Valenciai mámor Madridban

A spanyol bajnokság első fordulójában rögtön vereséget szenvedett a Királyi Gárda, de a Barca is jócskán megizzadt a Zaragoza ellen! (+STATISZTIKÁK, VIDEÓK)

Herbalife Gran Canaria (1-0) – Retabet Gipuzkoa Basket (0-1): 97 – 64 (25-16, 25-15, 18-12, 29-21)

Nagyarányú győzelmet aratott a kanári-szigeteki együttes, amely hamar riválisa tudtára adta, hogy nincs keresnivalója. Már az ötödik percben kétszámjegyű előnyre tettek szert Kyle Kuricék (12-2), ám a vendégeknél Andrew Lawrance vezetésével még tizen belülre hozta övét az első etap zárása előtt. A folytatásban még egy szintet tudott emelni játéka színvonalán Aito Garcia Reneses legénysége, amely ellen a Pedro Llompart-Txemi Urtasun páros is kevésnek bizonyult. Tökéletes összhang uralkodott hazai oldalon, mind a palánkok alatt – Pablo Aguilar és Alen Omic révén, aki hatalmas dupla-duplával (12 pont, 13 lepattanó) járult hozzá a sikerhez -, mind periméteren. Kevin Pangos kiválóan irányította gárdáját, igazi örömjátékot produkált a Herbalife Gran Canaria, amely a játék minden szegmensében felülemelkedett megtört ellenfelén.

A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Kuric 23/6, Aguilar 18/9, Pangos 14/6
A Retabet Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Lawrence 16/9, Llompart 13/9, T. Urtasun 11

A mérkőzést összefoglaló videó

Montakit Fuenlabrada (1-0) – ICL Manresa (0-1): 78 – 60 (17-16, 19-11, 22-17, 20-16)

Nagyon fontos lett volna a Jermaine Thomast is a soraiban tudó Manresának, hogy a vele hasonló erősségű Fuenlabradát legalább megszorongassa, ám ezúttal esélye sem volt minderre. Hiába kezdett jobban a dupla-duplához közel járó (9 pont, 10 lepattanó) Dejan Musli vezette Manresa (5-11), az Ivan Paunics-Alex Urtasun duó irányította fővárosi egylet hamar rendezte sorait, és az első negyed végére már nála volt a minimális előny (17-16). A második szakaszt sok katalán hiba tarkított, amelyeket kihasznált a sokkal koncentráltabban kosárlabdázó Zan Tabak legénység. A nagyszünetet követően állva maradt a vendég együttes: a Fuenlabrada 10-1-es rohanást repesztett, amellyel kényelmes fórt alakított ki (50-33). Hiába küzdött a Manresa, a különbség állandósulni látszott. A triplavonalról sokkal pontosabban tüzelő hazai fél nem engedte közelebb férkőzni közvetlen riválisát, tökéletesen használta ki a Manresa megingását. Honfitársunk, Jermaine Thomas 14 percet kapott a bizonyításra Ibon Navarro vezetőedzőtől, amely alatt 2 pontot, 2 lepattanót, 1 asszisztot valamint 2 kiharcolt faultot jegyeztek neve mellé. Negatív oldalra három személyi hiba került.

A Montakit Fuenlabrada legjobb dobói: Paunics – A. Urtasun 14/6 – 14/3, Tabu – Sobin 10/6 - 10
Az ICL Manresa legjobb dobói: Otverchenko – Sánchez – Musli 9/6 – 9/3 – 9

FIATC Joventut (1-0) – Iberostar Tenerife (0-1): 83 – 75 (17-18, 28-19, 19-22, 19-16)

Kemény küzdelem zajlott a középmezőnybeli rangadón, amelyen a kanári-szigeteki együttes sorsát a katalánok közel 50 százalékos triplamutatója pecsételt meg. Óvatosan feszültek egymásnak a felek, a tenerifei együttes azonban hamar magához ragadta a kezdeményezést Blagota Sekulic és Javier Beirán két hárompontosa révén (7-10). A Joventutnál Albert Sábat vette vállára csapatát, amely a második negyedben nemcsak támadásban, de védekezésben is szép megmozdulásokat produkált, hibák sorozatára kényszerítve a vendégeket (45-35). Ám a Tenerife sem adta magát könnyen: Blagota Sekulic mellé az Ian O’Leary-Nicolás Richotti páros nőtt fel a pontgyártásba; a negyedik etapban fej-fej mellett haladtak a felek (61-59). Hazai szemszögből azonban a legjobbkor villantak meg a hátvédek: Demond Mallet és Sergi Vidal is bepörkölt egy-egy trojkát, amelyet Brandon Paul is megfejelt egy középtávolival. A vendégek ezekre már nem tudtak érdemben reagálni, így vereséget szenvedtek a Badalona otthonában.

