Spanyol bajnokság - 5. forduló

Nincs már veretlen, se nyeretlen csapat a spanyol pontvadászatban. Míg a Malaga Valenciában botlott először a szezonban, addig Lóránt Péter együttese, a Lagun Aro megszerezte első győzelmét a bajnokságban, méghozzá idegenben, a Zaragoza otthonában. Másik honfitársunknak nem hozott sikert a hétvége, a Manresa a Cajasol pályáján szenvedett vereséget, de 3-2-s mérlegükkel még így is az élbolyhoz közel tudtak maradni Hangáék. Szenvedett a Real, hengerelt a Bilbao, nézzük mi történt még a hétvégi fordulóban!

CAI Zaragoza - Lagun Aro 77 - 86

Az első negyed eléggé zaklatott játékot hozott. Gyors kosárváltások után a vendégek ragadták magukhoz a kezdeményezést legjobbjuk, Andy Panko, valamint Andrew Betts segítségével és végig vezetve hozták a negyedet (16-18). Két-három percet leszámítva nagyon sok hiba jellemezte ezt a játékrészt, eladott labdák és sok-sok kihagyott dobás, mindkét oldalon. A második felvonás elején szintén nem sok kosár esett, így hiába a Lagun Aro majdnem 5 perces rövidzárlata (ezen idő alatt mindössze egyetlen pontot tudtak dobni), a hazaiak nem tudták teljesen két vállra fektetni őket. Persze ez nem Bracey Wrighton múlott, aki ezen idő alatt 7, később pedig még 4 pontot dobott, csak ebben a negyedben, vezetésével pedig csapata 8 pontra tudott elhúzni (27-19). Felébredtek a vendégek és végre elkezdtek kosarazni, ám a különbség nem nagyon csökkent, 6-8 pont között ingadozott attól függően, hogy éppen ki támadt. Két perccel a vége előtt fordult a kocka. Előbb egy Toppert tripla jelentette az addigi legnagyobb különbséget (36-25), majd egy percen belül visszajött a Lagun Aro. Neto két büntetőjét Panko fejelte meg kétszer három ponttal (egy 2+1 és egy tripla) és azonnal három pontos különbség lett csak a két együttes között. 55 másodperccel a vége előtt időt kértek a hazaiak és ez meg is hozta eredményét, Stefansson 2+1-ére és Cabezas hármasára csupán egy Betts dupla érkezett a túloldalról, így hét pontos fórral mehettek nagy szünetre a Zaragoza játékosai (42-35).

Fordulás után Wright, Archibald és Van Rossom kosaraival kialakult a legnagyobb differencia is (49-37), ám itt valami elszakadt a hazai oldalon, a vendégeknél pedig végre volt segítsége Pankonak, a pályán lévő Neto-Vidal-Betts-Panko-Baron ötös mindegyike betalált, így 25 perc játék után újra vezettek Lóránték (49-50). Egy-két csere és az újonnan felcsillant lehetőség úgy tűnt, megint megbénítja azonban az eddig nyeretlen együttest, a negyed végére újra kinyílt az olló és megint hat volt közte (60-54), tehát összességében egy nagyon hullámzó negyedet majdnem ugyanúgy zártak a felek, mint a félidőt. A záró felvonás elején bebizonyosodott, nem volt véletlen az a 13-0-ás roham, a Zaragoza elfogyott. A játékrész elején megint óriási kosárcsend, 5 perc alatt 5-6-ot mutatott a negyed eredményét jelző óra és mint már többször, most is úgy tűnt, Pankoék képtelenek átlépni saját árnyékukon, ekkor jött azonban Jimmy Baron és másfél perc alatt dobott hét pontjának köszönhetően újra náluk volt az előny (65-67). Hiába reagált Cabezas gyorsan, Neto, Doblas, Baron és újra Neto pontjai azt jelentették, hogy már két perc sem volt hátra és elég nagy, nyolc pontos különbséggel vezettek a vendégek. Ekkor elkezdődött a faultolás-büntetőzés, de mivel a Lagun Aro nem tette meg azt a szívességet, hogy hibázzon, így a vége viszonylag sima lett annak ellenére, hogy a találkozó 38 percig elképesztően izgalmas és fordulatos volt.

