Európai körkép (ápr. 8-9.) - Már nem hibátlan az Ulm sem

Szezonbeli 27. meccsén vereséget szenvedett az Ulm, így már Németországban sincs hibátlan csapat - a Bayern intézte el őket. Olaszországban a Milano nagy rangadót nyert, Spanyolországban a Real Hangáékat verte, Franciaországban a Monaco megállíthatatlan, Görögországban pedig a két nagynak továbbra sem kell megizzadnia a bajnokikon. A spanyol, a francia, a német, a görög, a török és az olasz első osztály mellett a VTB Liga és az Adria Liga elmúlt egy hétben történt eseményeire térünk ki.

Spanyol bajnokság

Arról írtunk már külön, hogy a Real Madrid szoros meccs, az utolsó percben verte meg Hanga Ádám csapatát, a Baskoniát (86-82). A Top3 másik két tagja közül a Valencia a páratlan negyedeket megnyomva győzött a ligautolsó Manresa otthonában (73-94), a Tenerife viszont a nyolcadik pozícióba kapaszkodó Andorra otthonában kikapott, miután az első negyedet 9 ponttal nyerte, a következő kettőt 9-9 ponttal elbukta, a végén pedig hiába hajrázott (85-82). A Barcelona egy borzasztóan szoros mérkőzésen verte a Stefan Jelovac (25 pont, 30 VAL) vezette, edzőt váltó, utolsó előtti helyezett Zaragozát (91-88).

A gránátvörös-kékek ezzel a negyedikek, mivel a Baskonia mellett kikapott a Gran Canaria is, meglepetésre elég sima zakót kaptak a Joventut vendégeként. A Malaga nem hibázott, az utolsó negyedben lelépte a Rio Natura Monbus Obradoirót (70-78) - bár ezzel a győzelemmel is maradtak hetedikek. Az Andorrának nagyon kellett a 8. helyen a siker, mivel a mögöttük álló Bilbao hozta a közelezőt a Real Betis otthonában, már a félidőben 24 ponttal vezettek a vendégek (73-85) - DeAndre Kane ezúttal nem volt túl hatékony a vesztesnél (5 pont, 1/6 mezőny, 3/6 büntető, 7 pattanó, 7 eladott labda -1 VAL), Sztrahinja Milosevics viszont 16 pontot szórt (12 VAL). Az Estudiantes pedig a második félidőben lemosta a pályáról a Murciát (109-84) Edwin Jackson vezetésével (22 pont, 28 VAL).

Olasz bajnokság

Rangadót játszottak az olasz bajnokságban, hiszen összecsapott az első és a második - a Milano az első negyedben összeszedett hátrányát folyamatosan dolgozta le és változtatta vezetéssé, végül nagyobb izgalmak nélkül győzték le a Veneziát (88-80) Milan Macvan vezetésével (20 pont, 6 pattanó, 25 VAL). Az Avellino egy meccsre visszajött így a velenceiekre, miután egy változatos meccsen verték a Cantút (92-86) - Joe Ragland (33 pont, 34 VAL) vezetésével 16 ponttal nyerték az első negyedet, de 13-mal elbukták a másodikat, aztán a második félidőben kihúzták ezzel a nem túl nagy fórral. Volt még egy komoly rangadó, amit a Sassari Trentóban tudott megnyerni az utolsó negyedének köszönhetően (57-66) - Aaron Craft a hazaiaknál gyenge volt ezúttal (7 pont, 5 pattanó, 3 gólpassz, 3 VAL). A két előbb említett gárda mellett a Reggio Emilia is 15-11-gyel áll a 4-6. helyeken, miután összességében simán hozták a Varese elleni meccset, hiába engedtek ki a végére (73-68).

A Capo már csak hetedik, miután a Pistoia otthonában is vereséget szenvedtek - a győztesnél ezúttal Ronnie Moore gyengébb volt, mint az elmúlt hetekben (9 pont, 5 pattanó, 4 gólpassz, de csak 4 VAL). A Pistoia ezzel a győzelemmel nyolcadik, mert a Brindisi kikapott az utolsó helyezett Pesarótól hosszabbítás után (93-94) - a végén 4 perc alatt adtak le 10 pontos fórt, de a ráadás utolsó momentumaiban az egyébként 29 pontig jutó Amath M'Baye mindkét büntetőjét elhibázta, azzal kaptak ki végül. A győztesnél Jarrod Jones újabb dupla-duplát jegyzett (16 pont, 12 pattanó, 23 VAL), és ezúttal volt társa is, a forduló MVP-jének választott Rotnel Clarke (33 pont, 43 VAL). A Brindisivel azonos mérleggel áll a Brescia, amely Cremonában győzött Luca Vitali (12 pont, 9 gólpassz, 6 pattanó, 32 VAL) vezetésével - ezzel egyébként megint a Cremona az utolsó a Pesaro mögött. A Caserta pedig hiába adta le első negyedben megszerzett 10 pontos fórját, 9 pontos hátrányból fordított egy 29-13-as felvonással az utolsó 10 percben a Torino ellen (83-76).

