VTB Liga, 22. hét: Rekorddöntések sora a kupahétvégén

A VTB Ligában nagyüzem volt a többi ország nemzeti kupahétvégéjén, a legtöbb csapat kétszer is pályára lépett és számos ligarekord megdőlt.

A VTB Ligában nagyüzem volt a többi ország nemzeti kupahétvégéjén, a legtöbb csapat kétszer is pályára lépett és számos ligarekord megdőlt. A CSZKA beállította a leghosszabb győzelmi sorozatot, játékosuk, Vitalij Fridzon elsőként lépte át az 1500 pontos határt, a Loko 24 triplájánál, illetve 41 pontos negyedénél sem volt még több, ahogy a Kazany 30 ponttal megnyert játékrészénél sem.

Vita Tbiliszi (grúz, 0-21) – Bisons Loimaa (finn, 8-14) 63-77

Martin Zeno (21/9 pont, 5 lepattanó) és Paul Hill (20/12 pont, 5 gólpassz, 5 lepattanó) vezérletével gond nélkül nyert a Bisons Tbilisziben, a finnek végig vezettek az összecsapáson. A múlt héten az első győzelmük megszerzéséhez nagyon közel álló hazaiak gyengén kezdtek támadásban, ezt követően pedig már csak futottak az eredmény után, így ismét vesztesen hagyhatták el a pályát. A Vitában Daniel Bejarano (18/12 pont, 10 lepattanó) és Omar Thomas (16 pont, 10 lepattanó) is szép dupla-duplát értek el.

Krasznoje Oktyabr (orosz, 8-12) – Lokomotiv Kubany (orosz, 14-5) 77-89

A sérülése után mostanra fantasztikus formába lendült Anthony Randolph (23/6 pont, 9 lepattanó, 2 blokk) vezérletével győzni tudott a Lokomotiv Volgográdban is. A meccsen szinte végig vezetett a Loko, így nem szakadt meg a vasutasok győzelmi sorozata, ami ezzel már zsinórban kilenc sikert számlál. Az Oktyabr egyébként szívós, kemény ellenfél volt, többször is felzárkóztak a meccs során néhány pontra, de fordítaniuk nem sikerült.

Asztana (kazah, 6-14) – CSZKA Moszkva (orosz, 21-1) 60-92

Egy negyedet bírt az Asztana a CSZKA Moszkva ellen, hiszen tízpercnyi játék után még csak 21-19-re vezetett a címvédő. Nik Caner-Medley (18/6 pont, 7 lepattanó), Jerry Johnson (18/9 pont, 10 gólpassz) és Pat Calathes (17/6 pont, 11 lepattanó) mellé azonban senki nem nőtt fel a folytatásban, a CSZKA rotációja viszont ezúttal is nagyon mély volt. Ennek köszönhetően folyamatosan húztak el az egyre jobban védekező vendégek, a kispadok csatáját egészen elképesztő fölénnyel, 53-2-re nyerték az oroszok. A moszkvaiaknál mindenki szerzett pontot, a legjobb számokat pedig Nando De Colo (14/6 pont, 6 gólpassz, 5 lepattanó) produkálta.

Zenit Szentpétervár (orosz, 11-4) – Himki Moszkva (orosz, 16-4) 72-103

A játékhét legnagyobb rangadójának indult, végül pedig az egyik legsimább mérkőzés lett a Zenit és a Himki összecsapásából. A moszkvaiak rendkívül agresszív védekezéssel, és az ebből vezetett villámgyors támadásokkal lepték meg a Zenitet, aminek köszönhetően 21 ponttal, 32-11-re megnyerték az első negyedet, félidőben pedig már kerek 30 ponttal vezettek (61-31). Minden lényegi kérdés eldőlt tehát, a Himki legjobbjai pedig Josh Boone (26 pont, 6 lepattanó, 16/12 mezőnyből), Tyrese Rice (15/9 pont, 11 gólpassz), illetve az ismét fantasztikus mezőnymunkát végző, mellette pedig dupla-duplázó Tyler Honeycutt (11 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) voltak.

VEF Riga (lett, 5-15) – Kalev/Cramo (észt, 6-13) 75-84

Igazi alsóházi rangadót vívott egymással a két balti gárda, a Riga és a Kalev, amit a két csapat első idei találkozójához hasonlóan most is a vendégcsapat nyert meg, visszavágva a tallinni vereségért. Az észtek sokkal jobban kapták el a rajtot a meccs elején, ezt követően pedig már nem tudott fordítani az enervált Riga. A lettek kulcsemberei nem voltak meghatározók ezúttal, a Kalevben viszont Morris Curry (20/3 pont, 8 gólpassz), Rolands Freimanis (17/3 pont, 12 lepattanó) és Shawn King (14 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) is villogott.

UNICS Kazany (orosz, 18-2) – Bisons Loimaa (finn, 8-15) 110-56

Hatalmas kiütést mért a Kazany a Bisonsra, a 13-as győzelmi szériánál tartó tatárok kis híján kétszer annyi pontot szereztek, mint a finnek. Pedig nem így indult a meccs, hiszen az első negyedet még a Bisons nyerte 20-18-ra. Innentől azonban teljesen leállt a vendégek gépezete, a harmadik negyedet pedig ligarekordot jelentő 30 pontos különbséggel, 36-6-ra nyerte a Kazany. A VTB Ligában ezen a meccsen 1000 pont fölé jutó Keith Langford (25/15 pont, 5 lepattanó, 12/10 mezőnyből) ebből 18 ponttal vette ki a részét, csapata pontjainak felét ő szerezte ebben a játékrészben. Quino Colom (11 pont, 13 gólpassz, 5 lepattanó) szintén nagyszerűen játszott ezúttal is.