Lóránt Péter ezúttal kevés lehetőséget kapott, mindössze kétszer, a második és a negyedik negyed elején lépett pályára, 6:37 alatt két labdát adott el és két személyi hibája volt, de azt hiszem, a győzelem mindenért kárpótolja.

Ezzel a Lagun Aro 1-4-gyes mérleggel áll, megkezdheti a felzárkózást a középmezőnyhöz (ahova eredetileg vártak magukat), a Zaragoza viszont 1-3-mal egyre inkább esik vissza és náluk még csak a felfelé ívelés jele sem figyelhető meg, egy borzasztóan fontos meccset buktak el most, ráadásul hazai pályán.

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

Cajasol Banca Civica - Assignia Manresa 76-65

Hanga Ádám és csapata, a Manresa az eddigi legnehezebb bajnoki mérkőzésére készült a sevillai Cajasol otthonában, ahol a harmadik fordulóban például a bajnok Barcelona is elbukott. A 3 - 1-es mérleggel érkező katalán kiscsapat az első negyedben még jól tartotta magát, honfitársunk a játékrész felénél szállt be és rögtön egy gólpasszal mutatkozott be. A palánk alatt egészen fantasztikus dominanciát bemutató Paul Davis (21 pont, 22 lepattanó) vezetésével szépen lassan elléptek a hazaiak, 30-at szórt ebben a 10 percben a Cajasol, Ádám ebben a periódusban 2 percet leszámítva végig a pályán volt, de támadásban nem sok szerepet kapott ekkoriban, inkább a nagyember, Asselin próbálkozott, valamint az egy hónapos szerződése lejárta előtt lévő Marcus Landry, aki igencsak kapart mindkét oldalon. A félidőre 19-es hátrányt szedett össze a palánk alatt nyomasztóan nagy hátrányban lévő vendég alakulat (47 - 25 a meccsvégi lepattanóarány a sevillaiak javára), ráadásul kintről se ment Hangáéknak, mindössze 25 százalékos triplamutatót tudtak felmutatni.

A fordulás után legalább védekezésben feljavult honfitársunk együttese, de támadásban továbbra sem akart semmi sem összejönni nekik, így nem tudtak faragni a hátrányból, sőt, az utolsó etapnak mínusz 20-szal futottak neki. Igen ám, de a vendégek éppen Hanga vezetésével vezényeltek le egy gyors 7 - 0-ás rohamot, a magyar légiós betalált mezőnyből, büntetőket harcolt ki, védekezésben pedig kiosztott két igen tetszetős sapkát, máris más lett a mérkőzés képe. A kezdő játékosait ekkor pihentető Cajasol viszont még időben rákapcsolt és le tudta hozni "épségben" a végjátékot. Hanga még egy triplát értékesített az utolsó percben, ami reméljük, áttöri nála a kisebb lelki gátat, amit az eddigi sok kihagyott távoli idézett elő nála, ez volt az első sikeres hármasa az ACB-ben.

A 25 játékperc alatt 8 pontig jutó magyar hátvéd a társak kiszolgálásában is jeleskedett, jól jelzi ezt 3 gólpassza. A védekezés egyre inkább jobban megy neki, ezt most 2 lepattanóval, 3 szerzett labdával és 2 blokkal demonstrálta, ráadásul a másik kritikus játékelemmel, a büntetőzéssel sem volt gond, 4 kísérletéből 3-at értékesített a vonalról. 3 kétpontost emelt rá, ebből egy ment be, a triplavonalon túlról szintén 3 alkalommal kísérletezett dobással és egyszer sült a keze. A negatív oldalon 3 eladott labda áll, amiből 2-őt sajnos a kritikus második negyedben ajándékozott oda az ellenfélnek, de azért összességében megint hasznos tagja volt a Manresának (11 VAL - a második legjobb a vendégeknél), mely ezzel a vereséggel is még pozitív, 3 - 2-es mérleggel áll az ACB táblázatán a középmezőny elején.

A hazaiaknál megállíthatatlan volt a 21 pontos, 22 lepattanós dupla-duplát összehozó Paul Davis, Asselin ez alkalommal nem nagyon tudott mit kezdeni vele, de sajnos a Manresa másik sarkalatos pontja, az irányító poszt is hagyott kívánnivalót maga után, a Rodriguez - Hernandez duó összesen 3 pontot és 5 gólpasszt tett be a közösbe, de védekezésben sem remekeltek ezen a találkozón. A katalánoknál ezúttal nem akadt átlagon felüli egyéni teljesítmény, a 11-ig jutó Landry volt a legeredményesebbjük. Hanga Ádám és társai legközelebb szombaton este 6 órától lépnek pályára a tavalyi ezüstérmes, most Euroliga-résztvevő Bizkaia Bilbao otthonában.

