Euroliga: Egy újabb meglepetésekkel teli forduló

A bombaformába lendült Baskonia az Efes, az ALBA a Valencia, a Pana pedig a Milano vendégeként ért el bravúrt – a Realnak a legjobbját kellett nyújtania az ASVEL ellen – a CSZKA az Olympiakoszon is átrobogott és sorozatban hetedszer nyert – visszatért a győzelem útjára a Fener, a Maccabi és a Bayern is

Alapszakasz, 3. forduló

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 3-6) – Panathinaikosz OPAP (görög, 3-7) 97-73

Óriási verésbe szalad bele a Panathinaikosz Lyonban, miután az ASVEL a harmadik fordulóból elhalasztott mérkőzésen valósággal szétdobta őket. A francia bajnok ugyanis David Lighty (19/6 pont, 2/2 tripla), William Howard (16/12 pont, 4/4 tripla) és Norris Cole (16/12 pont, 5 gólpassz) főszereplésével egészen elképesztő, 71%-os hatékonysággal süllyesztett el 17 triplát (24/17) ellenük. Ez egy történelmi távlatban is egészen kiemelkedő teljesítmény volt a galloktól, hiszen ennél csak öt csapat dobott pontosabban eddig egy Euroliga-meccsen. A Barca elleni nagy bravúr után egy újabb nagyszerű győzelmet ünnepelhetett tehát az ASVEL, melyekre igazán büszkék lehetnek Parkerék.

Az ASVEL legjobb dobói: Lighty 19/6, Cole, Howard 16/12-16/12, Diot 10/6
A Panathinaikosz legjobb dobói: Papajannisz 14, Mitoglu 12/3, Nedovics 10

Alapszakasz, 6. forduló

AX Armani Exchange Milano (olasz, 6-3) – ALBA Berlin (német, 3-7) 75-55

A Milano és az ALBA Berlin is tudott pótolni egy elmaradt meccset a hét elején, melyen tulajdonképpen semmi más nem történt, minthogy az Olimpia igazolta a papírformát és egy újabb győzelemmel gazdagodott. A döcögős kezdés és eladott labdák után rendezték a sorokat a hazaiak, még az első félidőben futottak egy 16-0-t, a teljes 40 perc során remekül védekeztek és magabiztos sikert arattak.

A Milano legjobb dobói: Punter 14/6, Rodriguez 12/6, LeDay 12/3
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Lo, Siva 11/3-11/3

Alapszakasz, 12. forduló

Zalgiris Kaunas (litván, 5-7) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 9-2) 62-73

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Zalgiris legjobb dobói: Jokubaitis 15, Hayes 10/3, Lauvergne 10
A Barcelona legjobb dobói: Davies 16, Kuric 15/9

CSZKA Moszkva (orosz, 9-3) – Olympiakosz Pireusz (görög, 5-5) 80-61

A nem meglepő módon november hónap MVP-jének választott Mike James (16/6 pont, 7 gólpassz, 7 lepattanó, 4 labdaszerzés) az Olympiakosz ellen is a mezőny legjobbja tudott lenni és újabb győzelemre vezette csapatát. Ez pedig immár zsinórban a hetedik volt az orosz sztárcsapat számára, akik gyenge kezdésük után most már úgy játszanak, ahogy azt megszoktuk tőlük. Az Olympiakosz jól kezdett (9-17), ám az első negyed végére már fordított is a CSZKA, majd a következő két játékrészben mindössze 19 pontot engedélyeztek a pireusziaknak a házigazdák és teljes kontrolljuk alá vonták a találkozót.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 16/6, Shengelia 10/6
Az Olympiakosz legjobb dobói: Printezisz 10/6, Martin 10

Zenit Szentpétervár (orosz, 6-3) – Fenerbahce Beko (török, 5-7) 65-73

Nyerni tudott a Fenerbahce Szentpéterváron, ami a szezon előtt még papírforma eredménynek számított volna, ám az utóbbi időben mutatott forma alapján inkább a Zenit számított esélyesnek. A négyes vereségsorozatukat megszakító törökök remekül kezdtek, már 17 ponttal (23-40) vezettek az első félidőben, ám ekkor még korántsem dőlt el a találkozó. A Zenit ugyanis egy 18-0-s rohammal fordítani tudott és úgy tűnt bedarálja a Fenert. Azonban volt még egy csavar a meccsben, hiszen Danilo Barthel (15/3 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 8/7 mezőnyből) – aki egészen a meccs kezdetéig úgy tűnt nem is játszhat sérülés miatt – a vállára vette csapatát, vezetésével 10 megválaszolatlan ponttal reagáltak a vendégek, akikre nagyon ráfért ez a győzelem.