A FIATC Joventut legjobb dobói: Sábat 13/9, Vidal – Mallet – Paul 11/9 – 11/9 – 11/3
Az Iberostar Tenerife legjobb dobói: Sekulic 17, O’Leary 15/6, Richotti 14

UCAM Murcia (0-1) – Unicaja (1-0): 58 – 60 (15-15, 14-21, 15-13, 14-11)

Kőkeményen megizzadt az Euroligás gárda a Murcia otthonában, amely egy harcias küzdelemben, Fran Vázquez vitathatónak vélt kosarával győzött. Nagy elánnal vetette bele magát a mérkőzésbe Focisz Katszikarisz legénysége, amellyel az ex-Barcás Edwin Jackson tudta csak tartani a lépést (15-15). A második negyed pontosabb támadásai révén lépéselőnybe került az Unicaja, sőt a harmadik etap elején úgy tűnt sikerült is megtörnie a hazai fél lelkesedését (29-39). A görög mesteredző nem várt tovább az időkéréssel, maga köré hívta tanítványait. Intelmei nyitott fülekre találtak: Facundo Campazzo és Vitor Benite vezetésével 9-0-ás etapot repesztett a Murcia, amellyel újra magasabban jegyzett riválisa nyakában lihegett (38-39). Ezután már az Unicaja sem tudott nagyobb fórt kialakítani, izgalmas hajrára volt kilátás. Kicsivel több, mint egy perccel a rendes játékidő vége előtt kiegyenlített a hazai fél, teljes extázisba került a közönség. 2,3 másodperccel a lefújás előtt Fran Vázquez zsákolásának körülményeit vélték vitathatónak a hazaiak, ám a bírók szabályosnak ítélték a mozdulatot. A Murciának alig több, mint egy másodperce maradt az ellentámadásra, ám Thomas Kelati dobása nem jelentett veszélyt a gyűrűre – így vért izzadva szerezte meg első diadalát az andalúz gárda.

Az UCAM Murcia legjobb dobói: Benite 12/9, Rojas 11/6, Cabezas 8/3
Az Unicaja legjobb dobói: Jackson 13/6, Markovics – Kuzminskas 8/3 – 8

Rio Natura Monbus (1-0) – Baloncesto Sevilla (0-1): 88 – 53 (15-13, 28-11, 27-13, 18-16)

A két csapat nem volt egy súlycsoportban: az obradoiroi gárda a második és a harmadik negyedben átrohant ellenfelén, így kiütésszerű vereséget mért a sevillaiakra. A kiegyenlített első negyed után talán joggal reménykedhettek a vendég szurkolók egy színvonalas és szoros csatában, ám a második tíz percben teljesen lefagyott a sevillai támadójáték, amely mellett a védekezésben is amatőr hibákat vétettek Bostjan Nachbarék. A fordulást követően tovább nőtt a különbség a két fél között, a Rio Natura Monbus játékosai 19 (!) hárompontost süllyesztettek el a vendég gyűrűben. A negyedik etap már csak formalitás volt, hatalmas pofonba szaladt bele Luis Casimiro együttese.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Caloiaro 21/6, Waczynski – Bendzius 13/9 – 13/3, McGrath 12/6
A Baloncesto Sevilla legjobb dobói: Sánchez 8/3, Henton – Slokar – Nachbar 6/3 – 6 – 6

Movistar Estudiantes (0-1) – Laboral Kutxa (1-0): 58 – 85 (15-31, 9-23, 15-15, 19-16)

Az alábbi linkre kattintva már olvashattatok a találkozóról, amelyen a Laboral Kutxa már az első félidőben eldöntötte a mérkőzés érdemi kérdését.

