Euroliga: A Feneré lett a rangadó, Rudy a múltat idézte

A címvédő Fenerbahce a visszatérő Vesely vezérletével egy kőkemény rangadón aratott roppant fontos sikert a Panathinaikosz ellen, Rudy Fernandez meccsnyerő dobásával nagy nehezen a Real is behúzta a Baskonia elleni meccsét, a CSZKA egy triplával maradt el az Euroliga-rekordtól, de a Milano mesterlövészei is elsültek.

Alapszakasz, 18. forduló

CSZKA Moszkva (orosz, 14-4) – Anadolu Efes (török, 5-13) 110-79

Még a vártnál is sokkal simábban győzte le a CSZKA Moszkva az Efest, egyetlen percig sem volt kérdéses, hogy melyik csapat nyeri ezt az összecsapást. A listavezető oroszok a parádés százalékkal bedobott 18 triplájuknak (27/18, 67%) köszönhetik ezt a fölényes sikerüket, ez a teljesítmény mindössze 1-gyel maradt el végül az Euroliga-rekordtól, amit a Siena tart 19 trojkával. A hazai játékosok már az első negyedben berámoltak ebből 7-et, aminek következtében 35-21-re vezettek egynegyednyi játék után. A folytatásban aztán Brock Motum (19/3 pont, 4 lepattanó), és az Ataman mester érkezésével mellőzötté vált, majd most a polcról ismét levett Vladimir Stimac (10 pont, 12 lepattanó, 3 blokk) főszereplésével még feljött 8 pontra az Efes, ám a második félidőben egy 12-0-s rohammal ismét robbantott a CSZKA, majd a különbség ezt követően is csak még tovább nőtt, a moszkvaiak pedig meg sem álltak 110 pontig. A CSZKA mind a négy idei pontfelelőse, azaz Cory Higgins (21/9 pont, 3/3 tripla), Sergio Rodriguez (16/12 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 6/4 tripla), Nando De Colo (15/9 pont, 7 gólpassz, 3/3 tripla) és Will Clyburn (13/3 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) kitett magáért.

A CSZKA Moszkva legjobb dobói: Higgins 21/9, Rodriguez 16/12, De Colo 15/9, Clyburn 13/3
Az Efes legjobb dobói: Motum 19/3, Dragic 11/3, Stimac 10

Fenerbahce Dogus (török, 12-6) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 12-6) 67-62

Egy igazán kőkemény, és mindkét csapat számára duplán fontos rangadót sikerült megnyernie a Fenerbahcénak a Panathinaikosz ellen. A címvédő ezzel beérte riválisát a tabellán, és miután a kétpontos athéni veresége után most 5 ponttal sikerült győznie, így az egymás elleni összevetésben is jobb lett a görögöknél. Jan Vesely () a múlt heti kihagyása után ezen a meccsen már visszatért a Fenerbe, és kulcsszerepet is vállalt a győzelemből, az ő végjátékban nyújtott extrája (kosarak, lepattanók, blokk) kulcsfontosságú volt. A meccs egyébként végig nagyon szoros volt, 6 pontnál nagyobb előnye egyik csapatnak sem volt a 40 perc során. Minden labdabirtoklásért óriási harc zajlott a pályán, mindkét csapat nagyon akarta a sikert. Ebből a csatából aztán a Fener jött ki jobban végül az utolsó percben, köszönhetően a megszerzett támadólepattanóinak, a még az addiginál is keményebb védekezésének, illetve a jó büntetőzésnek. Vesely mellett a másik center, Jason Thompson (14 pont, 7 lepattanó, 8/7 mezőnyből) volt a Fener legjobbja, a Panából pedig a dupla-duplázó Chris Singleton (14/12 pont, 12 lepattanó) és Nick Calathes (13/3 pont, 7 gólpassz) emelhetők ki.