Baloncesto Fuenlabrada – Regal FC Barcelona 56-66

44 másodperc elteltével Ayon kétpontosával a hazaiak szerezték meg az első kosarat és a vezetést, de akkor még nem is sejthették, hogy ez lesz az utolsó alkalom, hogy nálunk lesz az előny a mérkőzésen. A Barcelona egy 13-0-s rohammal válaszolt, talán már mondani sem kell, hogy Navarro vezérletével, aki ismét 20 pont fölött zárt a mérkőzésen (21). A vendégek ezután már végig kézben tudták tartani a mérkőzést, nem engedték közel magukhoz a hazai gárdát, amelyben a ”gólkirály” Kirk Penney hatalmasat betlizett, az ausztrál hátvéd mindössze nyolc pontra volt képes és -1-es indexel zárta az összecsapást. A bajnoknál Huertas remekül mozgatta csapatát, ötször hozta kihagyhatatlan helyzetbe társait, ebből kétszer Vazquezt találta meg egy nagyon szép alley-oopra. A szlovén klasszis Lorbeck hozta a ”kötelezőt”, dupla-dupla közeli (12 pont, 9 lepattanó) produkciójával a Barcelona egyik legjobbja volt. Hiába tudta viszonylag alacsony pontszámon tartani a vendégeket a Fuenlabrada, Sanchez és Mainoldi pontjai kevésnek bizonyultak a katalánok ellen, ismét megjegyezve, hogy mennyire hiányzott egy jó formában lévő Kirk Penney a hazaiaknál.

Gran Canaria 2014 – Real Madrid 60-68

Tűzijátékkal indult a mérkőzés, mindkét csapat próbálkozott becsülettel, szinte nulla hatásfokkal, míg nem ráébredtek a felek, hogy a benti játék eredményesebb lehet ennél, így kellett jó pár percet várnia a publikumnak, mire végre kosaraknak is tapsolhattak. Az első negyed ennek megfelelően nem hozott pontesőt, a 16-12-vel zárult játékrész után csak a javulásban bízhattunk mindkét oldalon, hisz a hullámvölgyből csak fölfelé vezethet az út. Nem lett igazunk, a Real által 8-12-re behúzott második szakasz sem a támadójáték dicséretéről szólt, de sajnos a védekezésről sem, hisz a rendkívül kevés kosár a pocsék dobóformának volt elsősorban köszönhető. A lefújás pillanatában a hazaiak 33,8 %-nál álltak mezőnyből, míg a madridiak ennél egy fokkal jobban (a szó szoros értelmében) 34,5-nél… A fordulás után aztán Rudy Fernandezék végre összekapták magukat, és a Reyes, Tomic duóval karöltve egy 16-0-s rohammal megléptek a kanáriktól. Bár Bramos jó játékával többször is visszajöttek tíz pontra a vendéglátók, fordítani már nem sikerült, így egy nyögvenyelősen induló összecsapáson megérdemelt győzelemmel térhetett haza a Real.

FIATC Joventut Badalona – Asefa Estudiantes Madrid 74-71

Ahogy azt vártuk, egy végletekig kiélezett összecsapást hozott az Estudiantes katalóniai vendégjátéka. Sokáig nem tudott egyik csapat sem meglógni a másiktól, gyakorlatilag támadásonként változott a vezető szerepe, míg nem a hazaiaknál Jeter és Obasohan megrázták kicsit magukat, így sikerült egy 10 pont körüli előnyt összekovácsolni a nagyszünet előtt. A madridiak azonban az egykori spanyol válogatott Carlos Jimenez vezérletével visszakapaszkodtak a mérkőzésbe, és az utolsó másodpercekre még labdájuk is volt az egyenlítéshez, de German Gabriel triplája lecsorgott a gyűrűről, így a Badalona örülhetett a lefújáskor.

