Történelmi győzelem Valenciában és Zaragozában

A legrangosabb európai bajnokság 4. fordulója is tartogatott néhány meglepetést, ám a legtöbb mérkőzés „papírforma” szerint alakult. Hanga Ádám csapatának sajnálatos veresége mindenképp a kör negatív meglepetése, de Valenciában és Zaragozában is történelmi sikereknek lehettünk szemtanúi. Nézzük meg, mit érdemes tudni az egyes összecsapásokról!

Asefa Estudiantes (1-3) – UCAM Murcia CB (2-2) 69-77 (8-18, 19-26, 12-14, 30-19)

Úgy tűnik, a Murcia nem véletlenül nehezítette meg egy fordulóval ezelőtt a Real Madrid dolgát, Scott Wood vezérletével sikerült megtréfálni a hazai gárdát és nagyon fontos idegenbeli skalpot gyűjtött. Sokkal jobban kezdte az összecsapást a vendég együttes, már az első negyed végén 10 pontos fórra tett szert. Hiába kapaszkodtak a remek csereember, Guille Rubio - aki a hét MVP-je címet is elnyerte - vezérletével a hazaiak, a Murcia nem engedett tempójából, 17 pontos előnnyel vághatott neki a második félidőnek. A három negyed alatt kiépített magabiztos fórral jól sáfárkodtak a vendégek, így a gyengébb utolsó tíz perc is belefért Berni Rodriguezék fontos diadalába, amely elsősorban a szervezettebb játék és a jobb triplamutató (41% kontra 16%) elérésében rejlett.
A mérkőzés videós összefoglalóját itt tekinthetitek meg.

Az Asefa Estudiantes legjobb dobói: G. Rubio 20/3, Ivanov 12, Banic 8
Az UCAM Murcia legjobb dobói: Wood 17/12, B. Rodriguez 12/6, Tillie, Romdhane 10–10/3

Valencia Basket (3-1) – CB Valladolid (1-3) 108-57 (26-8, 22-13, 27-11, 33-25)

Történelmi diadal, szárnyaló Valencia – ehhez hasonló szalagcímek jelentek meg a szombati ütközet után. Nem túlzás, a Valencia tényleg elképesztő derbin van túl, amely ha izgalmas nem is volt, legalább a látványban nem kellett csalódnia a mintegy 6500 nézőnek. A mérkőzés elején nyilvánvalóvá vált: semmi keresnivalója nem lehet a Valladolidnak a San Luis Arénában. Hat perc után 17-1-gyel álltak a felek, a vendégeknek egyszerűen semmi nem akart behullni. Nem így a hazaiaknak: már az első negyed végére majdnem 20 ponttal mentek (26-8). Hiába lazult fel Doellmanék védelme a második félidőben, a teljesen összeomló vendég gárdán ez sem segített, tovább nőtt a különbség. A narancsmezesek ellenállhatatlanul pattogtattak, tökéletes csapatmunkával kiegészítve. Nehéz is lenne bárkit kiemelni, mindenki tudott néhány szép mozzanattal hozzátenni a történelmi 51 pontos sikerhez. Minden mutatóban jobban teljesített a Perasovic legénység, sőt a statisztika szerelmeseinek még egy plusz adalék: míg a Valencia 160-as indexmutatóval zárt, a Valladolid addig 30-cal (!).

A Valencia Basket legjobb dobói: Doellman 18/3, Lischuk 14
A CB Valladolid legjobb dobói: Andjusic 13/9, Sinanovic 8

Cajasol (2-2) – Laboral Kutxa (1-3) 82-62 (19-15, 21-10, 19-23, 23-14)

Hanga Ádám csapata szolgáltatta a hét negatív meglepetését: nem várt vereséget szenvedett Sevillában. A mérkőzésről bővebben itt olvashattok valamint a videós összefoglalót is itt tekinthetitek meg.

