Európa-kupa - selejtező visszavágók (Frissítve)

A múlt héten a selejtezők első összecsapásaira került sor az Európa-kupában, akkor különösebb meglepetés nélkül zajlottak le a mérkőzések.
Kedden hat párharcra került sor, a győztesek az Európa-kupa csoportkörébe jutottak, míg a vesztesek a harmadik számú kupában, az EuroChallenge-ben folytathatják.

Az Azovmash, a Szentpétervár, a Cedevita és a Gran Canaria továbbjutása nem okozott nagy meglepetést, a Le Mans viszont igen nehezen lépett túl török ellenfelén. A selejtező legnagyobb meglepetését azonban kétségkívül a Besiktas kiesése jelentette. A Deron Williamset is a soraiban tudó törökök a belga Dexia Mons-Hainaut ellen búcsúztak az Európa-kupától.

A szerdai két mérkőzésen nem történt meglepetés. A Lukoil Academic és az Oostende egyaránt kettős győzelemmel jutott tovább.

altSzpartak Szentpétervár
(RUS) – Etha Engomis (CYP) 83-64 (24-21, 25-15, 21-12, 13-16)

A múlt szerdán lejátszott „odavágón” csaknem meglepetés született, ám a tetemes előnyét elherdáló oroszok végül behúztak a kötelezőt. Az abszolút újonc ciprusi gárda a 15. percig csak 4-5 pontos hátrányban volt, de Jure Zdovc csapata ezúttal biztosra ment. A félidőben 49-36-ra vezettek és ezúttal nem adtak esélyt a nigériai center, Okafor által húzott Ethának. A harmadik játékrészben már húsz pont fölé tudták növelni előnyüket, amivel végleg el is döntötték a továbbjutás sorsát. A ciprusiak még egy utolsó rohammal próbálkoztak, de a parádés napot kifogó Patrick Beverley vezette hazaiak simán harcolták ki a továbbjutást.

Szentpétervár: Beverley (26/6 pont, 5 labdaszerzés), Likhodey (15/9 pont), Halperin (14/3 pont, 7 assziszt), Mavrokefalidis (10 pont, 4 lepattanó).
Etha:
P. Okafor (15 pont), Massamba (12/3 pont, 4 assziszt), Dabkus (11/3 pont).

Továbbjutott: Szpartak Szentpétervár (kettős győzelemmel)

BC Azovmash (UKR) – BK Ventspils (LAT) 79-65 (14-16, 23-16, 25-24, 17-9)

Egy héttel ezelőtt a lettek Jahmar Young utolsó másodperces triplájával győztek minimális különbséggel. Az amerikai vezetésével alaposan ráijesztettek az ukránokra a vendégek. Ugyan kis különbséggel, de a második negyed derekáig tartotta előnyét Gundars Vetra csapata. A 19. percig kellett várniuk a hazai szurkolóknak, hogy 14-12 után újra átvegye a vezetést csapatuk. Ekkor Daniel Ewing triplájával 33-32-re mentek az ukránok.
A folytatásban sokáig nem hagyta magát megtörni a Ventspils, de az első meccsen is jól teljesítő Minard vezérletével tíz fölé hízott a különbség (27. percben 59-45). Mielőtt azonban megnyugodhattak volna, Strelnieks büntetőivel a 33. percben már ismét egál volt az állás (62-62). Innen azonban már nem mutatott kegyelmet az Azovmash: a hátralevő hét percben 17-3-as rohamot produkáltak, ami elegendő volt a továbbjutáshoz.
A lett gárdára egyébként a továbbiakban is érdemes lesz majd figyelnünk, hiszen sikeres paksi EC-selejtező esetén az ASE egyik csoportellenfele lesz.

Azovmash: Minard (24/6 pont, 4 lepattanó), Ewing (18/3 pont, 5 assziszt), Rancik (13 pont, 8 pattanó, Rizvic (9 pont, 10 lepattanó, 2 blokk).
Ventspils:
Bakic (18/9 pont), Young (14/6 pont), Willard (4 pont).

Továbbjutott: BC Azovmash (153-140).

