ACB Liga - 1. forduló

Már az első fordulóban megszületett a bajnokság első bombameglepetése, a címvédő Barcelona hazai pályán hasalt el a Valladolid ellen. A Real Madrid rangadót nyert a fővárosban a Malagával szemben, fekete hétvégéjük volt a baszk gárdáknak és Hangáék is vereséggel rajtoltak Spanyolországban. Lássuk hogyan alakult az első hétvége az ACB Ligában.

Blusnes Monbus Obradoiro – Assignia Manresa 83-78

Hanga Ádám és klubja, az Assignia Manresa idegenben kezdte meg szereplését a spanyol élvonalban, s végül nagy csatában maradt alul honfitársunk csapata. Hanga kezdőként kapott bizalmat, de korán faultproblémákba keveredett, s pontokkal most a megszokottnál kisebb mértékben tudott segíteni övéinek.

Hanga kezdőként 16 percet volt bent a pályán, játékidejét erősen limitálta, hogy korán gyűjtött be két személyit, majd visszahozatala után gyorsan meglett a négy faultja is. Összesen 2 pontig jutott 4-ből 1-es mezőnymutatóval, egyetlen triplakísérlete nem esett be a gyűrűbe, 4 lepattanó és 1 gólpassz szerepelt még a neve mellett 1 kiharcolt fault és 4 eladott labda társaságában.

A jelentősen átalakult katalán kiscsapat győzelmi reményekkel kelt útra, s kezdte meg idényét Obradoiróban, de az előzmények ismeretében biztos volt, hogy nem lesz ez egy egyszerű meccs Hanga Ádámék számára. A magyar játékos kezdett, ráadásul hármas poszton számított rá mestere, Jaume Ponsarnau, ami azért ahhoz képest mindenképp szokatlan lehetett Ádámnak, hogy a felkészülési összecsapásokon többnyire egyesben kellett helytállnia. Honfitársunk gyorsan összeszedett két személyi hibát, ezért jegelnie kellett őt csapatának, s amikor visszatért a második etapban, akkor sem igazán találta a ritmus.

A fordulás után viszont javult Hanga teljesítménye, sorban kapkodta le a lepattanókat, s gólpassza is volt, valamint először talált be a meccsen - ugyanakkor megint jött két személyi hiba, s 4 faulttal muszáj volt egészen a hajráig a kispadon tartani hazánk büszkeségét. A nagyon hullámzóan alakuló összecsapás végén nem jött ki jól a lépés a Manresának, 71 - 71 után 80 - 73-nál gyakorlatilag eldőlt a derbi, a 23 pontot szóró Levon Kendall és társai otthon tartották a győzelmet. A hazaiak sikerében nagy szerepet játszott, hogy uralni tudták a festéket, 62-34-re múlták felül itt a Manresát, amelyből nagyon hiányzik egy meghatározó magasmeber a palánk környékére (Doellmann).

A mérkőzés statisztikája.

A mérkőzés összefoglalója (videó).

FIATC Joventut Badalona – Lagun Aro GBC 89-73

Végig kézben tartva a mérkőzést, a vezetést egy percre sem átengedve aratott rajt-cél győzelmet hazai pályán a Badalona. Negyedről negyedre növelték előnyüket az amerikai-dominikai kettős állampolgárságú Quezada vezérelte házigazdák, aki a forduló egyik legjobb teljesítményével mutatkozott be új csapatában 27 ponttal, 5 lepattanóval és 6 gólpasszal. A kiszolgálás terén Albert Oliver tett csak túl rajta a baszkok ellen, az irányító nyolc asziszttal zárt, emellé betett 15 pontot is a közösbe. A vesztes oldalon négyen is dupla számjegyű pontterméssel fejezték be az összecsapást és bár a két új szerzemény, Woods és Ibekwe rendesen kitettek magukért a győzelemhez ez sem volt elegendő Lóránt Péter ex-csapatának. A baszkok számára ismét nem indul jól a szezon, meglátjuk tud-e ismét csodát tenni a tavalyi esztendő mágusa, Sito Alonso mester.