A Fenerbahce legjobb dobói: Thompson 14, Vesely 12, Szlukasz 11/3
A Panathinaikosz legjobb dobói: Singleton 14/12, Calathes 13/3

AX Armani Exchange Milano (olasz, 5-13) – Unicaja Malaga (spanyol, 7-11) 101-87

A CSZKA Moszkvához hasonlóan a Milano is szépen megszórta magát kintről a Malaga ellen, az Olimpia 15 triplát (24/15, 63%) a helyére küldve verte a spanyolokat. Nem különösebben volt izgalmas így ez a találkozó sem, bár a harmadik negyedben itt még a Malagánál is volt az előny (50-51). Ez az állapot azonban nem bizonyulhatott tartósnak, a Milano-játékosok közül valakinek a keze ugyanis mindig elsült, ami a végére felőrölte a vendégcsapatot. Andrew Goudelock (18/18 pont, 3 gólpassz, 3 lepattanó, 8/6 tripla) mind a 18 pontját a 6,75-ös vonalon túlról szerezte, Mindaugas Kuzminskas (17/6 pont, 3 gólpassz) az eddigi legjobb meccsét játszotta Armani mezben, Jordan Theodore (14 pont, 11 gólpassz) dupla-duplázott, Vladimir Micov (16/6 pont) pedig szintén elsült, ilyen egyéni teljesítményekkel pedig bőven meg lehet nyerni egy ehhez hasonló meccset. A Malagában Nemanja Nedovics (22/9 pont, 6 gólpassz) és Jeff Brooks (19/3 pont, 3 lepattanó) vitték a prímet támadásban.

A Milano legjobb dobói: Goudelock 18/18, Kutminskas 17/6, Micov 16/6, Theodore 14, M’Baye 10/6
A Malaga legjobb dobói: Nedovics 22/9, Brooks 19/3, Augustine 12

Real Madrid (spanyol, 12-6) – Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 8-10) 75-73

A múlt heti 5 triplás produkciója után Rudy Fernandez (12/6 pont) ismét a régi szép időket idézte, ezúttal ugyanis egy meccsnyerő dobással jelentkezett a Real Madrid klasszisa. Ennek köszönhetően a blancók immár sorozatban hetedik győzelmüket ünnepelhették, ami még inkább összekovácsolhatta az egyébként is nagyon egyben lévő spanyolokat. A Real ugyanis nagyon nem volt jó ezúttal, végig a tűzzel játszott, ám végül valahogy mégis sikerült nyernie, az ilyen sikerek pedig mindig roppant értékesek egy csapat életében. Már a meccs elején érezni lehetett, hogy hiába jóval esélyesebb, nem lesz könnyű dolga ezen az estén a Madridnak. A Rodrigue Beaubois (18/9 pont) által vezetett Baskonia ugyanis már az első félidőben is jobbára előnyben játszott, a negyedik negyed derekán, 64-72-nél pedig úgy tűnt, hogy meg is tréfálják vendéglátóikat. A Real játékosai azonban bebizonyították, hogy nemcsak akkor tudnak nyerni, ha minden klappol és megy nekik a játék, hanem képesek küzdeni is a sikerért. A hátralévő öt percben nagyon összekapták magukat védekezésben, mindössze egyetlen pontot kaptak ez idő alatt, és bár továbbra is bőven voltak hibáik, megteremtették maguknak az esélyt, hogy az utolsó támadás során megnyerjék a mérkőzést. Ekkor Luka Doncic (12/3 pont, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz) tört be és okosan nem erőlködött a gyűrű alatt, hanem kiosztotta a labdát Fernandeznek, aki egy dobócsellel elküldte védőjét, majd az utolsó másodpercekben a helyére küldte a meccsnyerő középtávolit.

A Real Madrid legjobb dobói: Causeur 13/9, Thompkins 13/3, Fernandez 12/6, Doncic 12/3, Tavares 11
A Baskonia legjobb dobói: Beaubois 18/9, Voigtmann, Janning 10/6-10/6