A Zenit legjobb dobói: Pangos 16/12, Thomas 10/3
A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 17, Barthel 15/3, Muhammed 11/6

Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 4-8) – Crvena Zvezda mts (szerb, 4-8) 81-76

Ha a Fenerre ráfért a siker, akkor a Maccabinak úgy kellett a Crvena Zvezda legyőzése, mint egy falat kenyér. Már sokat írtunk az izraeliek elképesztő vereségeiről, melyekhez szinte hétről hétre hozzátettek egy-egy újabb fejezetet a sárga-kékek. És habár most sem ment könnyen és Jordan Loydék (24/9 pont, 5 gólpassz) alaposan megnehezítették a dolgukat, de ez a végjáték a Maccabié lett, köszönhetően elsősorban az ezúttal is remeklő Scottie Wilbekinnek (23/12 pont, 4 lepattanó), Elijah Bryantnek (18/9 pont, 6 lepattanó) és Othello Hunternek (13 pont, 10 lepattanó, 7/6 mezőnyből). További remek hír a tel-aviviaknak, hogy több mint egyéves kihagyása után ismét pályára tudott lépni náluk Omri Casspi, talán a korábbi NBA játékos visszatérése is segíthet megfordítani a szezonjukat.

A Maccabi legjobb dobói: Wilbekin 23/12, Bryant 18/9, Hunter 13
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Loyd 24/9, Davidovac 14, O’Bryant 13

AX Armani Exchange Milano (olasz, 6-4) – Panathinaikosz OPAP (görög, 4-7) 77-80

A Milano és a Panathinaikosz számára is a második volt a héten az egymás elleni összecsapás, amit kisebb meglepetésre az eddig nem túl acélos görögök tudtak megnyerni. Sokáig a meccs képe alapján sem gondoltuk, hogy ez megtörténhet, hiszen az Olimpia a nagyszünethez közeledve már 15 ponttal (40-25) vezetett. Egyre csak dolgozta le azonban hátrányát a Pana, és bár úgy tűnt, hogy mindig tud válaszolni a Milano, az utolsó percre fordulva Joannisz Papapetru (14/6 pont, 5 lepattanó) triplája már a Zöldek vezetését jelentette, ami az első ilyen alkalom volt az este folyamán. Az olaszok még támadhattak a győzelemért, ez a próbálkozásuk azonban most sikertelen volt, így a Pana egy lélekemelő sikerrel gazdagodott.

A Milano legjobb dobói: Punter 16/3, Delaney 14/3, Shields 13/3, LeDay 10
A Panathinaikosz legjobb dobói: Nedovics 16/6, Papapetru 14/6, Mitoglu 14

Valencia Basket (spanyol, 7-4) – ALBA Berlin (német, 4-7) 92-100

Egészen valószínűtlen győzelmet aratott a két nappal korábban Milánóban még teljesen esélytelen ALBA Berlin a bombaformában lévő Valencia otthonában, újra csak bizonyítva, hogy az Euroligában minden megtörténhet és nincs előre lefutott meccs. A spanyolok ugyanis rendkívül magas színvonalú játékot produkáltak az elmúlt hetek során és hétvégén a bajnokságban a Barcát is legyőzték, most azonban nem volt esélyük. A fantasztikus dobóformát kifogó ALBA ugyanis a második félidőben tovább emelt az addig sem gyenge teljesítményén és fordulás után egy 23-3-as rohammal küldte padlóra vendéglátóit. Jayson Granger (17/15 pont, 5 gólpassz, 4 lepattanó, 7/5 tripla) vezérletével klubrekordot jelentő 17 tripláig (32/17, 53%) jutottak a germánok, ez alapozta meg a sikerüket.