Blancos de Rueda Valladolid – Caja Laboral 64-76

A Valladolid teljesítette a feladatot és 20 pont alatt tartotta Teletovicsot, de a bosnyák klasszis így is egy igen erős dupla-duplával (17 pont,10 lepattanó) tudta csapatát győzelemre vezényelni. Kevin Seraphin áthatolhatatlan akadályt jelentett a hazaiaknak, a Washingtontól érkezett francia nagyember háromszor is egy demoralizáló blokkal állította meg a Valladolid támadását. Prigioni visszafogott teljesítménye is belefért a vendég oldalon, mert San Emeterio nagyon élt az egész mérkőzésen, 17 ponttal csapata (holtversenyben) legeredményesebbje tudott lenni. A hazai gárdából Seawright produkciója dicsérhető, de az amerikai dupla-duplája (12 pont, 11 lepattanó) nagyon kevés volt a Caja Laboral ellen, akiknél négyen is elérték a tíz pontos határt.

Valencia Basket – Unicaja Malaga 75-62

Valenciában hagyta veretlenségét a Malaga, a forduló legnagyobb rangadójának beharangozott mérkőzésen. A kezdés jól sikerült a vendégeknek, az október legjobb játékosának választott Freeland vezérletével, no meg palánkszaggató zsákolásaival öt pontos előnnyel zárták az első negyedet. Ezután azonban a hazaiak mezőnyemberei vállukra vették a csapatukat, és a rég várt jó formát hozó De Colo, valamint Martinez kosaraival fokozatosan felőrölték a bajnokság éllovasát. A két kisember hat triplát vágott be csapatuk nyolcából a Malaga gyűrűjébe, és tették mindezt mindig fontos pillanatokban, újabb lendületet adva a Valenciának. Rengeteg szép jelent gazdagította a mérkőzést, de a várt szoros végjáték sajnos elmaradt, többek között a vendégek gyenge dobóformája miatt.

Bizkaia Bilbao Basket – UCAM Murcia 95-80

Pontzuhatagot hozott a Murcia bilbaói látogatása, ahol a hazaiak igazi kosárshowt rendeztek saját közönségük előtt. A viszonylag ”szorosabb” eredményt csak a 13 ponttal megnyert utolsó negyednek köszönheti a vendég együttes, amúgy a Bilbao nagyobb megerőltetés nélkül intézte el ellenfelét. A két amerikai, Jackson és D’or Fischer légiparádét rendezett a pályán, legszebb megmozdulásuk egy no-look passzal alley-oopra feladott zsákolás volt, de ezen kívül Jackson betörései és Fischer blokkjai is élményszámba mentek. A Murcia eddigi legeredményesebb játékosát, Augustinet szinte eltüntették a pályáról a hazaiak, hiába Miso és Kurz viszonylag jó játéka (23 és 17 pont) a tavalyi döntős mély rotációja ellen ők is kevesek voltak. A Bilbao mind a 11 pályára lépő játékosa tudott pontot szerezni, közülük is a legjobb dobónak a már említett Aaron Jackson bizonyult, a maga 18 egységével.

Blusens Monbus Obradoiro – Lucentum Alicante 69-73

Az Alicante idényrajtja sokakat meglepett az idei bajnokságban, és a Blusens otthonába sem feltartott kézzel utaztak a legutóbbi fordulóban. A hazaiak sokáig kézben tartották a mérkőzést, elsősorban a remeklő Javier Bulfoni (19 pont) vezérletével, de a minden kosárlabda mérkőzésen kulcsfontosságúnak tartott harmadik negyed végzetesnek bizonyult a számukra. Ebben a periódusban 7 ponton tartotta a vendéglátókat az Alicante, akiknek a védekezésük az egész összecsapáson remekül működött, összesen 19 eladott labdába kergették bele ellenfelüket Singlerék. Az amerikainak nem igazán ment ezen a találkozón, de az Ivanov-Llompart-Barnes trió helyette is termelte a pontokat, és ezzel győzelmi szériájukat háromra növelték a vendégek, akik továbbra is tapadnak az élbolyra az ACB Ligában.

Első vereségébe futott bele a Malaga az 5. fordulóban, de némi siker azért mégis csak jutott nekik. Lássuk a 7 legszebb jelenetet!

Az eheti TOP 7 jelenet.

Október hónap játékosa Joel Freeland lett az Unicaja Malaga csapatából, aki 17,5 pontot, valamint 9 lepattanót átlagolt meccsenként. A brit centernek döntő érdemei voltak a gárda remek idényrajtjában, nézzünk most egy összeállítást erről.