Hatalmas meglepetés az Euroliga-rajton

Csütörtökön elrajtolt a férfi Euroliga alapszakasz-csoport köre, méghozzá hét remek mérkőzéssel. Több helyen is szorosabb lett a csata, mint ahogy azt előzetesen vártuk volna, de akkora meglepetést, mint ami Cantuban történt az Union Olimpija győzelmével, valószínűleg még a szlovének sem vártak volna... Nézzük, hogyan alakultak az egyes találkozók!

D-csoport: CSZKA Moszkva (orosz, 1 - 0) - Lietuvos Rytas (litván, 0 - 1) 75 - 73

A nyáron edzőt és picit "profilt" is váltó tavalyi döntős bizony nem hogy nekiesett volna a sorozatba kis kihagyás után visszatérő litvánokat, hanem Seibutis (19 pont, 6 lepattanó, 3 szerzett labda) és Radosevic (10 pont, 5 lepattanó, 2 szerzett labda) főszereplésével magához ragadta a kezdeményezést a Lietuvos. A két középső játékrészben már éledezett a CSZKA, de Ettore Messina együttese minden volt, csak összeszokott és lendületes játékot játszó gárda nem, így a padról 11 ponttal és fontos triplákkal beszálló Nemanja Nedovics vezetésével sokszor jól kapta el a momentumot a Rytas és meccsben tudott maradni. A negyedik negyed második felében meglepetésre volt még spiritusz a vendégekben, másfél perccel a lefújás előtt már 4 ponttal ment a Lietuvos, de ekkor lépett színre az egyik nagy nyári fogás a moszkvaiaknál, az amerikai Sonny Weems, aki előbb egy 2+1-es akcióval hozta vissza övéit, aztán duplájával gyakorlatilag meg is nyerte a derbit övéinek. A baltiaknak Nedovics révén lett volna még sanszuk, de az ifjú szerb ugrógép kihagyta a balos ziccert, majd a legvégén Seibutis sem talált be triplából a dudaszó pillanatában, így egy hatalmas blamát úszott meg a CSZKA Moszkva, melyben az újak közül Zoran Erceg és Vlagyimir Micov azonnal húzóemberek voltak Weemshez hasonlóan.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Weems 14, Hjapa, Krsztics 12-12

A Lietuvos legjobb dobói: Seibutis 19, Katelynas 12, Nedovics 11

C-csoport: Zalgiris Kaunas (litván, 1 - 0) - Cedevita Zagreb (horvát, 0 - 1) 90 - 62

A Zalgirisnél régi-új szelek fújnak, hiszen a két Lavrinovic mellett Rimas Kaukenast is visszahozó, a kispadon Joan Plazával harcba induló kaunasiak tele vannak olyan rutinos kosarasokkal, akik pár év kitérő után kerültek vissza a klubhoz. Ugyan Mantas Kalnietis már nem itt pattogtat és a Klimavicius - Javtokas páros még nem hadra fogható, de a Zalgiris így is nagyon magabiztos győzelemmel rajtolt a borzasztóan megerősített Cedevita ellen. Marko Popovic zsinórban szerzett harmadik triplája után gyakorlatilag már a második negyedben eldőlt a derbi, ekkor ugyanis 17 egységnyi fórra tett szert a Mikael Gelabale és Bracey Wright fémjelezte horvát ezüstérmes, melyben Marques Green például pontot sem szerzett, Marko Tomas pedig sérülés miatt pályára sem léphetett. A Szolnoki Olaj Adria Ligás ellenfele tehát nagy verésbe szaladt bele, a Kaunas pedig nem esett abba a hibába, mint tavaly, tisztában voltak vele Jankunasék, hogy itt most kötelező a győzelem 13 ezer néző előtt.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 20, K. Lavrinovic 17, M. Popovic 15

