Euroliga: Egy bizarr derbivel és egy csodás fordítással indult a hét

Hiába állt fel nagy hátrányból a Fener a Pana ellen, a zártkapus rangadót egy elmaradt sípszó döntötte el – az Euroliga történetének egyik legnagyobb fordítását csinálta meg Szpanulisz és az Olympiakosz, a Himki az utolsó percben még 9 ponttal vezetett ellenük – nehezen, de megvan zsinórban a kilencedik győzelme is a Realnak – már nyolcnál tart az Efes is – a spanyol házi derbi sima volt, a németen hosszabbítás döntött

Alapszakasz, 14. forduló

FC Barcelona (spanyol, 11-3) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 6-8) 80-67

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Abrines 16/12, Higgins 13, Mirotic 12, Davies 10
Az ASVEL legjobb dobói: Lighty 16/9, Kahudi 12/3, Maledon, Noua 10/6-10/6

A mérkőzés legszebb jelenetei:

Zenit Szentpétervár (orosz, 3-11) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 10-4) 71-82

A Maccabi igazán értékessé tette a CSZKA Moszkva múlt heti legyőzését, hiszen az izraeliek hasonlóan foghíjas kerettel, mindössze 10 aktív játékossal érkeztek Szentpétervárra, ám így is nyerni tudtak a Zenit ellen. A sajátos atmoszférájú orosz pályákon sosem könnyű az élet a vendégcsapatok számára, és ez most sem volt máshogy, ám a szoros első félidő után a Maccabi 28-12 arányban hagyta állva vendéglátóit, és ez a rövidzárlat meg is pecsételte a Zenit sorsát.

A Zenit legjobb dobói: Thomas 15/9, Ayon 14, Abromaitis 10/6
A Maccabi legjobb dobói: Dorsey 17/6, Hunter 15, Bryant 12/6

Zalgiris Kaunas (litván, 3-11) – Anadolu Efes (török, 12-2) 68-74

A listavezető Efes egyértelmű favoritként érkezett a bukdácsoló Zalgiris otthonába, ám azt talán kiemelni is felesleges az Euroligát kedvelők számára, hogy Kaunasba a közel 15 ezer litván szurkoló elé nem egy könnyed hétközi kikapcsolódásra érkeznek a csapatok. A tavalyi ezüstérmes sem így tett, és ezúttal nem is ment nekik igazán a játék, így most a küzdeni tudásukról kellett tanúbizonyságot tenniük. A megszerzett 17 támadólepattanó is erről árulkodik, melyek kulcsfontosságúak voltak a törökök zsinórban elért nyolcadik sikerében. A Zalgiris is nyolcas szériánál tart, ám ellenfelükkel ellentétben ők a vereségeket gyűjtögetik, nagy a baj a Jasikevicius-csapatnál.

A Zalgiris legjobb dobói: Landale 16/9, Ulanovas 14/6, Geben 11
Az Efes legjobb dobói: Micics 18/6, Pleiss 18, Beaubois 16/6

Real Madrid (spanyol, 11-3) – AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 7-7) 76-67

A bombaformában lévő Real Madrid számított a mostanában gyengélkedő Milano elleni mérkőzés fő esélyesének, ám az olaszok Vladimir Micov (22/12 pont, 5/4 tripla) vezérletével sokáig előnyben játszottak és veszélyeztették a spanyolokat. Egészen pontosan 27 percig, ezt követően viszont Facundo Campazzo (7 pont, 12 gólpassz, 3 labdaszerzés) tanári irányításával fordított és zsinórban kilencedik győzelmét is behúzta a Real. Anthony Randolph (16/15 pont, 7 lepattanó) szórta a triplákat, Jordan Mickey (15 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) pedig a 15 pontjából 13-at a záró negyedre tartogatott, ők hárman voltak az újabb madridi siker fő kovácsai.

A Real Madrid legjobb dobói: Randolph 16/15, Mickey 15, Deck 13
A Milano legjobb dobói: Micov 22/12, Scola 11/3

Panathinaikosz OPAP (görög, 9-5) – Fenerbahce Beko (török, 5-9) 81-78

Meglehetősen rendhagyó rangadót vívott egymással a Panathinaikosz és a Fenerbahce, amely vitatott körülmények között athéni győzelemmel végződött. A Pana Olympiakosz elleni derbije nem múlt el nyomtalanul, az ottani rendbontások miatt zárt kapuk mögött játszották ezt a találkozót. A cipőcsikorgás ellenére is inkább a hazaiak akarata érvényesült, Jimmer Fredette (22/6 pont, 3 labdaszerzés) Rick Pitino kezei alatt egyre inkább kivirágzik, Nick Calathes (15 pont, 8 gólpassz, 6 lepattanó) pedig most is nagyszerű vezér volt. A Fener ennek ellenére jól küzdve csaknem kiegyenlített 13 pontos hátrányból (74-61), a játékvezetők sípja azonban néma maradt Nando De Colo (13/3 pont) utolsó másodperces triplakísérlete közben. Csakhogy a francia klasszist faultolták a dobás közben, amit utólag az Euroliga is elismert, és könnyen lehet, hogy a liga történetének legjobb büntetőzője (94%-os dobó) hosszabbításra mentette volna a meccset. Ezt már sosem tudjuk meg, nyert a Pana, a Fener pedig bosszankodhat az újabb fájó kudarc miatt.

