Euroliga: Shved klasszisa végezte ki a Milanót

A Zalgiris a 33-14-re megnyert harmadik negyedének köszönhetően újabb nagy bravúrt mutatott be és megtörte a Pana győzelmi szériáját. Az embertelenül nagyot játszó Alexej Shved karriercsúcsa kellett a Himki milánói győzelméhez, a CSZKA Bambergben mutatta meg ismét az erejét, a Maccabi és a Baskonia pedig roppant szórakoztató meccseket nyertek meg a Valencia, illetve a Malaga ellen.

Alapszakasz, 11. forduló

Zalgiris Kaunas (litván, 6-5) – Panathinaikosz Superfoods (görög, 7-4) 80-74

Elsősorban a szenzációs harmadik negyedének (33-14) köszönhetően óriási győzelmet aratott a Zalgiris a Panathinaikosz felett, ezzel a litvánok megtörték a görögök ötmeccses győzelmi szériáját, és stabilan tartják helyüket a középmezőny elején. Pedig a meccs nem így indult, sokkal inkább a papírforma látszott beigazolódni, hiszen a nagy formában érkező Pana 22-10-re húzott el. Innentől aztán a középső két negyed hátralévő részét 54-25-re nyerte meg a Zalgiris, így a negyedik negyednek már 17 pontos hazai vezetésről, 64-47-ről vágtak neki a felek. Ekkor aztán a szinte egymás után négyből négy triplát bevágó Nikosz Pappasz (16/12 pont) főszereplésével még megpróbálta menteni a menthetőt a Pana, ám a Zalgirisnek mindenre volt válasza, így végül teljesen megérdemelt kaunasi győzelem született. A Jasikevicius-tanítványok vezére egyértelműen Kevin Pangos (12/9 pont, 11 gólpassz, 5 lepattanó, 2 labdaszerzés) volt ezen az estén, a kis amerikai által hívott 2-2-kkel egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a görögök, amiből a többi csapattárs, elsősorban Paulius Jankunas (17 pont, 4 lepattanó) és Aaron White (13/3 pont) is rengeteget profitált.

A Zalgiris legjobb dobói: Jankunas 17, White 13/3, Pangos 12/9
A Panathinaikosz legjobb dobói: Pappasz 16/12, Singleton 15/9, Rivers 11/9, Calathes 10

Brose Bamberg (német, 5-6) – CSZKA Moszkva (orosz, 9-2) 76-92

Csak ráijeszteni tudott a Bamberg a CSZKA Moszkvára, ám a második félidőben már egyértelművé vált, hogy melyik a jobb csapat, és végül magabiztosan hozta a meccset az orosz sztárcsapat. A meccs első felében még abszolút kompetitív volt a Bamberg is, fej-fej mellett haladtak a csapatok egészen 47-47-ig. Ekkor aztán beindultak a CSZKA sztárjai, Nando De Colo (20/6 pont, 4 gólpassz), Sergio Rodriguez (14/12 pont, 7 gólpassz) és Will Clyburn (15/3 pont, 9 lepattanó) intézték a vendégek támadásait, ami után egyre inkább kinyílt az olló a csapatok között. Augustine Rubit (16 pont, 4 lepattanó) egyedül kevés volt a Bambergben, Ricky Hickman (13/9 pont) mind a 13 pontja is akkor érkezett, mikor már kvázi mindegy volt a második félidőben.

A Bamberg legjobb dobói: Rubit 16, Hickman 13/9
A CSZKA Moszkva legjobb dobói: De Colo 20/6, Clyburn 15/3, Rodriguez 14/12, Antonov 12/6, Higgins 12

