Spanyol bajnokság - a csapatok

A múlt héten megjelent történelmi áttekintés után folytatódik a spanyol bajnokságot felvezető cikksorozatunk, amelyben a csapatokról lesz szó. Több gárdánál is komoly változások történtek a nyár folyamán, lássuk hát, mi történt pontosan!

Regal FC Barcelona

A katalán sztárcsapatot a tavalyi bajnoki cím akár elégedetté is tehette volna, azonban az Euroliga négyes döntőjébe nem sikerült bekerülniük. Ez azért is volt különösen nagy csalódás számukra, mivel a finálénak épp Barcelona adott otthont, és a keretük ereje alapján szinte mindenki oda várta őket. Azonban Pete Mickeal sérülése, és Ricky Rubio botrányosan gyenge szezonja közbeszólt, és az álom csak álom maradt. A vezetőség okult a tavaly tapasztaltakból, és a nyarat arra használta fel, hogy megszabadítsa a csapatot pár ballaszttól. A sokat sérült Gianluca Basile szerződését nem hosszabbították meg, valamint a már láthatóan leszállóágban lévő Jaka Lakovic is mehetett, amerre látott, valamint Terrence Morris szolgálataira sem tartottak igényt. Azonban akit talán a legjobban sajnálnak majd a szurkolók, az a csupa szív csapatkapitány, Roger Grimau lesz, aki hosszú éveken át szolgálta hűséggel a csapatot, mielőtt idén nyáron a Bilbao-hoz igazolt. Távozott Ricky Rubio is, ám őt nem elbocsájtotta a klub, hanem úgy döntött, hogy kell az a környezetváltozás, és ideje lesz belevágni a tengerentúli kalandba. Hogy rosszabb szezonja nem lesz, mint idén Barcelonában, abban egészen biztosak lehetünk.

Azonban nem csak távozók, hanem érkezők is akadtak szép számmal. Aláírt a csapathoz a tavalyi Maccabi talán legfontosabb embere, a több poszton is bevethető Chuck Eidson. Az irányító posztra érkezett a brazil válogatott Marcelinho Huertas a Caja Laboral-tól, aki vélhetően komoly előrelépést jelent majd az idei Rubio után. Azonban itt nem álltak meg, mert a palánk alá is elkélt az erősítés, a befutó pedig a Gran Canaria amerikai légiósa, Judson Walace lett. Visszatért továbbá a saját nevelésű, de több szezont is kölcsönben töltő Rabasenda, akire a felkészülési meccsek alapján komoly szerep hárulhat az idén.

Összességében a Barcelona, ha lehet, talán még tovább erősödött a tavalyi szezonhoz képest, és talán nem túlzás azt kijelenteni, hogy bennük tisztelhetjük az első számú bajnokesélyest.

Real Madrid

A madridiak sem panaszkodhatnak, volt jövés-menés bőven a csapat háza táján. Távozott a csapattól a húzóembernek szerződtetett Clay Tucker, aki azonban – a várakozásokkal ellentétben - több fontos meccsen is erősen betli szagú teljesítményt hozott. Elhagyta a csapatot Pablo Prigioni is, aki a Barcelonába szerződő Huertas helyére tért vissza korábbi sikerei színhelyére, a Caja Laboral csapatához. Nem ő volt az egyetlen veterán távozó, hiszen az elmúlt szezonban szinte alig használt Garbajosa és Vidal is új lehetőséget keresett karrierje folytatására. A Toronto korábbi játékosa az Unicaja kötelékébe került, míg korábbi válogatottbeli társa, Sergi Vidal Lóránt Péter csapattársa lesz a Lagun Aro alakulatánál. Elhagyta a klubot D’or Fisher is, aki érzékeny veszteség lehet, hiszen a palánk alatt az idei visszafogottabb statisztikák ellenére is fontos tényező volt.

Természetesen itt is akadt mozgás az érkezési oldalon is, hiszen például Jaycee Caroll, a spanyol bajnokság elmúlt két szezonjának pontkirálya is a királyi gárdánál kötött ki. Ő egy igazi dobógép, aki nagy fogás lehet, ha beválik. Mivel azonban ő Európába kerülése óta gyakorlatilag ilyen számokat produkál, vélhetően ez a lépcsőfok sem lesz megmászhatatlan számára. Megszerezték továbbá a litván válogatott Martynas Pociust is, aki szintén nagy erőssége lehet a gárdának. Azonban a csattanó a végére maradt, hiszen hosszas alkudozás után hazacsábították az NBA-ből Rudy Fernandezt, aki egyértelműen a jelenkor egyik legjobb spanyol kosarasa. A csapat ráadásul karrierje végéig szóló szerződéssel szándékozza megkínálni, amivel évekre bebiztosíthatják ezt a posztot.

Látható tehát, hogy a Real Madrid is komolyan erősödött a nyár folyamán, és talán a katalán csapat legnagyobb vetélytársa lehet a bajnoki címért folytatott versenyben.