CAI Zaragoza (3-1) – La Bruixa D’or (2-2) 89-52 (30-19, 18-10, 21-7, 20-16)

Vasárnap (is) erődemonstrációval folytatódott az alapszakasz 4. köre: a zaragozai gárda egy előzetesen kiélezettnek hitt mérkőzésen fektette két vállra a manresai együttest. Már néhány támadás után világossá tették a hazaiak, hogy ma csakis ők hagyhatják el nyertesen a parkettet. A grúz magasember Giorgi Shermadini vezetésével a zaragozaiak hamar kétszámjegyű előnyt építettek ki, sőt a félidőire közel 20 pontos fórral készülhettek. A harmadik negyedet is óriási elánnal kezdte meg a Dobos Lászlót is a soraiban tudó vendéglátó egylet, eldőlni látszott a derbi. A negyedik negyed elején még próbálkozott a Manresa a zárkózással, ám a végére teljesen elkészültek az erejükkel, így José Luis Abós azt is megtehette, hogy pályára küldje az utánpótlás egyik nagy reménységét, a 16 éves Sergi Garcíát, aki egyetlen kísérletét pontokra váltotta. A meccs minden elemében felülmúlta a Zaragoza a katalán kiscsapatot – főleg a palánk alatt volt hatalmas a különbség (lepattanó: 44 kontra 25), így a Valenciához hasonlóan történelmi diadalt aratott, 37 pontos győzelemnek örülhettek Pere Tomasék.
A mérkőzésről készült videós összefoglalót itt tekinthetitek meg.

A CAI Zaragoza legjobb dobói: Shermadini 18, Stefansson 12/6, Roll, Llompart 10/3–10/3
A La Bruixa D’or legjobb dobói: Waters 12, Asselin 10/3, Hernández 7

Real Madrid (4-0) – Bilbao Basket (0-4) 92-75 (23-18, 26-19, 16-16, 27-22)

Nagy teherrel a vállán érkezett a Bilbao a fővárosba: három vereség után kellett volna győzelmet kicsikarnia a címvédő otthonában. Ennek tudatában nem is kezdtek rosszul Roger Grimauék, ám az első negyedben a görög center, Iannisz Buruszisz megállíthatatlan volt a festékben, így némi előnnyel vághattak csak neki a „blancok” a második tíz percnek. Ott azonban Sergio „Chacho” Rodriguez (17 pont, 9 gólpassz) vezérletével tündököltek újra, látszott mennyire összhangban vannak a játékosok, kiegyensúlyozott és látványos kosárlabdával szórakoztatták a nagyérdeműt. A harmadik negyed 3. percében még egyszer tíz ponton belülre zárkózott a Dairis Bertans-Alex Mumbrú fémjelezte vendég gárda (54-46), ám ott a dupla duplát szállító Felipe Reyes (10 pont, 12 lepattanó) vezette madridiak megrázták magukat és esélyt sem adva ellenfeleiknek, kényelmes győzelmet arattak. A bombaerős, összeszokott alakulat még Rudy Fernández hiányát is elviselte, így a Bilbao nem tudott csodát tenni, egyedüli nyeretlen csapatként a tabella legalján kullog.

A Real Madrid legjobb dobói: Rodriguez 17/6, Buruszisz 13/3, Llull 12/6
A Bilbao Basket legjobb dobói: Bertans 22/9, Mumbrú 15/3

FC Barcelona Regal (4-0) – Gipuzkoa Basket (1-3) 81-74 (21-19, 16-22, 16-16, 28-17)

Xavi Pascual nem igazán lehet büszke tanítványaira, míg az Euroligában kínos vereséget szenvedtek el az újonc Nanterra csapatától hazai pályán, úgy majdnem „sikerült” megismételniük ugyanezt a bajnokságban, hétvégén is. Már az első negyedben is egyértelművé vált, hogy lehet keresnivalója a vendég gárdának, amely remekül szórta a triplákat (11/22), míg a Barcelona csak szenvedett a hárompontos vonalon túlról (1/15(!)). A látott játékkép alapján nem volt meglepő, amikor a félidei szünetnél vendég fórt mutatott az eredményjelző tábla, Jason Robinson teljesítményére nem volt válasza a hazaiaknak. A katalán mesternek bőven akadhatott mondanivalója elnézve csapata – elsősorban – védelmét. A kiélezett harmadik negyed után, ritmust váltott a hazai egylet, Marcelinho Huertas csak ebben az etapban szórt 13 pontot, mellé csatlakozott az 550. spanyol elsőosztályos mérkőzésén pályára lépő élő katalán legenda, Juan Carlos Navarro. Köszönhetően utolsó jó negyedüknek a Barcelona győzött, ám az még világosan látszik, hogy szenved az amúgy kiváló játékosokat felvonultató gárda, nem csiszolódott még össze.

