Németország: Beko BBL 1. forduló

Hétfőn és kedden lebonyolították a Beko Basketball Bundesliga első hét mérkőzését. A legnagyobb izgalommal várt találkozót Bonn-ban játszották, ahol a Bayern München óriási csatában hosszabítás után maradt alul a Telekom Basket Bonn-nal szemben. A liga másik ujonca a Würzburg győzelemmel kezdett a Trier ellen. A bajnok Bamberg simán behúzta a kötelező győzelmét a Göttingennel szemben. Ugyanígy tett a Ludwigsburg és a Braunschweig is a Giessen ill. A Hagen ellen. A Frankfurt viszont meglepetésre méretes verést kapot az Oldenburgtól hazai pályán.

Telekom Basket Bonn FC Bayern München 80:76 (24:16 13:22 16:19 19:15 8:4)

Telekom Basket Bonn: Serapinas Ensminger Veikalas Jordan Gaffney

FC Bayern München: Hamman 1 Nadjfeji 25 Foster 14 Greene - Boumtje Boumtje 0 ill. Wallace 6 Schwethelm 12 Hall 6 Hansbrough 10 Jagla 2

Teltház, 6000 néző várta az ujonc bajor gárdát a Bonn-i csarnokban, a liga nyitómékőzésén. A meccs nem indult jól müncheni szempontból. A bonniak litván külön jtménye, Serapinas és Veikalas a lepattanókiraly Ensmingerrel kiegészülve gyakorlatilag állva hagyta a Bayernt. 3 perccel az első negyed vége előtt már 20:6-ot mutatott az eredménzjelző. Ekkor Foster egy hármassal ébresztőt fújt és a bajorok Hansbrough illetve a dobógép Schwethelm vezéletével megkezdték a felzárkózást. A negyed végéig hat pontot faragtak a hátrányukból . A másodi knegyed ott folytatódott, ahol az első abbamaradt. A hazaiak két percig képtelenek voltak betalálni jgy Schwethelm harmadik hármasa a harmadik percben már az egyenljtést jelentette. Ezután elsősorban Nadjfeji jó játékénak köszönhetően pár ponttal meglépett a München, de a félidő végére ensinger lepattanói és Jordan pontjai egy pontra hozták fel a hazai csapatot. A szünet után állandosítani tudta 3-5 pontos vezetését a Bayern. Egyszer nyolc ponttal is vezettek, de a nagyed végére ismét csak négy pont lett a különbség. Az utolsó játékrész elején sem változott sokat a jaték képe. Felváltva estek a kosarak, egészen a negyedik percig, amikor is a Bonn-i Mangold hármasa meghozta a fordulatot. Ezután a hazaiak horvát játékosa Buljan is betalált a körön kívülről, így pillanatok alatt két ponttal átvette a vezetést a Bonn. Majd Jordan kosara után már négy pontra nőtt a hazaiak előnye. Ezután már nem tudta átvenni a vezetést a Bayern, minden kosarukra volt válasza a hazai csapatnak. Az utolsó perc óriási izgalmakat hozott. 70-67-nél a mezőny legjobbja müncheni Nadjfeji egy 2+1-es akcióval egyenlített. Válaszul Ensminger dobott egy duplát majd hét másodperccel a vége előtt ujra Nadjfeji egalizálta az állást. Az utolsó másodpercben még Veikalas triplakiséletét blokkolták a vendékek, így jöhetett a hosszabbítás. A ráadásban Hall és Foster kosaraival gyorsan négy pontos előnyre tettek szert a vendégek, de ezzel be is fejeződött számukra mérkőzés. Veikalas és Gaffnez négy-négy pontjával végül is megszerezte a győzelmet a Bonn-i csapatnak.