A Cedevita legjobb dobói: B. Wright 16, Gelabale 15, Ilievszki, Andric 8-8

B-csoport: Elan Chalon (francia, 1 - 0) - Asseco Prokom (lengyel, 0 - 1) 81 - 74

A francia bajnoknál a legújabb érkező, a Marcus Denmon sérülése miatt szerződtetett Brion Rush egy 17 pontos performansszal nyitotta az idényt, s mivel mellette a meglepően jó és ponterős Tchicamboud (16 pont, 9 gólpassz) és az 5-ből 4 triplát beszóró Ilian Evtimov is legjobbját adta, így a Chalon két legnagyobb ászának, Blake Schilbnek (13 pont, 5 lepattanó, 4 gólpassz, 4 szerzett labda) és Shelden Williamsnek (8 pont, 9 lepattanó, 2 szerzett labda) nem kellett extrát játszania. A Prokom jól tartotta magát egészen a harmadik negyed közepéig, ám onnantól elkezdett nyílni az olló és a Lukasz Koszarek (14 pont, 7 lepattanó, 4 gólpassz), Mateusz Ponitka (13 pont) a negyedik etap elejére már 14 egységnyi hátrányba kerültek, így a végén hiába volt a nagy hajrá, igazán közel már nem került Kestutis Kemzura legénysége a győztes meccsel bemutatkozó franciákhoz.

A Chalon legjobb dobói: Evtimov, Rush 17-17, Tchicamboud 16

A Prokom legjobb dobói: Koszarek 14, Ponitka 13, Robinson 12

A mérkőzés videós összefoglalója erre a linkre kattintva tekinthető meg!

B-csoport: Unicaja Malaga (spanyol, 0 - 1) - Maccabi Tel-Aviv (izraeli, 1 - 0) 80 - 85

Rangadóval és egyben meglepetéssel kezdődött az alapszakasz Malagában, ahol a második negyedben félelmetes dobóformájának köszönhetően már 18 pontos előnybe is kerülő Maccabi ki tudta használni, hogy a teljesen új csapatot építő Unicaja játékosai még nagyon nem érzik egymást (5 gólpassz csapatszinten!) és a nagyreményű magasembersor teljesen besült (Vazquez 0 pont, Zoric 1 pont, Perovics 2 pont, Lima 2 pont, Gist 6 pont). Eközben az izraeliek legnagyobb igazolása, Ricky Hickman 16 pontjával vitte hátán csapatát, igaz, a hazaiaknál is akadt kiemelkedő teljesítmény, ugyanis Earl Calloway élete meccsét játszotta (25 pont, 11-ből 9 mezőnyből, 7-ből 5 tripla, 2-ből 2 büntető), Krunoslav Simon is jól mutatkozott be a maga 19 egységével és Urtasun is csak összehozott 15 pontot, de csapatják és a benti emberek segítsége nélkül nem járhatott sikerrel a Malaga. A vendégeknél Eliyahu és Logan is ott folytatta, ahol bő egy éve (tehát nem tavaly, a gyengébb szezonjaikban) abbahagyták, de még a 11 pontot szóró Pninit is előhúzta a pakliból David Blatt mester, aki nagyon szépen összerakta csapata támadását már az idénynyitóra, a 16 - 5-ös gólpasszokban aratott győzelmet pedig nem lehetett überelni a másik oldalról, nagyon nagy győzelmet aratott tehát a Maccabi, az Unicaja pedig rögtön lépéshátrányba került.

A Malaga legjobb dobói: Calloway 25, Simon 19, Urtasun 15

A Maccabi legjobb dobói: Hickman 16, Eliyahu 15, Logan 14

C-csoport: Olimpiakosz (görög, 1 - 0) - Caja Laboral (spanyol, 0 - 1) 85 - 81

A történelem ismétli önmagát, ugyanis ez a két gárda tavaly is egy csoportban szerepelt az alapszakasz-csoportkörben, ráadásul a Caja Laboral akkori kiesésében nagy szerepet játszott az a találkozó, melyet ugyanúgy az Olimpiakosz csarnokában rendeztek meg. A nyáron Teletovicot és Prigionit is elvesztő, ezen a találkozón Milko Bjelica és Tibor Pleiss személyében két fontos magasemberüket nélkülöző baszkok nem akartak semmit sem a véletlenre bízni, 20 - 28-nál már úgy is festett, hogy nyeregben vannak, ám akkor Printezisz és Szpanulisz vezetésével megrázta magát a címvédő és egy 16 - 1-es rohanással megfordította a derbit, sőt, a harmadik negyedben már kétszámjegyű hátrányból kellett elkezdenie visszakapaszkodnia a vendégeknek, akiknél egyébként az a Maciej Lampe szórt 14 pontot ebben a periódusban, akiről mindenki azt mondta a feldobás előtt, hogy biztosan nem játszik. Bár még szorosabbá tudta tenni a meccset a végjátékban az Ivanovics-legénység, ám végül a Perperoglu - Szpanulisz - Printezisz trió vezette Olimpiakosz győzelemmel debütált az idei kiírásban is.