CAI Zaragoza – Caja Laboral 88-75

Nem sikerült győzelemmel visszatérnie egykori csapata csarnokába Carlos Cabezasnak, a Zaragoza remek utolsó negyedének köszönhetően megfricskázta a nyáron kulcsembereit veszítő baszk óriást. A hazai sikerben a csapatmunka játszotta a főszerepet, mindössze kilenc játékost forgatott ugyanis Abos mester, de mindegyikőjük hasznos játékkal (és ponttal) járult hozzá a diadalhoz, nem mellesleg öten is tíz egység fölött fejezték be a mérkőzést. A Cajanál Nocioni 20 pontjával próbálta meccsben tartani az övéit, még Taylor Rochestie (17 pont) zárkózott fel mellé, viszont a csapat többi része nem tudott érdemben segíteni a párosnak, így vereséggel rajtolt a tavalyi bronzérmes.

Valencia Basket – Mad-Croc Fuenlabrada 93-65

Közönségszórakoztató játékkal, könnyedén vette az első akadályt a nyáron jól erősítő Valencia együttese. A házigazdák 15 triplával terhelték meg a Fuenlabrada gyűrűjét, ebből Dubljevics egymaga ötöt vállalt magára, de a ”beugró” (a sérült Kelati helyére hozták) Lukauskis is villant háromszor a 6,75-ön túlról. A tavalyról maradók közül Faverani egy 8 pont, 12 lepattanós performansszal lett a mezőny legjobbja, de minden pályára lépő játékos érdemben tudott tenni a sikerért hazai oldalon. A vesztes félnél a Sanchez-Colom-Feldeine alkotta trió teljesítménye dicsérhető, míg a Manresából érkező Gladyr egy szerényebb produkcióval nyitott (7 pont), Mainoldi pedig egyértelműen betlizett (4 pont, 1/8 mezőnyből) a vendégeknél.

Asefa Estudiantes Madrid – CB Canarias 101-86

Az már most világosan látszik – hiába az újonc ellen kezdtek -, hogy az Estudiantesnél nagyon nem szeretnének még egyszer olyan mélyre süllyedni, hogy a kiesés veszélye fenyegesse őket. Ennek érdekében remek játékosokat szereztek meg a nyáron, akik akár egy lényegesen eredményesebb szezont is futhatnak a nagy múltú klub színeiben. A kezdet egyelőre biztató, a Granger (25/15) vezérelte fővárosiak magabiztos játékkal intézték el a feljutó Canarias együttesét, akik azért megmutatták, hogy nem fognak alárendelt szerepet játszani a bajnokságban, hiába zöldfülűek az ACB Ligában. A vendéglátóknál Carl English egy laza 20-assal nyitott, Jaime Fernandez 14 perc alatt szorgoskodott össze 17 pontot, Tariq Kirksay pedig dupla-duplával (10 pont, 13 lepattanó) vette ki a részét a sikerből. A Canariasnál Levi Rost 19 pontos - közte öt tripla – és Jakim Donaldson 11 pont, 8 lepattanós teljesítménye vitte a prímet.

Cajasol Sevilla – UCAM Murcia 77-93

A tavalyi szerepléseket figyelembe véve akár meglepő is lehetne ez az eredmény, de a házigazdák a nyáron elveszítették Paul Davist, Txemi Ustasunt, Earl Callowayt és Carl Englisht, így pedig már más a gyerek fekvése az idén, a helyükre egyértelmű, hogy nem sikerült megfelelő játékosokat szerezniük. Az elmúlt évadban még a kemény védekezéséről híres Sevilla 93 kapott ponttal nyitott odahaza, amiben a Gatens, Lewis, Jasen trió volt a fő ludas, hárman összesen 47-et rámoltak be vendéglátójuknak. Jobban szervezett csapat benyomását keltette a Murcia, erre utal a 22 kiosztott gólpassz is, ellenben a hazaiak 12-jével.

