Egykori légiós kedvencek - 1. rész

Valószínű, hogy minden magyar kosárlabdát kedvelő szurkolónak van kedvenc külföldi játékosa. Lehet, hogy a kezdeti időkben, a 2000-es években, vagy a közelmúltban pattogtatott kis hazánkban olyan légiós, aki valamiért az adott szurkoló által favorizált játékossá vált. A mai naptól rendszeresen jelentkező sorozatunkban – a teljesség igénye nélkül – nyomon követjük majd azon kosarasok karrierjét, akik korábban a magyar bajnokságban játszottak. Természetesen a kommentekben várjuk Tőletek azoknak az aktív játékosoknak a nevét, akikről szeretnétek még hallani a rovatban.

Ousmane Barro (Szolnok 08/09) - Román, 1. osztály – Pitesti

13 percnyi lehetőséget kapott új csapatában a szenegáli center, amelyeket a legjobban igyekezett kihasználni. 9 pontot (5-ből 4 mezőnyből, 2-ből 1 büntető), 3 lepattanót (2 védő, 1 támadó), 1-1 szerzett és eladott labdát, valamint 1 kiharcolt faltot jegyzett. Csapata minimális arányú vereséget szenvedett hazai pályán a Temesvártól.

Cory Bradford (Kecskemét 05/06) - Kolumbia, 1. osztály - Gerreros de Bogota

Bradford jelen pillanatban a sérültek listáját gyarapítja a kolumbiai bajnoki címre hajtó együttesnél. Eddig 18 mérkőzésén 18,2 pontot, 3,8 lepattanót, 3,6 gólpasszt, és 1,4 szerzett labdát átlagolt, mindezt 30 perc alatt.

Ivory Clark (Szolnok 11/12) – Argentin, 1. osztály, Wuber Estudiantes de Bahia Blanca

A Szolnokkal bajnokságot és Magyar Kupát nyerő védekező fenomén a francia kaland után most Dél-Amerikában keres új kihívásokat, az argentin bajnokság október 11-én kezdődik majd számára.

Christopher Dunn (Kaposvár 12/13) - Román 1. osztály, CBA Asesoft Ploiesti

Nem úgy sikerült a bajnoki nyitány számára, mint ahogy valószínűleg tervezte, több szempontból sem. Nem elég, hogy támadásban csak limitált szerep jutott neki, társaival karöltve még a mérkőzést sem tudták megnyerni. A Ploiesti idegenben kapott ki a Medgyestől 74-78-ra. Dunn 33 perc alatt 8/6 pontig (4-ből 2 tripla, 2-ből 2 büntető), 1 lepattanóval, 6 gólpasszal és 1 eladott labdával zárt.

Benson Egemonye (Pécs 10/11, Sopron 11/12) - Argentin 1. osztály,

Egy év kihagyás után újra van csapata a nigériai magasembernek, s már nem kell sokat várnunk arra, hogy bemutatkozzon. Az argentin pontvadászat október 11-én rajtol.

Michael Fey (Kaposvár 11/12, Falco 12/13) - Uruguay 1. osztály, Montevideo BasketBall Club

Igazi világjáró az egykori UCLA játékos. Kaposváron csak egy fél szezont töltött, majd a hasznosabb karrier érdekében Venezuelába költözött. Ezt követően igazolta le a Falco a legutóbbi szezon elején. Ám onnan is idő előtt távozott, mivel nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Japán volt az újabb köztes állomás, majd Dél-Amerikában kötött ki, méghozzá Uruguayban. Ott már javában tart a bajnokság, ám a fővárosi alakulat számára eddig nem termett sok babér, három vereséggel nyitották a szezont. Fey sem szaggatta szét eddig az istrángot. Az Olimpiaval szemben 63-65-re elvesztett mérkőzésen 30 perc alatt 13 pontot (12-ből 4 mezőnyből, 6-ból 5 büntető), 10 lepattanót (9 védő, 1 támadó), 2-2 szerzett és eladott labdát, és 1 blokkot tett a közösbe. A második összecsapásukat csak szorossá tudták tenni, 84-91-re kaptak ki. Fey faltproblémákkal küzdött, csak 28 percet játszott, 11 ponttal (10-ből 4 mezőnyből), 7 lepattanóval (4 védő, 3 támadó), 4 falttal, 3 eladott labdával zárt. A harmadik fordulóban az Un. Atletica sem kegyelmezett a fővárosiaknak, 66-75-re kaptak ki idegenben. Fey 18 pontot (10-ből 5 mezőnyből, 9-ből 8 büntető), 9 lepattanót (6 védő, 3 támadó), 5 kiharcolt faltot, 2 eladott labdát gyűjtött be mielőtt kipontozódott.

