Euroliga: Újabb történelmi Efes-győzelem

A listavezető törökök a címvédő CSZKA Moszkva otthonában is tovább meneteltek, ahol ebben az évszázadban eddig még nem nyertek – Stauskas Shaqtinbe illő hibája miatt nyert a Real – idén először áll playoff-helyen a Fener – a Maccabi jól, a Pana és a Milano rosszul jött ki a szoros meccséből

Alapszakasz, 23. forduló

Valencia Basket (spanyol, 11-12) – FC Barcelona (spanyol, 17-6) 76-77

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Valencia legjobb dobói: San Emeterio 17/12, Dubljevics 14/3, Sastre 10/6
A Barcelona legjobb dobói: Mirotic 26/9, Hanga 9/3

A mérkőzés legszebb jelenetei:

CSZKA Moszkva (orosz, 16-7) – Anadolu Efes (török, 20-3) 80-82

A tavalyi döntő „visszavágóján” a címvédő CSZKA Moszkva a listavezető Efest fogadta, és a törökök az őszi 80-81-es vereségük után most csaknem ugyanilyen eredménnyel ténylegesen is vissza tudtak vágni Hineséknak. Így 21 év után nyertek újra az orosz fővárosban, összességében pedig 2013 és 10 próbálkozás óta először győzték le a CSZKA-t. Az élen tovább száguldó Efes így zsinórban a nyolcadik sikerét aratta és egy hónapon belül mindhárom őket üldöző sztárcsapat, a Barca, a Real és a CSZKA otthonából diadalmasan távozott, ennél jobb és egyértelműbb üzenet aligha létezik az isztambuliak idei céljait és a bennük rejlő potenciált illetően.

Ami ezt a meccset illeti, a Mike James (20/6 pont, 3 gólpassz) – Shane Larkin (23/12 pont, 4 gólpassz) különcsata is igazi kuriózumnak számított a két pontkirály-jelölt között, és ahogy a meccset, úgy ezt is szűken a vendégek nyerték. Larkin aztán többek között a kihagyása után újra formába lendülő Vaszilije Micicstől (19/6 pont, 5 gólpassz, 3 lepattanó) is nagy segítséget kapott a végjátékban, így a szinte végig előnyben játszó Efes nem engedte ki a kezéből a győzelmet.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: James 20/6, Voigtmann 15/9, Hackett 11/3
Az Efes legjobb dobói: Larkin 23/12, Micics 19/6, Beaubois 13/9, Pleiss 11/3

Zalgiris Kaunas (litván, 9-14) – Olympiakosz (görög, 9-14) 94-69

Újabb nehezen értelmezhető produkció csúszott ki az Olympiakosztól a Zalgiris otthonában, így a pireusziak hullámzása tovább tart, egy nagy győzelmet egy még nagyobb zakó követett. A kaunasiak ezzel szemben remekelnek, a katasztrofális szezonrajtjuk (3-12) óta a legutóbbi nyolc meccsükből hatot megnyertek és most sem volt kérdés, hogy ők örülhetnek majd a 40 perc után. Egy 16-3-as rohammal már az első félidőben elhúztak, Arturas Milaknis (19/15 pont, 7/5 tripla) főszereplésével pedig kintről a folytatásban is szétdobták a görögöket (22/14 tripla, 64%).

A Zalgiris legjobb dobói: Milaknis 19/15, Walkup 12/6, Rivers 12/3, Geben 12, Ulanovas 11/6, Lekavicius 11/3
Az Olympiakosz legjobb dobói: Vezenkov 15/3, Rubit 10/3

AX Armani Exchange Olimpia Milano (olasz, 11-12) – ALBA Berlin (német, 8-15) 96-102

A Milano-ALBA Berlin mérkőzésben végig benne volt, hogy az idegenben egyébként is életveszélyes, 100 pontra szinte bármikor képes németek meglepetést érhetnek el. És ez így is lett, köszönhetően a negyedik negyedet nyitó 13-2-es vendégrohamnak, ami megtörte az addig roppant szoros meccs ritmusát. Innentől Marcus Erikssonék (22/12 pont) már végig előrébb jártak, Sergio Rodriguez (13/3 pont, 9 gólpassz, 3 lepattanó) és társai nem tudták újra utolérni őket.

A Milano legjobb dobói: Micov 20/12, Scola 15/6, Rodriguez 13/3, Nedovics 11/3, Crawford 10
Az ALBA Berlin legjobb dobói: Eriksson 22/12, Thiemann 13, Sikma 12/6, Siva 12/3, Nnoko 11

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 9-14) – FC Bayern München (német, 7-16) 75-65

Hat vesztes meccs után a Bayern München ellen megszerezte első győzelmét 2020-ban az ASVEL is, miközben a bajorok sem tehetik ki az ablakba az utolsó kilenc meccsen megszerzett mindössze egyetlen sikerüket. A találkozó ennek megfelelően inkább küzdelmes volt, mintsem túl színvonalas lett volna, a gallok védekezése viszont a második félidőben példaértékű volt, ez pedig meghozta számukra a két pontot.