Herbalife Gran Canaria – Gescrap Bizkaia Bilbao 65-59

Nem volt jó hétvégéjük a baszk alakulatoknak, a Lagun Aro és a Caja Laboral veresége után a Bilbaonak sem sikerült győzelemmel elrajtolni az új szezonban. A Gran Canariát a Liga edzőinek nagy része előrébb várja, mint a tavalyi szereplése és kell-e jobb kezdte, mint a tavaly még Euroliga szereplő Bilbao legyőzése? A kanáriknál a Slokar-Nelson-Toolson hármas cipelte a hátán a csapatot, míg a túloldalon a Mumbru, Vasiliadis páros állt a gárda élére, a pontszegény találkozón pedig a hazai pálya döntőnek bizonyult a sárga mezesek számára. A hárompontos vonalon túlról összehozott 3/22-es lőlapjukat biztos nem teszik ki az ablakba Bilbaóban, a gond inkább ott van, hogy ha ennyire nem fog menni a dobás kintről, akkor a palánk alatt kellene pótolni a kieső pontokat, viszont ezen az összecsapáson Hamilton, Rakovics és Moerman sem villogott a támadójátékkal.

FC Barcelona Regal – Blancos de Rueda Valladolid 71-78

Nem kellett sokat várnunk az első bombameglepetésre, a bajnoki címvédő Barcelona már az első körben elhasalt hazai pályán a Valladolid ellen. Nedzad Sinanovics nevét alighanem imába foglalják új csapatánál, miután a bosnyák óriás elképesztő teljesítménnyel vezette győzelemre a vendégeket, 28 ponttal, 10 lepattanóval és 2 blokkal a forduló MVP címét is kiérdemelte. Bár Ante Tomic a túloldalon szintén dupla-duplát (14 pont, 10 lepattanó) kapirgált össze a gyűrű közelében, mégis a palánk alatt vesztette el főleg ezt a csatát a katalán sztárgárda, a lepattanó harcot 28-39-re bukták el hazai pályán. A magasemberek puhányságán kívül az is közrejátszott a verségben, hogy a harmadik negyedben mindössze kilenc pontra voltak képesek Inglesék (18/9), illetve, hogy irányító poszton sem álltak a Barca játékosai a helyzet magaslatán, mind Huertas, mind Sada terített betlit mutatott be a szezonnyitón.

Real Madrid – Unicaja Malaga 79-64

Három negyedig igazi rangadónak beillő összecsapásnak tapsolhatott a madridi publikum, az utolsó negyedben aztán lelépte ellenfelét a Real és végül hozta a Malaga elleni hazai mérkőzését. Ezzel az Unicajával számolni kell idén, már most látszik, hogy egy (a nagyokkal is) versenyképes csapatot rakott össze Repesa mester, és ha Williams, valamint Gist is megtalálják a helyüket benne, akkor komoly reményekkel kecsegtető év várhat rájuk. A blancóknál ismét Rudy Fernandez volt a vezér, aki mind a támadó- (12 pont), mind a védőoldalon (4 lepattanó, 3 szerzett labda, 1 blokk) hasznosan játszott, első számú szárnysegédei pedig Llull, Reyes és Mirotic voltak. Utóbbi úgy látszik rá szolgál a szezon előtti bizalomra, miután a szakvezetők nagy része azt várja, hogy ebben az évben remek idényt fog futni. A Malagában négyen is elérték a tíz pontos határt (Urtasun, Simon, Zoric, Calloway), de a záró felvonás elején beütött rövidzárlat végzetesnek bizonyult Madridban.

Ahogy tavaly, úgy idén is a hét legszebb jelenteivel zárjuk összefoglalónkat.