Caja Laboral

A bajnokság tavalyi negyedik helyezettjénél is történt változás bőven. Mint már említettem, Huertas helyett a helyi legenda, Pablo Prigioni kezébe kerül a karmesteri pálca, aki 34 évesen még egyszer nekiveselkedik a bajnoki cím utáni hajszának. A csapat rajta kívül is számos nagy névvel bővült, hiszen megszerezték az NBA-be egykoron komoly reményekkel érkezett centert, Joey Dorsey-t a Raptorsból, a fiatal francia centert, Kevin Seraphin-t a Washingtontól, ráadásul a mezőnyposztra is jutott egy NBA játékos Reggie Williams személyében, aki a Golden State Warriors alkalmazottja volt tavaly. Azonban itt még mindig nem álltak le, hanem Macej Lampe személyében sikerült a csapathoz csábítani a tavalyi orosz pontkirályt, valamint a Lietuvos Rytas centere, Milko Bjelica is itt folytatja. És mintha ez még mindig nem lenne elég, akkor Prigioni cseréjének elhozták a fiatal francia irányítót, Thomas Huertel-t is. Arról pedig eddig említést sem tettünk, hogy a tavalyi alapemberek közül San Emeterio, Teletovic, Oleson és Ribas maradt a csapatnál. Egyszerűen szédületes névsor, hihetetlen mélységű keret! Gyakorlatilag 14-15 bármikor bevethető játékos áll a jelenkor egyik legjobb – és legkeményebb – edzőjének, Dusko Ivanovicnak a rendelkezésére, akikkel nem is lehet más a cél, mint a bajnoki cím, és az Euroliga négyes döntő.

Természetesen távozói is voltak a baszk alakulatnak, de ilyen bevételi oldal mellett Stanko Barac, Milt Palacio, Vladimir Dragicevic vagy akár Esteban Batista távozása is bőven a viselhető kategóriába tartozik.

Valencia Basket

Az előző idény harmadik helyezettje, a Valencia háza táján már messze nem történt ennyi mozgolódás legalább is az érkezési oldalon biztosan nem. A távozók már annál többen voltak, hiszen többek között a gárda talán legjobb játékosa, Dusko Savanovic is eligazolt, mégpedig a török bajnokságban szereplő Efes-hez. Omar Cook a szupercsapattá formálódó Armani Milano karmesteri pálcáját vette át, míg Robertas Javtokas hazatért, és a Zalgiris Kaunas csapatánál folytatja. Távozott még Augustine James is, valamint a grúz bajnokságban szereplő Armina csapatához igazoló Jeremy Richardson-Giorgi Sharabidze páros is. További érdekesség még, hogy eligazolt az 1988-ban draftolt, 45 éves Darryl Middleton is, aki első spanyol MVP címét 19 évvel ezelőtt nyerte! Igaz ugyan, hogy csak négy meccs jutott neki tavaly, de ennyi idősen kuriózum a nem csak a spanyol első osztályban, de egyáltalán bárhol kosarazni.

Ami az érkezőket illeti, messze nem ilyen veretes a névsor. A legnagyobb nyereség talán az Estudiantes-től elhozott Caner-Medley lehet, aki tavaly 14,4 pontot és 7,6 lepattanót átlagolt, ami bizakodásra adhat okot. Érkezett még az EB-t is megjárt fiatal lett, Kuksiks az egyetemi bajnokságból, Andrew James Ogilvy a Besiktas-tól, és Stefan Markovic a Benetton Treviso gárdájától. Messze nem olyan nevek, akik egy spanyol harmadik helyezett további fejlődéséhez kellenének.

A tavalyi harmadik hely nagy bravúr volt a csapattól, és annak ellenére, hogy a kulcsemberek közül Martinez, De Colo, Clavier és Lischuk is maradt, nem valószínű, hogy a még tovább erősödött ABC Ligában meg tudnák ismételni ezt a bravúrt.

Bizkaia Bilbao Basket

Óriási meglepetésre a Barcelona mellett a baszk „kiscsapat” jutott még be tavaly a döntőbe. Ott ugyan nem tudott ellenfele lenni a katalán óriásnak, azonban a szezont így is igazi sikertörténetként könyvelték el Bilbao-ban. A vezetőség ezen fellelkesülve, nem hogy nem hagyta széthullani a csapatot, hanem további erősítésekbe fogott. A Real Madrid-tól megszerezték a rutinos D’or Fishert a palánk alá, valamint a Barca csapatkapitányát, a csupa szív Roger Grimau-t is a csapathoz csábították. Nem csak az Ibériai-félszigeten, hanem keleten is szétnéztek, és hazahozták a korábbi spanyol válogatott Raul Lopezt, valamint leigazolták a bosnyák válogatott Askarbic-ot. A hadművelet zárásaként pedig – vélhetően a csapat görög nemzetiségű edzőjének kérésére – elhozták a veterán Michalis Kakiuzis-t, aki a csapat negyedik görög nemzetiségű játékosa lett.

