ACB Liga – 3. forduló: A Realt majdnem meglepték

Tovább dübörög Európa legnívósabb bajnoksága, múlt héten már a harmadik forduló zajlott le Spanyolországban. Az igazán nagy meglepetések elmaradtak, ám izgalmakból így sem volt hiány. Számunkra a legfontosabb hír, hogy Hanga Ádám csapata, a baszk Laboral Kutxa is megszerezte első győzelmét, az Asefa Estudiantes gárdáját fektette két vállra. Nézzük meg, hogyan alakult az ACB Liga harmadik alapszakaszbeli köre!

Gipuzkoa Basket (1-2) – FIATC Joventut Badalona (1-2): 62-64 (9-17, 19-15, 24-18, 10-14)

A várakozásoknak megfelelően hatalmas izgalmakba torkollott a 3. forduló nyitómérkőzése, egylabdás derbinek lehetett szemtanúja a nagyérdemű. Nagyon idegesen kezdtek a felek, előbb a vendég csapat tudott megnyugodni, ennek eredményeképpen sikerült 8 pontos előnyre szert tenniük az első tíz perc után. A hazaiak szenvedtek, nem ültek a dobásaik, ám Javier Salgado megrázta magát és irányításával a félidőre felzárkóztak a san sebastianiak. Láthatóan elkapták a fonalat Sito Alonso tanítványai, de a parádésan játszó Guillem Vives (16 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz) vezetésével a badaloniak jobban bírták a hajrát és bár Javi Salgadonak volt még esélye megnyerni együttesének az összecsapást, utolsó másodperces triplája nem hullott be, így a katalánok idegenben szerezték meg első győzelmüket. Az eddig hasznosan játszó Anthony David Winchester (Gipuzkoa Basket) borzasztó napot fogott ki, -10-es indexmutatójával és nulla pontjával nem tudott csapata segítségére lenni, így nem volt aki Javi Salgado és Jason Robinson mellett felvehette volna a harcot az egyébként 12 lepattanóval többet szedő FIATC Joventut Badalona ellen.

A Gipuzkoa Basket legjobb dobói: Salgado 21/15, Robinson 21/9, Doblas 8
A FIATC Juventut Badalona legjobb dobói: Vives 16/6, Llovet 12, Joseph 9/3
A mérkőzés videós összefoglalója.

CB Canarias (3-0) – Fuenlabrada (1-2): 90 – 82 (28-21, 19-27, 29-15, 14-19)

A hírekkel ellentétben Blagota Sekulic mégis részt vett a mérkőzésen, és ha már ott volt az újdonsült apuka, nem fukarkodott a jó játékkal: olyannyira nem, hogy személyében a hét MVP-jét köszönthetjük (32 pont, 8 lepattanó, 8 kiharcolt fault – 41-es indexmutató). Nagy irammal kezdődött a mérkőzés, inkább a támadó játékban rejlő szépségek kerültek felszínre, semmint a védekezés. A negyed végén a hazaiaknak jött ki jobban a lépés, ám a második tíz percben rákapcsolt a vendég Cabezas-Panko-Arnold trió is, szervezett játékukkal a félidőre már ők mehettek egypontos fórral. A szünet után azonban robbantottak a „kanárik”: Sekulic nem tudott hibázni a festékben. Hiába a Fuenlabrada közel 60 százalékos triplamutatója, a lepattanócsatában csúnyán alulmaradt (41-24), amely döntő faktor volt a találkozón.