Franciaország

Duplafordulót rendeztek az utóbbi egy hétben a franciáknál, péntektől vasárnapig lejátszották a hétvégi kört, majd jött mindenkinek még 1-1 mérkőzés a hétfő-keddi játéknapon.

A listavezető Monaco nem botlott, és bár az ASVEL-t (92-88) és az Orleans-t (78-74) is csak 4-4 ponttal verték, egyik találkozón sem forgott igazán veszélyben a sikerük - az Orleans-nál Marcellus Sommerville 9 ponttal (4 pattanó, 10 VAL) zárt. Mögöttük a Chalon volt az, amely hibátlanul hozta le ezt a szakaszt, ők 100 pont fölött szórtak a Chalons-Reimsnek (104-86) és a Nancynak (74-106) is - John Roberson mindkét meccsen meghatározó volt, először 25 VAL-ig jutott (18 pont, 8 gólpassz), aztán 27 VAL-t szedett össze, majdnem tripla-duplát csinált (20 pont, 10 gólpassz, 7 pattanó). A harmadik Pau-Lacq-Ortheznek már voltak problémái - előbb kikaptak a bombaformába lendülő Le Porteltől (67-75) úgy, hogy esélyük nem volt egy szorosabb meccsre sem, majd hosszabbítás után nyertek csak az Antibes otthonában (92-93). Ugyanígy 1-1-et hozott a két találkozón a Nanterre is, amely előbb a Dijon ellen tükörsimán győzött (71-55), a Cholet-től viszont botrányos teljesítménnyel kaptak ki (84-55).

A Nanterre-rel megegyező mérleggel így már a 4-5. helyen áll a Strasbourg, amely a szezon eleji bizonytalankodás után kezdi felvenni a ritmust - a Paris-Levalloist (82-67) és a Dijont  (67-81) is magabiztosan intézték el. A Paris-Levallois így is hatodik továbbra is, miután a Gravelines-t azért a hét elején rendezett fordulóban végig vezetve, főleg a negyedik negyedben lelépték (98-79). A Dunkerque így maradt is mögöttük hetedik helyen, két meccsel lemaradva, hiába verték a múlt hét végén a Le Mans-t (75-72) - a vesztesnél Ryan Pearson nem kezdett, de nem volt rossz (8 pont, 3-3 pattanó és gólpassz, 9 VAL). A Gravelines mögött a 8. helyen a tavaly még a másodosztályban szereplő Le Portel áll, amely a Pau-Lacq-Orthez legyőzése mellett megsemmisítette közvetlen riválisát, az ASVEL-t (82-58), ezzel meg is előzték őket a tabellán. A Limoges két győzelemmel visszajött a PO-ért folytatott küzdelembe, ők a Nancyt könnyedén (95-74), a Chalons-Reimst viszont az utolsó pillanatban, Klemen Prepelic duplájával verték (82-84).

A Le Mans a Gravelines után a Hyeres-Toulontól is kikapott (64-80), ők gyakorlatilag szabadesésben "zuhannak" lefelé a tabellán - Ryan Pearson majdnem ugyanazt hozta, mint a Gravelines ellen (8 pont, 4 pattanó, 3 gólpassz, 9 VAL). Az Antibes a Pau-Lacq-Orthez elleni hosszabbításos vereség előtt a Hyeres-Toulont azért magabiztosan győzte le idegenben is (61-75) - igaz, az utolsó negyed előtt még 3 pontos hátrányban voltak. Az Orleans pedig a múlt héten az utolsó negyedben fordított a Cholet ellen (90-84), viszont még így is utolsó előttiek az Antibes-bal holtversenyben 8-19-es mérleggel - Marcellus Sommerville volt a győztes legjobbja (19 pont, 5 pattanó, 19 VAL).