Az Olimpiakosz legjobb dobói: Printezisz 17, Szpanulisz 16, Perperoglu 14

A Caja Laboral legjobb dobói: Lampe 18, Oleson 13, N. Bjelica, San Emeterio, Nocioni 11-11

A-csoport: Fenerbahce Ülker (török, 1 - 0) - Himki Moszkva (orosz, 0 - 1) 92 - 80

A nagyon látványos és pontgazdag első negyed egy KC Rivers-féle nagyon távoli triplának köszönhetően egállal zárult, ám a végül 20 ponttal záró Emir Preldzic és társai sebességet váltottak a második etapban, s az akkor kiharcolt 10 egységnyi török fór ki is tartott a lefújásig. Az oroszoknál tarthatatlan volt a 17 pontja mellé 6 lepattanót leszedő és 8 gólpasszt kiosztó Zoran Planinic, de a palánk alatt túlzottan is érződött Paul Davis hiánya, így hiába, hogy David Andersen élete betlijét követte el (2 pont, 1 lepattanó), Bo McCalebb (17 pont, 4 gólpassz) győztes meccsen debütálhatott az új sztárcsapatban, így elsőre úgy fest, hogy Simone Pianigiani mesternek egységet sikerült teremtenie az új ászok és a már régi motoros török Fener-játékosok közt. Mike Batiste egyébként 7 ponttal és 5 lepattanóval mutatkozott be, míg az előszezonban fantasztikusan játszó Romain Sato 12 pontig és 4 lepattanóig jutott első Euroliga-mérkőzésén, amit az Ülker színeiben teljesített.

A Fenerbahce legjobb dobói: Preldzic 20, McCalebb 17, Onan 15

A Himki legjobb dobói: Planinic 17, Rivers 14, Zsukanyenko 12

A-csoport: Cantu (olasz, 0 - 1) - Union Olimpija (szlovén, 1 - 0) 71 - 84

Még mindig nem hiszünk a szemünknek, de a teljesen esélytelennek várt, papíron az egész mezőnyből alaposan kilógó szlovén ezüstérmes éppen annak a csapatnak az otthonában tudott diadalmaskodni, ahol a legnagyobb sztárcsapatok is elképesztően ritkán tudnak idegenbeli győzelmet aratni. A csoda viszont megtörtént, és ahogy az ábra is mutatja, nem 1-2 ponttal, "véletlenül" nyert az Olimpija, hanem a meccs jó részét uralva és a végjátékban a triplaparádénak köszönhetően dominálva gyűjtötte be a W-betűt Desióban, ahol a Cantu pár héttel korábban a selejtezőtorna rendezőjeként vívta ki a főtáblás részvételt. A visszatérőben lévő Scsekics még nem sokat tudott hozzátenni hazai oldalon (3 pont, 1 lepattanó), de gyakorlatilag a 16 pontos, 6 lepattanós Pietro Aradorin és a 13-at szóró Markoshvilin kívül talán csak a 10 pontos, 6 lepattanós Jeff Brooks produkciója nem tekinthető terített betlinek az olaszoknál, így semmit sem ért, hogy a Trinchieri-legénység vigyázott a labdára (8 eladott összesen csapatszinten), Aron Baynes (16 pont, 12 lepattanó) bent, Page, Blazic, Salin és Prepelic pedig a periméteren szedte szét a Cantut. A ljubljanaiak 10 év(!) után nyitottak idegenbeli győzelemmel az Euroligában és ezzel a győzelmükkel borzasztó nehéz helyzetbe sodorták az olasz alakulatot már az első fordulóban...

A Cantu legjobb dobói: Aradori 16, Markoishvili 13, Brooks 10

Az Olimpija legjobb dobói: Page 17, Baynes 16, Salin 15