámolásnál.

Ez a meccs a két ikon, Vaszilisz Szpanulisz (18/6 pont, 6 gólpassz) és Jorgosz Printezisz (17 pont, 8 lepattanó) újabb nagyszerű játéka mellett Vangelisz Mancariszról (19/18 pont, 5 lepattanó, 6/6 tripla) szólt, aki hiba nélkül bedobott hat triplájával új karriercsúcsot állított fel. A görögök számára örömteli hír továbbá, hogy visszatérése óta Kosztasz Papanikolau (8 pont, 9 lepattanó) is az eddig legjobb meccsét játszotta, rá nagy szükség lesz a mindent eldöntő utolsó két fordulóban is. A meccs a második negyedben dőlt el, ekkor hengerelt igazán az Olympiakosz, és a játékrészt lezáró, őrült Szpanulisz-tripla után kereken 20 pont volt már a csapatok között (53-33). A Real számára sosem jó hír, ha K.C. Rivers (17/9 pont, 4 gólpassz, 3 labdaszerzés) a legeredményesebb és a legértékesebb játékosuk is egyben, pedig ezúttal ez volt a helyzet.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Mancarisz 19/18, Szpanulisz 18/6, Printezisz 17
A Real Madrid legjobb dobói: Llull, Rivers 17/9-17/9, Rodriguez, Carroll 11/3-11/3