James Florence (Szolnok 12/13) - Német 1. osztály - NY Phantoms Braunschweig

Győztes mérkőzésen debütált új csapatában a Szolnoki Olaj KK-hoz az elmúlt szezonban év közben érkező Florence. A Braunschweig hazai pályán 94-85-re győzte le a Ratiopharm együttesét a bajnokság nyitófordulójában. Az amerikai irányító 32 perc alatt 20/9 pontig (15-ből 7 mezőnyből, 4-ből 3 büntető), 4 lepattanóig, 2 gólpasszig és 1 szerzett labdáig jutott. A második fordulóban a Trier gárdáját látták vendégül, pontszegény találkozón újabb győzelmet gyűjtöttek be (67-58). Florence ismét kezdett, s bár a dobás nem igazán ment neki, mégis csapata legjobbjaként hozta le a találkozót. Statisztikájába 15/3 pont (14-ből 5 mezőnyből, 6-ből 1 tripla)5 lepattanó, 4 gólpassz, 4 szerzett, 2 eladott labda került.

Duke-Jermaine Forbes (Nyíregyháza, 04/05, Dombóvár 04/05, 06/07, Albacomp 06/07) – Francia 3. osztály – BC Montbrison Masculins

A 2006/07-es szezon alsóházi rájátszásában, a Kaposvár elleni hazai győzelem alkalmával elképesztő teljesítménnyel rukkolt el, 47/36 ponttal fejezte be a mérkőzést, 19 triplát emelt rá, melyből 12 hullt a gyűrűbe. Azóta senki nem tudott ilyen mennyiségű hárompontost szerezni a magyar NBI/A-csoportban.  Jelenlegi csapata úgy futott bele 28 pontos vereségbe a bajnoki nyitányon, hogy a záró negyednek még úgy futhattak neki, hogy akár még győzhetnek is. 32-9-re bukták el az utolsó tíz percet, így sokat nem ért Forbes 15/9 pontja, amit 13-ból 6-os mezőnymutatóval ért el. (67-95)

Eric Freeman (Hódmezővásárhely 06/07) – Argentin 2. osztály, Banda Norte Rio Cuarto

Közel hét éve játszott hazánkban az ébenfekete magasember, ám akkori teljesítménye nyomán élénken élhet emlékeinkben. Október közepén rajtolnak az argentin második vonal küzdelmei, a következő részben már érdemben tudunk beszámolni teljesítményéről.

Paul Graham (Körmend 09/10, Dombóvár 09/10) – Lengyel 1. osztály, Anwil Wloclawek

Az amerikai-puerto ricoi kettős állampolgárságú játékos miután sikertelenül próbálkozott a Körmend és a Dombóvár csapatainál, hazatért Puerto Ricóba, majd később Lengyelországba igazolt. A tavalyi év jól sikerült neki az EuroChallengeben szereplő román Gaz Metannál. A bajnokságban 11,6 pontot átlagolt 44%-os mezőnypontossággal, az EC-ben pedig a legjobb 16 között játszott két találkozón brillírozott (átlagban 16 pont, 50% mezőnyből). Érdekes, hogy mennyit tud fordulni egy játékossal a világ alig 1,5 év leforgása alatt, ugyanis szerződést kapott a lengyel első osztály újoncától, az Anwil Wloclawektől. Az ottani pontvadászat október 12-én indul.

Justin Ingram  (Debrecen 11/12) – Francia 2. osztály, Union Poitiers Basket 86

2011/12-es szezon pontkirálya (24,58 pont/meccs) legjobb meccsét a Jászberény ellen, 2011. november 26-án játszotta hazánkban, amikor 46/6 pontot, 7 lepattanót, 13 kiharcolt faltot és 7 gólpasszt jegyzett, s ezzel a klasszisteljesítménnyel vezette győzelemre a Factum Sportot. Idén nyáron szerződött a francia másodosztályban szereplő Union Poitiers Basket 86 csapatához. Első mérkőzésükön 94-76-ra győzték le a Rouen-t, Ingram 16/3 ponttal (8-ből 5 mezőnyből, 4-ből 1 tripla, 4-ből 4 büntető), 3 lepattanóval, 3 gólpasszal, 4 kiharcolt falttal, 1 szerzett labdával vette ki részét a győzelemből. A második találkozójukon nagy csatában kaptak ki a Le Portel otthonában (82-80). Az amerikai hátvéd a mérkőzés legeredményesebb játékosaként 20/6 ponttal (15-ből 6 mezőnyből, 5-ből 2 tripla, 7-ből 6 büntető), 1 lepattanóval, 6 gólpasszal, 4 kiharcolt falttal, 1 szerzett és 2 eladott labdával zárt. A harmadik összecsapásukon heroikus küzdelemben, hosszabbítás után maradtak alul a Fos Ouest csapatával szemben. Ingram kitett magáért, 22/12 pontját 15-ből 9-es mezőnymutatóval (8-ból 4 tripla) érte el, továbbá kiosztott 7 gólpasszt, kiharcolt 2 faltot, szerzett 2 labdát, 4 eladottal szemben mielőtt kipontozódott. A Poitiers 1-2-es mérleggel a tabella második felében áll.