A Valencia legjobb dobói: Prepelic, Hermannsson 13/9-13/9, Tobey 12/6, San Emeterio 12/3, Vives 11/9, Kalinic 10
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Granger 17/15, Sikma, Thiemann 15/3-15/3, Giffey 13/9

Anadolu Efes (török, 6-5) – TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 6-5) 59-77

Hiába tért vissza Tibor Pleiss kivételével mindenki az Efesbe, a törökök nem bírtak az egyre jobban játszó Baskoniával, akik így utolérték őket a tabellán. Az Ivanovics-legénységnek ez már sorozatban a negyedik győzelme volt, ráadásul ezek mindegyike nagyon magabiztosan született meg. A Fener, a Pana és az Olympiakosz után az Efes sem bírt velük, Simonék egészen borzalmasan játszottak ezúttal, az 59 dobott pontjuk önmagáért beszél, még csak a 10 pontos határt sem tudta elérni senki közülük. Ebben persze nagy szerepe volt a Baskonia kiváló védekezésének, amivel még Shane Larkint is sikerült limitálniuk. Ebből Pierria Henry (11/3 pont, 5 gólpassz, 4 labdaszerzés) vállalt oroszlánrészt, támadásban pedig elsősorban Alec Peters (18/9 pont, 7 lepattanó) büntette tavalyi csapatát, aki szépen megtalálta a helyét Vitoriában.

Az Efes legjobb dobói: Larkin 8/6, Sanli, Moerman 7/3-7/3
A Baskonia legjobb dobói: Peters 18/9, Polonara 12/9, Fall 12, Henry 11/3

FC Bayern München (német, 8-4) – Himki Moszkva (orosz, 2-9) 80-77

Hiába Alexej Shved (20/12 pont, 9 gólpassz, 8 lepattanó, 2 blokk) tripla-duplához közeli performansza, a Bayern München nyerte a Himki elleni kiélezett derbit. A bajorok így két vereség után visszatértek a győzelem útjára és továbbra is ott tobzódnak az élmezőnyben. Az első félidő nagyon hullámzóan alakult, az oroszok 20-4-es rohamára a müncheniek egy 15-0-s futással válaszoltak. Fordulás után aztán kisimult a meccs szinusz görbéje, egyre kiegyenlítettebb lett a találkozó, amely végén egyetlen labda döntött. Méghozzá Wade Baldwin (19/6 pont, 5 gólpassz) és a Bayern javára, hiszen Shved kihagyta a fordításért dobott triplát.

A Bayern München legjobb dobói: Baldwin 19/6, Zipser 18/9, Lucsics 10/6
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 20/12, Monroe 18, Timma 10/6

Real Madrid (spanyol, 7-5) – LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 3-7) 91-84

Bár nagyon közel állt hozzá, ám a Real Madrid otthonában már nem sikerült a bravúr az ASVEL-nek, a királyi gárda gyűjtötte be végül a két pontot. A Barca és a Pana elleni diadalok után Guerschon Yabusele (21/9 pont, 7 lepattanó, 3 labdaszerzés) és Norris Cole (21/9 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) vezérletével extázisban játszott és három és fél negyeden át vezetett is az ASVEL, ám a végén a rutin és a klasszis döntött. Az elől-hátul szenzációs Edy Taveresre (19 pont, 6 lepattanó, 4 blokk, 8/7 mezőnyből) alapozva ugyanis parádés védekezést húzott elő a cilinderből a Real, a végjáték öt perce során egyetlen pontot engedélyeztek vendégeiknek. Így pontról pontra haladva egyenlítettek, majd Sergio Llull (19/15 pont, 4 gólpassz, 6/5 tripla) beverte ötödik, egyben legdemoralizálóbb tripláját, amire már nem volt válaszuk a franciáknak.

A Real Madrid legjobb dobói: Llull 19/15, Tavares 19, Causeur 13
Az ASVEL legjobb dobói: Yabusele, Cole 21/9-21/9, Lighty 13, Freeman 11/9