BC Bayreuth – ratiopharm Ulm 71:82 (19:23 14:19 18:20 20:20)

BC Bayreuth: Smith 9 Hamilton 18 Hunter 9 Ibekewe 12 Jeanty 11 ill. Wyrick 5 Shtein 4 Schmitz Stokes 1

ratiofarm Ulm:  Swann 27 Günther 13 Esterkamp 24 Watts 6 Bryant 5 ill. Mason-Griffin 4 Betz 2 Wenzl 1 Nankivil -

Az első negyedben fej-fej mellett haladtak a csapatok. A legnagyobb különbség (4 pont) az utolsó másodpercben alakult ki az ulmi csapat javára. A második negyedben szépen csendesen megduplázták a különbséget a vendégek, így kilenc pontos vendégvezetéssel vonulhattak pihenőre a csapatok. A harmadik negyedet szintén az Ulm kezdte jobban és Esterkamp valamint Swann pontjaival gyorsan 16 pontosra hizlalták az előnyt. Bayreuth-i időkérés következett, ami után magára talált a hazai csapatt és egy 4 és fél perces 16:0-ás rohammal kiegyenlítette a meccset. Ekkor azoban újra megvillant Swann és egy triplával tett pontott a hazai menetelés végére. Ey megofgta egy kicsit a hazaiakat, akik ezután a negyed végéig már csak 2 pontra voltak képesek a vendégek tíz pontjával szemben. Itt tulajdonképpen el is dőlt a mérkőzés. A negyedik negyedben már végig magabiztosan tartotta 10-15 pontos előnyét az ulm.

EnBW Ludwigsburg – LTi Giessen 46ers 73:56 (16:21 17:12 22:11 18:12)

EnBW Ludwigsburg:  Green 16 Harris - Zavackas 10 Harris 10 Bowler 6 ill. McCray 2 Koch 3 Lischka 10 Looby 3 Dorris 13

LTi Giessen 46ers:  Ovcina 21 Pilcevic 3 Jeffers 12 Archibong 3 Bernard 10 ill. Stewart 0 Perl 0  Zazai 0 Djurasovic 2 Oehle 4 Nikagbatse 1

A mérkőzést a vendégek kezdték jobban. A hatodik percben már kilenc ponttal is vezettek. Ekkor Harris es Green vezérletével felzárkózásba kezdtek a hazaiak és egy 8:0-és rohamot produkálva egy pontra megközelítették ellenfelüket. A negyed végén azonban Ovcina két duplájával ismét 5 pontosra növelte a vendégelőnyt. A második negyedben aztán lassan de biztosan elkezdte felőrölni ellenfelét a Ludwigsburg. A félidő végére kiegyenlítettek, majd a harmadik negyedben már tíz pontos vezetést szereztek. Innen pedig már nem volt visszaút a vendégek számára.

New Yorker Phantoms Braunschweig – Phoenix Hagen 103:74 (28:21 19:17 24:19 32:17)

New Yorker Phantoms Braunschweig:  Kulawick 5 Mittmann 10 Visser 16 Dennis 16 McElroy ill. 6 Williams 16 Schneiders 3 Greer 10 Theis 3 Melzer 18

Phoenix Hagen:  Brooks 9 Jonusas 9 Blackwood 12 Carter 26 Kruel 1 ill. Rockmann 0 Wilkins 0 Spohr 0 Hasquet 11 Seward 6

Gyakorlatilag egy pillanatig sem forgott veszélyben a tavalyi kupadöntős Braunschweig győzelme. Öt perc alatt tíz pont köruli vezetést szereztek, amit az első félidő végéig tartottak. Ezután egy fokozatal feljebb kapcsoltak és a harmadik negyedet már 15 pontos vezetéssel zárták. Az utolsó felvonásban aztán elvégezték a hentesmunkát és egy sima 29 pontos hazai győzelemmel kezdték a szezont.