Dexia Mons-Hainaut (BEL) – Besiktas JK (TUR) 74-63 (14-18, 14-17, 25-10, 21-18)

altAz első meccsen kissé nyögvenyelősen győzött 78-70-re Törökországban a Besiktas, ráadásul Deron Williamsnek sem ment igazán a játék. Az amerikai kiválóság a visszavágón is távol volt valós tudásától, az első negyed után egyetlen pont, 4 labdaeladás és egy technikai állt a statisztikájában.
A harmadik negyedig túlélte ezt a török csapat, Dagli tempójával 37-28-ra vezettek a 31. percben, innen azonban elképesztő fordulat vett a meccs. Hat perc alatt 21-2-es rohamot produkált a belga együttes.
A 37. percben 68-49-es előnynél eldőlni látszott a találkozó, ám az addig mezőnykosár nélkül álló Deron Williams ziccerével megkezdte a felzárkózást a Besiktas. A hazaiak a végjátékban több büntetőt is hibáztak, így a törökök megkapták az esélyt. Tíz másodperccel a vége előtt Williams triplát szórt (72-63), de A.J. Slaughter büntetői a helyén voltak. Öt másodperce maradt a Besiktasnak, hogy hosszabbításra mentse a selejtezőt, ám Zoran Erceg triplája kimaradt, így óriási meglepetésre a belga együttes jutott tovább!

Mons: Slaughter (19/6 pont, 4 assziszt), Nivins (18 pont, 9 lepattanó), W. Carter (9/3 pont, 7 lepattanó).
Besiktas:
Kemp (18/6 pont, 5 pattanó), Dagli (13 pont, 6 lepattanó), Erceg (11/6 pont), D. Williams (7/3 pont, 7 assziszt, 6 labdaeladás, 3/13 mezőny).

Továbbjutott: Dexia Mons-Hainaut (144-141)

Cedevita Zagreb
(CRO) – Elan Chalon (FRA) 84-69 (20-16, 18-14, 20-24, 26-15)

A tavalyi Európa-kupa egyik meglepetéscsapata a Cedevita volt. A horvátok számára kemény visszavágó várt hazai pályán, hiszen öt pontos hátrányból indultak.
Car triplájával a 12. percben már ledolgozták hátrányukat a zágrábiak (25-18), de Blake Schilb vezérletével pillanatok alatt feljött a Chalon. A harmadik negyedben fej-fej mellett haladtak a csapatok és úgy tűnt nem hagyja magát a francia együttes. Az első mérkőzésen a záró negyedben tudta elérni a kis különbségű vereséget a Cedevita és ezúttal is az utolsó tíz perc során fordították a maguk javára a meccset. A pontszerzés mellett a társak kiszolgálásában is jeleskedő Draper révén öt perc alatt 15 pontra hízott a Cedevita előnye, amit aztán a lefújásig sikerült is megőrizniük.

Cedevita: Draper (18/6 pont, 10 assziszt, 5 pattanó), Bazdaric (12/3 pont, 7 lepattanó), Smodis (8 pont, 4 lepattanó).
Chalon:
Schilb (21/3 pont, 1/8 tripla, 12/12 büntető), Delaney (10/3 pont, 5 lepattanó).

Továbbjutott: Cedevita Zagreb (157-147)

altLe Mans Sarthe Basket (FRA) – Pinar Karsiyaka (TUR) 80-78 (20-24, 25-22, 16-23, 19-9)

Az első meccsek közül talán a legváltozatosabbat játszotta egymással a két csapat. Az izmiriek borzalmas első és utolsó negyedüknek köszönhetően hét ponttal kaptak ki otthon.
A Le Mans az idegenbeli siker ellenére nem nagyon mehetett biztosra a mérkőzésen. A törökök ezúttal igyekeztek nem beragadni az első negyedben, így előbb kis különbséggel, aztán a második negyed elején Mire Chatman vezérletével 36-26-ra is vezettek. A nagyszünet előtt Koffi két zsákolása kellett ahhoz, hogy egy pontra zárkózzanak a franciák.
A folytatásban azonban tartotta magát a Karsiyaka. Goran Ikonic ziccerével a 28. percben még mindig 63-54-re vezettek. Az ex-paksi Sommerville kosarával az utolsó negyed elején álltak újra továbbjutásra a franciák. A végjáték roppant szorosan alakult, és végül Alex Acker vezetésével, ha nagyon nehezen is, de kettős győzelemmel jutott tovább a Le Mans.

Le Mans: Acker (19/3 pont, 6 lepattanó), Rochestie (15/6 pont, 10 gólpassz), Sommerville (14/6 pont).
Karsiyaka:
Ikonic (21/9 pont), Chatman (17 pont, 9 pattanó, 5 assziszt), Sztanojevics (16 pont, 8 lepattanó).