Miroslaw Lopatka (Körmend, Kecskemét) – Lengyel 2. osztály,  WWK Wroclaw

Második szezonját kezdte meg a Wroclaw együttesénél a lengyel center. Már csak kiegészítő játékosként tevékenykedik, idén várhatóan kevesebbet lesz parketten, mint a tavalyi 17,7 átlagperc. A nyitófordulóban győzött együttese, neki 9 játékperce alatt 2 pont (3-ból 1 mezőnyből), 3 lepattanó, 1 eladott labda és 2 blokk került a lőlapjára.

Julien Mills (Dombóvár 07/08, Szolnok 11/12) - Izrael 1.osztály - Greentops Netanya

A korábbi magyar pontkirály, s a Szolnok Olaj KK-val magyar bajnokságot, Magyar Kupát nyerő játékos már az elmúlt szezont is Izraelben töltötte. Annak ellenére, hogy csapata kiesett az élvonalból Mills mégis ott kezdi meg az új idényt. Ugyanis a Greentops Netanya szerződtette, az október 13-án kezdődő bajnoki évadban pedig bizonyíthat, hogy méltó a vezetők bizalmára.

Hriszto Nikolov (Szolnok 11/12) - Francia 1. osztály - Pau-Lacq-Orthez

Komoly verésbe futott bele a Pau-Orthez a bajnokság első mérkőzésén. A Le Havre esélyt sem adott nekik, már az első negyedben eldöntötték a találkozó sorsát. Nikolov kezdőként 10/6 pontig (4-ből 3 mezőnyből, 2-ből 2 tripla, 6-ból 2 büntető), 2 lepattanóig, 4 gólpasszig, 3 kiharcolt faltig, 1 szerzett, 3 eladott labdáig jutott.

Michael Schachtner (Factum Sport 11/12) - Holland 1. osztály, Zorg and Zekerheid Leiden

A Leiden magához édesgette a tavalyi ezüstérmes irányítóját, Robert Holcomb-Faye-t, így nagyobb eséllyel indul harcba a címvédésért. Jó rajtot vettek, 69-63-re győzték le a Groningent. Schachtner 14/6 pontos (10-ből 4 mezőnyből, 7-ből 2 tripla, 5-ből 4 büntető), 4 lepattanós, 2 eladott labdás teljesítménnyel nyitotta a szezont.

Mike Scott (Körmend 09/10) - Francia 1. osztály - Pau-Lacq-Orthez

Nikolov csapattársaként szintén az Orthez kezdőjében szerepelt az egykori körmendi kedvenc. Neki kevesebb babér termett, mint bolgár csapattársának. 4 pont (5-ből 1 mezőnyből, 2-ből 2 büntető), 5 lepattanó, 2 kiharcolt falt és 2 eladott labda került a statisztikájába a 79-106-ra elveszített mérkőzésen.

Marcellus Sommerville (Atomerőmű SE 06/07) - Török 1. osztály, Aliaga Petkim

A 31 éves swingman profi karrierjét az ASE együttesében kezdte, ám alig fél szezon után elváltak csapat és a játékos útjai. Sommerville azóta a francia élvonal több csapatánál is megfordult, legutóbb a Nancy-t erősítette. Idén nyáron azonban hosszú évek után váltott, s Törökországban kezdi meg a szezont október 11-én.

Marco Spica (Kaposvár 12/13) - Belga 1. osztály, Antwerp Giants

A Kaposvárral az elmúlt idényt a 4. helyen befejező center Belgiumba szerződött a nyár folyamán. 65-71-re kaptak ki a Liege vendégeként, Spica 9 pontig (4-ből 3 mezőnyből, 3-ból 3 büntető), 2 lepattanóig, 1 gólpasszig, 4 kiharcolt faltig, 2 szerzett, 4 eladott labdáig, és 2 blokkolt dobásig jutott.