FARPORT Skyliners – EWE Basket Oldenburg 53:72 (14:18 16:20 13:23 10:11)

FARPORT Skyliners:  Herber 5 Gray 15 Nolte 0 Robertson 8 Leuer 7 ill. Franke 0 McKinney 10 Barthel, Danilo 8 Ohlbrecht 0

EWE Basket Oldenburg:  Chubb 8 Paulding 9 Burrell 17 Hasbrouck 11 Bahiense de Mello 5 ill. Majstorovic 2 Smeulders 5 Sehovic 0

Talán a forduló legnagyobb meglepetése az Frankfurt sima hazai veresége. Nem a vereség ténye, hiszen a két évvel ezelőtti bajnok Oldenburgtól nem szégyen kikapni, hanem a közel 20 pontos különbség. A meccs a harmadik negyedben dőlt el véglegesen, amikor a Frankfurt csak 13 pontra volt képes szemben az Oldenburg 23 pontjával. Az első két negyedben az Oldenburg szépen fokozatosan tornáyta fel előnyét tíz pont korülire, de ekkor még nyílt volt a mérkőzés. Majd jött az ominózus 3. negyed, amikor beindult az Oldenburgi nehéztüzérség és 3 és fél perc alatt háromszor is betaláltak a triplavonal mögül. Ebből a megrendítő ütésből mar nem tudott felállni a Frankfurt. A negyedik negyed már tulajdonképpen csak formalitás volt.

s.Oliver Basket TBB Trier 74:67 (20:17 21:15 12:13 21:22)

s.Oliver Basket:  Little 12 Jacobson 7 Boone 8 Kramer 3 Elliott 15 ill. Brown 2 Harris 18 King 4 Kleber 0 Henneberger 3 Tomaszek 2

TBB Trier:  Linhart 1 Joyce 5 Dokcin 9 Gallup 17 Zirbes 23 ill. Saibou 0 Faßler 7 Seiferth, Andreas 0 Picard 2 Bynum 3

A liga másik újoncának jobban sikerült a bemutatkozás. Szoros mérkőzésen bár de sikerült nyerniük a Trier ellen. A mérkőzés végig kieegyensúlyozott volt. Az első negyedben felváltva vezettek a csapatok és senkinek sem sikerült négy pontnál nagyobb előnyre szert tenni. A negyed 3 pontos Würzburg-i vezetéssel zárult. A második negyed első pontjait még a Trier szerezte büntetőkből Linhart révén, de utána gyakorlatilag 5 percig gólképtelen volt a vendégcsapat. A hazaiak kihasználták a lehetőséget és Harris két harompontosával, valamint Jakobsen dupláival megnyugtató előnyre tettek szert. A negyed felénél már 15 ponttal is vezettek. Ekkor megrázta magát a Trier és Gallup vezérletével 9 pontra zárkóztak fel a félidőig. A harmadik negyedben sikerült tartania 8-10 pontos előnyét az újoncnak. A negyedik játékrészb első kosarát még ők szerezték és már 11 ponttal vezettek, utána azonban közel négy percig nem sikerült betalálniuk, így a Trier 5 pontra feljött. A hátralévő időben a meccs iygalmasan alakult. A Trier minden megprobált, de három pontnál nem sikerült közelebb kerüliük, igy Novitzki szülővárosának a csapata sikeresen vette az első akadályt a legjobbak között.

Brose Basket – BG Göttingen 107:63 (31:14 27:16 24:20 25:13)

Brose Basket:  Roberts 7 Jacobsen 15 Tucker 16 Gavel 9 Slaughter 11 ill. Suput 1 Tadda 10 Jenkins 13 Schmidt 0 Neumann 13 Pleiß 12 Monse 0

BG Göttingen:  Grimaldi 0 Dale 9 Horne 5 Noch 13 Sykes 13 ill. Slater 2 Ahelegbe 14 Weber 2 Saunders 5 Adamczak 0 Mafra, Roberto 0

A járéknap utolsó mérkőzése igazi mészárlást hozott. A mérkőzésre sok szót nem is érdemes vesztegetni. A bajnoki címvédő és Bajnokok kupája győztes Babmberg, gyakorlatilag egy negyed alatt térdrekényszerítette a semmilyen értékelhető ellenállást nem tanusító Göttingent. A második negyedben aztán még rátettek 11 pontot az addigi 17 pontos vezetésre, így a félidőben már 28 ponttal tartott előrébb a Bamberg-i csapat. A második félidő már csak formalitás volt, de még így is sikerult egy ujabb 16 pontot ráverni a vendégekre. A vége 44 pontos Bamberg győzelem.