Euroliga: Másodszor is legyőzte a Fener a CSZKA-t

A szezon során már másodszor vágott vissza a tavalyi döntőben elszenvedett vereségért az egyre jobb formába lendülő Fenerbahce a gyengélkedő címvédőnek. A Milano a szezon fordítását mutatta be és nyert 25 pontos hátrányból a Darüssafaka ellen, a törökök újabb botlását pedig a Zalgiris használta ki a Barcelona elleni történelmi győzelmével. Az Olympiakosz Szpanulisz nélkül is egy negyed alatt lerendezte a Kazanyt, ahogy a Bamberg is elintézte a szétesőben lévő Maccabit.

Alapszakasz, 21. forduló

UNICS Kazany (orosz, 7-14) – Olympiakosz (görög, 15-6) 75-90

Arra a kérdésre, hogy irányító poszton a Kazanynak hiányzik jobban Colom, vagy az Olympiakosznak Szpanulisz, a meccs képe és végeredménye egyértelmű válasszal szolgált. A karmestere – illetve Matt Lojeski és Patric Young – nélkül játszó, mindössze 10-es kerettel érkező görög alakulat ugyanis nem bízta a véletlenre a dolgokat, ennél jobban aligha lehet kezdeni egy meccset, mint ahogy azt most ők tették. Az Olympiakosz ugyanis az első 12 triplakísérletéből 9-et, az első 10 duplakísérletéből pedig 7-et értékesített, így az első negyedet 33-13-ra nyerték, majd a második elején már 43-16-ra is vezettek. A hiányzók helyett Erick Green (25/9 pont, 3 lepattanó), Jorgosz Printezisz (20/9 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) és Nikola Milutinov (11 pont, 7 lepattanó, 2 blokk) léptek fel a pireusziaknál, mindhárman a legjobb meccsüket játszották a szezon során. A találkozó azonban ekkor még nem dőlt el végérvényesen, hiszen a végre ismét szebbik arcát mutató Keith Langford (25/9 pont, 7 gólpassz) és a pazarul dobó Pavel Antipov (19/12 pont, 5/4 tripla, 3 labdaszerzés) vezérletével 61-69-nél még bejött 10 pont alá a Kazany. Ekkor azonban Printezisz ismét megmutatta nagyszerű vezéri képességeit, a görögök ikonja előlépett és kosaraival megnyugtatta társait.

A Kazany legjobb dobói: Langford 25/9, Antipov 19/12, Parakhoszki 14
Az Olympiakosz legjobb dobói: Green 25/9, Printezisz 20/9, Milutinov 11, Papanikolau 10/6

Fenerbahce (török, 14-7) – CSZKA Moszkva (orosz, 15-6) 80-71

Egy kőkemény, ám a téthez és a presztízshez mérten főként sportszerű meccset játszott egymással a tavalyi döntő két résztvevője, a Fenerbahce és a CSZKA Moszkva. A bizonyítási vágytól extrán fűtött törökök teljesen megérdemelten nyertek, hiszen a meccs nagy részében vezettek, győzelmükkel pedig egymeccsnyi távolságba jöttek fel a címvédővel – és az Olympiakosszal – szemben. Pedig a Fener számára nem indult gördülékenyen a találkozó, hiszen csak hét perc elteltével szerezték meg az első mezőnykosarukat, igaz hogy a CSZKA is csak 9 pontnál tartott ekkor (6-9). A küzdelem és a játék fizikális jellege dominált a meccs elején, ami Bogdan Bogdanovics (12/3 pont, 8 gólpassz) és a túloldalon Nando De Colo (23/9 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó) beállásával azért változott némileg a folytatásban.

A félidőt is áthidaló 10-0-s szakasszal aztán a harmadik negyed elején ellépett a CSZKA 42-36-ra, ám a Fener védekezése ekkor minden addiginál keményebb lett és öt percen át dobott pont nélkül tartotta a nagy riválist. A hazaiak ez idő alatt 14 megválaszolatlan pontot szereztek, innentől pedig már egyetlen másodpercig sem játszottak hátrányban, a végjátékban is minden felzárkózási kísérletre volt válaszuk. A múlt heti kétmeccses kihagyása után Ekpe Udoh (15 pont, 11 lepattanó, 2 blokk) nagyszerű formában tért vissza a Fenerbe, ő volt csapata legjobbja, ám – ahogy mostanában ezt ismét megszokhattuk tőlük – csapatszinten is nagyon együtt volt az isztambuli had. Az oroszoknak ezzel szemben nagyon hiányzik De Colo mellé Milos Teodoszics, nélküle ez a CSZKA nem a tavalyi és az év eleji CSZKA.

A Fenerbahce legjobb dobói: Udoh 15, Bogdanovics 12/3, Datome 10/3
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 23/9, Higgins 11/3

Zalgiris Kaunas (litván, 9-12) – FC Barcelona Lassa (spanyol, 8-13) 89-85

Még a megszokottnál is erősebben tombol a kosárláz Kaunasban, hiszen a helyi kedvenc Zalgiris újabb történelmien nagy győzelmet aratott. Azután, hogy Javtokasék a múlt héten történetük során először győzték le az Euroligában a CSZKA-t, most ugyanígy először verték meg hazai pályán a Barcelonát, akik ellen eddig csak két idegenbeli siker szerénykedett a nevük mellett (19 vereség mellett). A Darüssafaka botlásával hatalmas esély volt ez a mérkőzés a forduló előtt még ugyanúgy 8-12-es mérleggel álló csapatok számára, ezzel aztán a Zalgiris tudott élni végül, így már csak egymeccsnyi hátrányban vannak a nyolcadik, még rájátszást érő hely mögött.