Ken Tutt (Szolnok 08/09) – Román 1. osztály – BCM Pitesti

Az egyik legjobbja volt a Pitestinek, ám az ő teljesítménye kevés volt ahhoz, hogy hazai pályán, győztesen kezdjék a bajnoki évadot. Tutt 15 ponttal (8-ból 4 mezőnyből, 7-ból 7 büntető), 5 gólpasszal, 4 kiharcolt falttal és 1 szerzett labdával, 4 eladott labdával fejezte be a mérkőzést.

Darian Townes (Sopron 10/11, Körmend 11/12)  – Japán 1. osztály, Tochigi Brex

A hazánkban két teljes szezont lehúzó center folytatta ázsiai túráját. A tavalyi, dél-koreai kiruccanása jól sikerült, ugyanis őt választották az első osztály (KBL) legjobban védekező játékosának, beszavazták az év legjobb ötösébe, valamint a légiósok csapatába. A nyár folyamán országot váltott, Japánba, a Tochigi Brex csapatához szerződött. Csapattársa az a Yuta Tabuse, aki Japán első, s egyben eddigi utolsó NBA-ben szereplő játékosa. Townes a bajnokság kezdete előtt megnősült, szeptember végén fogadott örök hűséget párjának, közös gyermekük márciusban lesz két éves. A japán pontvadászatot két vereséggel nyitotta a Tochigi. Szeptember 28-án és 29-én játszottak a Toyota Alvark ellen, s mindkétszer vesztesen hagyták el a parkettet. Az amerikai center az első mérkőzésen (78-86) kezdőként kapott lehetőséget, 26 perc alatt 15 pontot (10-ből 7 mezőnyből), 9 lepattanót (8 védő, 1 támadó), 5 blokkolt dobást tett a közösbe, 2 eladott labda mellett. A második találkozón szintén kezdett, ám csak 22 percet tölthetett a parketten a 78-98-ra végződő mérkőzésen. 12 ponttal (9-ből 4 mezőnyből, 4-ből 4 büntető), 6 lepattanóval (2 védő, 4 támadó), és 1 blokkal zárt. A harmadik, negyedik körben a Chiba Jets-szet fogadták, mindkét alkalommal vesztesen hagyták el a parkettet. Előbb 72-80-ra, majd 65-75-re kaptak ki. "Tóni" az első derbin 5 ponttal, 5 lepattanóval és és 2 blokkal segítette csapatát. Második nekifutásra kicsit jobban sikerült az előadás, ám nem ért vastapsot. 15 pont (11-ből 6 mezőnyből, 4-ből 3 büntető), 7 lepattanó (5 védő, 2 támadó), 2 gólpassz és 2 eladott labda került a tarisznyájába.

Damon Williams (Albacomp 01/02) - Finn 1. osztály, Tampereen Pyrintö

Decemberben ünnepli 40. születésnapját a korábbi székesfehérvári kedvenc, ám még mindig rendkívül aktív a kosárpályán. A kék-fehérekkel a rájátszás első köréig jutott, 3-2-vel estek ki a MOL-Szolnokkal szemben. Williams azzal vigasztalódhatott, hogy 574 megszerzett ponttal ő lett a bajnokság legponterősebb játékosa. Hosszú évek óta erősíti a Tampereen Pyrintö csapatát, melyben tavaly elképesztő mennyiségű, 53 tétmérkőzést játszott, úgy, hogy átlagban 33 percnyi játékidőt kapott edzőjétől. Az új bajnoki évad jól kezdődött számára, hisz csapata hazai pályán győzelemmel nyitott, 109-81 arányban múlták felül a LrNMKY gárdáját. Williams 27 perc alatt 13 pontig (8-ból 4 mezőnyből, 8-ból 5 büntető), 9 lepattanóig (6 védő, 3 támadó), 6 gólpasszig, 4 kiharcolt falt, és 1 szerzett labda társaságában.

Lorenzo Williams (ZTE, Paks) - Lett 1. osztály, BK Ventspils

Győzelemmel mutatkozott be új csapatában a korábbi zalaegerszegi, paksi kedvenc. A Balti Ligában is szereplő BK Ventspils az első lett bajnokiját nagyon magabiztosan, 96-57-re nyerte a Turiba otthonában. Williams 16/3 pontot (7-ből 5 mezőnyből), 3 lepattanót, 3 gólpasszt jegyzett, mindezt összesen 23 játékperc alatt. A második fordulóban a Jekabplis együttesét látták vendégül, s küldték haza 9 pontos veréssel (75-66). Zo szinte végig pályán tartózkodott, 36 percet robotolt, melynek eredménye 24/3 pont (14-ből 7 mezőnyből, 3-ból 1 tripla, 10-ből 9 büntető), 4 lepattanó (3 védő, 1 támadó), 1 gólpassz, 5 kiharcolt falt és 0 eladott labda.