A CB Canarias legjobb dobói: Sekulic 32/6, Richotti 15/6, Blanco 14/6
A Fuenlabrada legjobb dobói: Arnold 16, Panko-Cabezas 13/3 – 13/9

CB Valladolid (1-2) – Cajasol (0-3): 81-68 (23-21, 16-14, 19-20, 23-13)

Nyeretlen gárdák néztek farkasszemet egymással, hasonló minőségi játékoskerettel, így az esetleges idegenben szerzett diadal óriási pluszt adhat egy-egy kiscsapatnak. Ennek tudatában kezdte meg a vendég együttes az összecsapást (Bamforth nem tudott hibázni a periméterről), de a hazaiakon is látszott, hogy hatalmas lehetőség áll előttük; saját közönségük előtt szerezhetik meg első győzelmüket. Egészen az utolsó negyedig fej-fej mellett haladtak a felek, egyikük sem tudta leszakítani ellenfelét a nyakáról. A záró etapban jobban tudott koncentrálni a hazai egylet, a hárompontos vonalról is jobban céloztak, lerohanták a kissé fásult sevilla-i csapatot, amely továbbra is nyeretlenül áll a bajnoki tabella legvégén.

A CB Valladolid legjobb dobói: Johnson 18/9, Andjusic 15/12, Haritopulosz 14
A Cajasol legjobb dobói: Bamforth 26/18, Satoransky 13/3, Williams 9

Unicaja Malaga (2-1) – Valencia Basket (2-1): 71-74 (21-22, 15-24, 14-14, 21-14)

A forduló mérkőzésének titulált rangadó ugyan nem okozott csalódást, bár a szoros ütközet egészen az utolsó negyedig váratott magára: a Valencia egészen addig magabiztosan kezében tartotta a derbit. Serhiy Lischukkal az élen remek rajtot vett a vendég gárda (2-7), ám a Jayson Granger-Nik Caner-Medley duó őrült rohanásba kezdett, úgy tűnt magára talál a malagai együttes (16-11). Agresszívebb védekezésre váltottak a vendégek, amely megzavarta Zoran Dragicékat, így a félidőre 10 pontos fórral mehettek Justin Doellmannék (36-46). Hiába szerettek volna zárkózni a hazaiak, a vendég gárdának minden dobásra volt válasza. De Joan Plaza legényei nem akartak csalódást okozni a szurkolóiknak, minden erejüket összeszedve, nagy hajrába kezdtek. A fantasztikus napot kifogó Romain Satot azonban nem tudták megállítani, így végül egy szoros vereséggel kellett hogy beérjék aznap.

Az Unicaja Malaga legjobb dobói: Granger 19/3, Caner-Medley 13, Dragic 11/3
A Valencia Basket legjobb dobói: Sato 25/15, Van Rossom 12/12, 11

Bilbao Basket (0-3) – Herbalife Gran Canaria (3-0): 72-83 (16-20, 21-16, 14-30, 21-17)

Sokkal nagyobb nyomást cipelve lépett parkettre a bilbaoi együttes, az egykor szebb napokat is megélt klub (a 2010/2011-es bajnokság döntőse) még nem tudott diadalmaskodni a 2013/2014-es bajnoki szezonban. Idegesen kezdett a hazai csapat, amelyet a remek formában érkező vendégek ki is használtak. A második negyedben megnyugodni látszottak Raul Lopezék; igazi rangadót vívva, minimális differenciával fordultak a felek. A harmadik etap első perceiben a hazai együttes „bent ragadt az öltözőben” – megpecsételve sorsukat -, a vendégek pedig átgázoltak rajtuk. Élükön azzal a Nacho Martínnal, aki performanszával (30 pont, 7 lepattanó – 40 VAL) elhomályosította a szintén brillírozó hazai German Gabrielt (23 pont). Hiába nyerték meg a páros negyedeket Alex Mumbrúék, a higgadtabb, koncentráltabb vendég egylet kihasználta a győzelmi kényszer alatt többet hibázó hazaiak helyzetét, akik nem tudtak előrébb lépni a tabella végéről.