Maccabi FOX Tel-Aviv (izraeli, 7-4) – Valencia Basket (spanyol, 3-8) 94-91

Egy igazán élvezetes, nagyszerű meccset játszott egymással a Maccabi és a Valencia, ahol azért a második félidőben már csak a tel-aviviak vezettek, és előnyük egészen az utolsó dudaszóig kitartott. A szívbajt mindenesetre ráhozták szurkolóikra az izraeliek, hiszen 85 másodperccel a vége előtt még 9 ponttal jártak előrébb riválisuknál, de a remekül küzdő Valencia még ekkor sem adta fel, és az egész végig pazarul játszó Erick Greennek (24/6 pont, 7 gólpassz) még volt egy dobása a hosszabbítás kiharcolásáért. A triplája azonban leperdült a gyűrűről, így a hazaiak fellélegezhettek, a spanyolok pedig egy újabb fájó vereséget voltak kénytelenek elkönyvelni, ami már egymás után a hetedik volt nekik a sorban. Ahogy az az ilyen lüktető tempójú mérkőzéseken lenni szokott, mindkét oldalon hemzsegtek a jobbnál jobb egyéni teljesítmények, a Maccabiban a Pierre Jackson (21/6 pont, 4 gólpassz, 3 lepattanó), DeShaun Thomas (20/6 pont), Art Parakhoszki (14 pont, 3 lepattanó, 5/5 mezőnyből) trió vitte a prímet, a Valenciában pedig Green mellett Fernando San Emeterio (15/6 pont, 5 lepattanó) játszott a legjobban.

A Maccabi legjobb dobói: Jackson 21/6, Thomas 20/6, Parakhoszki 14, Cole 12
A Valencia legjobb dobói: Green 24/6, San Emeterio 15/6, Vives 11/9

Baskonia Vitoria Gasteiz (spanyol, 5-6) – Unicaja Malaga (spanyol, 3-8) 88-82

A Janis Timma (24/15 pont, 3 gólpassz) és Adam Waczynski (25/21 pont, 3 labdaszerzés, 3 gólpassz, 9/7 tripla) külön dobópárbajának is aposztrofálható Baskonia-Malaga mérkőzésből végül a baszkok jöttek ki jobban és tartották otthon a két pontot. Ettől függetlenül a Malaga is minden dicséretet megérdemel, hiszen az andalúzok pocsékul kezdték ugyan a meccset (27-12), ám ebből a korai nagy hátrányukból fel tudtak állni, a harmadik negyedben még többször is vezettek, illetve a hajrának 64-64-es állásról futottak neki. Ezt követően viszont már újra a Baskonia percei következtek, hiába pörkölt be újabb három triplát Waczynski, az utóbbi időben egyre jobb formába lendülő Timma 8 pontot termelt be az utolsó öt percben, illetve Toko Shengelia (12 pont, 6 lepattanó) és Johannes Voigtmann (8 pont, 6 lepattanó, 2 blokk) is megtámogatták a lett spílert, így a baszkok behúzták ezt a várakozásokat színvonalában és izgalmaiban is felülmúló találkozót.

A Baskonia legjobb dobói: Timma 21/15, Shengelia 12, Beaubois 11/9, Janning 10/3
A Malaga legjobb dobói: Waczynski 25/21, Nedovics 13/6, McCallum 11/6, Brooks 11/3

AX Armani Exchange Milano (olasz, 3-8) – Himki Moszkva (orosz, 7-4) 71-77

Alexej Shved (29/15 pont, 4 gólpassz) újabb extraklasszis teljesítményére és karriercsúcsot jelentő 29 pontjára volt szüksége a Himki Moszkvának, hogy győztesen távozzon a Mediolanum Forumból, ha csak egy kicsit is „emberi” produkciót nyújt ugyanis az oroszok szupersztárja, akkor a Milano nyeri meg ezt a találkozót. A kosárlabdában és a sportban azonban továbbra sincsen „ha”, így a Jordan Theodore (14 pont, 8 gólpassz, 4 lepattanó, 3 labdaszerzés) által húzott Olimpia hiába vezetett végig az első félidőben, és tartotta magát kiválóan egészen 65-66-ig, végül mégis a Himki nyert. Shved ugyanis 18 pontot, közte négy triplát szórt a második félidőben, az utolsót ráadásul a kezdőkörből engedte el a támadóidő lejártakor. Ezzel lett 65-71 az állás, ahonnan már nem volt visszaút az olaszoknak. Shved mellett azért Andrej Zubkov (15/6 pont) némileg váratlan előlépése is nagyon kellett a Himki sikeréhez, az amerikai részleg ugyanis most nem brillírozott, így pedig még értékesebb ez a siker a moszkvaiaknak.

A Milano legjobb dobói: Jerrells 17/9, Theodore 14, Tarczewski 10
A Himki Moszkva legjobb dobói: Shved 29/15, Zubkov 15/6, Jenkins 10