A Panathinaikosz legjobb dobói: Fredette 22/6, Calathes 15, Thomas 13/6, Papajannisz 10
A Fenerbahce legjobb dobói: Szlukasz 15/3, De Colo 13/3, Lauvergne 11

Valencia Basket (spanyol, 6-8) – KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 6-8) 105-77

A Valencia-Baskonia spanyol derbi a vártnál sokkal simábban, a hazaiak nagyarányú sikerével végződött, akik így beérték riválisukat a tabellán. Bojan Dubljevics (25/15 pont, 5 lepattanó) karriercsúcsot dobott, a Valencia játékosai 27 gólpasszt osztottak ki egymásnak, a 17 bedobott triplájuk pedig klubrekordnak számít. Ezek az adatok jól magyarázzák a végeredményt, Shavon Shields (22/9 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) és Toko Shengelia (15/3 pont, 8 lepattanó) kiváló játéka ide vagy oda.

A Valencia legjobb dobói: Dubljevics 25/15, Abalde 16/9, Loyd, Van Rossom 13/9-13/9, Tobey 10
A Baskonia legjobb dobói: Shields 22/9, Shengelia 15/3, Vildoza 12/6

CSZKA Moszkva (orosz, 9-5) – Crvena Zvezda mts (szerb, 5-9) 100-74

A CSZKA Moszkva a harmadik negyedet egy 15-4-es rohammal zárta, a negyediket pedig 15-3-mal nyitotta a Zvezda ellen, így az oroszok az egy labdabirtoklásos meccsből villámgyorsan 26 pontos különbséget csináltak. A címvédőnél ki más, mint Mike James (29/18 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 7/6 tripla) vitte a showt, aki az egyetlen elrontott triplakísérletét is egy félpályás, dudaszóra elengedett dobással jegyezte. A karriercsúcsig jutó Joel Bolomboyt (17/3 pont, 4 lepattanó) szintén dicséret illeti, a CSZKA pedig hozta a kötelezőt a tel-avivi fiaskója után.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 29/18, Bolomboy 17/3, Kurbanov 11/9, Hilliard 10/6
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Davidovac 17/9, Baron 14/6

ALBA Berlin (német, 4-10) – FC Bayern München (német, 6-8) 76-77 h.u.

A legutóbbi két német bajnoki döntő résztvevői, az ALBA Berlin és a Bayern München először találkoztak az Euroligában, ahol a fővárosiak vesszőfutása tovább folytatódott a bajorokkal szemben. A Bayern nyerte ugyanis az említett két finálét, és az idei első Bundesliga-meccsüket is, most pedig hosszabbításban szomorították el ismét az ALBA-t. Ez volt Djedovicsék első idegenbeli sikere, ami úgy született meg, hogy előbb Maodo Lo (13/9 pont, 4 gólpassz) két nagy triplával túlórára mentett, az ottani büntetőpárbaj végén pedig Lo megint nem hibázott. Az utolsó labdabirtoklásnál is jól védekeztek és kicsi szerencséjük is volt a vendégeknek, akiknek sikerében Greg Monroe (17 pont, 10 lepattanó, 10/8 mezőnyből) dupla-duplája és Vladimir Lucsics (19/12 pont, 5 lepattanó, 3 gólpassz, 4/4 tripla) második félidőben szerzett mind a 19 pontja főszerepet játszott.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Mason 17/3, Giedraitis 15/9, Eriksson 12/12, Sikma 10/6
A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 19/12, Monroe 17, Lo 13/9, Barthel 10/3

Olympiakosz (görög, 6-8) – Himki Moszkva (orosz, 7-7) 109-98 h.u.

Az Euroliga történetének egyik legcsodásabb fordítását láthatta a nagyérdemű az Olympiakosz-Himki Moszkva mérkőzésen, hiszen az utolsó percben még 9 pontos hátrányban voltak a pireusziak, akik ennek ellenére kiharcolták a hosszabbítást majd le is győzték a lesokkolt oroszokat. Pedig előbb a Himki érezhette úgy, hogy ellopja a két pontot vendéglátójától, hiszen az Olympiakosz sokáig előnyben játszott, Alexej Shved (36/21 pont, 9 gólpassz, 3 lepattanó) parádéjával azonban fordítottak a moszkvaiak, akiknek ez az ominózus 9 pontos vezetés a legnagyobb volt az este során. 87-96 után aztán jött három halálos tripla, az utolsó ki mástól, mint Vaszilisz Szpanulisztól (18/6 pont, 10 gólpassz, 3 lepattanó), aki Jorgosz Printezisszel (26/3 pont, 7 lepattanó) egyetemben óriásit játszott és számtalan ilyen nagy dobást elsüllyesztett már karrierje során. A ráadásban aztán már megállíthatatlan lendületbe jött az Olymiakosz, akik felejthetetlen estét szereztek szurkolóiknak és a kosárbarátoknak.

Az Olympiakosz legjobb dobói: Printezisz 26/3, Papanikolau 18/12, Szpanulisz 18/6, Milutinov 16
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 36/21, Evans 17/3, Booker 12, Jerebko 10/6