Az FC Barcelona Regal legjobb dobói: Huertas 21, Navarro 15, Tomic 14
A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Robinson 26/9, Winchester 12/9, Neto 9/3

Herbalife Gran Canaria (4-0) – CB Canarias (3-1) 79-61 (25-14, 22-10, 17-23, 15-14)

Remek hangulatú mérkőzés kerekedett a helyi rangadóból, amelyet két – addig – veretlen gárda vívott és amelyek üde színfoltjai az idei spanyol bajnokságnak. Őrült rohanással kezdődött az ütközet, amelyből a Javier Beirán fémjelezte hazai alakulat jött ki jobban, sőt a második tíz percben rátudtak tenni még egy lapáttal és a palánk alatt óriási fölényben játszó egylet (47 – 29) 13 pontos előnnyel várhatta a második félidőt. Az ismét roppant hasznosan játszó október MVP-je, Blagota Sekulic dupla duplája (14 pont, 12 lepattanó) adott némi reményt a vendég közelítésre, ám Pedro Martinez remekül rotálta csapatát, így a vártnál simább diadalnak örülhettek a hazaiak.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Beirán 20/15, Rey 10, Oliver 9/3
A CB Canarias legjobb dobói: Sekulic 14/3, Uriz, Blanco 10/6–10/6

FIATC Joventut Badalona (1-3) – Unicaja Malaga (3-1) 63-65 (24-20, 15-17, 12-15, 12-13)

Kétségkívül a forduló legizgalmasabb ütközetét láthatta a közönség a katalán városkában. Jobban kezdtek a vendégek (5-7), ám ezután a Guillem Vives vezette badalonaiak egy 11-0-s etapot repesztettek, Joan Plaza időkéréssel próbálta megtörni az ellenfél ritmusát. Némileg sikerült is, de így is hazai fórnak örülhettek a szimpatizánsok. A felek ezután sem tudtak elszakadni egymástól, néhány pontos előnynél nagyobb különbséget nem sikerült kiépíteniük. Az első félidő utolsó mozzanata az a John Shurna féle hárompontos volt, amelyet még saját térfeléről dobott a badalonai játékos. A harmadik etapban brillirozó Fran Vázquez (11 pont, 12 lepattanó, 4 blokk) új lendületet adott az Unicajanak, ekkor a legnagyobb arányú különbséget mutatta az eredményjelző tábla (41-48). De az idényben eddig a szerencsével igencsak hadilábon álló hazai gárda nem adta fel és csak Zoran Dragic lélekjelenléte mentette meg a vendég alakulatot a vereségtől.

A FIATC Joventut Badalona legjobb dobói: Shurna 17/15, Vives 15/6
Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Hettsheimeir 16/6, Dragic 13, Vázquez 11

Baloncesto Fuenlabrada (1-3) – Rio Natura Monbus (1-3) 73-78 (28-23, 4-18, 8-14, 33-23)

A vendég gárda játékában eddig is benne volt a győzelem, ám a 4. forduló vasárnapi záró mérkőzésen a végjáték is jól sikerült Mario Delaséknak, révbe ért a Rio Natura Monbus. A kosárgazdag első etap után teljes káosz vette kezdetét a Fuenlabrada együttesénél, mindösszesen 4 (!) pontra voltak képesek Andy Pankoék. A Monbus kihasználva ezt 18 egységet hintett, magabiztosan várhatták az összecsapás második felét (32-41). A térfélcsere után is látványosan szenvedett a narancssárga mezes hazai egylet, bár a vendégek is visszavettek a tempóból. Hiába az extra záró negyed hazai részről – több pontot szereztek, mint az első félidőben – a harmatgyenge második és harmadik tíz perc megpecsételte sorsukat, így megérdemelten szerezte meg első sikerét a Monbus.
A mérkőzésről készült videós összefoglalót itt tekinthetitk meg.

A Baloncesto Fuenlabrada legjobb dobói: Panko, Paunic 16/9–16/12, Feldeine 11/6
A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Dewar 16/6, Delas 13/3, Muscala, Corbacho 10–10/6

A 4. forduló 7 legszebb mozzanatát ide kattintva tudjátok megnézni.