A Movistar Estudiantes legjobb dobói: Stimac 13, Martin 11/3, Brizuela 8/3
A Laboral Kutxa legjobb dobói: Causeur 19/9, James 17/9, Buruszisz 13/3

Real Madrid (0-1) – Valencia Basket (1-0): 84 – 88 (20-17, 17-28, 25-15, 20-28)

A valenciai magasembereket – Justin Hamiltont és Bojan Dubljevicset – képtelenek voltak féken tartani a Real védők, így kisebb meglepetésre, de a Valencia Madridban kényszerítette térdre a Királyi Gárdát. Hiába kapta el jobban a rajtot Gustavo Ayón remeklésével a regnáló bajnok (18-9), a második negyedben átrohant ellenfelén a 45 pontot összeszorgoskodó Bojan Dubljevics-Justin Hamilton fémjelezte Valencia (37-45). A fordulást követően agresszívabb védekezést mutatott fel a Királyi Gárda, amely a Rudy Fernández-Sergio Llull duó vezetésével előbb utolérte, majd magához ragadta az irányítást az utolsó etap előtt (62-60). A narancsmezesekben azonban a rendes játékidő záró szakaszában is maradt inspiráció, magasembereik mellett Rafa Martinez és Sam Van Rossom is gondoskodtak arról, hogy a fővárosiak kétségbeejtő akciókat vigyenek véghez (67-72). Az utolsó percekben is megtudta őrizni hidegvérét a periméterről is pontosabban tüzelő vendég egylet, míg a „blancók” fontos büntetőket vétettek, így teljesen megérdemelt győzelmet aratott – részben visszavágva a tavalyi bajnoki elődöntőbeli vereségért.

A Real Madrid legjobb dobói: Ayón 16, Fernández 12, Llull 11
A Valencia Basket legjobb dobói: Hamilton 24/6, Dubljevics 21/6, Martinez 13/6

Morabanc Andorra (0-1) – Dominion Bilbao Basket (1-0): 69 – 79 (21-25, 14-16, 19-17, 15-21)

Szépen helytállt az Andorra, de a Bilbao javára döntött, hogy a közeli és középtávoli dobásokat sokkal hatékonyabban tudta érvényesíteni. Gyors akciókkal nyitott a hazai fél (7-2), de a baszkok szekerét húzó Alex Mumbrú-Shawn James páros még idejében megállította David Navarróék lelkesedését – bár teljesen nem tudta leszakítani ellenfeleit (35-41). A nagyszünetet követően is becsülettel küzdött az Andorra, sőt a harmadik etap elején Luka Bogdanovics hatalmas triplájával ki is egyenlített (43-43). Az utolsó percek azonban ismét a baszkok szája íze szerint alakultak: Alex Mumbrú periméterről, míg Clevin Hannah lerohanásból válaszoltak (54-58). A Bilbao kiváló ütemben használta ki ellenfele átmeneti zavarát – percek alatt átlépte a kétszámjegyű különbséget (56-68), amely után már nem maradt energia a hazaiakban a fordításra.

A Morabanc Andorra legjobb dobói: Navarro 17/3, Stojanovski 14/3, Gomes – Bogdanovics 10/6 – 10/6
A Dominion Bilbao Basket legjobb dobói: Mumbrú 15/9, Ruoff – James 13/3 – 13

FC Barcelona Lassa (1-0) – CAI Zaragoza (0-1): 84 – 76 (21-23, 24-23, 16-16, 23-14)

A katalán óriásklub is alaposan megszenvedett első győzelméért; csak az utolsó negyedben, Ante Tomic kiváló performanszával tudta maga javára fordítani a találkozót! Intenzív kezdés után (6-0), beragadt a gránátvörös-kék offenzíva, periméterről rengeteget hibáztak Tomas Satoransky-ék, amelyet hasznára fordított a Zaragoza (21-23). A védekezéssel is komoly gondjaik akadtak Juan Carlos Navarróéknak, teljes döbbenet ült ki a katalán arcokra (29-37). Még mielőtt komolyabb bajba került volna a Szuperkupa bajnok, Carlos Arroyo hozott üde színfoltot csapata játékába: remekül találta meg az összhangot Justin Doellmannal (45-46). A második félidőt Ante Tomic pontjai nyitották (56-52), de a vendégeknél Isaac Fotu mellett Drake Diener is betalált a 6,75-ös vonalon túlról. A negyedik negyedet minimális előnnyel kezdhette a Zaragoza (61-62), de ekkor jött rövidzárlata sokba került. Ante Tomic ellenmondást nem tűrve pattogtatott a festékben, míg Juan Carlos Navarro két triplájával biztosította a katalán diadalt.
A meccs hőse és az első kör MVP-je Ante Tomic lett, aki 23 ponttal, 6 lepattanóval, 1 gólpasszal valamint 7 kiharcolt faulttal (34 VAL) járult hozzá a sikerhez.

Az FC Barcelona Lassa legjobb dobói: Tomic 23, Doellman 14, Navarro 10/6
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Diener 11/3, Fotu 10/6