Az ASVEL legjobb dobói: Payne 15/6, Taylor 15/3, Jekiri 12, Lighty 10/3
A Bayern München legjobb dobói: Lucsics 14/3, Lessort 14

Real Madrid (spanyol, 17-6) – KIROLBET Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 8-15) 70-69

A Real-Baskonia, meglepően szoros spanyol derbit Nik Stauskas egészen elképesztően buta hibája döntötte el az utolsó másodpercekben a fővárosiak javára. Két szépen felrajzolt játék (és egy elrontott Thompkins-büntető) után ugyanis a baszkok kiegyenlítettek, Stauskas viszont azt hihette, hogy még ekkor is hátrányban vannak, így egész pályán lefaultolta Facundo Campazzót (10/3 pont, 11 gólpassz), aki az első büntetőjét bedobta, a másodikat pedig szándékosan kihagyta.  Így a hosszabbítás helyett nyert a Real, Ivanovics mester és a többi játékos pedig joggal dühöngött és hitetlenkedett, hiszen társuk egy szépen felépített bravúr lehetőségét dobta ki egy mozdulattal az ablakon. A nem mindennapi jelenetet érdemes visszanézni az alább található összefoglalóban.

A Real Madrid legjobb dobói: Thompkins 20/9, Campazzo 10/3, Deck 10
A Baskonia legjobb dobói: Shields 14/3, Shengelia 12, Janning 11/9

Zenit Szentpétervár (orosz, 7-16) – Fenerbahce Beko (török, 11-12) 68-73

A Milano botlását kihasználta Szentpéterváron a Fenerbahce, így a törökök a szezon során először playoff-helyen állnak. A zsinórban négy idegenbeli győzelemnél járó törököknek most ment az, ami hazai pályán nem a Zenit ellen, azaz esélyeshez méltón magabiztosan felülmúlni Ayonékat. A Fener Obradovics mester elvárásainak megfelelve remekül védekezett és egységes csapat képét mutatta, így 20-37-nél kialakult a legnagyobb különbség, a Zenit pedig 4 pontnál közelebb a folytatásban sem tudott férkőzni.

A Zenit legjobb dobói: Hollins 16/9, Ayon 16, Thomas 13, Abromaitis 10/3
A Fenerbahce legjobb dobói: Westermann 13/9, Szlukasz 12/3, Datome 11/3, Vesely 11

Crvena Zvezda mts (szerb, 10-13) – Panathinaikosz OPAP (görög, 13-10) 78-73

Egy végtelenül hektikus meccsen bravúros győzelmet tudott aratni a négymeccses vereségsorozatát megszakító Crvena Zvezda a Panathinaikosz ellen, így a szerbek ott vannak közvetlenül a nyolcadik hely mögött, a görögök viszont úgy tűnik nem tudnak elmozdulni semmilyen irányba a hatodik pozícióból. A Zvezda egyébként pocsékul kezdett, az első negyedet a Pana nyerte meg 21-9-re, hogy a félidőben már a hazaiak vezessenek (35-32). A harmadik játékrész aztán ismét a Pitino-csapaté volt 11-25 arányban, a hajrára azonban feljött a Zvezda, a mezőny legeredményesebbje, Kevin Punter (24/6 pont) pedig a hajrában is villant és az ekkor szerzett 6 pontjával hozta a meccset csapatának. A szerbek ezzel 32-16-ra nyerték meg a záró negyedet, a Pana pedig nem bírta el Nick Calathes (9 pont, 17/4 mezőnyből) gyenge napját.

A Crvena Zvezda legjobb dobói: Punter 24/6, Perperoglu 12/3
A Panathinaikosz legjobb dobói: Thomas 12/3, Papajannisz 12, Fredette 11/3, Pappasz 10/6, Mitoglu 10

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 15-8) – Himki Moszkva (orosz, 9-14) 80-77

A Maccabi egy rendkívül értékes sikerrel lett gazdagabb a Himki Moszkva ellen és megszilárdította helyét a tabella első negyedében. Főleg annak tudatában ér sokat ez a győzelem az izraelieknek, hogy legjobb pontszerzőjük, Scottie Wilbekin nélkül és nagyon sokáig hátrányban játszva érték azt el. Alexej Shvedék (18/9 pont, 10 gólpassz, 3 lepattanó) 47-34-nél már 13 ponttal is vezettek, ezt követően egy 14-0-s rohammal csinált szoros meccset a Maccabit. Wilbekin helyett Elijah Bryant (21/6 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) lépett elő, akinek vezérletével végül a hazaiak örülhettek, a Himki pedig a legutóbbi nyolc fellépésén a hetedik vereségét szenvedte el.

A Maccabi legjobb dobói: Bryant 21/6, Dorsey 12/12, Avdija 11/3, Hunter 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 18/9, Jerebko 17/3, Timma 13/6, Jovics 11/6