Euroliga: Újabb utolsó másodperces Zalgiris-győzelem

A litvánok ismét egy egészen elképesztő, dudaszóra dobott kosárral nyertek, ráadásul egy újabb közvetlen riválisuk ellen – áll a bál a CSZKA-nál, de az oroszok így is győztek Berlinben – tovább menetel a Fener és a Milano – a Bayern megizzadt a Himkivel, a Realnak és az Efesnek egy félidő is elég volt

Alapszakasz, 22. forduló

FC Barcelona Lassa (spanyol, 16-6) – Zenit Szentpétervár (orosz, 13-7) 85-81

A mérkőzés összefoglalója EZEN A LINKEN olvasható!

A Barcelona legjobb dobói: Davies 18, Kuric 16/9, Mirotic 14/3, Higgins 14
A Zenit legjobb dobói: Zubkov 15/15, Gudaitis 15, Pangos 13/6, Baron 10/6, Ponitka 10/3

Anadolu Efes (török, 12-10) – Crvena Zvezda mts (szerb, 7-15) 86-72

Az Efes utóbbi hetekben mutatott jó szereplését egy kijózanító szentpétervári pofon törte meg legutóbb, a Zvezda elleni fellépésére azonban már rendezte is sorait a török bajnokságot még mindig veretlenül (18/18) vezető Ataman-legénység. Shane Larkin (23/15 pont, 3 labdaszerzés, 11/8 mezőnyből) a mezőny legjobbjaként szezoncsúcsot jelentő 23 pontot szerzett ugyanennyi játékperc alatt, a szerbek viszont a második negyedben sérülés miatt elveszítették legjobb pontszerzőjüket, Jordan Loydot. Eddigre azonban kvázi már el is dőlt a meccs, hiszen az Efes villámrajtot vett és 29-13-ra vezetett tízpercnyi játék után, ahonnan nem volt visszaút a Zvezdának.

Az Efes legjobb dobói: Larkin 23/15, Micics 13/9, Sanli 12, Beaubois 11/9, Simon 10/6
A Crvena Zvezda legjobb dobói: Dobrics 12/9, Davidovac 12/3, Reath 10/6

Himki Moszkva (orosz, 2-20) – FC Bayern München (német, 13-9) 93-95

A Himki Moszkva sorozatban 13., összességében pedig már a 20. mérkőzését veszítette el a Bayern Münchennel szemben. Az oroszok nemcsak a játékukat, hanem a keretüket tekintve is széthullóban vannak, hiszen Kurtinaitis mester után a játékosok közül már Jonas Jerebko és Greg Monroe sem áll a moszkvai klub alkalmazásában. A hírek szerint ugyanerre a sorsra juthat hamarosan Devin Booker is, Jordan Mickey-nek pedig gyermeke született, így egyikük sem lépett pályára a Bayern ellen. Az oroszok ennek ellenére Alexej Shved (32/9 pont, 11 gólpassz) főszereplésével meglepően jól helytálltak, győzniük azonban nem sikerült, a bajorok meg tudtak tartani 2 pontot a néhány labdabirtoklásnyi előnyükből, amely lényegében végig az ő oldalukon volt. Nick Weiler-Babb (25/12 pont, 8 lepattanó, 5 gólpassz, 38 indexpont) karriercsúcsot ért el, James Gist (19 pont, 8 lepattanó, 9/8 mezőnyből, 29 indexpont) a legszebb napjait idézte, Jalen Reynolds (17 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) pedig hozta a „szokásost”, így az ő vezérletükkel a legutóbbi vereségei után fontos sikerrel gazdagodott a Bayern.

A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 32/9, Bertans 15/9, McCollum 12/3
A Bayern München legjobb dobói: Weiler-Babb 25/12, Gist 19, Reynolds 17, Zipser 11/3, Baldwin 10/3

Fenerbahce Beko (török, 12-10) – Maccabi Playtika Tel-Aviv (izraeli, 10-12) 82-75

A Fenerbahce tovább folytatta menetelését, hogy el tudjon csípni egy – minél előkelőbb – playoff-helyet. A törökök a CSZKA otthonában elért diadaluk után most a közvetlen rivális Maccabi kárára nyújtották tovább győzelmi szériájukat, amely immár hét sikernél tart. Az izraeliek nem adták könnyen magukat, nagyon jól álltak bele a mérkőzésbe, 15-21-ről azonban egy 15-0-s rohammal fordítani tudott a Fener (30-21). Innentől folyamatosan kapaszkodnia kellett a Maccabinak, amit becsülettel meg is tettek a vendégek, ám a jól kiválasztott játékaik mellett túl sok volt a kritikus pillanatokban eladott labdájuk is (összesen 16). Az isztambuliak viszont ugyanezekben a helyzetekben nagy százalékban jó döntéseket hoztak, Jan Vesely (18 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, 11/9 mezőnyből, 29 indexpont) pedig továbbra is bombaformában van, így a Boszporusz partján maradt a győzelemért járó 2 pont.

A Fenerbahce legjobb dobói: Vesely 18, De Colo 16/3, Pierre 15, Gudurics 11/6
A Maccabi legjobb dobói: Bryant 18/12, Wilbekin 15/9

AX Armani Exchange Milano (olasz, 14-7) – Olympiakosz Pireusz (görög, 11-11) 90-79

A Milano győzelmi sorozata az Olympiakosz ellen is folytatódott, és bár az olaszok egy sima meccsből izgalmasat csináltak maguknak, ám végül mégis örülhettek. Az Olimpia ugyanis a félidőhöz közeledve már 18 ponttal (44-26) vezetett, Kosztasz Szlukaszék (17/15 pont, 7 gólpassz, 4 lepattanó) azonban lefaragták hátrányukat és kiharcolták a szoros végjátékot (81-79). A fordítást viszont nem tudták megcsinálni, köszönhetően elsősorban az egész este folyamán káprázatos Kevin Punternek (27/12 pont, 5 gólpassz, 33 indexpont), aki az utolsó percekben is villant, így végül karriercsúcsot elérve büntette korábbi csapatát, akik tavaly a szezon közben váltak meg tőle.