A Bilbao Basket legjobb dobói: Gabriel 23/6, Bertans 13/9, Mumbrú 12/3
A Herbalife Gran Canaria legjobb dobói: Martin 30/9, Newley – Rey 12/6 – 12

Rio Natura Monbus (0-3) – CAI Zaragoza (2-1): 82-86 (15-19, 19-27, 26-19, 22-21)

A Dobos Lászlót be nem vető zaragozai csapat nagyon megizzadt a győzelemért a Monbus otthonában. Az első félidőben minden a szája íze szerint alakuló csapatnak kőkemény, fizikális derbin kellett felülmúlnia a hazaiakat. A szünet mindenképp a Monbusnak tett jót, olyan elszántsággal léptek pályára, amely visszaadta hitüket, a záró etapot csupán 5 pontos hátránnyal kezdhették meg. Időben reagált a Zaragoza, Jon A. Stefansson vállára vette csapatát (hatszor is eredményes volt a triplavonalon túlról), így a minden erejét felőrlő vendéglátó gárda nem tudott fordítani a jobban hajrázó ellenféllel szemben. A Zaragoza nehéz, ám annál értékesebb diadallal gazdagodott, amely a későbbiekben még sokat számíthat.

A Rio Natura Monbus legjobb dobói: Muscala 19, Delas 14/3, Dewar 11/6
A CAI Zaragoza legjobb dobói: Stefansson 28/18, Sanikidze 14/6, Shermadini 13

Bruixa D’or Manresa (2-1) – FC Barcelona Regal (3-0): 71-81 (18-20, 16-22, 22-18, 15-21)

Egy Euroligában elszenvedett vereséggel érkezett a Barcelona a katalán kisvárosba, Manresaba; ráadásul 48 órán belül kétszer kellett Xavi Pascual legényeinek parkettre lépniük. Hanga Ádám ex-csapatának formáját elnézve nem számíthatott könnyű mérkőzésre a gránátvörös-kék had. Ante Tomic, a tavalyi bajnoki ezüstérmes horvát klasszis újra azt a játékot hozta, amelyet elvárnak tőle (20 pont, 8 lepattanó), de egy másik honfitársa, a 18 éves fiatal tehetség, Mario Hezonja is közel járt a dupla-duplához (8 pont, 11 lepattanó), ők alapozták meg a Barcelona diadalát. A hazai alakulatnál a Josh Asselin-Dominic Waters duó tartotta életben a győzelmi esélyeket, de még így sem tudták túlságosan megszorongatni Navarroékat, akik csupán 57 százalékkal értékesítették a büntetőket. A Manresa ezzel a végeredménnyel sem lehet csalódott, a jóval hosszabb és mélyebb rotációs lehetőséggel rendelkező Barcelona legyőzése igazán bravúrszámba ment volna.

A Bruixa D’or Manresa legjobb dobói: Waters 19, Asselin 14, Hernandez 11/3
Az FC Barcelona Regal legjobb dobói: Tomic 20, Lampe 10/6, Navarro 9/9

UCAM Murcia (1-2) – Real Madrid (3-0): 81-88 (20-19, 28-26, 14-22, 19-21)

Talán még a legvérmesebb hazai szimpatizánsok sem hittek a szemüknek, amikor egy félidőt követően kedvenceik vezettek! Óriási elánnal kezdte a vendéglátó együttes a mérkőzést, míg a bombaerős kerettel rendelkező Madrid szenvedett, egészen a 25. percig hátrányban volt kénytelen játszani. Akkor azonban robbantott a fővárosi alakulat: 0-13-as etapot repesztve éledeztek Rudy Fernándezék (53-58). Ám megalkuvást nem ismerve kosárlabdázott a Murcia, egy percig sem engedte, hogy a Madrid már zsebben érezze ezt a meccset. Öt perccel a rendes játékidő vége előtt ismét egált mutatott az eredményjelző tábla (71-71). A végjátékban nyert a tapasztalat és a hidegfej: a Fernandez-Mirotic duó fémjelezte Madrid megúszta a kínos vereséget, a Murcia pedig becsülettel küzdött a jóval erősebb „blancok” ellen.

Az UCAM Murcia legjobb dobói: Tillie 23, Antelo 12/3, B. Rodriguez 10/6
A Real Madrid legjobb dobói: Fernández 22/6, Mirotic 19/3, Llull 13/3

Laboral Kutxa (1-2) – Asefa Estudiantes (1-2): 79-66 (20-11, 14-17, 28-17, 17-21)

Hanga Ádám csapatának első magabiztos győzelméről ITT olvashattok bővebben.