Lokomotiv Kubany (orosz, 15-5) – Vita Tbiliszi (grúz, 0-22) 121-71

Malcolm Delaney nélkül is nagyon simán verte a Lokomotiv a sereghajtó Tbiliszit, ez a meccs pedig nagyon hasonló volt a Kazany találkozójához. Ezen a meccsen is a harmadik negyedben nőtt tetemesre a különbség, illetve a Loko is állított fel új rekordokat. Ezt a játékrészt 41-13-ra nyerték meg a vasutasok, 41 pontot eddig még egyetlen csapat sem tudott dobni egyetlen negyed alatt a liga történetében. Emellett megdőlt a triplarekord is, hiszen a dobóedzést tartó oroszok 24-szer voltak eredményesek távolról (39/24, 62%), az eddigi csúcs 19 hárompontos volt egy csapattól. A Lokóban hemzsegtek a jobbnál jobb teljesítmények, a teljesség igénye nélkül Ryan Broekhoff (23/15 pont, 11 lepattanó, 7 gólpassz) és Matt Janning (18/18 pont, 7 gólpassz, 6/6 tripla) voltak a legjobbak és ők járultak hozzá a legnagyobb mértékben a rekorddöntésekhez.

Krasznoje Oktyabr (orosz, 9-12) – Cmoki-Minszk (fehérorosz, 6-12) 96-80

A hatalmasat játszó Ekene Ibekwe (22/9 pont, 14 lepattanó, 3 blokk), illetve a szintén dupla-duplázó Jerry Jefferson (16 pont, 11 lepattanó) vezérletével az Oktyabr magabiztosan le tudta győzni a Minszket. A hazaiak jobban kezdték a meccset, a beloruszok viszont Ivan Maras (19 pont, 8 lepattanó) főszereplésével innen még fordítani tudtak, a nagyszünetben már ők vezettek. A második félidőt aztán ismét az oroszok kezdték jobban, ekkor pedig már nem tudott újra felállni a Minszk.

Himki Moszkva (orosz, 16-5) – Nyizsnyij Novgorod (orosz, 11-9) 74-82

Meglepetésre a Nyizsnyij Novgorod idegenben is le tudta győzni a Himki Moszkvát, így az Euroligában is vitézkedő topcsapat az 5 vereségéből 2-t a Nyizsnyij ellen jegyez. A Himki ezen a meccsen nélkülözni kényszerült egyik legjobbját, Tyrese Rice-t, ami akkor is nagy érvágás volt, ha Alexej Shved (21 pont, 10 gólpassz, 3 labdaszerzés) kiválóan vette át a karmesteri pálcát. Az oroszok legnagyobb sztárja azonban alaposan benne volt csapata egészen kritikán aluli triplázásában (24/3, 12%), ami végül a vesztüket okozta. A vendégeknél visszatért és roppant fontos láncszem volt Victor Rudd (13/3 pont, 6 lepattanó), de a meccs hőse Dmitrij Khvosztov (22/12 pont, 10 gólpassz) volt, aki egészen kiválóan játszott volt csapata ellen.

Jenyiszej Krasznojarszk (orosz, 6-14) – Avtodor Szaratov (orosz, 10-8) 88-92

Az Avtodor ha nem is könnyedén, de kicsikarta a győzelmet a Jenyizsej ellen, ami most a legfontosabb az esetükben, hiszen négy vereséget szenvedtek el egymás után, melyek közül a Kazany és a Loko elleniek eléggé kiábrándítóak voltak. Nem sok hiányzott, hogy ez is az legyen, hiszen a vendégek már 17 ponttal vezettek a negyedik negyed elején, mégis kis híján kikaptak. A nagyot hajrázó Jenyiszej ugyanis kiegyenlített, ám David Kennedy (20 pont, 10 lepattanó, 2 blokk) nem tudta megnyerni a meccset a hazaiaknak, a túloldalon pedig Travis Peterson (20/6 pont, 10 lepattanó, 5 gólpassz) megmentette csapatát.

Kalev/Cramo (észt, 6-14) – CSZKA Moszkva (orosz, 22-1) 78-105

A Kalev sem okozott gondot a CSZKA Moszkvának, így a címvédő már zsinórban 19 győzelemnél tart, amivel átadták a Himki két évvel ezelőtti rekordját a múltnak, most már ez a leghosszabb ilyen sorozat. Vitalij Fridzon pedig ezen a meccsen jutott el 1500 pont fölé, ennyit még soha senki nem szerzett a liga történetében. A Kalev a jó formában lévő Morris Curry (23/15 pont, 9 gólpassz) és Rolands Freimanis (20 pont, 5 lepattanó) vezérletével igyekezett megnehezíteni a CSZKA dolgát, és ez az első félidőben még úgy ahogy sikerült is nekik, a másodikban viszont már kijött a csapatok közti különbség. A Teodoszicsot nélkülöző vendégeknél ezúttal is mindenki szerzett mezőnykosarat, a legjobb pedig most is Nando De Colo (17/6 pont, 5 gólpassz) volt közülük.

VEF Riga (lett, 6-15) – CEZ Nymburk (cseh, 11-9) 81-73

A Kalev elleni vereség után pár nappal szépen összeszedte magát a Riga, és egy sokkal erősebb csapatot, a Nymburkot már meg tudták verni. Ebben a korábban az NBA-ben is pattogtató Josh Harrellsonnak (25/6 pont, 9 lepattanó) volt óriási szerepe, aki magasan a mezőny legjobbjaként tündökölt. Az észtek egyébként végig vezettek a mérkőzésen, maximálisan rászolgáltak a győzelemre.