A felek egyébként egy sokáig szoros, nagyon jó kis meccset játszottak egymással, ahol egyikük sem vezetett 6 pontnál nagyobb különbséggel az első 38 perc során. A negyedik negyedben azonban két nagy rohamot is vezetett a Zalgiris, előbb egy 9-0-s majd egy 11-2-es attak formájában. Ez utóbbi aztán végleg megtörte a Barcát, a katalánok így egy újabb fájó, és könnyen lehet, hogy végzetes vereséget szenvedtek el. A litvánok játékosai egymást múlták felül, Lukas Lekavicius (17 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 8/8 dupla) és Edgaras Ulanovas (17/3 pont, 4 gólpassz, 4 lepattanó) karrierjük illetve szezonjuk legjobbját produkálták, de mellettük a két rutinos róka, Paulius Jankunas (15/3 pont, 4 lepattanó) és Arturas Milaknis (14/12 pont) is alaposan kitett magáért. A Barcában öten is eljutottak 10 pont fölé, ám az már régóta nem jelent nekik semmi jót, ha Juan Carlos Navarro (17/9 pont, 4 gólpassz) a legeredményesebb játékosuk.

A Zalgiris legjobb dobói: Ulanovas 17/3, Lekavicius 17, Jankunas 15/3, Milaknis 14/12
A Barcelona legjobb dobói: Navarro 17/9, Rice, Koponen 12/6-12/6, Doellman 11/3, Faverani 11

Brose Baskets Bamberg (német, 8-13) – Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 7-14) 90-75

A tökéletes dobóteljesítménnyel előrukkoló Janis Strelnieks (25/15 pont, 4 gólpassz, 5/5 tripla, 5/5 dupla) vezérletével végül biztosan legyőzte a Bamberg a Maccabit, pedig nem indult könnyen ez a találkozó a német bajnok számára. A lassan atomjaira hulló, most éppen Sonny Weems kirúgásától hangos Maccabi ugyanis a nagyszerűen játszó Andrew Goudelock (22/9 pont) és D.J. Seeley (19/3 pont) főszereplésével meglepően összeszedetten kezdte a találkozót, jól is védekeztek az izraeliek, így félidőben még mindig 43-41-es előnyben voltak. Fordulás után aztán jött a Strelnieks-show, majd ekkor már Darius Miller (17/3 pont, 2 blokk) is megállíthatatlanná vált, így a harmadik negyedet 25-10-re nyerte meg a Bamberg. Ezt követően a Maccabi játékosai hitüket vesztették, nem volt benne egy újabb fordulat lehetősége a találkozóban.

A Bamberg legjobb dobói: Strelnieks 25/15, Miler 17/3, Lo 13/9, Theis 10
A Maccabi legjobb dobói: Goudelock 22/9, Seeley 19/3

EA7 Emporio Armani Milano (olasz, 7-14) – Darüssafaka Dogus (török, 10-11) 89-87

Nemcsak a szezon, hanem az Euroliga történetének egyik legnagyobb fordítását mutatta be a Milano a Darüssafaka ellen, hiszen az olaszok 25 pontos második félidei hátrányukból felállva nyertek, mikor már talán senki nem hitt volna bennük. A törököknek ez a győzelem minden bizonnyal nagyon fog hiányozni majd a végelszámolásnál, hiszen újabb vereségük után az üldözőik egyre közelebb férkőznek hozzájuk. Az első két és fél negyedben egyébként szinte tökéletesen játszott a Darüssafaka, a bombaformában lévő Brad Wanamaker (20/3 pont, 6 gólpassz, 4 lepattanó), illetve az ismét nagyot játszó ifjonc, Ante Zizic (17 pont, 8 lepattanó, 2 blokk, 10/7 mezőnyből), valamint Dairis Bertans (18/9 pont, 3 gólpassz) vezérletével a vendégek már 68-43-ra vezettek. Ekkor aztán a Milano minden mindegy alapon kezdett el játszani, ami nagyon jól sült el számukra, hiszen az addig nem sok mindent csináló Krunoslav Simon (15/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) és Davide Pascolo (15 pont, 4 lepattanó, 8/6 mezőnyből) lényegében mindent bedobtak a folytatásban. Egyre csak jöttek fel az olaszok, akik a nagy felzárkózás során már el is hitték, hogy ez a félig elveszített meccs mégis meglehet nekik. 83-82-nél vette át újra a vezetést a Milano, majd miután négy másodperccel a vége előtt, 87-85-nél Wanamaker kihagyta az egyik büntetőjét, a hazaiak örülhettek. Az Olimpia 46-19-re nyerte meg az utolsó 15 percet.

A Milano legjobb dobói: Simon 15/6, Pascolo 15, Sanders 10/6, Macsvan 10/3
A Darüssafaka legjobb dobói: Wanamaker 20/3, Bertans 18/9, Zizic 17, Moerman 12/9