Eredmények az alapszakasz 27. fordulójából

Antibes Sharks (8-19) - Élan Béarnais Pau-Lacq-Orthez (19-8)  92-93 hosszabbítás után

Németország

A németeknél két rangadót is rendeztek, és az Ulm elszenvedte első vereségét ebben az idényben a bajnoki küzdelmek alatt - a Bayern München a harmadik negyed legvégét és a negyedik felvonást megnyomva győzött idegenben (68-83). A vesztesnél Braydon Hobbs nem volt rossz (8 pont, 6 gólpassz, 10 VAL). A második Bamberg ennél könnyedébben győzött, már rögtön az első negyedben lelépte a Bayreuth-ot (83-65). Az ötödik helyezett ALBA Berlinnek Malcolm Miller (21 pont, 28 VAL) vezetésével nem okozott gondot a Tübingen elleni kötelező behúzása (89-72). A hatodik Bonn pedig az első negyedet ugyan 7 ponttal elveszítette a Jena ellen, de a következő 10 percet 16 egységgel nyerte, és bár a harmadik játékrész közepén egyszer volt még egál az állás, végül ők sem botlottak (72-61) - Filip Barovics 11 perc alatt pont nélkül maradt (3 pattanó, 4 eladott labda, -1 VAL).

Az Oldenburg és a Ludwigsburg elég furcsa találkozót játszottak egymással - az első negyedet a hazaiak nyerték 8 ponttal, a másodikat elvesztették 17-tel, de a harmadik megint az övék volt 7 egységgel, az utolsó 10 percet pedig 18-4-re hozták, így győztek végül (75-63). A Giessen ott is van a Ludwigsburg nyakán a 8-9. helyeken, miután egy pocsék, 15 ponttal elbukott első negyed után az utolsó játékrészben 17 ponttal voltak jobbak a Würzburgnál, így nyertek végül összesen 3 ponttal (77-74). A Bremerhaven a páros negyedeket megnyomva diadalmaskodott a Braunschweig ellenében (89-80), hiába nyújtott pazar teljesítményt a vendégeknél Dyshawn Pierre (25 pont, 11 pattanó, 8 gólpassz, 39 VAL). A Frankfurt pedig csak óriási nehézségek árán tudott győzni az utolsó helyezett Rasta Vechta otthonában (63-65) úgy, hogy a találkozó döntő hányadában csak futottak az eredmény után.

A franciákhoz hasonlóan náluk is duplaforduló van egyébként a héten, de a második ma kezdődik.

Törökország, Adria Liga, VTB Liga

Mint mindig, most is külön beszámoltunk ezekről a bajnokságokról. A török legutóbbi fordulójáról ezen a linken, a VTB Liga elmúlt heti eseményeiről ezen a linken, az Adria Liga döntőjének első két mérkőzéséről pedig ezen a linken és ezen a linken olvashattok bővebben.

Görögország

A két nagy simán hozta megint a kötelezőt - az Olympiakosz a Promitheasz otthonában győzött könnyedén (53-72), a Panathinaikosz pedig a Rethymnót verte még simábban, szintén idegenben (74-101), hiába szerzett 11 pontot (9 VAL) az ex-körmendi Walter Lemon Jr. Az AEK Athén ennél sokkal jobban megszenvedett a Kolosszosz ellen, pedig otthon játszottak - a végén azért végig a fővárosiak kezében volt az előny, hiába jöttek vissza a vendégek egy pontra (82-81). A PAOK a 20-7-es első negyede után nagyobb izgalmak nélkül verte a Koroivoszt (75-66), amivel fel is jött a negyedik helyre, mert az Arisz Will Cummingsot (25 pont, 9 pattanó, 6 gólpassz, 30 VAL) leszámítva pocsékul játszott a Lavrio ellen - úgy kaptak ki, hogy nem is nagyon voltak lövőtávolságon belül a végén (75-70).

Az alsóbb régiókban a Kymisz hullámzó mérkőzésen győzte le az Apollon Patraszt úgy, hogy azért lényegében végig ők álltak jobban (76-70) - a győztesnél Martin Pahlmblad a szokásoknak megfelelően kezdő volt (32 perc, 2 pont, 4 VAL), a túloldalon Edin Bavcic is a kezdőcsapatban kapott helyet, de nem sok eredménnyel (2 pont, -7 VAL). A Trikalla pedig az első félidőben nőtt igazán a Doxa Lefkadasz fölé, így hiába jöttek vissza a vendégek a végén (74-68) - a hazaiaknál Mike Caffey ezúttal csak 5 percet kapott (2 pont, 4 VAL), Oleksandr Lypovyy azonban kezdett, mint mindig, és nem kis szerepe volt ebben a győzelemben (9 pont, 5 gólpassz, 6 szerzett labda, 16 VAL).

Itt is duplaforduló van a héten, de náluk is most játsszák majd le a hétközi meccseket, nem úgy, mint a franciáknál.