Mivel a tavalyi siker fő letéteményesei közül Jackson, Banic, Mumbru, Vasilaidis, Blums és Hervelle is a csapatnál maradt, elmondható, hogy a kisebbik baszk csapat tovább erősödött az átigazolási időszakban, és ismét szép perceket okozhat a drukkereknek az elkövetkezendő szezonban.

A többiek

Ami Lóránt Péter és Hanga Ádám csapatait, a Lagun Aro-t és a Manresa-t illeti, mindketten üde színfoltjai lehetnek az idei versengésben. Ha részletesebben akartok olvasni róluk, akkor a legilletékesebbek naplójában megtehetitek. Lóránt Péter itt, Hanga Ádám pedig itt számol be a csapatáról részletesen.

A ligában természetesen történtek még komolyabb igazolások, ezeken is fussunk át még egy pár szóban:

-       Az Unicaja Malaga a tavalyi gyengélkedés után minőségi játékosokkal igyekezett frissíteni a csapaton. Az EB-n is látott Earl Rowland, valamint Valters és Zoric is jó igazolásnak tűnik. Jorge Garbajosa is itt kötött ki, aki ugyan évek óta leszállóágban van, de ha összeszedi magát, tud ő még magas szinten kosarazni. A tavalyi francia bajnok Nancy legjobbja, Darden Tremmell is a csapathoz került, valamint az Európába kerülése óta folyamatosan remek számokat produkáló Gerald Fitch-et is sikerült megszerezni. ezzel a kerettel már komoly céljaik lehetnek, vélhetően a legjobb négybe kerülés lesz a titkos álom számukra.

-       A Zaragoza elcsábította az Unicaja skót centerét, Robert Archibaldot, aki korábban az NBA-ben is megfordult, és évek óta a spanyol bajnokság egyik meghatározó centere.

-       A Cajasol alaposan beerősített, mivel leigazolta Luka Bogdanovicot, Carl English-t és Milenko Tepic-et is a következő idényre. Érdekesség még, hogy a korábban Sopronban is megforduló Janis Porzingis is a csapathoz került a nyáron.

-       Caner-Medley pótlására az Estudiantes megszerezte a veterán Carlos Jimenez-t a Malaga-tól, valamit Cedric Simmons és Antoine Wright is a csapatnál folytatja.

-       A korábbi sikerei után az utóbbi években gyengélkedő Joventut Badalona úgy látszik megelégelte a tabella alsó régióiban tanyázást. Első lépésként a Sacramento szépreményű ifjoncát, Pooh Jeter-t igazolták le az irányító posztra, majd Obasohan és Van Lacke személyében két tapasztalt bedobó is a csapathoz került. Az NBA tapasztalattal is bíró Pape Sow ugyan sok „sowt” nem evett meg a Caja Laboral-nál, de azért a palánkok alatt elfér majd.

-       A Fuenlabrada két igazán komoly játékossal erősített a nyáron, akik közül talán Kirk Penney, az ausztrál dobógép lehet a legnagyobb fogás. a másik új név Mouhamed Sene lesz, aki egy a sok besült Seattle „magasember-projekt” közül. Nem rossz, de az NBA-hez kevés volt anno.

-       A Gran Canaria legnagyobb fogása Marquez Haynes lehet, aki a tavalyi francia kupa győztes Chalon-t hagyta ott a Kanári-szigetek Dávid Kornél által is sokat dicsért tengerpartjáért.

-       A Meridiano Alicante két NCAA tehetséggel, Kyle Singlerrel és Jeremy Hazell-el erősítette meg a keretét, valamint náluk folytatja az Eb-n is pályára lépő bolgár Kaloyan Ivanov is.

-       A liga tavaly 12 helyezettje, az Obradoiro CAB nem gyengén adta elő ezt a nyarat! Lecsaptak a Caja Laboral-tól távoló Milt Pacacio-ra, megszerezték a korábbi Partizan kedvencet, Stephan Lasme-t, valamint a Pepsi Caserta tavalyi legjobbja, Ebi Ere is náluk folytatja. A csapat célja a következő szezonra egyértelműen a rájátszásba kerülés.

-       A Murcia csapata komoly újjáépítésbe kezdett a nyáron, hiszen nem több mint négy játékos maradt a csapatból. Az újonnan érkezők közül Robert Kurz és Blagota Sekulic, valamit a Zaragoza-ból érkező duó, Miso és Barlow emelhető ki. Hogy ez az újjáformálódó csapat mire lesz elég, az pillanatnyilag megjósolhatatlan.

-       Végezetül essen szó a Valladolidról is, akik a tavalyi szezonhoz hasonlóban reménykedhetnek. Természetesen hozzájuk is jó pár új játékos érkezett a holtszezonban, azonban minőségi erősítésnek csak Dalibor Bagaric nevezhető.


Nagyjából ennyi lenne az ACB liga csapatainak rövid bemutatása. A hétvégén rajt, addig még egy poszttal jelentkezünk, amelyben az első forduló mérkőzéseit vezetjük fel.

 

 

Mi a véleményed?

blog comments powered by Disqus