A Milano legjobb dobói: Punter 27/12, Delaney 16/6, Rodriguez 14/6, Datome 12/6
Az Olympiakosz legjobb dobói: Vezenkov 18/12, Szlukasz 17/15

ALBA Berlin (német, 8-14) – CSZKA Moszkva (orosz, 16-6) 68-71

Áll a bál a CSZKA Moszkvánál, a héten az oroszok háza tájáról érkező hírek – főleg a kiváló szezonjuk tükrében – derült égből villámcsapásként érkeztek. Történt ugyanis, hogy Vatutyinék az eddigi legfőbb MVP-várományost, Mike Jamest felmentették a munkavégzés alól, a CSZKA szűkszavú közleménye szerint az öltözőben történt egy bizonyos incidens a Fenerbahcétól elszenvedett vereségük után, illetve James haza szeretett volna utazni elhunyt nagyapja temetésére, amire nem kapott engedélyt. A klub még nem döntött legnagyobb sztárja sorsáról, az viszont biztos, hogy a következő napok történései alapjaiban határozhatják meg akár a bajnokság végkimenetelét is.

A CSZKA tehát James nélkül utazott el Berlinbe, ahol a körülmények ellenére is nyerni tudtak. Mindez nem ment könnyen, az ALBA végig egyenrangú partnernek bizonyult, az utolsó negyed pedig az ő vezetésükről indult (58-53). Az utolsó percekben aztán Daniel Hackett (13/3 pont) volt az, aki előlépett Toko Shengelia (20/6 pont) mellé, így az oroszok szurkolói ha másnak nem is, de egy újabb győzelemnek és a listavezető pozíció megtartásának legalább örülhettek.

Az ALBA Berlin legjobb dobói: Siva 15/9, Granger 9/3
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Shengelia 20/6, Hackett 13/3, Milutinov 10

LDLC ASVEL Villeurbanne (francia, 8-14) – TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol, 9-13) 83-77

Elszállni látszik a Baskonia a rájátszásért vívott öldöklő küzdelemben, a vitoriaiak ugyanis az ASVEL-től is kikaptak, ez pedig már a negyedik volt nekik a sorban és egyre inkább leszakadnak riválisaiktól. Pedig nagyon jól kezdtek a baszkok az Astroballe-ban, a második negyedben már 14 ponttal (20-34) is vezettek. A nagyszünet után viszont teljesen leblokkoltak, a gallok pedig David Lighty (21/3 pont) és Norris Cole (20/6 pont) főszereplésével begyújtotta a rakétákat és a harmadik játékrészt 23-7-re megnyerve fordítottak, majd stabilan őrizték az ekkor megszerzett fórjukat.

Az ASVEL legjobb dobói: Lighty 21/3, Cole 20/6, Howard 10/3
A Baskonia legjobb dobói: Peters 15/9, Giedraitis 13/3, Polonara 11/6, Fall 11

Real Madrid (spanyol, 14-8) – Panathinaikosz OPAP (görög, 7-14) 76-66

A foghíjas, Papapetrut és Papajanniszt is nélkülöző Panathinaikosznak nem volt esélye Madridban, a Real magabiztosan hozta a Zöldek elleni derbit. A királyi alakulat 25-12-re nyerte meg az első negyedet, a félidőben pedig már 49-27-re vezetett, a meccs második felére pedig kímélő üzemmódba kapcsoltak, annyit adtak ki magukból, amennyire feltétlen szükséges volt. Gabriel Deck (20/3 pont, 9 lepattanó, 8/7 mezőnyből) fantasztikusan játszott, illetve a fiatal Carlos Alocen (13/3 pont, 4 gólpassz) is remekül élt Pablo Laso bizalmával.

A Real Madrid legjobb dobói: Deck 20/3, Alocen 13/3, Causeur 11/9, Taylor 10
A Panathinaikosz legjobb dobói: Nedovics 18/3, Auguste 13, Foster 11/3

Valencia Basket (spanyol, 11-11) – Zalgiris Kaunas (litván, 13-9) 78-79

A múlt heti, Olympiakosz elleni egészen elképesztő körülmények között megnyert meccse után egy másik közvetlen riválisa, a Valencia otthonában is az utolsó másodpercben szerezte meg nem mindennapi körülmények között a győzelmet a Zalgiris. Még a forgatókönyv is teljesen hasonló volt a múltkorihoz, hiszen itt is úgy tűnt, hogy a litvánok kezéből kicsúszik a mérkőzés, hiszen a szinte végig hátrányban játszó Valencia alaposan összekapta magát a hajrára és egy 8-0-s rohammal fordítani tudott 3 másodperccel a vége előtt. Ezzel azonban még korántsem volt vége, ennyi idő éppen elég volt a vendégeknek egy utolsó dobáshoz. A labda „természetesen” Marius Grigonis (12/3 pont, 4 gólpassz) kezébe került, aki imádja az ilyen helyzeteket, a játékvezetők pedig úgy gondolták, hogy a kis lépés nem lépés, így Grigonis egy piruett után egy újabb hihetetlen meccsnyerő dobást süllyesztett el, ezúttal a Valencia gyűrűjébe.

A Valencia legjobb dobói: Prepelic 18/12, Labeyrie 17/6, Hermannsson 13
A Zalgiris legjobb dobói: Rubit 17/9, Lauvergne 13, Grigonis 12/3, Jokubaitis 10