Továbbjutott: Le Mans (kettős győzelemmel)

CB Gran Canaria (ESP) – Artland Dragons (GER) 92-65 (27-20, 23-21, 24-14, 18-10)

altEgy hete Quakenbrückben meglehetősen alacsony színvonalú meccsen nyert öt ponttal az előzetesen jóval esélyesebbnek tartott Gran Canaria. A spanyolok nyugodtan várhatták a visszavágót, amelyen csak az első negyed egyes periódusaiban tudott borsot törni az orruk alá a német együttes. Bramos triplájával végül már 11 perc után a tízes határt ostromolta a házigazda. Egészen a harmadik negyed derekáig azonban nem tudott tetemesebb előnyre szert tenni a Gran Canaria, ekkor azonban pillanatok alatt eldöntötték a mérkőzést. A záró negyedben Pedro Martinez már bőven nyúlhatott cseréihez, akik meg is háláltak a bizalmat.
Érdekesség volt a találkozón, hogy a németek igen jó százalékkal tüzeltek a mezőnyből (53%), ám nagyon sok volt az eladott labdájuk (17 a 7 ellenében).
Amennyiben a Szolnok továbbjut finn ellenfele ellen az EuroChallenge-ben, akkor az Artlanddal is egy csoportba kerül a magyar bajnok.

Gran Canaria: Rey (14 pont, 6 lepattanó), Haynes (12/3 pont), Nelson (12/6 pont), Palacios (11/3 pont, 5 lepattanó).
Artland: Strasser (11/9 pont), Fenn (10 pont), Holston (7 pont, 5 assziszt, 6 labdaeladás).

Továbbjutott: Gran Canaria (kettős győzelemmel)

A szerdai mérkőzések:

BK Prostejov (CZH) – Lukoil Academic (BUL) 77-87 (16-19, 23-19, 14-32, 24-17)

A Lukoil az első mérkőzésen némi meglepetésre csupán öt ponttal győzött a Prostejov ellen, így joggal reménykedhettek a csehek a visszavágón. A csapatát egy héttel ezelőtt is húzó Lamont Mack révén az első negyedben növelték előnyüket a bolgárok, ám a második játékrészben többször is átvette a vezetést a meccsen a Prostejov, a szlovák Pandula triplájával 39-38-as előnnyel is fordultak a felek.
A nagyszünet után azonban mészárlást rendezett a bolgár kirakatcsapat. A 24. percben Pandula újabb hármasával még 49-47-re vezettek a vendéglátók, ám Todor Sztojkov két büntetője egy 25-6-os (!) bolgár rohanást nyitott meg. Mondanunk sem kell a vendégek ezzel le is zárták a továbbjutás kérdését. Az utolsó negyedre összesítésben már 22 pont volt Jovica Arsic csapatának előnye, ami végül bőven elegendőnek is bizonyult a továbbjutáshoz.

Prostejov: Eitutavicius (14/3 pont), Gadri (11 pont, 5 pattanó), Venta (11 pont, 4 gólpassz).
Lukoil: Owens (17/3 pont), Mack (15/6 pint, 6 lepattanó), Heath (13 pont, 6 pattanó), Stojanovski (11/6 pont).

Továbbjutott: Lukoil Academic (kettős győzelemmel)

altTelenet Oostende (BEL) – Norrköping Dolphins (SWE) 70-67 (22-18, 21-17, 8-19, 19-13)

Ha volt olyan párharc, amelyet az első meccs után eldőltnek lehetett nyilvánítani, akkor ez az volt. Az Oostende legutóbb esélyt sem adott svéd ellenfelének, akkor 88-62-re sikerült nyerniük idegenben. A belgák a visszavágót is komolyan vették, az 5. percben a bosnyák Petrovic hármasával már 15-5-re mentek. A svédek igen lassan ébredtek, és bár Lindqvist és az angol Ayuba révén a második negyed elején még egyenlítettek is, de az első meccsen is jól teljesítő Quentin Serron, az amerikai Booker és Dusan Sakota vezetésével ismét megléptek a hazaiak.
A harmadik játékrészben már kissé félvállról vették a meccset a hazaiak, a svédek pedig minden percét igyekeztek kihasználni ennek. A találkozón igen gyatrán teljesítő amerikai Andrew Mitchell hármasával 30 perc után 54-51-re még vezettek is. Aztán a záró játékrészben Sakotával az élen egy 11-0-ás rohammal helyreállt a világ rendje és végül kettős győzelemmel jutott tovább az Oostende.

Oostende: Booker (14/3 pont, 10 lepattanó), Sakota (11/6 pont), Serron (7 pont, 7 lepattanó).
Norrrköping: Ayuba (18/6 pont, 10 lepattanó), Sakinis (17/9 pont), Lindqvist (9/3 pont, 5 lepattanó).

Továbbjutott: Telenet Oostende (kettős győzelemmel)